obyčejnej CNC soustruh

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 293
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

13. 8. 2019, 3:35

Ahoj. Všichni staví frézky a kde všechno možný, ale o stavbě malýho obyč CNC soustruhu jsem toho mnoho nenašel, resp skoro vůbec :-)

Přemýšlím, že bych si zkusil postavit menší soustruh na krokáčích, s jedním nástrojem (dal bych rychloupínák). Jen osy X a Z, nepotřebuju ruční posuvy, všechno přes MPG.

Jen hliníkový věci, žádnej kvalt, zato hezkej povrch.

Existuje nějaká stavebnice nebo nějaký už vyšlapaný cestičky? Mám tři frézky a soustruh žádnej, to bych chtěl změnit :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 8. 2019, 3:52

uživatel thomeque omotoroval takovýho dyi mrňouse
někde to tu je
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2019, 7:21

Vyšlapané cestičky existují - já jsem předělával soustruhy od Sahosu Sice na dřevo - ale postup je stejný. Řídím to Gravosem - Armoturnem. Pokud máš hotovou mechaniku, tak je zapojení elektroniky celkem triviální záležitostí - a za hodinu soustružíš.

Jedu na tom už čtvrtý rok a zatím jsem neregistroval žádný problém.
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 293
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

14. 8. 2019, 9:03

R - stick píše: 14. 8. 2019, 7:21 Vyšlapané cestičky existují - já jsem předělával soustruhy od Sahosu Sice na dřevo - ale postup je stejný. Řídím to Gravosem - Armoturnem. Pokud máš hotovou mechaniku, tak je zapojení elektroniky celkem triviální záležitostí - a za hodinu soustružíš.

Jedu na tom už čtvrtý rok a zatím jsem neregistroval žádný problém.
Jsem ve stavu, kdy hledám inspiraci a trochu přemýšlím jak velká blbost to je. :-) Nemám v tom podniknuto fyzicky nic zatím.

Buď jestli je stavebnice s rozumnou kvalitou, kterou si nějak udělám, nebo to celý složím sám nebo to koupím a nebo se na to vykašlu. Všechno ve hře :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2019, 9:13

Co sieg? Uz jsi koukal?
Maji v ruznych velikostech od stolnich velikosti tiskarny po dospele stroje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2019, 9:26

Hele - blbost to není. Dá se to realizovat. V podstatě můžeš jít dvěma cestama - buď Linux CNC, nebo Gravos. Mach je podle mne v tomto případě slepá ulička. V případě linuxu budeš muset vyřešit, jak to nakonfigurovat pro dvě osy, jak to nastavit a čím to krmit.

V případě Gravosu to máš už hotové - a jako bonus máš vyřešené ovládání a spoustu vychytávek - které třeba já nikdy nevyužiji, ale pro tebe budou optimální. Jestli si to chceš otestovat, tak si stáhni z jejich stránek Armote (Armoturn tam ještě není - ale mají ho už ve finální verzi - já mám ještě tu vývojovou) a pusť si ho na compu. Bude to sice řvát, že mu chybí interpolátor - a nespustíš tam průběh soustružení - ale na seznámení to stačí. Od Gravosu můžeš také mít celkem jednoduché kreslítko Gravostar - na nakreslení dráhy nástrojů ti to bohatě stačí - a umí to přímo generovat soubor pro Armoturn/Armote - který jen nahraješ a soustružíš. Případně to pak můžeš v Armoturnu převést do G kódu a ten si optimalizovat, nebo upravit.

Vše je rychlé a spolehlivé

Finančně tě to vyjde na nějakých 10 - 30 000,- to záleží na tom, co budeš kupovat. V každém případě budeš potřebovat interpolátor - GWE 114, k němu Armote/Armoturn a Gravostar - to je základ. Další komponenty podle tvé náročnosti, nebo potřeb.

