Geometrie cnc (pomoc, rada)

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Raul17
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 4. 2020, 2:38

23. 4. 2020, 3:12

Dobrý den,

pracuji na CNC IKS 2150r. Před 14 dny se rovnala nástrojová hlava, která je uložená na saních. Protože byla pod osou o milimetr, nikdo neví jak je to možné (uložní supportu, poškozená revolverová hlava??) No hlavu jsme výškově zvedli o ten milimetr, na hodinkách vyrovnali všechny osy. A osu X softwarově.
Od té doby mám vyhrnuté uplně všechny hrany na obrobku, povrch, díra, zápichy, no všude ale vždycky to je jen jedna pulka průměru. Snad mě pochopíte jak to myslím. Něco je špatně, jen prostě nevíme co.
Tak žádám o radu, jestli se někdo s tímto problémem už nesetkal.

Děkuji za odpověď.
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

25. 4. 2020, 5:35

To jsi jako zvedal celou nástrojovou hlavu o 1mm :shock: Já/mam 8 nastrojovou/ji třeba rovnal po nárazu,že se mi potočila na suportu,to jsem pak musel povolit těch 8-10 šroubů dal ji hodinkama do rovnoběžnosti s osou vřetena,nasledně jsem musel povolit nástrojový disk,který se také hnul a byl pod osou.Potom jsem upravoval referenční hodnotu X osy.je to ale už pár let zpátky.

Co předcházelo této korekci u Tebe žádná kolize??

Jednou se mi to začlo dělat otrhaný závit.A příčina byla prasklý vlnovec na snímači otáček.Řešení bylo,že vlnovec nebyl poruce tak kolega vyhrabal silnostěnou gumovou hadičku,která akorát pěvně pasovala na hřídelku snímače.Funguje stále. :D To je ale jiný případ.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2020, 6:10

Ak ti to rovnal servisak tak by si mal mat vsetko kolme/rovnobezne/suose, ale ak ste si to robili sami tak treba skontrolovat poriadne ci je rovnobezne vreteno s Z-osou, ci je X-os kolma na Ztko a zaroven aj ci je revolver kolmo na Z...
suradnice stredu (pre vrtak) uz je len detail, hlavne aby bolo vsetko poriadne zrovnane...
Len tak hala-bala z jednymi hodinkami to nespravis, nevyhnutne je mat 3 kvalitne stojanceky s hodinkami a ideal je mat aj kontrolny trn na vreteno a pripravok na zrovnanie polohy revolvera, ale staci aj 3 sady hodiniek ked to nemusi byt na 5 mikronov :)
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“