Revolverový soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

12. 9. 2009, 9:06

Tak to jsou samé špatné zprávy. Holt se musím smířit s tím, že se to bude čas od času zadírat, nebo to nechám přebrousit nakulato, ale jak jsem pochopil z tumlikovo slov, stejně to nemá cenu a bude se to zadírat protože to neni cementované :( Nebo myslíte že to má cenu?

Šišoid z toho dělat nebudu, protože mi je líto to zničit. Teď to běží ve stovce, tak by to bylo škoda. Jen se ještě zeptám jakou mají mít nastavenou vůli tato kluzná ložiska? Než jsem to rozebral a vzal jsem za vřeteno plnou silou, mělo to vůli do strany cca 5 setin a to mi přišlo dost. Nebo je to normální?

Jo to axiální kuličkové ložisko tam mám také jako na té nádherné frézce :wink:

Každopádně díky moc za všechny rady.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

12. 9. 2009, 10:02

Zkusil bych ti pomoci s přebroušením toho vřetena. Brusku bych měl. Potřeboval bych znát délku toho vřetena. A taky jestli to má nějáké středící důlky, když není průchozí. To by ale mělo mít, nějak ho vyrobit museli.
Sběratel strojů :-)
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

12. 9. 2009, 10:18

capumpor píše:Zkusil bych ti pomoci s přebroušením toho vřetena. Brusku bych měl. Potřeboval bych znát délku toho vřetena. A taky jestli to má nějáké středící důlky, když není průchozí. To by ale mělo mít, nějak ho vyrobit museli.
Díky moc za nabídku, délka je cca 700mm. Na jedné straně je středící důlek, na druhé ten šílený kužel 1:14,8 (vnější průměr 24,5mm)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

13. 9. 2009, 12:54

Neměl by být problém přebrousit ty vnější kužely na vřetenu. Mezi hroty mi to vleze, ale s tím vnitřním kuželem problém bude. Ten nepřebrousím. Nemám totiž lunetu.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 9. 2009, 1:55

capumpor píše:Neměl by být problém přebrousit ty vnější kužely na vřetenu. Mezi hroty mi to vleze, ale s tím vnitřním kuželem problém bude. Ten nepřebrousím. Nemám totiž lunetu.
To je to jádro pudla.
Pokud Vak nesežene nikoho na opravu vnitřních kuželů tak snahu o záchranu vnějších vidím jako marnou.

Zde je možná na zváženou - kolik by stálo vytočit nové vřeteno (a třeba i průchozí) s ložisky ?
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

13. 9. 2009, 2:22

capumpor píše:Neměl by být problém přebrousit ty vnější kužely na vřetenu. Mezi hroty mi to vleze, ale s tím vnitřním kuželem problém bude. Ten nepřebrousím. Nemám totiž lunetu.
O ten vnitřní kužel ve vřetenu nejde, ten se brousit nemá. Jen jsem tím chtěl říct že z této strany vřetena není důlek, ale kužel.
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

13. 9. 2009, 2:28

Zdenek Valter píše:
To je to jádro pudla.
Pokud Vak nesežene nikoho na opravu vnitřních kuželů tak snahu o záchranu vnějších vidím jako marnou.

Zde je možná na zváženou - kolik by stálo vytočit nové vřeteno (a třeba i průchozí) s ložisky ?
No na druhou stranu si říkám že ten bronz je měkčí než ocel vřetene a že si to snad nějak sedne :lol:

Ta cena nového vřetena by mi taky zajímala, ale myslím že v porovnání s pořizovací cenou soustruhu to bude docela pálka a že se to asi nevyplatí :(
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

13. 9. 2009, 7:24

vak píše:
capumpor píše:Neměl by být problém přebrousit ty vnější kužely na vřetenu. Mezi hroty mi to vleze, ale s tím vnitřním kuželem problém bude. Ten nepřebrousím. Nemám totiž lunetu.
O ten vnitřní kužel ve vřetenu nejde, ten se brousit nemá. Jen jsem tím chtěl říct že z této strany vřetena není důlek, ale kužel.
Já vím, že se brousit nemá, ale myslel jsem, že by se tak vyřešil ten problém s neznámým kuželem. Udělal by se známý.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 9. 2009, 8:19

vak píše:......
Ta cena nového vřetena by mi taky zajímala, ale myslím že v porovnání s pořizovací cenou soustruhu to bude docela pálka a že se to asi nevyplatí :(
Jenže když se nezeptáš tak se to nedovíš ;-)
Také je tu dost šikovných a ochotných lidí pomoci takže cena může být příznivá. Jde Ti přeci o to ten soustruh dát do kupy. ;-)
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

13. 9. 2009, 8:20

capumpor píše:
Já vím, že se brousit nemá, ale myslel jsem, že by se tak vyřešil ten problém s neznámým kuželem. Udělal by se známý.
Aha, tak to jsem nepochopil já, omlouvám se. :oops:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2009, 8:53

Tady ten systém vymezování radiální vůle u vřetene o kterém se bavíme je celkově velice nešťastný,dělalo se to před první WW.
Byly to dvě bronzová pouzdra zalisované do litinového držáku vřetene a následně vystruženo kuželovým výstružníkem podle vnějších kuželů vřetene.
Pokud dojde k mírnému opotřebení toho předního pouzdra tak axiální ložisko bude pořád držet axiální síly ,ale předek bude házet.Blbý je to v tom,že je to takové radiálněaxiální uložení které zachycuje jak axiální tak radiální síly.

