soustruh SAHOS SH 1000 NC

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2021, 3:20

Ten soft mám. jak DOS tak i WIN verzi. Resp. bych to musel vyhrabat na disku - ale to by neměl být problém. Problém bude v něčem jiném:

Ten řídící soft v podstatě vznikl na mou objednávku a za mé prachy - zadával jsem to firmě, která mi slíbila dodat funkční mašinu. Nedodala, krachla (já jsem v tom nechal skoro mega) a celý systém odprodala bez mého vědomí Sahosu. Ten na tom pak postavil tyto mašiny.

To, co já mám, jsou vývojové verze. Šly by sice použít ale nevím, jak by si rozuměly s hadwarem mašiny.
Mám dvě DOS verze, a 2 WIN verze Ta jedna chodila na 3.11 druhá byla pro další verze hardwaru.

A dost podstatná otázka - co na tom máte za hardware?, resp čím je ta mašina osazena? A komunikuje počítač přes RS424 (nebo jak se ta sr***CENSORED*** jmenuje) nebo přímo? resp co tam máte za krokové motory? Berger Lahry, nebo Microcony?

BTW - s diskama bych mohl pomoct také - mám jich tu celkem hromadu.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5181
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 1. 2021, 3:22

testone píše: 6. 1. 2021, 3:16
MirekP píše: 6. 1. 2021, 2:31 Hmm, to by byla kdyby ten disk nemlátil hlavičkama jakmile se zapne.
Na 90% je to konec.
Počítač opravit dovedu, ale bez programů to nerozjedu :-(
nejsem úplně počítačovej, ale mám takovej pocit že existovali (existujou??) šikulové, kteří z HDD i v tomto stavu data dostali
přeházeli tuším plotny do jiné mechaniky (???)
Jestli mlátí hlavama o plotny, je v hajzlu. Jestli jen narážej na parkpozici, je šance to z něj dostat. Firma co to umí je někde z Nuslí, ale byl jsem u nich asi před deseti lety...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2021, 3:28

Ještě s návazností na můj předchozí příspěvek -

Já bych se na sahosácký systém vys****CENSORED**** a osadil to Gravosem. Toto jsem na svých mašinách udělal před 4 lety - a užitná hodnota + možnosti jsou někde úplně jinde. je to jako přesednout z koloběžky do tryskáče. Kdyžtak mohu poradit.
MirekP
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 1. 2021, 7:46

6. 1. 2021, 9:20

R - stick píše: 6. 1. 2021, 3:20 Ten soft mám. jak DOS tak i WIN verzi. Resp. bych to musel vyhrabat na disku - ale to by neměl být problém. Problém bude v něčem jiném:

Ten řídící soft v podstatě vznikl na mou objednávku a za mé prachy - zadával jsem to firmě, která mi slíbila dodat funkční mašinu. Nedodala, krachla (já jsem v tom nechal skoro mega) a celý systém odprodala bez mého vědomí Sahosu. Ten na tom pak postavil tyto mašiny.

To, co já mám, jsou vývojové verze. Šly by sice použít ale nevím, jak by si rozuměly s hadwarem mašiny.
Mám dvě DOS verze, a 2 WIN verze Ta jedna chodila na 3.11 druhá byla pro další verze hardwaru.

A dost podstatná otázka - co na tom máte za hardware?, resp čím je ta mašina osazena? A komunikuje počítač přes RS424 (nebo jak se ta sr***CENSORED*** jmenuje) nebo přímo? resp co tam máte za krokové motory? Berger Lahry, nebo Microcony?

BTW - s diskama bych mohl pomoct také - mám jich tu celkem hromadu.
Osazení je vše od Berger Lahr, motory i drivery (D900.51), ty jsou řízeny nějakým microprocesorem a ten teprve honí PC přes dva paralelní porty.

