Jak vyřešit vůli v řemenovém převodu

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 4. 2017, 9:55

Děkuji.
I když jsem trochu zmatenej. Oni sice mají řemeny GT2, ale jen ty velké varianty se zuby 8 nebo 14mm.
Já bych potřeboval ty klasické malé GT2 se zuby 2mm.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 4. 2017, 9:58

poptej
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
MarekSochor
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 1. 2017, 5:46

1. 5. 2017, 9:36

lubbez píše:Nechápu proč pouzíváš tak velký modul. Na prvním laseru jsem mě GT2 a šířku 9 mm a skoro pět let bez problémů, pak jsem ho prodal. Na dalším a i na současném mám 2.5 mm a šířku myslím 12mm. Nikde tam nepřenášíš žádné velké momenty, tak jsou ty velké řemeny zbytečné. Jak to máš napnuté, na té délce cca100 mm to nesmí jít ani trochu promáčknout. Stejně si myslím, že chybu máš jinde, protože jdnou napnutý řemen se jen tak nevytáhne a neomačká.
GT2.5 Jsem zkoušel v úplném začátku, kdy toho čínského řemenu z 3D tiskáren mám k dost, žvejkal jsem však zuby, tak jsem v mateze koupil t5 a bylo to ok, až na onu vůli. HTD 5M jsem popravdě koupil kvůli tomu, že jsem předpokládal, když je to jediný prodávaný řemen na cncshopu že to bude to pravé :-)
Ohledně chyby - řemen se nevytáhl, ten den, co jsem psal dotaz jsem tuto konfiguraci teprve složil, předpokládám, že chyba je ve dvou faktorech - špatně zvolený řemen (černý) + nedostatečně napnutý, jak říkáš - na 100mm bych ho neměl promáčknout, což takto došponovaný ho nemám. Šponování je vyřešeno posuvem krokového motoru dolů, nevím však, jak dosáhnout požadovaného našponování, proto se zde ptám chytřejších :)
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 5. 2017, 9:51

Teď nejsem v Praze v dílně, ale až se vrátím, pošlu fotky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2017, 10:09

MarekSochor píše:Šponování je vyřešeno posuvem krokového motoru dolů, nevím však, jak dosáhnout požadovaného našponování, proto se zde ptám chytřejších :)
Jednoduchý způsob je dvě ložiska na jednom čepu a v něm excentricky vyvrtaná díra jako na některých napínákách rozvodů -asi takhle https://dufy.cz/front/product/default/2 ... GwodBrAINA" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

1. 5. 2017, 10:13

MarekSochor píše:... Šponování je vyřešeno posuvem krokového motoru dolů, nevím však, jak dosáhnout požadovaného našponování ...
Tak pořádně napnutý řemen je základ. Bez toho to nemůže fungovat. Co ti brání v tom vrazit něco mezi tu vodorovnou desku a přírubu KM a ten řemen pořádně napnout?
Jako problém spíš vidím, že ten motor už máš skoro nadoraz, takže už to asi moc napnout nepůjde.
Jinak jak už jsem psal, na řemenicích HTD mám dobrou zkušenost s řemeny Optibelt OMEGA.

EDIT: I když, teď jsem ještě na tu fotku koukal a nějaký prostor pro napnutí řemenu tam ještě zbývá.
MarekSochor
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 1. 2017, 5:46

1. 5. 2017, 10:44

Díky - s tou kladkou s excentrickou dírou mě to také napadlo, ale říkal jsem si, že je tolik konstrukcí kde to funguje bez toho, tak přeci musím dělat někde chybu.

Objednám řemen Optibelt OMEGA o 2 zuby kratší, abych měl větší prostor pro šponování - snad to tam narvu :) a pokusím se to našponovat popsaným způsobem - mezi desku a KM něco vrazím a došponuju.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 5. 2017, 11:56

Našponovat je fajn. Ale třeba ty řemeny HTD mají ten backlash tak nějak v genech. Prostě zub na řemenu je užší, než je drážka pro ten zub v řemenici.
Pokud to pořádně našponuješ, tak bych skoro řekl, že to pak už funguje skoro jako hladký řemen. Pak sílu přenášíš silou tření mezi částí řemenu mezi zuby a vrcholky zubů řemenice. Takže zuby už vlastně nezabírají.

GT řemeny by mělu být dělané tak, že šířka zubu řemenu je větší, takže se zuby opřou o obě stěny drážky v řemenici a backlash by neměl vzniknout ani při malém napnutí.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 5. 2017, 1:22

A je mozne do htd vrazit iny remen ktory bude bez vole v drazkach?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 5. 2017, 1:43

Možná spíš naopak použít běžný HTD řemen a vyfrézovat si k němu řemenice, u kterých udělat užší drážky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2017, 2:21

mozna staci koupit stejny material ale od kvalitnejsiho vyrobce
kdyz se jde pouze a jen po cene vetsinou to prave dopada takhle
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 5. 2017, 3:48

Ale u toho HTD je to dáno geneticky. Pokud bude řemen i řemenice přesně podle normy, tak tam právě ta vůle bude.
Takže možná naopak nějaký levný mimotoleranční výrobek na tom třeba bude líp.
MarekSochor
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 1. 2017, 5:46

1. 5. 2017, 5:37

Zrovna po ceně se tady nešlo - z cncshopu ten řemen je dražší než doporučený optibelt OMEGA, každopádně problém bude především v našponování, čekám však na pružné spojky, kde se původně po ceně šlo a ukázalo se to (jak jinak) jako těžký omyl, takže jsem zároveň pro test objednal i optibelt OMEGA a ve středu či čtvrtek, podle toho jak dorazí, uvidím výsledek :) Zatím díky!
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 5. 2017, 6:18

Lepsie to nebude kor ked tam mas tu volu 2x tj 2 prevody. Ja mam taky remen 6mm na sustruhu pohana encoder,a tiez ma vola dost prekvapila.
MarekSochor
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 1. 2017, 5:46

6. 5. 2017, 9:36

Tak černý řemen nahrazen optibel omega a dostatečně vyšponován, bohužel problém jsem nevyřešil, ale nepředpokládám, že by už byla chyba v černém řemenu - převodu, backlash mám stejný jak na ose X, tak na ose Y, kde převod nemám, tj. vůle bude vznikat na šedých řemenech, ne na převodu. Bude se tedy jednat o vlastnost HTD 5M, to jsem zase jednou cncshopu naletěl :( Je teď otázkou, co bude levnější řešení, zda poháněné řemenice nechat vyrobit "zmetkově" tj. bez vůle a nebo vše zahodit a použít GT řemeny...
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“