CNC Soustruh MAS SPM 16 - nové elektro

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

8. 8. 2021, 8:44

Už delší dobu uvažuju, že na můj soustruh SPM 16 dám řs LinuxCNC a nové servosety.

Co mě k tomu vedlo:
Už jak jsem soustruh přivezl tak jsem zvažoval, že do něho dám LCNC, jenže kvůli nestandartní komunikaci mezi servodrivery a řs (profibusDP) bych musel vyměnit i servosety a to by vyšlo ranec. Jenže po roce provozu začíná postupně ta drahá Siemensácká elektronika odcházet a tak jsem zase začal přemýšlet nad LCNC (nedávno odešel Simodrive611 modul a já už 3tydny stojím protože se mi nechce platit 2000e aby mi po pár hodinách odešel zase jiný modul).

Jelikož by to byla má první přestavba tak bych potřeboval trochu nasměrovat (zatím mi úspěšně funguje CNC soustruh a frézka na parportu a krokáčích a už konečně experimentuju s mesou a servem ale tento soustruh je ještě daleko za mými znalostmi). Nejprve bych potřeboval určit vhodné elektro a cenu abych mohl pokračovat dál.

Klíčové parametry tohoto soustruhu SPM16:
-stav 45500h
-rok výroby 2003
-váha 4,3tun
-řs Sinumerik 840d
-osa X pojezd 181mm rychloposuv 21m/min bržděné servo 3000ot/min 5,8Nm 1,8Kw šroub ø32 stoupání 12mm, přes řemenový převod, optické pravítko heidenhain
-osa Y pojezd 100mm rychloposuv 21m/min bržděné servo 3000ot/min 10,5Nm 3,3Kw šroub ø63 stoupání 12mm, přes řemenový převod, magnetické odměřování v kolejnici
-osa Z pojezd 485mm rychloposuv 24m/min servo 3000ot/min 12Nm 3,8Kw šroub ø32 stoupání 12mm šroub napřímo spojený s servem
-osa C servo 3000ot 3.5Nm 1,1Kw
-osa NV (poháněné stanice) servo 6000ot/min 3Nm 1,9Kw
-Hlavní vřetenový indukční motor s enkodérem 20Kw, 2000ot/min při 68Hz, max. 8000ot/min
-vřeteno má 60 - 5000ot/min, hydraulická brzda, průchod tažnou trubkou ø64mm odměřování přes řemen (absolutní enkodér Heidenhain)
-Při startu se stroj musí referovat
-koník propojitelný s suportem s výsuvnou pinolou
-Poháněná je vždy jedna stanice která je v pracovní poloze, pro spuštění musí elektromagnet zasunout spojku na pastorek poháněčky, nejprve se vykoná sekvence tipování a až pak se zapnou otáčky
-Pro aktivaci osy C se musí nejprve zreferovat oz. kolo poháněné od serva přes planetovou převodovku, a oz. kolo vřetena, poté se hydraulicky zasune oz. kolo s servem do oz. kola vřetena.
-chtěl bych dodělat lopatku a nástrojovou sondu

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=hahpbW6eknY

Představa:
jako náhradu původních servosetu jsem chvíli zvažoval serva step/dir a mesu tak jak to dělá většina uživatelů LinuxCNC, ale přál bych si jednu věc: vždy když jdu na oběd tak mám možnost "vypnout pohony", tzn že vypnu hydrauliku a ventilétory a silovinu pro servozesilovače. Zbytečně to nedělá kravál, nežere elektriku a nebzučí serva, ale obrazovka svítí, když pohnu s kuličkovým šroubem tak se v systému hýbou souřadnice a jednoduše můžu stroj zapnout a bez referovani pokračovat tam kde jsem skončil. systém řízení Step/dir neumí zpětnou vazbu na polohu do systému a dodělat ji by bylo asi složité, tak zvažuju sběrnicové serva. O sběrnici CANopen jsem toho tady na foru moc nenašel, tak bych asi šel do ověřeného EtherCATu a do servosetů DELTA které mi byly doporučené (asi ASD-A2 z aliexpressu)

První otázka, Zajímalo by mě jak to je s výkonem? např. na ose Z je servo které (sice nemá napsaný výkon, ale ten jsem dopočítal) má asi 3,8Kw, ted´ otázka jestli koupit 3Kw nebo by stačilo 2Kw, ty dnešní serva by na tom snad s výkonem měly být lépe než ty staré.

