Řezání závitu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

22. 6. 2011, 4:09

hihi no ptal jsem se jak se používají nikoliv proč. Každopádně děkuji za odpověď.
Víc pomohlo nasměrování od RaS - dalo to teda fušku, ale rádcové našli :)
http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=8514&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;

Pravda je že tomu teď nahonem uplně nehovim, neb si příklad budu muset vklidu převexlovat na poměry na MN80, ale popis vypadá vyčerpávající.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

22. 6. 2011, 5:32

Francotirador píše:... Pravda je že tomu teď nahonem uplně nehovim, neb si příklad budu muset vklidu převexlovat na poměry na MN80, ale popis vypadá vyčerpávající.
RaS je pašák :D ! A ty taky, já ten jeho odkaz taky zkoušel najít a nenašel :( V každém případě je to zde mnohem podrobněji popsané než v mé Příručce pro soustružníka. Japovu příspěvku se nesměj, nezapomeň, že svoje trápení popisuješ ještě v jiném vlákně, takže on nemusí vědět, že základní věci jsou ti jasné :)
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

22. 6. 2011, 5:44

Francotirador píše:hihi no ptal jsem se jak se používají nikoliv proč. Každopádně děkuji za odpověď.
Víc pomohlo nasměrování od RaS - dalo to teda fušku, ale rádcové našli :)
http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=8514&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;

Pravda je že tomu teď nahonem uplně nehovim, neb si příklad budu muset vklidu převexlovat na poměry na MN80, ale popis vypadá vyčerpávající.
No jo no, "za dobrotu na žebrotu" :D - z poslední věty tvého příspěvku -Všichni mi teď určitě doporučíte reverzovat - což se mi u titěrnejch věcí vůbec nedaří mi vyplynulo, že jsi závitové hodinky ještě nikdy neviděl, proto jsem svůj příspěvek doplnil fotkou. Proč u titěrných (malých) věcí potřebuješ hodinky?
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

23. 6. 2011, 10:55

Já samozřejmě děkuji i Japovi! Alespoň mě to vedlo k dalšímu hledání ohledně výměných ozubených koleček a ciferníků hodinek, Takže jsem na nějakejch gringovskejch fórech našel jak to vypadá (víc mě zaujaly hodinky s řaditelnou převodovkou http://i260.photobucket.com/albums/ii1/ ... adDia3.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; ).

Já mám MN80, kterej má i při nejmenších otáčkách šílenou setrvačnost (je to dáno velkejma hmotama řemenic uvnitř stolku), takže přepnout pakeťák motoru na zpětnej chod v přesném místě je prostě nemožné (musel bych to řešit zbytečně širokým zápichem na konci závitu).
MN80 má hodinky integrovaný v suportu, takže tam nic měnit nejde :-( Ale nechal jsem se inspirovat a přemýšlím o přidání ještě jedněch z boku (tak jak je to častější viz. Japova fotka) kdy ozubené kolečko bude mít 25 zubů a ciferník 10 dílků (originál vestavěné mají to samé co je v návodu k S28 takže 24 zubů a 12 dílků) takže bych snad měl pokrýt většinu stoupání. Eventuálně bych u nich mohl přehazovat více koleček či ciferníků.
Jedinej problém vidím ve výrobě toho ozubeného kolečka :(

Ještě řeším dilema s natočením pomocného suportu o 30°. Problém je v tom že na příčném suportu mám nádherný Tumlíkův nonius ale na pomocném mám originál kde je 1 dílek 0,1mm. Tumlíkův na pomocný použít nejde (jde ale mátlo by to) neb je cejchovanej na průměr. Ale hlavně mi není jasná jedna věc: výšku závitu (takže hloubku řezu) u natočenýho pomocnýho suportu nemůžu brát z noniusu (tak jako je to u příčného) a na obrobku se to dost blbě měří - tak jaká je finta?
Indikátorem (hodinkama) měřit radiální složku posunu pomocného suportu, nebo je něco pohodlnějšího?
Naposledy upravil(a) Francotirador dne 23. 6. 2011, 12:05, celkem upraveno 1 x.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2011, 11:22

proc bys to nemohl brat z pomocneho?
Na vypocet hloubky toho zavitu ti staci pythagorovka a na 0.1 noniusu to odmeris +-. Zavity se vetsinou neresi na setinky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ramil
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 7. 2011, 4:33

2. 7. 2011, 4:38

Zdravim,
prosim o pomoc pri rieseni problemu. Ma niekto z Vas skusenosti s narazenim na doraz pri rezani zavitu na SUI-50? Ak ano prosim poradte ako postupovat pri odstraneni vznikleho problemu. predpokladam, ze konstrukteri mysleli na moznost nepozornosti, resp. neskusenosti sustruznika. Dakujem vopred za rady.
PS: packu na na rozpojenie matice neviem zdvihnut.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2011, 4:49

jako ze jsi najel na doraz a stroj se zastavil a matice ted nejde rozpojit protoze je to v zaberu?
popis podrobneji aby se dalo odpovedet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

2. 7. 2011, 5:05

Nevim ja k SUI-50, ale u sn45 se zarážka u řetání závitu nesmí používat.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

2. 7. 2011, 9:58

Myslím, že neměl v úmyslu zarážku/doraz použít. Pokud nezabere pustit mašinu na opačné otáčky, tak se obávám, že bude muset následovat totální rozborka za pomoci donucovacích prostředků.
ramil
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 7. 2011, 4:33

3. 7. 2011, 6:14

Zdravim,
som velmi milo prekvapeny za skore reakcie. Stalo sa presne to co pise p. robokop: jako ze jsi najel na doraz a stroj se zastavil (presnejsie len vodiaca skrutka sa zastavila) a matice ted nejde rozpojit protoze je to v zaberu. Ano toto je moj problem. Ked dam spatne otacky, tak sa vodiaca skrutka netoci. Dik vopred za odpovede.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

3. 7. 2011, 7:39

Kamarát v práci pri mazaní SV18-ky takýmto spôsobom odrovnal niekoľko zubatých kolies a osiek v Nortonke. :(
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

3. 7. 2011, 8:02

Já myslím, že bude pouze střihnutý střižný kolik, který chrání posuvovou skříň před přetížením.
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

3. 7. 2011, 12:27

Ještě doplním - střížný kolík poz. 5 pod kroužkem poz. 7 přenáší kroutící moment z posuvové skříně na posuvový šroub a zároveň slouží jako pojistka při přetížení.
Přílohy
100-0001_IMG_2.JPG
ramil
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 7. 2011, 4:33

3. 7. 2011, 1:01

Zdravim,
dakujem vsetkym za podnety, obvzlast japa-ovi. Je fakt super, ze si ludia vedia takto pomahat. Este raz dik.
Pozehnanu nedelu vsetkym.
Ramil
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

3. 7. 2011, 1:44

ramil píše:Zdravim,
dakujem vsetkym za podnety, obvzlast japa-ovi. Je fakt super, ze si ludia vedia takto pomahat. Este raz dik.
Pozehnanu nedelu vsetkym.
Ramil
Za mně - není zač. :D Pak dej vědět, jestli to odnesl jen kolík nebo nedejbože i něco dalšího.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“