Intenzita napnutí

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

21. 3. 2015, 9:19

Dobrý den,

koupil jsem čínskou gravírku, to že ji budu muset rozmontovat a poupravit aby chodila jsem věděl :)
Měl bych dotaz jak moc napnout řemenice (od výroby byla osa Y jedna strana povolená druhá utažená, a x byla také nějaká moc povolená)
Dřív jsem dělal servis tiskáren a tam napnutí dělal většinou automatický napínák přes pružinu, ale hlavně tiskárny mají encoder a ten si to hezky kompenzoval.

U této gravírky nevím určitě nemůžou být nějak extra volné ale zase když se přetáhnou tak se opotřebují ložiska tak nevím.
Mohu poprosit o radu?

Děkuji Moc
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 3. 2015, 9:30

Možná by nezaškodilo napsat, co myslíš pojmem "čínská gravírka".
Myslím, že si pod tím většina lidí asi představí nějakou malou frézku (něco ala 3020, 3040 atd.), ale ty všechny mají pohon šroubem.
Takže pokud máš pohon řemenem, bude to něco trochu méně obvyklého. Doufám, že nemáš na mysli laser.
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

21. 3. 2015, 10:58

Dobry den.
Omlouvam se ano myslel jsem laserovou gravirku. Jedna se o zakladni model o rozmerech 20x30.

Moc dekuji
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

21. 3. 2015, 12:19

jasně, svinstvo od číňana... V klidu, mám ji také.... :D

nejdříve si ověř, že ti všechno funguje, to že to nebude do stovky, to neřeš, hlavně aby fungovala trubice, VN zdroj, čerpadlo čerpalo dostatečně atd... atd...
máš IMHO 14 dní možnost mu to vrátit, tedy alespoň já ji měl.

osahej si to v takovém stavu, v jakém to je!

až si ten Moshi osaháš a všechno ti pojede OK (do milimetru) a nic se ti neposere, tak to všechno rozeber a začni upravovat.
hrubej pilník, jemnej pilník, sem tam smirglpapír, dremelka, no a vlastně i mnoho dalšího...

Nejdříve asi vějířové podložky pod všechno, co je zašroubovavý...
poté zkontroluj elektřinu (vidět není, ale dokáže kopnout jak mula), přívody, zapájení, zašroubování.....
pak vyndej celou mechaniku, zkontroluj závity na napínácích, v 1mm plechu prostě závit neuděláš, to nikdo nedokáže, když je to vrtaný a ne proražený :(
zkontroluj si rovinu os, já měl X-kovou dobře překroucenou do vrtule (sice jsem to nějak vyrovnal, ale nic moc... chystám se udělat novou, díky RaS-ovi, který mi nechal trochu duralu ze svých zásob, abych nemusel kupovat 1x1m desku)
potom to bude chtít sehnat kousek HoneyComb a nějakej ráměček na kterej ho posadíš, to co tam číňan dáva na to péro, to tě umoří cca za měsíc

No nakonec tě začne trápit zaměření laseru, chybí airasist, chlazení chladící kapaliny....
je toho moc, co si budeš IMHO dodělat, ale já jsem spokojenej. jen ještě udělat novou X-kovou osu (přesnější než co je teď), no a ve finále přejít (předělat) na něco lepšího než Moshi, třeba LAOS. bohužel nemám tu starší desku, co tu maj kluci, tak pomalu řeším novou motorovku, aby to umělo i rotační osu :(

p.s.
zkontroluj si zrcátka, zda jsou správně osazena, já o jedno přišel, bohužel po těch 14 dnech :(

STAČÍ TAKHLE?
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

21. 3. 2015, 3:27

Dobrý den,
moc děkuji za vyčerpávající odpověď, vše popsané jsem v podstatě udělal :) celkově když to zhodnotím tak v podstatě je to navržené dobře ale to provedení. v Číně asi podložky nevedou :) a metrický šroub do plechu bez matky to je naprostá bomba. Ale abych si jen nestěžoval. tak ta trubice vypadá jako solidní kousek.

moc prosím
1. na kolik napnout ty ozubené řemeny stačí třeba málo či středně atd.. (pokusil jsem se to demonstrovat viz příloha)
2. co myslíte tím zkontrolovat zrcátka, když je ta zlatá vrstva jako odrazná a směrem ven tak mi to přijde že se nějak nemůže poškodit. Co se týká nastavení paprsku tak to bylo samo rozhozené.

