Revolverový soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2009, 10:00

Hoď sem fotku :wink:

Na některých jednodušších to bylo řešený normálně přes posuvový šroub sepnutím matky.
Další mají posuvy řešený tak,že posuvový šroub když ho zapneš tak se otáčí a má po celé délce drážku.
Na posuvovým šroubu je navlečené ozubené kolo které je unášené přes tu drážku a tím pádem je daný pohyb do suportu takže si můžeš sepnout podélný nebo příčný posuv přímo na suportu a nemusíš ojíždět dělenou matici kterou použiješ jenom na závity nebo na hrubování protože v suportu je to ještě zpřevodované dopomala :D (na tom co jsem vyfotil já a myslím i na tom co vyfotil pavka to tak je
No a na vymakaných je tažná tyč a posuvový šroub zvlášť ale jinak to funguje stejně jak jsem napsal v tom druhém případě akorát že to oz. kolo je na tažné tyči která má tu drážku.
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

5. 9. 2009, 11:14

Tak to vypadá, že mám asi tu první variantu a jen tam něco chybí.
Přílohy
Soustruh.jpg
Pricny_posuv.jpg
Delena_matice.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2009, 7:17

Aha,takže ta dělená matice je až za tím pouzdrem kterým prochází posuvový šroub,že?A na tom šroubu teda není drážka?Protože pokud by tam nebyla tak bych řekl,že není více způsobů(mimo tažné tyče) jak bys dovedl přenést otáčky ze šroubu do stojícího suportu a potom tam ani nemůže být příčný posuv automatický :D
Z těch fotek těžko soudit to pouzdro na suportu může být jen aby byl ten šroub v něčem vedený a neprohýbal se.
Až budu zítra doma tak zkusím ten můj bliknout zespodu,mělo by tam jít něco vidět , každopádně pokud to má příčný tak na příčném šroubu je ozubené kolo :wink:
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

6. 9. 2009, 9:09

Je to přesně tak, posuvový šroub prochází napřed tím pouzdrem a pak jde do dělené matice. Na šroubu žádná drážka není. Na příčném šroubu ozubené kolo je. Posuv se vypíná a zapíná vsunutím mezikola do tohoto kola. Ale ten mechanismus sevření mi není jasný. Mohl by tam být třeba jen šroub, kterým by se to stáhlo?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2009, 9:42

To mě taky napadlo,ale přišlo mi to docela složité na manipulaci ale varianta by to byla taky kdyby to ozubený kolo klouzalo s vložkou po šroubu a pak by se to stáhlo ale to kolo by stejně muselo být v nějakém přesném uložení.Ono je to těžký ten soustruh bude mít tak 80-100 let ,prošel třeba oběma WW :lol: a ten šroub už mohl být měněný a původní tam mohl mít drážku :wink: ,

Vidím to takto : 20.12. 1944 ,ranní směna v Plzeňské škodovce,venku mrzne až praští ,nevlídný prosincový den .Ohřeju se v dílně u kamen říkal si starý údržbář Eda když spěchal na šichtu.Ve fabrice zná každý kout,dělá v ní co se vyučil a nic ho nemůže překvapit a přesto byl dnes nějaký neklidný. :lol:
Nasadil řemen na svůj zánovní soustruh Johann Kraus a začal s prací,dělá už dva týdny držáky čepu k zaměřovači,práci fláká,říše krvácí.
Najednou siréna :!: Copa si nedají pokoj :!: nálet .Eda jako i další lidé utíká do krytu .Na fabriku začínají dopadat první bomby USAAF,Edova dílna dostala zásah....................... :lol: :lol:
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

6. 9. 2009, 11:45

No ani bych se nedivil, že to má být takhle. Nějaké "přesné uložení" :lol: tam je. Ono když chci použít předlohu, zapnu ji sice pákou, ale musím vzít velký klíč a povolit matici a vysadit z takové rybiny vedení a posunout kus dál. To vedení je na tom velkém ozubeném kole. A pak to teprve funguje. Jinak je vřeteno zaaretované.
Pokud bych tě mohl poprosit, až půjdeš kolem toho tvého krasavce, jestli bys to mohl vyfotit. Zatím mi přijde jako nejbližší příbuzný toho mého, jaký jsem zatím viděl.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2009, 9:30

Tady máš nějaký ty fotky.zavazí tam akorát ta šestihraná tyč na spínání vřetene,kterou jsem tam dodělával abych to měl podobný jak na sv18 :lol:
Přílohy
P1040556.jpg
P1040555.jpg
P1040554.jpg
P1040553.jpg
P1040552.jpg
P1040551.jpg
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

7. 9. 2009, 10:12

Díky moc za fotky. Koukám že je to dost podobné, jen ta dělená matice je na druhé straně suportu, než na mém. Ale pořád nechápu jak se sevře ten příčný posuv na závitovou tyč? Jestli tomu dobře rozumím, tak zelenou pákou otevíráš a zavíráš dělenou matici, žlutou měníš rychlost posuvu suportu, ale kde je páka na příčný posuv? Ten šestihran na spínání vřetene funguje jak?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2009, 10:35

