Revolverový soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
nehyz
Příspěvky: 2
Registrován: 2. 8. 2009, 6:52

2. 8. 2009, 7:07

Dobrý den, je vhodný pro začátečníka na soustružení revolverový soustruh R36? Nevým jaký je rozdíl mezi normálním soustruhem. Děkuji za radu
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

2. 8. 2009, 10:39

Revolverový soustruh je vhodný spíše na sériovou práci. Má otočnou revolverovou hlavu, do které se upínají nástroje. Odpadají tak vedlejší časy na výměny nástrojů. Jen se otočí revolverová hlava.
Pro kusovou práci a pro seznámení se se soustružením to není nejlepší stroj.
Na to je nejlepší klasický hrotový soustruh. Třeba i bez strojních posuvů ale hlavně ať to má normální suport s podélným, příčným (a otočným nožovým) posuvem a také s koníkem.
Sběratel strojů :-)
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

3. 8. 2009, 7:16

souhlas s capumper-em. Už si přesně napamatuji jak tento revolver vypadá, asi to bude větší obdoba RT26. Některé revolverové soustruhy nemají příčný suport (staré R5 a novější R50 jako větší typy revolverů ano). Záleží také na tom jestli je hlava ustavena vertikálně, nebo horizontálně. U některých se dokonce nůž v držáku pro ustavení rozměru v ose "X" pouze naklepává, případně posunuje šroubkem a podélné rozměry "Z" se jezdí na doraz (bývá i nonius), což je pro nováčka a kusovku absolutně nevhodné.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2009, 10:43

A taky si myslím, že vzhledem k tomu, že revolverové soustruhy jsou určené pro sériovku, tak byly taky v sériovce nasazený a tudíž bývají dost vyběhaný.
nehyz
Příspěvky: 2
Registrován: 2. 8. 2009, 6:52

4. 8. 2009, 6:05

Co říkáte na soustruh ŠKODA OB 18221 SUR 260 za 15000,-
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

4. 8. 2009, 8:24

Tohle je dost velkej soustruh. Jestli máš pořádnou dílnu a hlavně pořádnej jistič. Tenhle soustruh totiž není do domácí dílny. Máš asi na mysli ten na dražbě. Já se na něj byl podívat a točná délka 3 metry a průměr 570, to není žádná hračka. Hlavní je, že elektromotor má 6/16kw. Nožová hlava je na nože 40x40mm a kužel v koníku je morse 5. Váha soustruhu je něco k pěti tunám.
Když jsem se na něj byl podívat, tak jsem našel štítek, že generálka byla dělaná v roce 1987. Je k tomu taky bedna s nějakýmy hroty a redukcemi. Ale jinak ho moc nedoporučuju, teda pokud nechcete hrubovat. Na to je dobrý.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 9:34

Proboha, jestli jsi začátečník, tak si nekupuj nic většího než SV18, nebo Tě to zabije. Navíc takto velký soustruh za tak malou cenu bude šrot, vychází to 3 Kč/kg.

Na naučení principů soustružení si kup nějaký Optimum D210 nebo něco podobného. Samozřejmě je důležitý, co chceš ve finále vyrábět.
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

5. 8. 2009, 2:32

Tak velká mašina je k ničemu, leda bys opravoval lokomotivy. Já měl stroj o točné délce 2m , průměr přes vyndávací můstek v loži asi 700mm a mělo to motor 10kw. Pojistky ani jističe to nemohly udržet, zvlášť když to bylo studené. Se zmíněnou SV 18 se nedá než souhlasit, je to asi nejlepší stroj vůbec. Snad ještě SUI 40 a 50 by stály za to.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 8. 2009, 3:33

Ano, SV18 je výborný stroj. No jo, ale slušnou nepořídíte pod 50 tisíc a to SUI tak okolo 80. Nedávno jsem viděl inzeráty na soustruh KART za 17 tisíc. To je pěkná menší mašina. Točná je 500 mm. A nebo jestli něco většího tak třeba SN20 je sice starší, ale zato bývá levnější. Špatný by nebyl ani ruský nebo maďarský soustruh. Když bude s příslušenstvím, dodatečně se pak špatně shání. Chce to nebrat první stroj, ale chvíli počkat a prohledávát inzeráty. Určitě něco pěkného seženeš. Dnes je taková doba, že i překupníci jdou s cenami dolů a jsou rádi, že něco prodají. Nebo si můžeš koupit i nějaký ten nový BOW, ale já bych bral spíš něco staršího a poctivého. Když je to kam dát.
Naposledy upravil(a) capumpor dne 5. 8. 2009, 3:43, celkem upraveno 1 x.
Sběratel strojů :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 3:38

Goor píše:Tak velká mašina je k ničemu, leda bys opravoval lokomotivy. Já měl stroj o točné délce 2m , průměr přes vyndávací můstek v loži asi 700mm a mělo to motor 10kw. Pojistky ani jističe to nemohly udržet, zvlášť když to bylo studené. Se zmíněnou SV 18 se nedá než souhlasit, je to asi nejlepší stroj vůbec. Snad ještě SUI 40 a 50 by stály za to.
On se větší stroj na doma hodí. Třeba když jsem předělával nerezový hrnec na vakuovou komoru tak jsem byl rád, že se tam dá upnout :-) Jenom ten vyndavací můstek by si myslím výrobci mohl odpustit resp. jej tam dělat jen ve verzi na objednávku, přijde mi to zbytečné, drahé a snižuje to tuhost. A bubny od traktoru už doma přetáčí málokdo :-)
Aleš Procháska
lorch
Příspěvky: 36
Registrován: 3. 6. 2009, 3:22
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 4:24