Už jsem přemýšlel o nějaké modernější náhradě, mám pocit že LinuxCNC by jsem mohl použít rovnou, ale neznám osazení těch paralelních portů, dodávaná dokumentace byla jen pro silovou část a tu softwarovou patrně řešil servis...

Ty drivery by se dali také řídit rovnou nějakým novým mikropočítačem (Arduino, Raspberry, atd...)
Ten soustruh má jen dvě osy XY, nic víc to neumí, otáčky jsou natvrdo podle motoru, jen zapnout vypnout. prostě triviální stroj. Pokud to budu řešit přestavbou, musím zohlednit i obsluhu. Musí to být co nejjednodušší na ovládání, u toho žádný vědátoři nedělají :-)

Mám hlavu jak kýbl.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2021, 11:50

Jo, tak je to ta novější verze řídícího systému. Comp a střeva jsou v takové příšerné bedně vysoké 180 cm .....

Měl bych k tomu mít win verzi řídícího softu, v pátek bych to zkusil najít na disku (zítra jsem celý den pryč). Mám tu i dos verze - ale nevím, jak si s tím budou rozumět - tuto řadu už sahosáci dodávali jen s win řízením. Mělo by to jet na 3,11 - na XP asi budou problémy, protože ty pro použití tohoto softu Microsoft dokurvil nějakou bezpečnostní aplikací - odstranil odtud nějakou knihovnu nebo co - zkrátka padá to do chyb. Já jsem to provozoval na win 95.

Co se týče té přestavby - já jsem to řešil systémem od Gravosu. Ten je jednoduchý, snadno ovladatelný, spolehlivý - jedu na něm už 5 let a bez jakéhokoliv problému (vyjma těch, kdy jsem si to párkrát nabořll sám .....)

Takže co je potřeba na přestavbu: PC s RS 232 a vin XP, 7, 10 stačí totální šunka s 512 mb paměti. Já ty compy mám jako spotřební materiál na aukru jich seženu za 400 tuny .... Když v něm něco chcípne, tak akorát překopíruji systém - ten se neinstaluje - jen se nakopíruje do nějakého adresáře na disk.
Dále je potřeba od Gravosu řídící karta, se softwarem (Armoturn - to je řídící systém a Gravostar - to je kreslítko které generuje G kód - Gravos používá interní GDF, nebo ISO NC kód - v souboru. Co se týče napojení driveru Berger Lahr - tam je potřebí sehnat k němu dokumentaci, kde je popsáno kam zapojit signál DIR a STEP a v podstatě by to mělo jet. Jenže tam ještě bude problém se silovou částí která se bude muset min přizpůsobit. TZN přes relátka zapínat a vypínat motor. Pro tento účel je potřeba z gravos desky vytáhnout příslušná propojení, ovládat to tlačítky. A ještě jsem zapomněl na koncáky, ty napojit a nastavit také.

Vznikne z toho celkem funkční hybrid - u kterého bude ten největší průser propojit slaboproudou a silovou část tak aby to fungovalo. To bude dost velký hokej. Já bych proto udělal něco jiného. Vyhodil bych celou tu příšernou kravskou bednu, a vyhodil bych Berger Lahry i s drivery. Ty bych nahradil cloosed loop krokovými motory (hybridní serva) (podélný support NEMA 34 - 4,5 MN, příčný support NEMA 23 - 3 NM) ke každému motoru bych pořídil zdroj a celou silovou část bych si nechal udělat od elektrikáře - nebo pokud se v tom vyznáte tak sám. Tím se hodně zjednoduší zapojení celého systému, a hlavně se to celé zredukuje - i s compem se to vejde do bedny 90x70x25 cm.