Cena:
https://de.aliexpress.com/item/10050020 ... 60d6ded8b4
Kdybych cenu zhruba kalkuloval podle tohoto odkazu a vzal bych v potaz tu horši variantu, Tak:
X 1,5kw 17tis + Y 3kw 28,5tis + Z 3kw 28,5tis + C 1kw 16tis + NV 2kw 22tis + vřetenový měnič 20tis + domluvil bych se s prodejcem že na Y a X chci brzdu + cca 10tis, že chci EtherCAT místo CANopen, domluvil bych společnou dopravu +cca 12tis +trafo 3x200V netušim cca 6tis? + pc, obrazovka atd.. cca 6tis = cca 166tisíc
Pokud bych se rozhodl pro slabší variantu (na Z a Y použít 2kw, C 750w) tak bych ušetřil asi 16tisic

Rozpočet:
Bohužel mám zatím našetřeno jen 80tisíc takže jsem zvažoval varianty:
-Zablokovat osu Y a mít z toho jen soustruh (X + Z + vřeteový měnič) cena by pak byla cca 98tis, to už bych nějak dal dohromady.
-Koupit obyč čínské serva 2500ppr, od toho mě ale dost lidí odrazuje a taky mám špatné zkušenosti s frekvenčními měniči z číny, a taky ty čínské serva většinou neumí Ethercat ani externí odměřování. Každopádně cena by byla asi poloviční.
-Vzhledem k tomu že poháněčky tvořily většinu mých zakázek tak asi ten siemens modul ještě koupím a budu muset vydržet a šetřit na ty delty

Každopádně bych potřeboval vědět co mě čeká a jak výkonné a jaké serva bych už měl nakoupit.

Děkuju všem co si ten vyčerpávajíc text dočetli až do konce, nedokázal jsem to zkrátit :) uvítám jakoukoilv radu/tip/doporučení
Přílohy
SPM16.PNG
X
X
Y
Y
osaY.PNG (301.04 KiB) Zobrazeno 2919 x
Z
Z
C
C
NV
NV
osaNV.PNG (70.5 KiB) Zobrazeno 2919 x
Vřetenový motor
Vřetenový motor
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

10. 8. 2021, 11:11

Z pohledu uživatele Linuxu ti řeknu že bude nejlepší udržovat při životě ten Sinumerik.
Linux CNC sice umí všechno možné i nemožné, ALE je to hlavně o tvé šikovnosti a času. Přestavba takového soustruhu může zabrat klidně půl roku. Ale z hlediska programování a obsluhy bude ten Sinumerik mít vždycky navrch.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 8. 2021, 5:59

Mohu se zeptat, co Ti chybi v LinuxCNC oproti Sinumeriku? Co me v LinuxuCNC chybi je simulace napsaneho programu. Ono to sice v LinuxuCNC taky jde pres samostatne spusteni LCNC v rezimu sim a nebo to nekdo na EN foru sam doprogramoval do jednoho prostredi, ale je to takove drbani levou rukou na pravem uchu. Kamarad ma soustruh se Sinumeriken z roku 84 a tam si myslim, ze soucasny LCNC ma navrch, ale tato masinka uz je urcite novejsi. Zajima me to, protoze nejsem obrabec praktik, jen teoretik.

Myslim, ze to byl prcek, ktery pronesl pamatnou vetu, ze v Linuxu se platim casem. Takze je otazkou zda se vyplati mit Mekimu pul roku az par roku rozdelanou masinu a pak mit minimalni naklady na provoz.