Co se týče pohonů - tady je taky hodně variant - já třeba preferuji cloosed loop systém (krokový motor se smyčkou) - ty se dají pořídit kolem 3 - 7000 podle výkonu a vybavení, pak budeš potřebovat pár koncáků, napájení - a to je v podstatě vše. Motor budeš spínat jednotkou - tzn stykač + 24V trafo (stačí malý výkon - je jen pro spínače)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 8. 2019, 9:40

mimochodem, když už tady je zmínka o linuxcnc tak přece existuje verze prostředí i pro soustruh ne?

já to teda nepoužívám, ale kdysi jsem nějaké pokusy i s pěknou grafikou někde viděl
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2019, 9:42

je super prostredi pro linux s vestavenym dilenskym programovanim pomoci kotovani entit a ruzne hrubovani slichtovani atd....
proste vpodstate vse co je potreba
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 8. 2019, 9:43

robokop píše: 14. 8. 2019, 9:42 je super prostredi pro linux s vestavenym dilenskym programovanim pomoci kotovani entit a ruzne hrubovani slichtovani atd....
proste vpodstate vse co je potreba
dej odkaz
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2019, 9:52

tady je to na realny mimi masince
https://www.youtube.com/watch?v=STRmePzje-Y
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 293
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

14. 8. 2019, 11:29

R - stick píše: 14. 8. 2019, 9:26 Hele - blbost to není. Dá se to realizovat. V podstatě můžeš jít dvěma cestama - buď Linux CNC, nebo Gravos. Mach je podle mne v tomto případě slepá ulička. V případě linuxu budeš muset vyřešit, jak to nakonfigurovat pro dvě osy, jak to nastavit a čím to krmit.

V případě Gravosu to máš už hotové - a jako bonus máš vyřešené ovládání a spoustu vychytávek - které třeba já nikdy nevyužiji, ale pro tebe budou optimální. Jestli si to chceš otestovat, tak si stáhni z jejich stránek Armote (Armoturn tam ještě není - ale mají ho už ve finální verzi - já mám ještě tu vývojovou) a pusť si ho na compu. Bude to sice řvát, že mu chybí interpolátor - a nespustíš tam průběh soustružení - ale na seznámení to stačí. Od Gravosu můžeš také mít celkem jednoduché kreslítko Gravostar - na nakreslení dráhy nástrojů ti to bohatě stačí - a umí to přímo generovat soubor pro Armoturn/Armote - který jen nahraješ a soustružíš. Případně to pak můžeš v Armoturnu převést do G kódu a ten si optimalizovat, nebo upravit.

Vše je rychlé a spolehlivé

Finančně tě to vyjde na nějakých 10 - 30 000,- to záleží na tom, co budeš kupovat. V každém případě budeš potřebovat interpolátor - GWE 114, k němu Armote/Armoturn a Gravostar - to je základ. Další komponenty podle tvé náročnosti, nebo potřeb.

Co se týče pohonů - tady je taky hodně variant - já třeba preferuji cloosed loop systém (krokový motor se smyčkou) - ty se dají pořídit kolem 3 - 7000 podle výkonu a vybavení, pak budeš potřebovat pár koncáků, napájení - a to je v podstatě vše. Motor budeš spínat jednotkou - tzn stykač + 24V trafo (stačí malý výkon - je jen pro spínače)
To co tady píšeš samozřejmě znám, psal jsem mám dokončenou třetí frézku. Systém jedině a výhradně český COMETS, žádný experiment.

Spíš řeším mechaniku, ne ovládání.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 8. 2019, 12:30

yoda píše: 14. 8. 2019, 11:29 ... jedině a výhradně ... COMETS, žádný experiment.
OT: Souhlas, Comets je dobrá volba.
https://www.youtube.com/watch?v=ZgdufzXvjqw
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2019, 12:57

V tomhle smeru urcite ale jinak dost bida
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

14. 8. 2019, 2:50

Proč COMETS? ZW3D má určitě CAM na soustruh, tak stačí jen řídící systém kde se jen spustí g-kod. Ten LinuxCNC je zdarma. Na malý CNC stačí krokáče
2Nm, ty v pohodě uřídí i samotné starší PC. Snad to nemusí lítat nějak moc rychle.
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 293
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

14. 8. 2019, 4:04

bobik píše: 14. 8. 2019, 2:50 Proč COMETS? ZW3D má určitě CAM na soustruh, tak stačí jen řídící systém kde se jen spustí g-kod. Ten LinuxCNC je zdarma. Na malý CNC stačí krokáče
2Nm, ty v pohodě uřídí i samotné starší PC. Snad to nemusí lítat nějak moc rychle.
Protože COMETS mám na dvou strojích a vím to funguje naprosto bez chyb. K tomu mám odladěné všechny postprocesory.

Co má ZW3D je mi jedno, to jsem loni z PC odinstaloval. Hliník camuju ve Sprutcamu, dřevo ve Vectricu.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“