MT50 zálohování a zastavení vřetene na úhlu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

5. 8. 2018, 5:29

Zdravím,

máme s bráchou MT50 CNC z roku 2000 s řízením Sinumerik 810D. Soustruh v sobě má paměťovou kartu pro zálohování, na ní jsou zálohované parametry PLC a programy. Je potřeba mít zálohovaná ještě nějaká další data? Pokud při výměně baterie systému dojde ke ztrátě dat, je potřeba připojit k soustruhu i PC s nějakým programem, nebo lze zálohu nahrát do stroje přímo na něm?

Ještě máme problém se zastavením vřetena na určitém úhlu. V nastavení, kde se dá nastavit i omezení max. otáček se tato funkce dá zapnout, v manuálním režimu potom funguje bez problému jak má. Problém nastane, když se spustí program. Na konci programu provede vřeteno příkaz vypnout, ale už se nenatočí na požadovaný úhel. Když se do programu přidá pomocná funkce zastavení vřetena na konkrétním úhlu, ať už na stejném jako je nastaven nebo jiném, vřeteno provede zastavení na požadovaném úhlu a pak vyhodí chybovou hlášku viz obrázek:

Obrázek

Na alarm potom nefunguje reset, je nutné ho stisknout 2x za sebou, vřeteno se pohne ze zadaného úhlu a potom jde alarm restartem vymazat. Nebo jde vřeteno odbrzdit, rukou ho pootočit, pak jde alarm vymazat. Poslední varianta je přeřadit jinou otáčkovou řadu a jak se vřeteno pohne, jde vymazat. Jednoduše, nejde vymazat, dokud je vřeteno na požadovaném úhlu.


Ještě jsem si vzpomněl na 3. věc co nás trochu trápí. Motor chlazení hlavního pohonu vyhazoval po několika minutách jistič. Než jsme stroj koupili, byli jsme se na něj podívat. Provozovali ho bez problémů. Po otevření krytu jsme došli k závěru, že se v chladících kanálech serva nahromadila kaše z emulze, prachu a dalšího neřádstva. Když jeli na stroji denně, ventilátor ji odfukoval, jak stroj potom asi měsíc stál, natekla dolů a motor ventilátoru to neutáhl a vypadl jistič. Vše jsme vyčistili a motor ventilátoru dostal i nová ložiska. Pak běžel v pořádku. Teď už se ale 2x stalo, že cca po hodině vypadl. Hned jsme ho nahodili a pak jel asi 2-3 hodiny, dál nevíme, pak jsme stroj vypnuli. Co by mohla být příčina?

Předem děkuji za rady.
Andy V.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2018, 5:38

to s tim zastavovanim c osy vidim na chybu nebo nedokonalost v plc
ventilator urcite vymen za novy a chladici plochy a cesty dukladne vycisti
stroj se ti oplati dlouhou bezporuchovou cinnosti

kdyz by to sfouklo tak to od siemensu stoji tolik ze bys to radsi vysrotoval
takze novej ventilator vypada jako pakatel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
msc
Příspěvky: 49
Registrován: 25. 3. 2018, 6:22

5. 8. 2018, 10:02

Mám na soustruhu stejný systém z roku 2001. Koupil jsem ho s vybitou baterkou jako mrtvý. Jeden opravář cnc mi to rozchodil tak, že nejprve uvedl řídící modul do továrního nastavení (reset) a pak natáhl NC a PLC data z té PCMCIA karty do systému a bylo to. Je k tomu na netu někde i postup. Co jsem v rychlosti zahlédl tak vzadu na modulech (simodrive 611) točil šroubovákem takový polohový přepínač do různých poloh, mezitím na panelu psal servisní heslo "sunrise" a zadal upload dat. Celkem ten upload trval. Cca 20 min? Pak vzadu na modulu prepinac zase do puvodni polohy. Pak vypnout, zapnout a stroj najel se vsema parametrama od vyrobce.

Pozn. : z vlastni iniciativy jsem jeste pred prichodem vyse zmineneho servismana chtel zazalohovat data z PCMCIA karty ale nestlihl jsem to. Pak jsem se o tom zminil a pan mi rekl, ze je dobre, ze jsem to neudelal, protoze bych mohl pripojenim pres ctecku pcmcia karet do pc poskodit system souboru a bych bych pak total v prdeli. Ze to jde, ale mel by to delat clovek znaly veci s patricnym vybavenim.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

5. 8. 2018, 11:41

Tak jsem zapátral v manuálu a problém s natočením vřetena je nejspíše programový. Ten soustruh nemá C osu jako takovou, nevím, jestli by to nemohlo být tím. Ale zase v manuálním režimu funguje jak má, v programovém provede, ale pak vyhodí chybu. Zkusím ještě zapátrat po příkladu programu. Je možné, že tam třeba nedávám nějaký příkaz, který tam musí být, ale já to nevím, protože se Siemensem nemám zkušenosti.
msc
Příspěvky: 49
Registrován: 25. 3. 2018, 6:22

6. 8. 2018, 10:08

Zkusim to natoceni vretena na konci programu jestli to funguje u me.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“