Řezání závitu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Mičis
Příspěvky: 3
Registrován: 9. 5. 2012, 9:08

10. 5. 2012, 2:42

Prosím o pomoc při nastavování parametru na řezání závitu na klasickém soustruhu SV18 RA a případně čim mazat nůž ať není závit moc potrhaný.
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

10. 5. 2012, 3:24

Mičis píše:Prosím o pomoc při nastavování parametru na řezání závitu na klasickém soustruhu SV18 RA a případně čim mazat nůž ať není závit moc potrhaný.
Co chceš vědět?
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
Mičis
Příspěvky: 3
Registrován: 9. 5. 2012, 9:08

10. 5. 2012, 6:57

Dejme tomu, že potřebuju udělat závit M20 tak co všechno musím na soustruhu nastavit a kde to vyhledat ať mi to dělá správne stoupání. Vím, že se to dělá s tou plechovou tabulkou co je u soustruhu ale nějak se v tom neorientuji.
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

10. 5. 2012, 8:04

Mičis píše:Dejme tomu, že potřebuju udělat závit M20 tak co všechno musím na soustruhu nastavit a kde to vyhledat ať mi to dělá správne stoupání. Vím, že se to dělá s tou plechovou tabulkou co je u soustruhu ale nějak se v tom neorientuji.
Tak budeme předpokládat, že máš osazený základní kola pro pohon posuvů, t.j. 24/60/24 (to jsou ty kola vlevo pod odklopným krytem)
V tabulce "mm" si najdeš stoupání 2,5 (t.j. záv. M20) a zjistíš, že máš dát:
levou hlavici na nortonce na "1/2"
pravou hlavici na "mm" (protože máš stoupání v mm)
hvězdici nortonce na č.7
levou páku na vřeteníku do prava
pravou páku na vřeteníku na co se cejtíš
na suportu zapneš do záběru matici pohybového šroubu
páku přepínání smyslu posuvů dáš na střed t.j. vypnuto (aby se Ti to hned nerozjelo)
spustíš stroj "spojkou" (páka na suportu)
a můžeš pákou přepínání posuvů dát do pohybu suport.

Pozor, nemůžeš používat doraz.

Já to vidím tak, že nabouráš do univerzálky.

K řezání závitů nožem je potřeba už něco znát a nejlépe to nejdříve vidět na vlastní.

Přijeď do Nejdku a já Ti to ukáži :D
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 5. 2012, 9:08

zkoušet, zkoušet, zkoušet
pro začátek si dej do mašiny třeba půl metru násady od koštěte a začni daleko od univerzálky ať to případně stihneš zastavit, o dřevo nic nerozlámeš
nastavení můžeš samozřejmě zkusit i naprázdno
nastavené stoupání můžeš vyzkoušet třeba i tak že zařadíš příslušné převody a elektricky vypnutým strojem budeš točit ručně za univerzálku a pohyb suportu snímat třeba hodinkama
nevěš hlavu, žádnej učenej z nebe nespadl
než uděláš ten krásnej přesnej blejskavej závit, uteče hodně vody, chce to trpělivost
nožem se závitovou destičkou to jde líp než vybrušovaným, ale zas to musí mít trochu fofr a není to nic laciného a destičku zk..... dřív než si stačíš uvědomit že se něco děje
běžně se to dělá tak že nožem si závit předřízneš a závitovým očkem potom zkalibruješ
myslím že jsou tu na foru naskenované nějaké knížky
selže-li všechno, přečti si návod (třeba i k jiné mašině,principy jsou shodné, nějaký tu učitě někde bude)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mičis
Příspěvky: 3
Registrován: 9. 5. 2012, 9:08

10. 5. 2012, 9:26

Mnohokrát děkuji. Přes víkend to vyzkouším a uvidíme jak to půjde. Určitě to budu první zkoušet na nějake dlouhé tyči, pro bezpečnost. Ja věřím, že pomalu, ale jistě se do toho dostanu :-) .Ještě mám jednu otázku, jak udělat na čepu takovou dlouhou mazací spirálu.Zkoušel jsem ručně jet rychle suportem, ale pořád to je málo.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 5. 2012, 9:58

Mičis píše:Mnohokrát děkuji. Přes víkend to vyzkouším a uvidíme jak to půjde. Určitě to budu první zkoušet na nějake dlouhé tyči, pro bezpečnost. Ja věřím, že pomalu, ale jistě se do toho dostanu :-) .Ještě mám jednu otázku, jak udělat na čepu takovou dlouhou mazací spirálu.Zkoušel jsem ručně jet rychle suportem, ale pořád to je málo.
to se frézuje na takovém stroji podobném soustruhu, ozubáři tomu říkají "vandrák"
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

11. 5. 2012, 11:04

Taky jedna mazací drážka - http://www.youtube.com/watch?v=CVEiQTkg ... ature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5148
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 9. 2022, 7:23

Ahoj kamarádi
oživím tohle staré téma, i když potřebuji poradit se svojí sm16kou. Potřebuji řezat metrický závit v modulu 2 a tabulka koleček A-B-C-D uvádí jen A a D konkrétně 60 a 40. Jen mi prosím potvrďte, jestli je moje úvaha správná. Dám-li jen ty dvě, nedosáhnou na sebe, takže jako převod mezi ně dám na místa B a C dvě libovolná, aby mi lyra vyšla posunout do záběru, ale obě stejná. Je to správně? Zkrátka jsem vždycky měl čtyři :? Díky
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Milan199
Příspěvky: 2898
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 9. 2022, 8:00

Charon píše: 9. 9. 2022, 7:23 Ahoj kamarádi
oživím tohle staré téma, i když potřebuji poradit se svojí sm16kou. Potřebuji řezat metrický závit v modulu 2 a tabulka koleček A-B-C-D uvádí jen A a D konkrétně 60 a 40. Jen mi prosím potvrďte, jestli je moje úvaha správná. Dám-li jen ty dvě, nedosáhnou na sebe, takže jako převod mezi ně dám na místa B a C dvě libovolná, aby mi lyra vyšla posunout do záběru, ale obě stejná. Je to správně? Zkrátka jsem vždycky měl čtyři :? Díky
Je to tak správně, vložená kola převod nemění a sudý počet nezmění ani smysl otáčení.

Jenom u metrického závitu modul ? - snad stoupání.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5148
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 9. 2022, 8:07

Milan199 píše: 9. 9. 2022, 8:00
Charon píše: 9. 9. 2022, 7:23 Ahoj kamarádi
oživím tohle staré téma, i když potřebuji poradit se svojí sm16kou. Potřebuji řezat metrický závit v modulu 2 a tabulka koleček A-B-C-D uvádí jen A a D konkrétně 60 a 40. Jen mi prosím potvrďte, jestli je moje úvaha správná. Dám-li jen ty dvě, nedosáhnou na sebe, takže jako převod mezi ně dám na místa B a C dvě libovolná, aby mi lyra vyšla posunout do záběru, ale obě stejná. Je to správně? Zkrátka jsem vždycky měl čtyři :? Díky
Je to tak správně, vložená kola převod nemění a sudý počet nezmění ani smysl otáčení.

Jenom u metrického závitu modul ? - snad stoupání.
Moc diky, samo že stoupání :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“