V jinem vlakne Meki pise, ze na neho ceka 7CNC stroju na predelavku. Nechces zacit s necim jednodusim? Nebo tohle uz je jeden z jednodussich stroju co mas?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 8. 2021, 6:22

jen takovej drobnej přípodotek
jestli jsem správně pochopil ta tři vlákna co se tady kolem té jedné mašiny s vadným modulem Simodrive motají, tak ta mašina už přes měsíc stojí
za ten měsíc už by ty 2000E na nový modul musela vydělat
....
jedna z mých Hermle je z r. 1992, Heidenhain/Simodrive 611, prošla v r. 2002 povodní
denně v provozu
za tu dobu mi odešla 1 řídící karta v pohonech (1050E, druhý den po objednávce v SRN jsem ji měl na stole) a pár drobností
.....
případná přestavba bude stát několikanásobně víc než je prostý součet cen hlavních komponentů, zabere X tisíc hodin kvalifikované práce a ve finále z toho pořád bude neprodejnej bastl
.....
Sinumerik z r. 2004 (?) už je zcela určitě bez potíží použitelnej systém, asi to nebude mít tak hezkou grafiku jako něco novějšího
.....
o lecčems hovoří i úvaha o nepoužití pravítek na osách
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2021, 6:39

Ja mam zase opacny nazor. Ty siemensy jsou desne neintuitivni. Kazda blbina je na tom desne prekombinovana a kdyz i do pomerne noveho systemu chces poslat nejaky data z camu tak je to desna operace. Chces li nejake nove funkce tak to nejde nebo to stoji statisice. Kdyz neco odejde stoji to desne moc i kdyz to je z druhe ruky. Stare desky od nejakeho stari zacnou hnit velmi casto. Ta simulace v linuxcnc probehne nactenim programu. Tj. kontrola syntaxe, limitu stroje atd... A vykresli to drahy.. u siemensu to znamena vlezt do nejakeho modu a vyprovokovat to. Nektere systemy pak umi simulovat ubery materialu ve 3d. Neco pro linux taky tusim je ale nikdy jsem to nepotreboval natolik aby jsem se tim zabyval. Pravitka samozrejme vyuzit kdyz to tam je. V linuxu jednou za nejaky patek muzu udelat upgrade a dostanu kupu novych funkcnosti. Neco takoveho je u znackovych systemu nemyslitelne. Ted jsem k jedne masine pridaval sondy.. laserovou nastrojovou a dotykovou obrobkovou. Konfigurace do hodinky. Senzory stali asi 6000 u znackoveho systemu operace na mesic pocinaje koordinaci nekolika firem a konce fakturou za softwarove opce a par scriptu v hodnote cca pul mega (konkretne fanuc). Stejnetak jsem koukal na opce na sondovani a na dalsi osy na petiosce siemens. Litaj miliony za neco co mam v zakladu na linuxu zadarmo. U starsich nepodporovanych siemensu uz samozrejme nelze zadne takove opce dokoupit. Atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 8. 2021, 6:51

robokop píše: 11. 8. 2021, 6:39 Ja mam zase opacny nazor. ......... Atd...
Ano, ale....
výše zmíněné určitě beze zbytku platí pro případ krerý se tu taky aktuálně řeší - ta TOSka s TNC 151
to už je opravdu prehistorie
u mašiny z r. 2004 bych se hodně rozmýšlel
ale Sinumerik neznám
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 8. 2021, 7:14

Dělal jsem kámošovi revolverovou hlavu na menší soustruh. Kočíruje to Sinumerikem 802d. Nechtěl jsem se s tím učit // ani si nejsem jistý zda je možné to vnitřní PLC z user úrovně takhle použít // a tak si na to najal odborníka. Připojení 3ks balufů // zpětná vazba // a ovládání FM přes F/R a dva výstupy // asi stránka kodu v C // dalo servismanovi celý den práce a pak ještě dva dojezdy na odstranění chyb // bezchybný zdroják v C jsem mu dodal //. Takže připojení nakonec stálo 94k.

Trochu jsem si s tím S hrál a děsně mi vadilo, že na malinkém displeji je titěrným fontem zobrazeno to co potřebuji a jako bonus hromada nesmyslů co mne nezajímají.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

11. 8. 2021, 11:03

Děkuji za názory, já zatím váhám a dost lidí mě od toho odrazuje tak zatím asi seženu ten simodrve na kterém mi to stojí. Ale to, co na na tom soustruhu vydělám, budu určitě investovat do delty a Sinumerik s simodrive611 musí jít co nejdříve pryč
lukin1156 píše: 10. 8. 2021, 11:11 Ale z hlediska programování a obsluhy bude ten Sinumerik mít vždycky navrch.
testone píše: 11. 8. 2021, 6:22 Sinumerik z r. 2004 (?) už je zcela určitě bez potíží použitelnej systém, asi to nebude mít tak hezkou grafiku jako něco novějšího
Právě že z hlediska programování a obsluhy je ten sinumerik daleko problematičtější než LinuxCNC. Co mi na LCNC chybí je akorát opotřebení nástrojů v korekcích, ale myslím že už to tam někdo přidal. Pak tam ještě chybí dílenské programování, které ale u toho sinumeriku stejně nevyužívám, navíc jsem na netu taky viděl, že už to do LCNC někdo přidal.