A co říkáte na tenhle soustruh?
http://aukro.cz/item702479102_profesion ... 0_let.html
Nechcete to někdo znalý okomentovat? Má smysl ho kupovat, když je tak starý a do jaké částky je případně reálné do něj jít? Mě se líbí, ale o soustruhách toho moc nevím a tohle jsem nikdy neviděl. Dík
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

5. 8. 2009, 5:23

Je už pravda starší, já bych hádal tak 1940-1950 - vzhledem k tomu plochému řemenu. Byla by potřeba kalafuna, aby nezačal klouzat - to znám ze staré hoblovky na dřevo. A nevím jak moc by ten řemen byl k sehnání. No a to automatické vypínání - sklíčidlo se dotáčí, když je nůž v řezu, to by mu nemuselo zrovna prospívat. Zřejmě to je stroj, kde se nepočítá s použitím nožů ze slinutých karbidů. Když byl ten stroj nový, asi snad ještě žádné nebyly.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 6:22

Soustruh se základními prvky, nic extra, ale co jsem z fotek videl tak loze a vedeni zrezla nejsou, kliny taky nechybi, napadne poskozeni zadne. Bohuzel ho asi dlouho skladovali tak oreznul ale to pujde dat do poradku, jen ty veci s Morse se musi vyhodit. Jestli se nevikla vreteno (upnout kulatinu, hodinky a zacloumat rukou) a suport/pricny suport nejde napadne "divne" tak je sance, ze by to mohlo byt pouzitelne a pripadne pozdeji prodatelne bez ztraty. [Tot pouze muj nazor ucineny na zaklade fotek]
Aleš Procháska
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

5. 8. 2009, 9:16

Abych se přiznal, tak já toho Svobodu jako katastrofu nevidím. Záleží za kolik Kč se koupí. Rozumnou cenu neumím stanovit. Je patrně starší než z padesátých let. Odhaduji první republiku. Překontrolovat vůli v ložisku vřetena. Indikátor nahoru na sklíčidlo a pákou zpod sklíčidla zapáčit a odečíst z indikátoru vůli. Ložisko bývalo kluzné a kuželové s možností zaškrabání. Tato možnost se ale z foto nedá stanovit. Lože se zdají nevydřená, stačí se podívat. Trochu začervenalé bez prostoupení rzi do hloubky se dá očistit.. Důležité je, že vedení suportů má vymezovací klíny. Chce to přijet suportem ke sklíčidlu, vymezit vůli a pohybovat suportem ke koníku. Pokud jede plynule bez zadrhnutí a s trochou zvýšené síly, mělo by být lože OK. Podobně zkusit suport příčný a malý podélný. Zkuste o kolik se otočí kličky než se pohne suport. 20 stupňů bych viděl jako docela dobré, Je tam čtyřnožový držák, což je dobré. Dorazy a vůle se zde dají opravit. Řemen se dá v nejhorším případě slepit ve větší stolárně, údržbě strojů, nebo se alespoň poradit, kde to nechávají vyrobit. Spojku nevidím. Start a stop asi vypínačem. Na pravé straně suportu vidím noniusek, sloužíval na nastavení suportu při vyjetí z posuvové matice na konci závitu při jeho řezání a při jejím opětovném sepnutí pro další třísku. Využíval se tento noniusek i jako pomůcka pro najetí délky. Chlazení asi není. Přimazávat emulzí, nebo olejem. Vidím výměnná kola na nastavení stoupání při řezání závitů nožem i na nastavení velikosti strojního posuvu. Dobré bude překontrolovat, zda jsou v krabici všechna kola s počtem zubů obsažená ve vyfocené tabulce. Tabulka slouží právě na nastavení tohoto stoupání závitů. Vidím otevřenou lunetu (opěrku), pro soustružení dlouhých součástí. Škoda, že zde není i luneta uzavřená. Je tu náhradní sklíčidlo, sklíčidla na upínání osových nástrojů (vrtáky, výstružníky a pod). Jsou vidět otočné hroty. Dají se opravit a při nejhorším koupit nové. Ještě vidím nějaké vrtáky a RO nože. Podle foto lze nastaviot asi tři stupně otáček, v případě dvouotáčkového motoru pak šest. Nastavuje se přesouváním řemene z řemenice na řemenici. Páčka na levé straně vřetene asi vypíná posuvový šroub, možná i nastaví převod na posuv? Suport má ochranu proti jeho poškození v případě včasného nevypnutí posuvu (ne vždy je to ale pravda, záleží na postavení nožovky). Nakolik se dá nastavit vzdálenost vypnutí mně není jasné. Dalo by se asi upravit rozpěrným kroužkem a pod. To vše vidím z fotek. Nebylo by špatné vzít s sebou trochu znalého zámečníka či soustružníka. Stroj by se dal rozebrat bez obtíží a dalších znalostí asi na čtyři části pro převoz. Levá a pravá noha, lože se suportem a vřeteníkem (nejtěžší), koník. Provozoval asi starší odpovědný řemeslník. Ať se vyjádří ještě další.
Naposledy upravil(a) Hardmesr dne 6. 8. 2009, 6:48, celkem upraveno 2 x.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
erty
Příspěvky: 21
Registrován: 24. 11. 2008, 11:36
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 9:44

Nový řemen není problém. Sháněl jsem ke vší spokojenosti zde. Na soustruh a pilovačku.
http://www.remenarna.prodejce.cz/

Rychlostí má soustruh 12. Tří-stupňová řemenice na vřetenu. Dvou na motoru. Plus s předlohou dalších 6.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“