Výpočet řemene z osové vzdálenosti . T 2.5

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2015, 8:57

no tak zase se tu autor dobral dost podstatne informace a to ze to bez napinaku nejde
a taky druhe podstatne informace ze to nema ani smysl na ty presnosti resit
to jsou takovy ty rady z praxe ktery jsou k nezaplaceni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 10. 2015, 9:13

Thomeeque píše:Btw. musíte tady pokaždý machrovat s tou matematikou pro základní školy?
Asi nemusí. Ale když tady tazatel udělá děsnou vědu z toho, že počítá délku řemene, ale kalkulačka to umí jenom pro řemen se zuby 5mm a ne se zuby 2.5mm...
Ještě štěstí, že tam ten řemen není namalovaný barevně. To by se taky mohlo stát, že by byl ten řemen namalovaný třeba v hnědé barvě, ale tazatel by ho měl jenom v černém provedení. Takže by pak musel sehnat jinou kalkulačku.
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

8. 10. 2015, 6:21

Mex píše:
Thomeeque píše:Btw. musíte tady pokaždý machrovat s tou matematikou pro základní školy?
Asi nemusí. Ale když tady tazatel udělá děsnou vědu z toho, že počítá délku řemene, ale kalkulačka to umí jenom pro řemen se zuby 5mm a ne se zuby 2.5mm...
Ještě štěstí, že tam ten řemen není namalovaný barevně. To by se taky mohlo stát, že by byl ten řemen namalovaný třeba v hnědé barvě, ale tazatel by ho měl jenom v černém provedení. Takže by pak musel sehnat jinou kalkulačku.
Šlo mi o modul zubu . Každý typ řemenu má jiné rozměry síly , výška zubu , a já jsem nevěděl , jestli s jiným řemenem např AT10 nebudu mít jiný obvod . Nehledě na to , že jsem viděl několik řemenových převodovek bez napínacích kladek . Takže to museli mít přesně co do osových vzdáleností . Chtěl jsem to dělat stejně . A to uznáš , že to nejde dělat jak tesař .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2015, 7:20

ne to sis jen nevsimnul napinaciho mechanizmu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

8. 10. 2015, 7:27

robokop píše:ne to sis jen nevsimnul napinaciho mechanizmu
Právě že jsem to pozoroval důkladně . Když to frajer skládal do kupy , tak na obě kola nasadil řemen , a obě dvě najednou nasazoval na hřídele . Neposouval ani motor , a ani ten druhý hřídel . Nikde ani rolna . Proto jsem chtěl být přesný . Ale už to navrhuju s kladkama . Bude to jistota .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2015, 7:47

to je spatne to to nemuze nalezite napnout
to napeti se meri meridlem a je predepsane vyrobcem remenu
kdyz to nedodrzis budes neumerne namahat remen a ten se ti opotrebi

kdyz to nedelas takhle fajnove tak to alespon nasponujes podle citu cimz se te idealni hodnote priblizis coz je urcite lepsi nez nic a vydrzi to
kdyz bys ho mel ale jen navlect tak urcite nebude dostatecne napnuty
protoze napnuty bys ho nenavliknul
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kroupa
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 9. 2016, 12:41

27. 9. 2016, 9:58

testone píše:filla: možná by sis tu matiku a geometrii ze základní školy mohl zopakovat, tohle je za 4- :D
no já bych řekl tak za 2-. Sice je to formálně špatně, ale relativní chyba bude v řádu desetin procent. Což zcela spolehlivě pokryje napínací systém, kterýžto musí bý u převodu tak jako tak přítomný :-)
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 9. 2016, 1:29

Když jsem dělal první řemenový převod, tak jsem taky děsně počítal s kalkulačkou a vymýšlel věci dávno vymyšlené. Pak jsem si chtěl řemen a řemenice objednat a ejhle, něco skladem, něco objednat cca měsíc a něco i tři měsíce. :-) Tak jsem to vzal z druhé strany - co je skladem a složit kompromisní řešení. Už to vypadalo OK, ale najednou jsem zjistil, že řemen s 329 zuby stojí 450 korun a s 331 zuby 110 korun. (ty čísla jsou jen pro příklad, už si to přesně nepamatuju). A tak jsem si z aktuálního snáře (rozuměj díly na skladu versus celá nabídka Tyma) vybral několik kompromisních kombinací a telefonicky ověřil dostupnost. Nakonec jsem byl rád, za jednu kombinaci kompletní. Po těchto zkušenostech jsem opustil všechny elektronické pomocníky, a na papíře to mám spočítané cca za dvě minuty a zatím se to vždy povedlo. Samozřejmě používám napínák.
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

29. 9. 2016, 5:48

No to je právě kámen úrazu , když napínák nemáš kam dát , tak to děláš na přesno . :)
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

29. 9. 2016, 6:17

milou píše:No to je právě kámen úrazu , když napínák nemáš kam dát , tak to děláš na přesno . :)

To je nesmysl :twisted:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2016, 6:26

pssst
on to jeste nevi
nebo mu to nikdo nerekl
:twisted:

samozrejme ze uz jsem to parkrat potkal
ane byla to vetsinou absolutni neschopnost konstruktera
vetsinou doplnena o dalsi picoviny ze vymena takovyho reminku jinde na 5 minut tady zabrala hodinu (bohuzel se musi delat dost casto)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

29. 9. 2016, 6:56

Neřekl bych . když nemáš místo pro napínák , tak prostě nemáš . Na 3D tiskárnách mám napínáky , ale pro exttruder na čokoládu jsem pro něj místo prostě nenášel . A zvětšovat tělo přebodovky nelze .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2016, 7:10

jak potom zajistis spravne napeti remene
tj stav kdy ten remen nepujde hned do kopru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

29. 9. 2016, 7:24

Např . Hebernkorn . Má na webu ideální předepsané rozteče -osové vzdálenosti . Ale jako automodelář napínám řemeny citem . Pro tu převodovku jsem si to ale nechal spočítat , a na kusu pásoviny jsem odvrtal model na zkoušku , jestli to sedí než zničím blok extruderu .
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 9. 2016, 7:30

to je ta konstrukce tak "těsná", že není možné udělat jednoduché napínání posouváním motorem plus minus 2-3mm? což bohatě stačí a je to jednodušší než tam cpát navíc ještě napínací kladku..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“