Oproti tomu nevýhody sinumeriku:
1, Nejvíc mě štvou ty prodlevy, při zmáčknutí tlačítka čekám 5s než např. přejdu z režimu MDI do AUTO, nebo než přejdu do korekci nástrojů. U seriovek to nevadí ale u kusovek (které tvoří většinu mých zakázek) to strašně otravuje a zdržuje. A než to cnc nastartuje tak to je taky 1,5minuty.
2, oproti LCNC je zdlouhavé do sinumeriku nahrát program, navíc v linuxu by mělo jít pomocí vzdáleného přístupu vlézt do pc s CAMem a vytvořit a importovat si program do LCNC aniž bych musel chodit pryč od mašiny.
3, velký hendikep je omezená paměť. U soustružení nevadí, ale když chci frézovat tak se tam vleze max. jedna drážka adaptivním frézováním.
4, editace programu v sinumeriku hrůza, ctrl+c, ctrl+v nefunguje, mazani je po jednom znaku, chybi myška, to všechno LCNC zvládá na s prstem v nose.
5, sice sinumerik má simulaci, ale ta než se spustí tak čekám minutu, pak ta simulace je taková krkolomná a nepřehledná takže je rychlejší a lepší odjet ten program ve vzduchu např. v Z+200, oproti tomu je náhled na dráhy v LCNC daleko praktičtější.
6, při každé aktivaci osy C se musí referovat a zapnout v jednom místě ozubeni=zdlouhávé, V LCNC bych zreferoval při sartu a pak zapl v kterémkoliv poloze kde vychází oz. kola zub/mezera.
7, jak píše robokop, ty úpravy a cena komponent je katastrofa.
8, na grafice si sice nepotrpím, ale LCNC je v tomto dál.
9, ty cykly od sinumeriku jsou strašně nepřehledné, např.
CYCLE800(1,"TABLE",200000,192,0,0,0,-90,-11.71,0,0,0,0,1,,0)
prostě hromada nepřehledných čísel = špatná orientace. Ano asi by to šlo dát do parametrů, ale to je zdlouhavé. oproti tomu má LCNC před číslem písmeno, takže člověk krásně vidí co přepisuje.

a pokud si vzpomenu na další mouchy tak je sem ještě doplním.