:lol: jo jo vysvětlím 8)
to spínání vřetene jsem ti bliknul,je to normálně tyč a spojená přes přepínač fází či jak se tomu říká(nahoru doleva,dolů doprava)

Jak vidíš to kuželové kolo přes které prochází matice tak to ,pokud se bude šroub otáčet ,se točí taky právě unášené přes drážku na posuvovém šroubu :wink: pokud se šroub neotáčí tak se normálně posunuje po tom šroubu

Když bych chtěl řezat závity tak sepnu matici a řežu metr.,whitw,modul, závity podle toho jaké si tam dám kola :wink:
pokud klasicky soustružím ,tak dělenou matici nesepínám,ale sepnu jenom otáčení posuvového šroubu(vlevo-vpravo) a potom na čele suportu sepnu páku ¨buď nahoru LANG (podélný) nebo dolů PLANE (příčný) posuvu.Na páce je oz kolo, které přenáší pohyb od kuželového kola buď na ozubené kolo šroubu příčného suportu a nebo na ozubené kolo podélného suportu které přes menší kolo se otáčí na hřebenu.
:wink:
Přílohy
P1040562.JPG
P1040561.JPG
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

7. 9. 2009, 11:13

Aha chápu, to přehazuje jen směr otáčení vřetena.

Koukám že tam máš spousty vylepšení, která na té původní fotce nebyla vidět.

Ty posuvy už jsem snad taky pochopil, jen jsem na žádné fotce neviděl tu drážku v posuvovém šroubu.

Ještě jestli se mohu zeptat, ve vřeteni máš MK3? Já tam mám taky nějaký kužel, ale když do toho dám MK3, sedí jen jaksi vzadu a vepředu ne, je to nějaký divný kužel.

A ještě mi napadá, vřeteno máš taky uložené v bronzových pouzdrech? Mám s nima menší problémek, když je stahnu že má vřeteno tak optimální vůli, začne se po tak cca 15ti minutách zadírat i přes to že je přimazávám. Přijde mi to že se zahřívají a když vychladnou, je to zase na chvíli OK, je to normální?

Omlouvám se za laické otázky, ale jsem v tomhle začátečník a pořád se učím.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2009, 11:32

:lol: jo na té původní fotce to je neupravené
jasně,ta tyč je jako spouštění motoru (doleva doprava),mám ještě sv 18 a jsem tak zvyklej tak abych nespínal nějaký "jenom přepínač"

drážku jsem ti blikl abys mě věřil :lol:
Ve vřeteni mám MK3, ale pokud tam tam tobě sedí mk3 vzadu tak tam máš na tuti metrický kužel :wink: který se používal hojně před válkou a je velká škodfa že se od něho upustilo :cry:

vřeteno ja samože v bronzových pouzdrech :wink:
přimazávám je přes maznice ,
pokud se ti to vřeteno zadře tak se kousne do pouzder a je to už v kulích,pouzdra jdou spravit ale vřeteno jedině přebrousit :wink:
zkus to rozdělat,neměly by tam být přidřené drážky a vřeteno se musí lesknout jak psí kule :wink:
ty ložiska se zahřívají podle otáček který tam jsou (do 1000 jsou vlažné)
zu dotazama neobtěžuješ,jsme lidi ne :lol:
Přílohy
P1040566.JPG
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

8. 9. 2009, 12:06

Tumlíku díky moc za cenné informace :lol: :lol:

Jasně že tě drážku věřím, teď už to plně chápu :lol:

S tím metrickým kuželem jsi mi moc nepotěšil, nevíš jestli se nechá sehnat redukce třeba metrický=>MK3?

Vřeteno už jsem měl kdysi rozebrané, když jsem to koupil a už tenkrát se mi nezdálo. Zkusím to rozhodit ještě jednou a nafotit.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2009, 6:49

podle toho kolikátka metrický tam je
přesně si tu řadu nepamatuju ,mám doma redukce metr. 60,50,40,32,pak 18 ale mezitím nic tak nevím jak ta řada pokračuje,ale bývá to číslo podle největšího průměru kužele :wink:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 9. 2009, 7:57

Ještě 24
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

8. 9. 2009, 8:01

Moc se mně to skenování nepodařilo. Toto je tabulka z Černocha o nástrojových kuželích Morse a Metrických. Snad se mně podaří ty tabulky přilepit a poslat. Navíc sem si nevšimnul, že to je místo *.jpg oskenováno jako *.bmp. Zatím sem v análech nic víc nenašel. Josef a tumlík budou mít o těchto kuželích větší povědomí.
Přílohy
kuž Mo a Me.bmp
(746.54 KiB) Staženo 731 x
kužele Mo a Me.bmp
(778.83 KiB) Staženo 1049 x
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“