Ozubený hřeben na osu Z

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

3. 12. 2012, 4:49

třeba tohle jezdí na hřebenu
http://www.youtube.com/watch?v=I_dgP3XbUl4" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mucad.com/cmsmultilanguage/i ... a-10&hl=en" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

4. 12. 2012, 5:50

Díky za odpověď, ale to je plotr na kreslení. Myslíte, že na obrábění bude ozubený hřeben taky vhodný (všechny osy)? Kov je mrcha pevná :D ... přinejhorším ty trapezy asi, jestli nemá nikdo zkušenost s hřebeny, protože na kuličkáče zatím prostě nemám. V práci máme plasmu na ozub. hřebenech, jenže ta nedrží frézu, ale volně nese hořák ... pls poraďte
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

4. 12. 2012, 6:09

řeknu ti to takhle. ja si z kuličkáči užil svoje. do valcovaných bych už nikdy nešel. jedině broušené i starší jsou pořád lepší než ty valcované. pokud tam daš trapéz a na něj dvě matky na doštelovaní vůle tak to je podle mě nejlepší varianta.
takže za mne bych doporučoval rozhodně trapez. spousta profi stroju jezdí na trapezech. ty kuličkové šrouby se dost přeceňují podle mne.
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

4. 12. 2012, 2:41

Ano je to plotr na kreslení, ale frézování není problém.
Jeden Pražský servisní technik tvrdil, že zná firmu kde na tomto plotru frézují i výrobce má frézovací hlavu v konfiguraci. Vůle se dá nastavit. Předepnutí se dělá děleným pastorkem přes pružinu jako dvě matice na šroubu. Nebo převodovkou se dvěmi pastorky za sebou.
Ps: delší hřeben asi nebude rezonovat jak delší šroub.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

4. 12. 2012, 8:25

osobně bych volil na malou mašinu klidně trapéz a pohrát si s nastavním vůle, na větší mašinu hřebeny. Měl jsem na hřebenech mašinu 1800x1200 a super, je ale pravda že jsem s ní nedělal kovy, ale pokud má nějaká větší mašina jet i do kovu tak zapomen že s rozpočtem hobby mašiny uděláš zázrak.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 12. 2012, 6:27

Kvako1 díky za radu a zkušenost, ostatní bohužel nemůžu brát v potaz. Stavět budu malou mašinu (obrobitelné cca x200 x y300 x z100mm) a jde mi o použití trapézu, nebo hřebenu, ale asi už jsem rozhodnutý pro ten trapez se dvěma maticemi předepnutými proti sobě na každé ose, jen ten systém předepnutí ještě řeším, tady v jednom vláknu mi to pšišlo zbytečně dost složité, tak pátrám dále. Plus vodící tyče cca 20mm bez podepření, pevně zafrézované do "těla" a rozmýšlím jestli posuvný stůl, nebo nad ním pojízdný portál (jako v ose Y), tak kdyby k tomu měl kdo co říct, budu rád, znovu upozorňuji, že mi jde hlavně o tuhost a pevnost celé konstrukcičky, kvůli následným vibracím a nemožnosti frézovat ocel.
Ale díky za ochotu všem. Ať vám strojky jezdí :)
P.S. Když už jsem popsal celou svoji stavbu, tak by mi někdo mohl rovnou doporučit krokové motory na to, mám v úmyslu tam dát 2x1,26Nm a 1,89Nm 2fázové, bude to stačit?
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 12. 2012, 7:14

na tak malou konstrukci ti ty motory budou stačit , ale nečekej žádný fofr
vymezení vůle matice u trapézu se dá taky řešit naříznutím matice cca v jedné čtvrtině , tak že ji nedořízneš dokonce ale necháš tam kousek materialu ( půl stěny )a pomocí červíka jí rezpíráš a tím přesně vymezíš vůle
pokud ti jde o tuhost tak bych volil pevný portál a pojizdný stůl , protože pevný portál můžeš libovolně zavětrovat a dovyztužit jak budeš potřebovat , což u pojizdného nemusí být vždy možné
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 12. 2012, 7:23

... právě kvůli tomu zavětrování to asi udělám jak říkáš a kdybych chtěl časem trochu svižnosti např. při frézování reliéfu z JPG na 45° drážka vedle drážky. Co musím udělat, myslel jsem, že pak jen před drivery (až se zmůžu :) ) dám nějaký HW interpolátor pulzů a bude, nebo myslíš ty KM že to nedají?
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 12. 2012, 8:48

u KM je problém že s otáčkami se prudce snižuje kroutící moment , u km je v nulových otáčkách nejvyšší a s otáčkami jde prudce dolu , takže motor cca 3Nm má při 1000ot už jen třeba 1Nm
ber to jako příklad , charakteristiky si najdeš v datashetu
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“