Jako pravda že nemám nejnovější verzi sinumeriku, ale ani nejstarší. (rv CNC je 2003 ale tento sinumerik 840d Powerline se začal poprvé používat někde okolo roku 1998. běží to na win95).
zz912 píše: 11. 8. 2021, 5:59 Takze je otazkou zda se vyplati mit Mekimu pul roku az par roku rozdelanou masinu a pak mit minimalni naklady na provoz.
Klidně i kdyby mi musel stát rok. Jsem student a nájem neplatím, takže mě to zatím tak netlačí, ale až vylezu ze školy tak bych chtěl aď už to jede, protože mám obavy že pak už na tohle hraní čas nebude. Už jsem dělal opravu mechaniky (přebroušení lože X, přeturcitování X, Z, kompletní generálka revolveru a náhonu nástrojů, vymezeni vůle šroubů) a stálo mě to hromadu peněz a půl roku času, tak mě teď mrzí, že mi to kazí ta elektronika.
Pokud se do té přestavby pustím tak chci to staré elektro schovat. Kdyby se něco nepovedlo tak ho namontuju jednoduše zpět.
testone píše: 11. 8. 2021, 6:22 jen takovej drobnej přípodotek
jestli jsem správně pochopil ta tři vlákna co se tady kolem té jedné mašiny s vadným modulem Simodrive motají, tak ta mašina už přes měsíc stojí
za ten měsíc už by ty 2000E na nový modul musela vydělat.
Ano, za měsíc by vydělala na ten modul za 2000e, ale to by znamenalo že ten měsíc vlastně budu pracovat zadarmo. Navíc nemám živnost ani firmu, takže ty moje zakázky jsou "co kdo přinese" a hodinovka vychází mizerně. Lepši by pro mě zatím bylo chodit na brigádu a počkat asi se ten simodrive někde neobjeví za dobrý peníz, než to cnc hned zprovozňovat. Ale kdyby mi to cnc vydělávalo 500kč/h tak pak asi ano, pak ten modul asi koupím.
testone píše: 11. 8. 2021, 6:22 jedna z mých Hermle je z r. 1992, Heidenhain/Simodrive 611, prošla v r. 2002 povodní
denně v provozu
za tu dobu mi odešla 1 řídící karta v pohonech (1050E, druhý den po objednávce v SRN jsem ji měl na stole) a pár drobností
.....
případná přestavba bude stát několikanásobně víc než je prostý součet cen hlavních komponentů, zabere X tisíc hodin kvalifikované práce a ve finále z toho pořád bude neprodejnej bastl
.....
Sinumerik z r. 2004 (?) už je zcela určitě bez potíží použitelnej systém, asi to nebude mít tak hezkou grafiku jako něco novějšího
.....
o lecčems hovoří i úvaha o nepoužití pravítek na osách
Tak to já mám asi smůlu, co jsem to koupil tak jsem natočil nějakých 500h a první klekla grafika v panelu, oprava 20tis. teď (cca měsíc po té grafice) ten modul simodrive. Jak jsem rozebíral ostatní moduly abych je vyčistil, tak jsem objevil vyhřáté rezistory v servozesilovači na osu Z, takže ten půjde do nebíčka asi za chvíli taky, a já nevím co všechno ještě odejde potom :( . Zákon schválnosti funguje, takže to vždycky shoří když mám nejvíc práce. Když vezmu cenu, tak za 30tisíc mám od delty nové servo a servozesilovač, u siemensu mám za tu samou cenu jen starý servozesilovač který může každou chvíli odejít.
Bude to sice stát spoustu času, s tím se asi nedá nic dělat, ale mě navíc víc baví se v tom CNC šťourat než na něm pracovat :D . A zkušenosti s LCNC můžu pak využít i u mých dalších strojů které brzdí elektro.
Ty pravítka by měl umět ten servozesilovač od delty
zz912 píše: 11. 8. 2021, 5:59 V jinem vlakne Meki pise, ze na neho ceka 7CNC stroju na predelavku. Nechces zacit s necim jednodusim? Nebo tohle uz je jeden z jednodussich stroju co mas?
Teď jsem se pustil do CNC frézky (chci tam dát Mesu, serva, obrobkovou a nástrojovou sondu a MPG) . Tu frézku tady už nějaký pátek mám zveřejněnou (F1J2 CNC) a zatím maká celkem dobře na parportu, to nové elektro bych tam chtěl dát převážně proto abych se s LCNC naučil na ten SPM16 soustruh. A už mi to dalo jednu zkušenost, nebude to taková sranda jak jsem si myslel a jak se tady dost často mylně dočítám (bohužel musím dát za pravdu pro zz912, když píše ve svých příspěvcích zde na foru stejnou zkušenost), zasekl jsem se hned na MPG :? . Pak na LCNC čeká můj drátořez, bruska na klikové a vačkové hřídele u kolegy a dvouvřetenový+dvouhlavový cnc soustruh taky u kolegy, takže bohužel SPM16 je nejlehčí stroj s kterým můžu začít. Pak jsem měl ještě úvahu, že z toho SPM16 udělám ze začátku jen soustruh a až si troufnu na víc, tak budu pokračovat. Jenže to bych přišel o spoustu zakázek kdybych se připravil o poháněčky (frézování). Další úvaha byla, že bych koupil nějaký další malý CNC soustruh (ale bez poháněček) za šrot a ten bych zprovoznil. na něm bych se naučil a zároveň bych mohl soustružit i když bych měl rozdělaný ten velký soustruh SPM, to by bylo ale dost finančně náročné řešení ale ta možnost tu stále je.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 8. 2021, 11:41

Ok
zjevně víš co a jak chceš
s chutí do toho
držím palce
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 8. 2021, 12:35

Docela závidím, mít v 19-ti letech takovou vybavenou dílnu. Já si teprve až teď stavím barák, do kterého snad někdy nějaké své CNC umístím.

