Pomoc při výrobě frézovacího stolu.

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Odpovědět
kubajzlik
Příspěvky: 30
Registrován: 21. 6. 2015, 7:52

4. 7. 2016, 8:42

Dobrý den,
mám k Vám dotaz ohledně stavby frézovacího stolu. Pro lepší představu přikládám náčrtek. Věřím že mi poradíte.
1- teoreticky mám v plánu, že pohon od motoru k nástroji udělám přes dva klasické klínové řemeny. Otázka zní, nebudou se řemeny pálit a nadměrně se opotřebovávat, když budou nejvíce odebírat 20x8mm bukového dřeva a otáčky budou 12000ot/min. Motor by to měl utáhnout.
2- nástroj, který bude na hřídeli snese maximálně 12000ot/min, na motoru si můžu nastavit otáčky od cca 8000-20000ot/min. A jelikož si budu jak na motor, tak na nástroj dělat hřídel s řemenicí, tak bych se chtěl zeptat, zda je lepší točit těch 12000ot na motoru a výstup na nástroji 12000ot a nebo to spřevodovat tak, že na motoru budu točit maximum 20000ot a na nástroji těch 12000ot - ptám se z důvodu výkonu motoru. Bude mít v druhém případě motor větší krouťák?
3- myslím si správně, když řemenice s hřídelí bude vysoustružený jeden kus, tak že se nebude muset vyvažovat?
4 - můžete mi doporučit nějaký e-shop, kde bych mohl objednat klínové řemeny, které bych mohl použít?

Děkuji za reakci
Jakub
Přílohy
001.jpg
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2016, 9:07

Kalkulačka mi napsala že jsem idiot když na ní chci takovéhle otáčky s klínovým řemenem :lol: Koukni po mikrodrážkových řemenech, řemenice se seženou na vrakovištích ,řemeny v autodílech.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kubajzlik
Příspěvky: 30
Registrován: 21. 6. 2015, 7:52

4. 7. 2016, 9:11

fmodel píše:Kalkulačka mi napsala že jsem idiot když na ní chci takovéhle otáčky s klínovým řemenem :lol: Koukni po mikrodrážkových řemenech, řemenice se seženou na vrakovištích ,řemeny v autodílech.
Pošleš mi prosím nějaký odkaz?
Nebo mám uvažovat nad jiným převodem?
Díky
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

11. 7. 2016, 9:16

No, jen poznámka z praxe - běžně a už dost dlouho jsou vyráběna a používána vřetena pro pětiosky s převodem řemenem. Ta vřetena mají až 24.000 ot/min a přenáší až 15kW. Používá se ozubený řemen a ten řemen se mění spíše sporadicky - většinou poté, co nějaký odborník zastaví vřeteno třeba velkou kolizí,

Jen pro ukázku - tím vřetenem se dá bez potíží třeba řezat okružní pilou pr. 350mm a pod
https://www.youtube.com/watch?v=MM2cSr0AcEI" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2016, 9:58

Není to tak jednoduché, ale jde to.
Já mám řemínky od (odkaz) a fungují do teď, opotřebení znát není a nikdy neprokluzly. Akorát je fakt že na tyto otáčky to chce trochu spočítat - mě to tehdy udělali zadarmo.
Na stránkách je i SW se kterým se dá pohrát.

http://www.uzimex.cz/Sortiment/Remenove ... Gates.html
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“