soustruh SAHOS SH 1000 NC

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

10. 6. 2007, 3:31

Zdravím toto fórum, na které jsem narazil čirou náhodou ....

Již od r 1993 používám CNC soustruhy na dřevo Sahos. Mám dva dotazy:
1.) znáte je někdo, resp znáte jejich řídící systém?
2.) dokázali by jste mi poradit při konverzi některých prvků tohoto systému?

O co jde: Soustruh je řízen spojitě ve dvou osách. Na ose Y (příčný posuv) je krokový motor Microcon SM 2321-1400 a na ose X motor SL-34
Elektroniku řídícího systému tvoří počítač (z-80 nebo podobný čip) na desce, ta ovládá napájecí desky pro krokové motory. Jako rozhranní je k dispozici jednoduchý terminál, přes který lze provést základní nastavení stroje (režimy, kalibrace průměru, rychlosti posuvů a další nastavení).

Programování tohoto systému je jednoduché - na PC mám k dispozici grafický program, (pro DOS, nebo WIN 95), ve kterém si navrhnu tvar výrobku, zadám jednoduché povely (obtáhnout nožem výslednou křivku) a poté odešlu výsledný obrázek (resp vygenerovaný program) přes paralelní rozhranní do řídícího počítače stroje.

Co bych potřeboval: Nahradit krokové motory servama - a celý systém radikálně zrychlit. (o tom, jaké problémy jsou s krokovými motory bych mohl psát romány ....) Bylo by něco takového možné?

Další detaily mohu doplnit ....
Tpol
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 2. 2007, 9:35
Bydliště: Hlučín

10. 6. 2007, 7:19

:arrow:
Naposledy upravil(a) Tpol dne 19. 12. 2007, 6:06, celkem upraveno 1 x.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 6. 2007, 7:25

Negativní zkušenosti s KM bych se také rád dozvěděl. Ten soustruh kuličkové šrouby má, ne? CNC frézky SAHOS je alespon mají, nejsou sice předepnuté, ale kuličkové jsou. V případě přestavby bych zvolil MACH, nic lepšího jsem zatím nenašel.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

10. 6. 2007, 10:21

Díky za reakci .....

Nejdříve co se týče mech. stránky: Je mě naprosto jasné, že budu potřebovat kuličkové šrouby - uvažuju, že bych se pokusil ten systém naklonovat pro další stroj - ale v tom případě co se týče mech. stránky bych použil za základ továrně vyráběný soustruh s litiniovým ložem, který bych osadil lineárními posuvy + kul. šrouby a to na obou osách. Jinak co se týče soustruhů Sahos - ten první SH 500 kuličkové šrouby nemá (jedná se o stroj s výr. číslem 0002 !!), ten druhý (SH 1000) má kul. šroub na podélné ose. Pokud bych na kterékoliv mašině dělal generálku, toto by bylo první, co bych měnil.

Co se týče zkušeností s krokovými motory: V mém případě je problém v tom, že potřebuji, aby mi supporty jezdily rychleji (40 cm mi přejede zhruba za 25 sec. - což je pro mě pomalé - hlavně při návratu supportu) Výkonnostně jsou už na hranici účinnosti. Další a závažnější problém je v tom, že já používám lunetové soustružení - tzn že mi klacek zajíždí do ložiska lunety, za kterým mi teprve soustruží vlastní nůž. Těžký problém je v tom, že musím mít předřezávací nože seřízeny tak, aby mi to do ložiska lezlo natěsno (nesmí to mít vůli) ale zase ne příliž, protože to pak krokový motor neutáhne, sekne se a zůstane "viset" mezi dvěma kroky. Udržet správný průměr klacku je pak docela těžká alchymie - musí se to občas doštelovat - no a pak do hry vstupují různé faktory, např rozdílná hustota materiálu, suk, nerovnost letokruhů, otupení předřezávacího nože .... což vede vždy dříve nebo později k zaseknutí. To pro mě znamená ve své podstatě výrobu zmetku, protože systém nemá zpětnou vazbu. Zkrátka pro tuto aplikaci jsou krokové motorky naprostá katastrofa - přes 3 roky mě trvalo, než jsem tento systém vychytal tak, aby v provozu dával alespoň uspokojivé výsledky.

Co se týče řídícího systému - paradoxně mě vyhovuje ten stávající - protože původně byl dělán pro mou potřebu, a moje požadavky zatím plně pokrývá. Ovšem není od věci se podívat po něčem jiném - doufám, že mi v tom toto fórum pomůže. Fakt je ten, že můj základní požadavek je aby na tom šly realizovat věci, které umí můj stávající řídící systém. Je fakt, že se mi to celkem blbě vysvětluje, proto pokud bude zájem, tak sem mohu hodit soft, co používám, snad vám z toho bude jasné, o co mi jde.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2007, 11:48

Už jsem se na něj díval - vypadá hodně zajímavě. Každopádně má věci, o kterých si může můj současný systém nechat zdát .....