Každopádně pokud LCNC s EtherCATem zvládneš na tak vysoké úrovni jak to ty tvé stroje vyžadují, tak po škole se můžeš živit klidně jako integrátor LCNC. Co vlastně studuješ?

Pokud se chceš EtherCATem zabývat, tak si kup aspoň nějaký vstupy/výstupy
viewtopic.php?t=39975
A zkus si je rozchodit, ať víš do čeho jdeš. :-) V jiných vláknech píšeš, že teprve začínáš s hal a ini. No to jsi na začátku.

Meki píše: 11. 8. 2021, 11:03 Co mi na LCNC chybí je akorát opotřebení nástrojů v korekcích, ale myslím že už to tam někdo přidal. Pak tam ještě chybí dílenské programování, které ale u toho sinumeriku stejně nevyužívám, navíc jsem na netu taky viděl, že už to do LCNC někdo přidal.
Tak si to taky zkus přidat do strojů, které již provozuješ na LCNC. :-)

Bohužel není mnoho integrátorů LCNC, kteří umí Integrovat EtherCAT a zároveň by nebyli velmi vytížení.
Meki píše: 9. 8. 2021, 9:59 PS: odměna jistá
To je samozřejmé, spíše je problém vůbec někoho sehnat, aby měl někdo čas. Tím Tě nechci odrazovat, ale spíše počítej s tím, že na to budeš sám.

Jinak díky za Tvůj čas a energii, co jsi věnoval sepsání Tvému názoru na srovnání LinuxCNC/Sinumerik.

Taky držím palce.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

11. 8. 2021, 3:39

Sinumerik ma jednu velku vyhodu, ktoru ty ale nevyuzijes - kupis na neho vsetko, okamzite, ale stoji to peniaze.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 8. 2021, 3:53

Trochu bokem.

Moje celoživotní zásada je nejít do ničeho, co je závislé na jediném dodavateli. Byť sebevětším.

Na příkladu výše zmíněného EtherCATu: je to moc fajn sběrnice. Ale kdyby byla uzavřená a podporoval to jediný výrobce, tak bych o ni neopřel ani koště. Ale protože je otevřená a dělá ji spousta výrobců (čím dál tím víc), tak ji rád používám a nasazuju.

LCNC je ukázkový příklad otevřeného řešení (na rozdíl od něčeho třeba od Siemense).
Připojíš k němu všechno, rozjedeš to na kdečem, případně doprogramuješ skoro cokoli.
To je třeba pro mě tak silná deviza a argument, že to stojí i za případné nepohodlí a za možná trochu větší úsilí při studiu a třeba i při realizaci.

Pozn.: snažím se nebýt dogmatik. Takže uznávám, že u jiných lidí můžou být priority jinak. Píšu o sobě.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 8. 2021, 4:55

Meki píše: 11. 8. 2021, 11:03 Ty pravítka by měl umět ten servozesilovač od delty
ještě něco
dospělý systémy - určitě Heidenhain, Sinumerik asi taky - zobrazují na displeji polohu odměřenou z pravítek a osy dojíždějí k tomuhle údaji
tj. osa je vždy tam, kde ukazuje displej
řešením viz výše dosáhneš toho, že LCNC ti bude zobrazovat své přání kde by osa měla být a bude bez možnosti kontroly spoléhat na to, že ji tam servo dostrká
to je zásadní degradace úrovně řs
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

12. 8. 2021, 12:52

zz912 píše: 11. 8. 2021, 12:35 Docela závidím, mít v 19-ti letech takovou vybavenou dílnu. Já si teprve až teď stavím barák, do kterého snad někdy nějaké své CNC umístím.

Každopádně pokud LCNC s EtherCATem zvládneš na tak vysoké úrovni jak to ty tvé stroje vyžadují, tak po škole se můžeš živit klidně jako integrátor LCNC. Co vlastně studuješ?

