S50 CNC řemenice problém

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 1:05

Nazdar chlapci
Tak jsem se dneska dokopal k opravě šmajdajícího hydraulického válce upínání což je podle slov kamarádů u tohoto soustruhu naprosto normální ,a tahle normálnost omezuje použitelné otáčky soustružení.
Po sundání samotného válce jsem hodinkama změřil jestli nehází příruba na pomocné řemenici(na které je přišroubován hydraulický válec) která je nasazena na vřetenu ,světe div se házela v axiálním směru 0,08 a na průměr 0,04 tak že něco je v hajzlu .Ještě před sundáním pomocné a hlavní řemenice jsem změřil házivost vřetena ta je 0,00 .
Podle návodu jsem povolil hlavní matici a vybaven stahovákem jsem jí chtěl stáhnout ale ejhle pomocná řemenice šla naprosto lezce sundat ,po změření díra 85,08 místo nějakých 84,98 ,potom jsem vzal za hlavní řemenici a ta šla naprosto lehce stáhnout po změření jsem našel kuželovou díru která se rozvírala směrem od vřetena k hydraulickému válci a to 85,08-85,19 .Potom jsem přeměřil vřeteno a podařilo se mi najít místo kde se ho nic nedotýkalo a tam byla míra 84,98 a v místech kde byli řemenice 84,97 (to bych vyřešil přelapováním litinovým kroužkem a diamantovou pastou )
Tak že jak opravit obě řemenice ?? napadá mě díry přebrousit a nechat natvrdochromovat a znovu přebrousit ,jen nevím jestli je to to nejlepší a v době kdy je problém skoro všechno, jestli ten tvrdochrom nebude dražší než nová řemenice ,taky mě napadla nějaká metalizace nebo něco podobného a pak samozřejmě obrobit . Nemá někdo z vás možnost metalizace nebo způsob jak to opravit?

Tak mě napadá vyráběla ZPS zmetky nebo je to jev nějaké stykové koroze což samozřejmě neznamená že někdo neudělal zmetkové vůle v počátku .
Hlavní řemenice má průměr 225mm .
Přílohy
666.jpeg
222.jpeg
333.jpeg
444.jpeg
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

25. 2. 2022, 8:09

nevím nevím,jestli bych Ti radil jít cestou tvrdochomovanou..Je tam pár zádrhelů: ty dvě drážky na klín bys musel zastínit,protože by chrom narostl nejvíc na hranách a trochu i dolů po stěnách těch drážek.Před chromem vybrousit díru, po chromu odvodíkovat a vybrousit na čisto.Plus je,že je díra celkem velká,takže chrom ani brus by neměl být nějaký extra problém.Pokud jde o cenu,bude to drahý.Už jen proto,že když se chromuje díra,musí se k tomu přizpůsobit pomocná anoda,takže s tím bude dost příprav,potom taky proto,že ve vaně se s tím dílem nebude moct chromovat nic dalšího..
Navařování neznám,metalizaci jen systémem Castolin 'Eutalloy,tak by to asi taky šlo opravit.Broušení by asi zmáknul Jerguš,pro něj to bude hračka.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2022, 8:14

Už jsem to začal řešit odsoustružením vnitřku a vytočením nového náboje do kterýho nechám vyšťouchat drážky pro pera, brusky mám tak že to mě naštěstí netrápí.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

25. 2. 2022, 9:25

Jeden starý praktik mi kdysi řekl, že když se něco konstruuje nebo opravuje, musí hůř vyrobitelný/dostupný prvek zůstat tvrdší/odolnější, než to snáz vyrobitelné a líp po ruce. Tvrdochromovanou dírou bys při další nepříjemnosti na tohle téma odrbal/otlačil tu hřídel a asi ne o setinu.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“