Revolverový soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

5. 8. 2009, 9:54

Mám ten samí soustruh doma. Je to výrobek fy Josef Svoboda Olomouc z roku 1932. Momentálně na něm dělám generálku. Ten můj soustruh byl ve velice žalostném stavu a pořídil jsem ho za 10000 Kč. Dostal jsem k tomu pouze převodová kola jinak nic víc. Co se týče převodů, tak tam jsou tři a tři kombinace řemenic plus předloha, to znamená 18 rychlostí. Tento soustruh má jak podélný tak i příčný strojní posuv, ten příčný je dost velká zvláštnost u tak malého soustruhu. Ta nabídka na Aukru toho soustruhu je velice dobrá. Je to poctivá práce našich dědů, tuhá menší mašinka, žádná Čína.
Přílohy
Soustruh - JSO.JPG
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 9:54

Nezkoumal jsem to nějak podrobně, ale asi to nebude špatný. Plochýho řemene se není třeba obávat, jen asi pokud tam je nějakej uleželej slepenej z vrstev očekávej jeho rychlou smrt. Na mazání aby neklouzal je jakýsi vosk. Musím přiznat že funguje skvěle. Mám ho už v nějakým historickým balení ale je dostupný i dnes stejně jako řemeny a sponky viz: http://www.reko-sro.cz/cz/naradi-doplnk ... /index.htm
Spíš je otázka kam až to v té aukci vyleze cenově. Přeci jen malý soustruh se strojním posuvem není na bazarech běžná věc a tak se ta cena může šplhnout i slušně přes 20 tisíc. Ale i tak si myslím že do takových 25-30k to nebude špatný kauf, pokud to není vyběhaný. Jinak je teď k vidění celkem dost soustruhů S28 tak kolem 40 - 50k, což taky není špatná mašina, ale přeci jen větší a těžší a dělá dost kravál.
Dnes je bohužel potřeba počítat i s transportníma nákladama a tak kupovat větší a těžší mašinu na hobby užívání nemusí být optimální. Soustruh, kterýmu s oblibou říkáme nukleární hovado koupíš ledaskde a to doslova na kila (viz ten Škoda) za pár šupů, ale přestěhovat to vyjde obvykle podstatně dráž než vlastní mašina.
Z toho důvodu jsou relativně malý stroje pořád poměrně dost v kursu a pěknejch kusů se zase tolik neobjevuje.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 9:57

Pavka píše:Mám ten samí soustruh doma. Je to výrobek fy Josef Svoboda Olomouc z roku 1932. Momentálně na něm dělám generálku. Ten můj soustruh byl ve velice žalostném stavu a pořídil jsem ho za 10000 Kč. Dostal jsem k tomu pouze převodová kola jinak nic víc. Co se týče převodů, tak tam jsou tři a tři kombinace řemenic plus předloha, to znamená 18 rychlostí. Tento soustruh má jak podélný tak i příčný strojní posuv, ten příčný je dost velká zvláštnost u tak malého soustruhu. Ta nabídka na Aukru toho soustruhu je velice dobrá. Je to poctivá práce našich dědů, tuhá menší mašinka, žádná Čína.
.....přesně tak nic ošizenýho!!!! :wink:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 10:46

Taky mám podobnej,asi před čtyřmi roky jsem ho koupil od jednoho chlapíka v docela hrozným stavu do sklepa na drobnější práce a na plasty a po roce se dostal k tomu abych ho zprovoznil.Je tam podélný a příčný strojní posuv dvojitý.Na levé straně suportu je páka kterou spínám dělenou matici a používá se výhradně na řezání závitů.No a na čele suportu je přepínací páka LANG nebo PLANE která spíná cca poloviční posuvy které se nahání od ozuběného kola od posuvového šroubu na kterém to kolo pojíždí :lol:
MK 3 vřeteno,MK2 koník
Plochý řemen jde sehnat i v http://www.mateza.cz/ nechal jsem si dělat do brusky a v poho...cena ovšem není lidová :D
Na tom soustruhu to řešit nemusím páč je to předělaný na klíňáky a je to bez problémů zatím se mi ho nepodařilo s 1,5kw motorem zastavit 8)

Výměnná ozubená kola na řezání závitů mám stejná jak na tom soustruhu z aukra takže by tam měl být ten stejný vodící šroub což je 6,35mm na otáčku a to jsou 4chody na 1 ang. palec
Spočítanou mám i tabulku na modulové závity takže kdyby měl někdo něco podobnýho a měl animo tak můžu poslat :lol:

Páčka na levé straně je levý a pravý chod šroubu přes lyru a nula uprostřed
S nožema z SK se na tom dá samozřejmě dělat taky ale jak už jsem zde avizoval několikrát je třeba vždy kvalitní výbrus břitu..a bacha nový nůž ze kšeftu neznamená nabroušenej :!:

:wink:
Přílohy
100_0132.jpg
100_0129.jpg
100_0126.jpg
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 11:10

No prostě nádhera!!! :shock: :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2009, 6:13

to je moc peknej kousek ale koukam ze neudelas jedinej zavit :-(

my jsme koupili podobnej do muzea a bud na nem halda prace
nejvetsi problem vidim v tom ze je misty vybehane pricne vedeni tedy zaskrabat jinak se na tom nebude dat delat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2009, 11:38

robokop píše:ale koukam ze neudelas jedinej zavit
Proč myslíš že to neumí závity?

Jinak mě fascinuje, že ten princip, na kterým klasický soustruhy fungujou, je starý už 100 let a pořád na chlup stejný. Ten člověk, co to vymyslel, musel být génius :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 6:45

protoze mu tam chybi posuvovej sroub a ozubena kola
hadam ze to vsechno bude muset vymyslet spocitat a vyrobit
tech stroju neni tolik aby se to naslo v nejakem bazaru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 8:13

Já nevím, já mám pocit, že tam ten posuvovej šroub a ozubený kola vidím. Teď bych řekl že je to nastavený na posuv, tedy v řádu desetin mm na otáčku, ale když se ty kola nějak přehodí, tak to bude v řádu jednotek mm na otáčku na závitování.

Tumlíku, rozsuď nás :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 8:43

ja mluvil o tom modrem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

7. 8. 2009, 9:04

Ten modrý se opravuje. Jinak i tem šrob mám, tak že i závity půjdou řezat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 9:44

to je fajn
my mame vetsinu starsich soustruhu zase bez kol
takze max nejakej ten strojni posuv

ten transmisni co jsme sehnali posledni je vyjimka, je kompletni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

7. 8. 2009, 12:26

Pavka díky, dobře doplněné
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 9:07

robokop píše:ja mluvil o tom modrem
Jé, tak to promiň, já myslel, že je řeč o tom zeleném :) Někdy je lepší být zticha :-|
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

5. 9. 2009, 5:47

Mám podobný kousek, ale v "trošku" horším stavu. Jen mi nefunguje příčný posuv. Mohu se zeptat, jak je to u těchto soustruhů řešeno?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“