SUF 16 CNC

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

5. 2. 2021, 7:22

Mohu poprosit, nemá někdo tento soustruh po ruce. Mohl by mi prosim někdo změřit jaká je velikost kuličkového šroubu na suportu ?. Nebo, to už bych si přál asi moc, nemá někdo foto rozhozeného suportu jak je tam uložená matka na kuličkový šroub ?. Mám soustruh Makus což je skoro stejný ale na kličky :-). Planuji soustruh předělat na cnc. Děkuji
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

5. 2. 2021, 8:18

Šroub příčného suportu byl 12*3 s dvojitou předepnutou maticí. Matice byla k vrchní desce suportu připevněna čtyřmi šrouby a justována dvojicí kolíků. Asi tu ještě nějaké zbytky mám.

Jestli ti mohu poradit, tak se na přestavbu vykašli. SUF je z konstrukčního hlediska čiré zoufalství !
Při dnešní dostupnosti lineárů atd to uděláš nové za třetinu práce, polovinu peněz a bude to dvakrát lepší.
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

5. 2. 2021, 8:41

Hmm, tak to byla rána pod pás :D , co jsem našel na fóru, tak mi přišli hodnocení spíše kladné. Asi jsem nepoučitelný, ale zkusím to :D . Mohu se Tě zeptat co Ti zbylo ? A byl by si ochotný to postrádat ?
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 2. 2021, 9:09

Já jsem těch SUFů předělával asi 40. Většinou nová revolverová hlava a pohony + řídicí systém.
Kdybych měl dneska potřebu takhle malého stroje - postavím ho zgruntu. Ale to už jsem psal.

To co tu leží je kámoše, který to taky rozdělal a ... Takže prodat to nemůžu.
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

6. 2. 2021, 10:34

I tak Ti děkuji za vysvětlení. Postavit malý soustruh od základu asi teď nezvládnu, nemám ještě komplet vybavení. Mám vše na malé věci. Makus jsem koupil s tím, že už mám základ hotový , usazený vřeteník v ose , koníka atd. Mám to na hobby, dělám RC modely.
Mohu Tě poprosit, neměl by si nějaké foto SUF co jsi předělával ? , pro inspiraci. Jak to uchopit nějakou představu mám, ale máš více zkušeností, a určitě si šel nato lépe.
Děkuji
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 2. 2021, 12:10

Telemaster píše: 6. 2. 2021, 10:34 I tak Ti děkuji za vysvětlení. Postavit malý soustruh od základu asi teď nezvládnu, nemám ještě komplet vybavení. Mám vše na malé věci. Makus jsem koupil s tím, že už mám základ hotový , usazený vřeteník v ose , koníka atd. Mám to na hobby, dělám RC modely.
Mohu Tě poprosit, neměl by si nějaké foto SUF co jsi předělával ? , pro inspiraci. Jak to uchopit nějakou představu mám, ale máš více zkušeností, a určitě si šel nato lépe.
Děkuji
Člověče,proč vymejšlíš kraviny a chceš zkurvit strojek,kterej se dá prodat nějakýmu kutilovi -masochistovi? Jemu způsobíš (aspoň zpočátku ,než přijde na to,co si koupil) radost,sobě ubereš starost a za ty prachy,co z toho vytahneš můžeš koupit něco hotovýho,co se třeba jen trošku dodělá,ale hlavně to bude k něčemu..Popravdě-nikdy jsem to nepovažoval za soustruh,i když to dělala fabrika,kde spoustruhy uměli.Je to taková náhražka,parodie,slepá ulice-jak píše Milan..
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 2. 2021, 12:23

A neexistovalo to jako cnc, viděl jsem to jako nějakou asi výukovou pomůcku a k tomu něco osmibitového? Asi s IQ151 nebo PMDčkem, mělo to takovou šílenou přechodovou škatuli s hafem desek s MHčky :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 2. 2021, 1:30

Existovalo. Vraj sa ten systém nedal udržať funkčný dlhšie ako 6 hodín, pretože sa vždy nejaká doska odporúčala :lol: . Ale ako si spomenul, bol to demo sústruh pre učilištia. Ešte k tomu vyrábali aj malú cnc frézku, tá bola vraj o poznanie vydarenejšia.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

