Hřející se řemen - hoblovka

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

5. 11. 2019, 6:56

Děkuji Všem za dobré rady a připomínky.

1. opásání už si nedovedu představit větší
2. napnutí řemene je si myslím dostatečné, ale těžko posoudit nemám na to žádnou metodu měření
3. mastnota řemenu je možná, protože jsem se stroj snažil celý promazat, nakonec jsem musel stejně vše rozebrat vyčistit a vyměnil jsem i ložisko u hnací řemenice to druhé jsme neměnil protože je řešeno trubičkou přivařenou k šasí a do ní je vloženo ,,jehlové ložisko s klecí,, a do něj se už nasouvá přímo hřídel hoblovacího válce = tyhle ložiska neznám a nevím jek je sehnat.
4. stáří a vyhřátí řemene je možné stroj by měl být 4 roky starý a jen bůh ví kolik toho nadělal.
5. uhlíky motoru zkontrolovány a komutátor očištěn + vyčištění celého motoru.
6. nože jsou ostré, původní majitel si je nechával brousit
Děkuji za radu posledního komentujícího zkusím vyměnit řemen za nový a uvidíme.
Děkuji všem přítomným každý příspěvek je pro mě velice hodnotný a pomohl si mi udělat obrázek o tom čím by to mohlo být.
Kolega v práci mi ještě radil zkontrolovat souosost řemenic
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 11. 2019, 8:07

jelikož je celý stroj strašně gumový a hoblovací válec není vyvážený a sousost ložisek válce taky bude nevalná tak bude většina generovanýho tepla od ložisek- při těch točkách se není čemu divit - prostě se s tím smiř - je to hračka-
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

5. 11. 2019, 8:19

packa píše: 5. 11. 2019, 8:07 jelikož je celý stroj strašně gumový a hoblovací válec není vyvážený a sousost ložisek válce taky bude nevalná tak bude většina generovanýho tepla od ložisek- při těch točkách se není čemu divit - prostě se s tím smiř - je to hračka-
souhlasím s většinou popsaného, avšak musím oponovat v jedné věci - ložiska nejsou největším generátorem tepla. Taky jsem zkoušel, co mi tam tak hřeje. Ložiska byla zahřátá, ale nepřipadalo mi, že by to byl nějaký extrém. Při těch točkách to ještě šlo. Nejvíc tepla vygeneroval motor. A bylo to opravdu hodně.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 11. 2019, 8:34

milan.83 píše: 5. 11. 2019, 8:19
packa píše: 5. 11. 2019, 8:07 jelikož je celý stroj strašně gumový a hoblovací válec není vyvážený a sousost ložisek válce taky bude nevalná tak bude většina generovanýho tepla od ložisek- při těch točkách se není čemu divit - prostě se s tím smiř - je to hračka-
souhlasím s většinou popsaného, avšak musím oponovat v jedné věci - ložiska nejsou největším generátorem tepla. Taky jsem zkoušel, co mi tam tak hřeje. Ložiska byla zahřátá, ale nepřipadalo mi, že by to byl nějaký extrém. Při těch točkách to ještě šlo. Nejvíc tepla vygeneroval motor. A bylo to opravdu hodně.
jasně ten motor topí jak kamna , ale on píše že má žhavou řemenici u válce - tudíž to jde z ložisek válce
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 11. 2019, 8:48

Jestli je to malým nebo naopak velkým napnutím řemene snadno zjistí tím, že ho na chvíli napne víc, pak zase míň.
Jestli je to mastným řemenem, tak ten snadno aspoň částečně odmastí a zjistí, jestli to pomohlo nebo ne.
Jestli řemen prokluzuje, to by se mělo dát poznat i rukou. A samozřejmě třeba pomocí enkodérů, ale na to asi každý doma vybavený nebude. Případně na řemenice nalepit třeba malé magnety a snímat ho Hallovkou, nebo clonky a snímat to optozávorou. Nebo to jenom pomalovat černo-bíle a snímat reflexním čidlem (shodou okolností zrovna podobnou věc dělám pro jednoho zákazníka).
Jestli hřeje horní ložisko, to zase může zjistit tím, že sundá řemen a provizorně to bude chvíli honit třeba vrtačkou. Pokud se to rychle hřeje i naprázdno, tak jsou to všechno celkem snadné a rychlé pokusy (až ne případnou montáž nějakého enkodéru).
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 11. 2019, 8:51

otáčky jsou kolem 8000 / min. děkuji


tam už se není co divit že to topí - přesnost uložení je v mm ne setinách !!!!
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

5. 11. 2019, 8:54

tazatel píše, že jedno z ložisek je nové. Co jestli je druhé přidřené? Pak by mohl mírně prokluzovat řemen a řemenička hřát. Dokud ale nebude jasné, jestli jde teplo od řemenice nebo od ložiska, těžko hledat chybu.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

6. 11. 2019, 6:35

Je to taká škoda že sa niekde navrhne stroj a potom sa celý technicky odflákne. Mohol by to byť tak dobrý strojik pre kutilov...
Ale Číňan pozná mentalitu európy a vie že 80% bežných ľudí kupuje podla ceny a že tie stroje si ešte večšina doma dokončí... :)
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“