SV18R, RA ...

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2010, 9:35

radek111 píše:jeste takovej nevdecnej dotaz :)
kolik je rozumna cena za SV18R ? je to dedecek (rv asi 61?) nicmene pozustalost po duchodci kterej na tom delal doma, vse jde lehce, vse promazane atd ... nezkousel sem teda jeste vreteno, ale to jeste testnu

jedinej problem ze momentalne nejde mazani (stal nejakej rok) takze se neda bez nej zkusit (pry to jen spustili a jak zjistil ze nemaze tak stopli a neposteli) tak nevim jestli se tomu mohlo neco stat

bylo by k tomu pomerne dost prizlusenstvi - 3x univerzala, asi 5 otocnejch hrotu, dvoje hodinky, stojan k nim, bedna nozu, nejakej matros co lezi kolem

videl sem ty soustruhy prodavat od cca 20tis po uplne nesmyslne penize

za kolik myslite ze by to bylo zajimave abych vedel co +- nabidnout ?
Ono ,to že ti někdo řekne,že je to po důchodci ,kterej na tom vyráběl fajfky ,jednou za měsíc to pustil a většinu času to jenom stálo ještě neznamená,že to bude supr :wink:

že to momentálně nemaže může být třeba hodně hustým olejem a to čerpadlo to tam prostě do těch olejoznaků nevytlačí,hned,případně když je studený atd.,nízký tlak na čerpadlu(dá se regulovat)
ten soustruh,když to nejede tak se spustit dá normálně pokud to neběželo hodinu na zátah bez oleje tak těm br. ložiskům se nic nestane

:lol: nabídni co nejnižší cenu :wink: to je vždycky nejlepší

a na hodinky zapomeň má to padesát roků ,vem kulatinu ,udělej důlky lupni na ni srdíčko a sjeď podélným posuvem mezi hroty(ne hrot-hlava) a uvidíš jestli to bude dělat sud ,potom na nějaké podložce tak 80mm sjeď čelo a polož na to nějaký rovný břit proti světlu,většinou ti budou kraje sedět a směrem ke středu bude škvíra
pak posuď sudovitost a škvírovitost :lol: a zkonzultuj s peněženkou tam někde je rozdíl mezi těmi za 20 a těmi za nesmyslné peníze
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2010, 10:02

To jsou velmi cenné rady, i já za ně děkuji.
Obávám se ale, že soustruh, který by i ve věku 50 let splnil všechny tyto podmínky, už asi neexistuje. Stejně podle této metodiky nepoznám, za jakou cenu má smysl ten stroj koupit. Něco jiného by bylo, kdyby bylo v nabídce několik na pohled stejných strojů za stejnou cenu, tak takhle si vybereš ten nejlepší.
Petr Spáčil
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

12. 1. 2010, 9:03

Myslím že nejhorší je opotřebené podelné lože - drahá oprava
U SV - 18 jsou na podelnej saních vedle žlábku pro odtok vody šroubovací zátky ty odšroubujete a pod nima jsou šrouby imbus
Zajedete saněma k univerzále a utáhnete je aby saně jezdily truchu fest a potom se snažíte zaject až na konec lože.
Pokud to dělalo málo tak tam dojedete
Pokud ne je lože hodně opotřebované - nestálo to v garáži
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2010, 9:11

mne ked neslo mazanie az na olejoznak tak som vycistil olejovu vanu a sitko na cerpadle, bolo to za tie roky zanesene a potom som dal novy olej, treba aby bol dost riedky (mala viskozita) a potom by ti to malo ist,ak nie tak mozno su niekde zapchate trubky...
radek111
Příspěvky: 27
Registrován: 25. 12. 2009, 5:56
Bydliště: pardubice
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2010, 1:00

dik za rady ... jak bude trochu lidsky pocasi tak se tam jeste vypravim a zjistim co se da

jinak teda nepotrebuju aby ho nekdo vykoupil a preposlal dal s patricnou prirazkou - potrebuju ho levne koupit pokud mozno bez prekupniku :))
apolo
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2010, 9:22
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2010, 9:47

Jaký používáte olej pro oběhové mazání vřetene na SV18RA. Ten komunistickej olej (OL-PO-1,3-1,5 E/20st.C ČSN 65 6612) má v dnešní době určitě jiné označení, bejval řídkej jako petrolka. Z těch co se mi povedlo najít na internetu se mi nejvíc zamlouval Paramo OL-P03 nebo Mogul SPIN 3.
Naposledy upravil(a) apolo dne 21. 1. 2010, 5:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2010, 10:28

:D před třema rokama jsem to řešil :D
tady pro pobavení http://www.oleje.cz/forum/viewtopic.php ... dadfb4ad28
je fakt, že když to neměníš každej půlrok tak zapomeněš ,dal jsem tam nakonec tu J22 kterou mě doporučili v madoilu ale stejnak mě potom furt pár lidí tvrdilo že tam můžu naprat i tu řeznou emulzi,prase aby se v tom vyznalo,fujtajksl :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
apolo
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2010, 9:22
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2010, 5:35

Když jsem před dvaceti lety dělal ve fabrice na SV18RA používal se olej do vřetene s označením P0, dával se i do vřeten brusek a také ho používali na honování a superfinišování jako řeznou kapalinu. Byl to olej řídkej jako petrolej. Jistý je, že je velkej rozdíl mezi vřetenem s kluznýma nebo valivýma ložiskama a vo tom ale nějakej prodejce olejů nemůže mít ani tušení.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2010, 6:39

mi to dnes nedalo, kedze mne olej nestriekal uplne na olejoznak ale tesne pod sklicko,tak som vytiahol cerpadlo a pritiahol tu skrutku na nastavenie tlaku, ako tumlik radil,nasiel som ju ale az pod krytkou z Al a skrutka bola skoro povolena a na nej namotana konope,tak som konope dal dole a zatiahol ju skoro na max. a aj bez tesnenia cez nu netecie olej a teraz ten olej ide o dost silnejsie,keby som olejoznak dal prec tak hadam aj pol metrova fontanka by bola :D
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

21. 1. 2010, 7:27

Zdravím,když jste v té debatě ,já TOS 18 nemám ale zajímalo by mne jaká ta 18ctka ložiska na vřeteni kluzná nebo valivá?Díky za odpověd Martin.
apolo
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 1. 2010, 9:22
Bydliště: Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2010, 7:38

Ložiska jsou bronzová kluzná a dají se přitahovat jako kleštiny.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2010, 8:39

vyhoda tych klznych lozisk vraj je ich tichost a vraj je vreteno presnejsie ako z valivymi loziskami, samozrejme ze musia byt dobre mazane,cistym olejom, a klzne lozisko je ovela odolnejsie voci razom, lebo tlak sa rozlozi na velkej ploche loziska...
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

22. 1. 2010, 12:14

Diky za odpovědi,ještě by mne zajímalo,mám kleštiny pry na 18náctku mají závit 32x1,5 a na ně mám pouzdro s vnějším konusem 50x46,2 a dlouhé 83 měřeno šuplérou takovej kužel jsem v tabulkách nenašel nevíte ce je to za kužel?

Díky Martin
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2010, 7:50

Jo to je do vřetena 18.Je to ME50 (metrický)v tabulkách netřeba hledat,velikost je vždy označena podle největšího průměru a kuželovitost vždy stejná 1:20 :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

22. 1. 2010, 12:45

Díky,Tumlík s kuželi nikdy nezklame má je na obrázku.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“