6. 2. 2021, 1:39

Jo ono se to lehce řekne postav soustruh, mám BF16, a soustruh 80 hlavička to se toho moc udělat nedá. Popravdě po koupi vhodného soustruhu na přestavbu už koukám dost dlouho, bazoš a tak. Ale jsou to samé velké mašiny. Materiál a komponenty bych na soustruh dohromady asi dal, ale člověk skončí na obrobení lože vřeteníku a pod. Makus byl za dobrou cenu. Co Vám zdá na něm tak špatného ? Když srovnám zpracování s Čínou , tak se mi to nezdá špatné. Vím že je to na tyčích , ale zase malé soustruhy z Číny mají úzké lože o váze nemluvě.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 2. 2021, 8:15

SUF 16 CNC se dělal už před 89. Byl řízený PMD 85, programy // CNC data // se tam "ládovaly" z kazetopáskové paměti.
Takhle vypadala původní elektrika :
Suf E2.PNG
Vřeteno bylo poháněné uhlíkovým motorem z pračky Philco, na osách byly dvoufázové krokáče.
SUFe1.PNG
Měl jsem na učebně tři a když mi fungovaly všechny, opájel jsem se pocitem jaký jsem machr.
Poruchovost jak píše zverodoktor - tedy na posrání.

Později to přestavovala firma Eltek Kroměříž na řízení přes PC a novou elektroniku a tou už bylo jiné kafe. Spousta těch strojů běhá dodnes. Podle přání // movitosti // zákazníka // většinou školy //, se to dovybavovalo šestipolohovou revolverovou hlavou, která byla napájená přímo ze zdroje PC // 12V //. Některé stroje se nechávaly jako stolní, některé se kapotovaly a dávaly na stojan.

Dělal jsem ty revolverové hlavy, kapotáže a stojany. Docela rád na to vzpomínám.

Tohle byla jedna z přestaveb, kdy byl požadavek na zvětšení průchodu vřetenem na / tuším / 32 mm. Pak tam ale byl jenoúčelový upínač.
SUF.PNG
Ještě tam chybí některé kryty, ale zase je trochu vidět "střeva".
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2021, 11:19

Na co byla ta "S" funkce, prosím?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 2. 2021, 11:33

Milan199 píše: 6. 2. 2021, 8:15 SUF 16 CNC se dělal už před 89. Byl řízený PMD 85, programy // CNC data // se tam "ládovaly" z kazetopáskové paměti.
Takhle vypadala původní elektrika :
Suf E2.PNG
Vřeteno bylo poháněné uhlíkovým motorem z pračky Philco, na osách byly dvoufázové krokáče.
SUFe1.PNG
Měl jsem na učebně tři a když mi fungovaly všechny, opájel jsem se pocitem jaký jsem machr.
Poruchovost jak píše zverodoktor - tedy na posrání.

Později to přestavovala firma Eltek Kroměříž na řízení přes PC a novou elektroniku a tou už bylo jiné kafe. Spousta těch strojů běhá dodnes. Podle přání // movitosti // zákazníka // většinou školy //, se to dovybavovalo šestipolohovou revolverovou hlavou, která byla napájená přímo ze zdroje PC // 12V //. Některé stroje se nechávaly jako stolní, některé se kapotovaly a dávaly na stojan.

Dělal jsem ty revolverové hlavy, kapotáže a stojany. Docela rád na to vzpomínám.

Tohle byla jedna z přestaveb, kdy byl požadavek na zvětšení průchodu vřetenem na / tuším / 32 mm. Pak tam ale byl jenoúčelový upínač.
SUF.PNG
Ještě tam chybí některé kryty, ale zase je trochu vidět "střeva".
ta kazetová mechanika byla SP 210 ( https://www.sbazar.cz/fotoatelier.bk/de ... sla-sp-210 )
taky vyhlášený (zejména v kombinci s oblíbenými katastrofami Emgeton) :roll: stroj.
na linku top :lol: verze s tiskárnou
http://www.oldradio.cz/navobsluha/sp210tnav.pdf
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

7. 2. 2021, 4:21

Tak to je krásná procházka do historie . Tu kazetovou mechaniku pamatuji ze školy. Ten motor z pračky je taky vtipný. Jo byla to tenkrát doba. :D
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

7. 2. 2021, 4:25

Ještě se zeptám, nevíte zda to uložení na tyčích mělo nějaká futra , nebo to bylo natvrdo ?
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 2. 2021, 4:26

Telemaster píše: 7. 2. 2021, 4:25 Ještě se zeptám, nevíte zda to uložení na tyčích mělo nějaká futra , nebo to bylo natvrdo ?
Byly tam pouzdra z nějakého plastu. Fungovalo to dobře - nikdy jsem to nerozebíral.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“