Pokud se chceš EtherCATem zabývat, tak si kup aspoň nějaký vstupy/výstupy
viewtopic.php?t=39975
A zkus si je rozchodit, ať víš do čeho jdeš. :-) V jiných vláknech píšeš, že teprve začínáš s hal a ini. No to jsi na začátku.
no já spíše závidím mým spolužákům kteří mají pěknou babu, mají čisté ruce a každý víkend chodí na zábavu :lol:

Kdybych se LinuxCNC naučil tak si myslím že by mě bavilo se tím živit, baví mě vše kde je na jednom konci klávesnice a myš a na druhém konci se hýbe kus železa :) ale měl bych strach ze dvou věcí, jednak bych měl problém někomu zaručit, že mu ta mašina bude x roku makat, když vlastně tu mašinu neuvidím a nevím jaká bude např. její údržba, a kdyby se té firmě kvůli mé mašině např. zastavila linka tak bych měl asi velký průser. no a zadruhé nerad jezdím autem na dlouhé trasy.

Jinak je mi 20let, mám obráběče a nástavbu s maturitou a právě se chystám na výšku na mechatronika

Zatím na ten LCNC kupuju vše co mi padne do oka a už se mi to tu trochu hromadí na stolečku tak už se těším až si k tomu sednu a budu testovat co k čemu slouží :D .
Mex píše: 11. 8. 2021, 3:53 Trochu bokem.

Moje celoživotní zásada je nejít do ničeho, co je závislé na jediném dodavateli. Byť sebevětším.

Na příkladu výše zmíněného EtherCATu: je to moc fajn sběrnice. Ale kdyby byla uzavřená a podporoval to jediný výrobce, tak bych o ni neopřel ani koště. Ale protože je otevřená a dělá ji spousta výrobců (čím dál tím víc), tak ji rád používám a nasazuju.

LCNC je ukázkový příklad otevřeného řešení (na rozdíl od něčeho třeba od Siemense).
Připojíš k němu všechno, rozjedeš to na kdečem, případně doprogramuješ skoro cokoli.
To je třeba pro mě tak silná deviza a argument, že to stojí i za případné nepohodlí a za možná trochu větší úsilí při studiu a třeba i při realizaci.

Pozn.: snažím se nebýt dogmatik. Takže uznávám, že u jiných lidí můžou být priority jinak. Píšu o sobě.
Mi se na LCNC líbí i to, že kdybych chtěl mít v budoucnu dílnu o několika CNC tak si ten systém sjednotím, pak jednoduše přenesu kod z jedné mašiny na druhou, pokud bych měl brigádníka tak stačí abych ho zaučil např. na jeden soustruh a bude umět všechny soustrhy, nebudu muset platit drahé postprocessory pro CAM ale bude mi stačit jen jeden, pokud vyhoří servozesilovač tak si ho "půjčím" z druhé mašiny která zrovna nejede. Když má jedna mašina Sinumerik, druhá fanuc, třetí heidenhain tak je v tom pak pěkný guláš. Stačí i sinumerik a sinumerik o pár let novější a už je jiné GUI a trochu jinak se to chová. Tím sjednocením se vlastně ušetří i hodně peněz za vercaik :D

Na druhou stranu se mi zdá, že se tím LinuxCNC zkazí prodejní cena toho stroje. Zdá se mi že soustruh s sinumerikem má před přestavbou větší prodejní cenu než po přestavbě s LinuxCNC a novými delta servosety. Nechci moc odbíhat od tématu, ale celkem by mě zajímal názor ostatních na tu prodejní cenu :?: .
testone píše: 11. 8. 2021, 4:55
Meki píše: 11. 8. 2021, 11:03 Ty pravítka by měl umět ten servozesilovač od delty
ještě něco
dospělý systémy - určitě Heidenhain, Sinumerik asi taky - zobrazují na displeji polohu odměřenou z pravítek a osy dojíždějí k tomuhle údaji
tj. osa je vždy tam, kde ukazuje displej
řešením viz výše dosáhneš toho, že LCNC ti bude zobrazovat své přání kde by osa měla být a bude bez možnosti kontroly spoléhat na to, že ji tam servo dostrká
to je zásadní degradace úrovně řs
jak tohle teda vlastně u LCNC funguje? myslel jsem že servozesilovač posílá po EtherCATu (nebo kterékoliv jiné sběrnici) polohu z pravítka nebo enkodéru motoru do LCNC který ji následně vypíše. Tento problém platí spíš pro systém komunikace přes Step/Dir kde není jak předat tu zpětnou vazbu, nebo se pletu?
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“