Naopak potom se začali dělat uložení,které bylo výhodnější
Kuželové díry se vystružily přímo v litinovém držáku vřetene,do nich se vsadily pouzdra,které měli válcové vnitřní otvory podle průměru vřetene a kuželový vnější povrch se zavitem na obou koncích na kruhové stahovací matice.Těma maticema se vymezovala jen radiální vůle(průměr pouzdra).Když přední matici povolím,a zároveň zadní stáhnu tak vtáhnu pouzdro po kuželu do litinového držáku,použitelné na každé ze dvou ložisek.
Axiální síly zachycuje jen to ax. kul. ložisko

Tady ten systém je výhodnější jednak pro svou"snažší " vyrobitelnost (vnější kužely pouzder která se vtahují do již zhotoveného kužele) a pro lepší vymezení vůlí vřetene.

Tady ten druh uložení jsem na soustruhu neviděl ale na frézce jo :wink: ne jenom na té co jsem ti fotil ale mám ještě jednu takovou malou pákovku a tam je to nemlich to samé.Na té frézce nejsou takové ax.síly jak na soustruhu tak si myslím že tam je to použitelné,u soustruhu bych volit tu druhou variantu.
Každopádně bych řekl,že zdeněk má pravdu,asi by stálo za to to vytočit celé nové :wink: a měl bys to průchozí,s normálním kuželem
Cementovat a brousit (capumpor) :wink:
a možná by ,pokud jsou pouzdra nalisovaná v kuželu,stálo za to to předělat na tu druhou variantu...poud to půjde



Posílám ještě fotku vřetene a fotku uložení pouzder,vřeteno je uprostřed toho bordelu :lol:
Přílohy
P1000848.JPG
P1000847.JPG
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

13. 9. 2009, 9:39

Dělat nové vřeteno? Bylo by to určitě nejlepší, to ano, ale zato pěkně nákladné. To aby to nechal někde udělat, protože nevím nevím jestli by tady na foru někdo dokázal vyvrtat díru dlouhou 700 mm. Ale třeba se mýlím. Jestli by nebylo levnější koupit jiný soustruh.

To vak: To se vůbec neomlouvej. Já to napsal dost nechápavě. Měl jsem napsat rovnou co tím myslím.

Ještě mě napadlo jestli by nešlo přidat na to vřeteno nějákou vrstvu, která by se pak obrobila na původní rozměr. A to samé s těmi bronzovými pouzdry. To je jen taková úvaha. Já tu technologii neznám, ale určitě něco existuje.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 9. 2009, 10:26

capumpor píše:Dělat nové vřeteno?
Bylo by to určitě nejlepší, to ano, ale zato pěkně nákladné.
To aby to nechal někde udělat, protože nevím nevím jestli by tady na foru někdo dokázal vyvrtat díru dlouhou 700 mm.
Ale třeba se mýlím. Jestli by nebylo levnější koupit jiný soustruh.
.......
Chlapi nespekulujme. Ať se vak prostě zeptá ve výpomoci.
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

14. 9. 2009, 9:03

Zdenek Valter:
Jde mi o to dát ten soustruh dohromady, ale zatím "trochu" běží, tak bych to nerad nějak zlikvidoval. Dokážu si představit že nechám vyrobit nové vřeteno, ale moc dobře si nedokážu představit že někam posílám nebo vezu celý vřeteník kvůli těm pouzdrům.

tumlik:
Pokud dojde k opotřebení předního pouzdra tak se pomocí dvou kruhových matic stáhne ten zadní kužel, který je posuvný, a vůle je pryč. Pak se samozřejmě musí ještě doštelovat to axiální ložisko.
Nevím jestli by ta bronzová pouzdra šla vyrazit, ale otázka zase je jak moc přesná jsou ta kuželová pozdra v litině. To bohužel nedokážu posoudit :(

capumpor:
Nevím jestli je nutné něco přidávat, nemám představu o kolik by se muselo to vřeteno brousit, ale tak 0,1-0,2 mm je možné ještě na těch kuželech obrousit, myslíš že by to stačilo?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 9. 2009, 10:00

vak píše:Zdenek Valter:
Jde mi o to dát ten soustruh dohromady, ale zatím "trochu" běží, tak bych to nerad nějak zlikvidoval. Dokážu si představit že nechám vyrobit nové vřeteno, ale moc dobře si nedokážu představit že někam posílám nebo vezu celý vřeteník kvůli těm pouzdrům.
Teď přeci nejde o to abys ho likvidoval, ale o to kolik by to stálo.
To se bohužel bez dotazu nedovíš. ;-)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“