Moc Vám děkuji za ochotu.
Přílohy
WP_20150321_002.jpg
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

21. 3. 2015, 3:54

Na napnutí řemenů jsou vzorce pro výpočet kmitočtu řemenu (brnkne se o něj). Dej si do googlu třeba "frekvence napnutí řemen vzorec" a hned v prvním odkazu (příručka k měřáku od firmy Habrkom) vzorec je. Bez měřáku se obejdeš, stačí do telefonu nainstalovat ladičku hudebních nástrojů (já používám gStrings) a nabrnkáš to taky.
Podle toho obrázku bych si troufnul odhadnout (pokud se ti to nechce počítat) frekvenci tvého řemenu max tak 50-70Hz. (Většinou je tolerance +/-10% tak bych to moc neprožíval).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 3. 2015, 4:11

Laser nemám (zatím), ale šel bych na to zednicky - udělat to přiměřeně.
U laseru nehrozí žádné velké síly nebo rázy, takže to není třeba napínat nějak ďábelsky. Ale ložiska v motorech v radiálním směru docela něco snesou, takže zase úplně u země se držet nemusíš.
Nevím, co tak jsou za motory. Ale pokud bych předpokládal nějaké hodně slabé, tak by mohly mít řekněme 0.5 Nm. Řemenička vypadá tak na průměr 20 mm, takže při záběru ten motor napne řemen silou odpovídající 5 kg (a touto silou budou také namáhána ložiska).
Takže já bych předepnutí udělal tak na 20% té síly, takže bych to vypnul silou řekněme kolem 1 kg (tedy 10 N).
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

21. 3. 2015, 4:24

Stačí to napnout aby nebyly citelné vůle .Na tom laseru je lehká hlava takže žádné velké napínací síly nejsou potřeba.

Já se řídím tím že řemínek musí jít uprostřed přetočit o 90 stupňů .Pokud nejde je to napnuté moc :)
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 3. 2015, 12:40

souhlas s Tomášem, i když předěláš hlavu jako já, přidáš červený ukazovátko (taky od číňana) a airasist, tak jsi na max. cca 100-150 g na celý vozik

To: Mex
ty řemeničky, neměřil jsem je, ale cca 10-15mm :D
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

23. 3. 2015, 7:23

Dobrý den,

moc děkuji za rady, řemenice už jsou ok, ale zase mám problém se zaměřením zrcadel, nevím co dělám blbě ale nedaří se mi zaměřit na druhé zrcadlo (osa Y)
Vždy mi na testovacím papírku vyjde bod kousek od sebe (testuji na začátku osy Y a na konci) Nejblíže jsem se dostal tak na 2-3 mm od sebe.

Mohu ještě poprosit o radu s tímto? moc Vám děkuji.

Ps.: absolutně jsem netušil, že i napínání řemenu může být taková věda :).

Díky moc všem.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

23. 3. 2015, 7:28

Já jsem musel hýbat s polohou držáku levého zrcátka abych to dokázal seřídit.....nepomůže pouze otáčení.
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

23. 3. 2015, 7:40

Jasně mě to taky napadlo, je to tedy taková metoda pokus omyl ono je asi problém že trubice a vnitřní osy x a y nejsou zrovna nějak extra zarovnané a proto to dohonit může být problém. Ale když je to zrcátko na třech šroubech tak by to mělo jít vyladit asi na sto procent. Teda pokud není např osa x do vrtule jak tu kolega psal.

Děkuji
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

23. 3. 2015, 9:24

Zeptám se ještě jinak.

Musí být svazek zaměřený přesně na střed zrcátka? ten svazek má cca 5mm a zrcátko 20mm tak že by nemělo vadit, že je to trochu posunuté hlavně že dopad paprsku vždy na stejné místo při posunu osy Y například?

Děkuji
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

23. 3. 2015, 9:47

Osobně si myslím že nemusí ,mělo by být rovné .Spíš se to pak dál hůř ladí .Na větších laserech se přidává červený laser hned za trubicí ,o moc líp se to pak ladí...
Voltage
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 3. 2015, 12:14

23. 3. 2015, 1:43

Tak že správný postup je první zrcátko nastavit na cca 45 stupnu a výstup z trubice na střed. Dále šrouby na zrcátku 1 nastavit střed na druhém zrcadlu v nejdelším konci?

Děkuji
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“