Takže nyní se s tím naučit dělat, jak to zapojit, jak z toho dostat, co potřebuji ...... poshánět návody a zkušenosti .... no a počítejte s tím, že než se s ním seznámím, tak budu mít hodně dotazů (ale to už v odpovídajícím threadu).
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2007, 9:30

Pokud se rozhodneš pro MACH a přestavbu soustruhu na serva, tak snad budu schopný pomoct, dělám ted na něčem podobném a hodně věcí, které řeším (budu řešit) budeme mít společných.
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

15. 6. 2007, 7:04

Zdar chlapi až budete u vymejšlení softu,tak mam dvě věci co by měl umět.
1.import souboru dxf
2.ovládat mašinu podle přiloženého videa.
Na tom videu je způsob soustružení dřevěných prvku jenž by ušetřil spoustu problému,a musite byt rychlejší než to vymyslí páni od sahosu.....
Přílohy
turn.rar
(4.43 MiB) Staženo 511 x
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2007, 9:11

Bohužel přestavbu budu aktuálně řešit až na podzim. Zatím se s Machem budu seznamovat - nemáte někdo k dispozici návody, manuály nebo nějakou dokumentaci mimo toho, co je zde na fóru?

To video se mi bohužel nepodařilo otevřít - nešlo by to dát v něčem jiném (chybí mi nějaký kodek ...)
MirekP
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 1. 2021, 7:46

6. 1. 2021, 1:10

Zdravím ve fórum,

mám takový menší problém. Ve firmě máme Sahos SH 1000 NC,
od roku 1997 sloužil víceméně bez problémů,
před pár lety jsem řešil problém s baterií hodin základní desky PC,
to vše přečkal.
Však tento týden se po 24 letech odporoučel harddisk počítače a sním veškerý ovládací software.
Můj dotaz zní, nemáte někdo zálohu toho DOS programu na ovládání a i návrhového softu PROFIL CAD v4?
Sahos už jak se zdá neexistuje, přece jen je to 24 let, tak i podpora bude na nule.

Popřípadě, zda už někde neřešil přestavbu na jiný soft?
Je to nepříjemná situace zvláště, když člověk potřebuje vyrábět a SH 1000 je bez softu jen velká mrtvola :-(
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 1. 2021, 1:15

Soft ti nenabídnu, ale disky s IDE rozhraním mám a dám, protože tam sata nebude :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
MirekP
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 1. 2021, 7:46

6. 1. 2021, 2:08

Díky,
Disky problém nejsou,
ani staré windows,
ale ten řídící soft už ano :-(
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 1. 2021, 2:18

MirekP píše: 6. 1. 2021, 1:10 Zdravím ve fórum,

mám takový menší problém. Ve firmě máme Sahos SH 1000 NC,
od roku 1997 sloužil víceméně bez problémů,
před pár lety jsem řešil problém s baterií hodin základní desky PC,
to vše přečkal.
Však tento týden se po 24 letech odporoučel harddisk počítače a sním veškerý ovládací software.
Můj dotaz zní, nemáte někdo zálohu toho DOS programu na ovládání a i návrhového softu PROFIL CAD v4?
Sahos už jak se zdá neexistuje, přece jen je to 24 let, tak i podpora bude na nule.

Popřípadě, zda už někde neřešil přestavbu na jiný soft?
Je to nepříjemná situace zvláště, když člověk potřebuje vyrábět a SH 1000 je bez softu jen velká mrtvola :-(
disk - přesněji data z něj, je/bývá slušná šance je zachránit a zkopírovat na nový disk - to by byla nejlehčí cesta k nápravě.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
MirekP
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 1. 2021, 7:46

6. 1. 2021, 2:31

Hmm, to by byla kdyby ten disk nemlátil hlavičkama jakmile se zapne.
Na 90% je to konec.
Počítač opravit dovedu, ale bez programů to nerozjedu :-(
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

6. 1. 2021, 3:11

Jen takovej blbej dotaz...
Zkoušel jsi napsat sem? https://www.tooltrade.cz/
Má to stejnou adresu jako původní SAHOS. Třeba firma změnila jméno, ale lidi mohli zůstat stejný.
Občas trefíš na člověka, kterej to ještě pamatuje a má to někde ve svým archivu. Já už takhle oživil několik starejch mrtvol, jen díky ochotě jednotlivce :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 1. 2021, 3:16

MirekP píše: 6. 1. 2021, 2:31 Hmm, to by byla kdyby ten disk nemlátil hlavičkama jakmile se zapne.
Na 90% je to konec.
Počítač opravit dovedu, ale bez programů to nerozjedu :-(
nejsem úplně počítačovej, ale mám takovej pocit že existovali (existujou??) šikulové, kteří z HDD i v tomto stavu data dostali
přeházeli tuším plotny do jiné mechaniky (???)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“