Jestli budete chtít, tak vám to v pátek nafotím a trochu popíšu. Případně by jste mohl klidně přijet a mrknout se, jak to funguje v reálu - akorát to budete mít dost daleko (Jihlava, sjezd z D1 u V. Beranova)
MirekP
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 1. 2021, 7:46

7. 1. 2021, 12:05

Pokud by jste ten pátek podíval po tom softu byl by jsem velmi zavázán. Je to ta vysoka bedna. Běželo to na win 95. Ten ještě někde mám.
Nejjednodušší by to bylo pro mě, aby to bylo stejný, už kvůli té obsluze.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2021, 8:39

MirekP píše: 7. 1. 2021, 12:05 Pokud by jste ten pátek podíval po tom softu byl by jsem velmi zavázán. Je to ta vysoka bedna. Běželo to na win 95. Ten ještě někde mám.
Nejjednodušší by to bylo pro mě, aby to bylo stejný, už kvůli té obsluze.
Omlouvám se, na tom PC, kde mám zálohy jsem ten soft nenašel - resp ne tu verzi, kterou potřebujete vy. Musím se podívat ještě na jeden vyřazený počítač, tam by to mělo být. Ty verze, co mám by vám nechodily.

P.S. a obávám se ještě jedné věci - ty Sahosy s berger lahry byly řízené compem s přídavnou kartou, která zajišťovala komunikaci s drivery. Nejsem si jistý - ale tuším, že tam byly nějaké spec ovladače. Pokud tyto ovladače nemáte, tak vám bohužel nepomůžu - já je nemám také, protože tuto verzi systému jsem nepoužíval.
MirekP
Příspěvky: 6
Registrován: 5. 1. 2021, 7:46

17. 1. 2021, 7:29

Zdravím,

děkuji za ochotu, tento týden jsem obešel sběrné dvory, přivezl domů asi 4 staré počítače. Štěstí se na mě usmálo. Našel jsem stejný typ disku, tak jsem vyměnil elektroniku a dostal se k datům.
Dal jsem jiný disk (4GB), nainstaloval WIN 95 a podařilo se mi po pár peripetií vše zprovoznit.
Počítač má Pentium 100 MHz, 4MB RAM a nabíhá za 10 sec po zapnutí. Sám jsem zůstal koukal jaká je to raketa, s přihlédnutím na konfiguraci. Jinak WIN 95 mají instalaci jen 70MB!!!

Co se týče soustruhu, ovládání je DOS, na Windows je jen Profil CAD, který prakticky generuje 2 hrubovací a 1 finálovou křivku. Pošle to do DOS programu na obsluhu stroje. Ten pomocí dvou paralelních portů komunikuje se zakázkovým mikropočítačem, který spustí motor a řídí drivery Berger Lahry, a ty krokové motory.

Z principu naprosto triviální mašina, už jsem měl souběžně se záchranou počítače, vymyšlenu náhradu s Arduino s Grbl softem, které by přímo mohlo řídit ty motorové drivery a pro řízení by bylo možné použít několik open source programů. Třeba GrblGru.
Díky tomu, že jsem rozchodil původní počítač, tak jsem to dal k ledu, ale možná to bude inspirací pro někoho dalšího.

Obecně, díky chlapi a tomuto fóru, člověk se má stále co učit... :D
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2021, 8:48

Tak to máte (máš) kliku, že se to podařilo rozjet. Já jsem v dílně objevil 2 pc s podobnou konfigurací, které jsem držel jako náhradní díly. V rámci možností by to mělo fungovat.

Přesto bych doporučoval upgrade a kompletní výměnu řídícího systému. Ten původní sahosácký je jednoduchý a snadný na ovládání - jenže to jsou asi tak všechny výhody. Nejde v něm nic nastavit, má to konstantní rychlosti, více operací se na tom blbě programuje, má to pomalé přejezdy, support parkuje jen na jednom místě, nedá se konfigurovat stoupání šroubu v závislosti na úhlu a počtu kroků na jednu otáčku. Mikrokorokování tam nejde nastavit, typ KM je natvrdo nastaven a v podstatě je natvrdo i většina dalších parametrů. Prostě 25 let stará koncepce.

Já, když jsem nasadil nový systém, tak mi to přineslo mimo odstranění zmíněných omezení také ohromné zrychlení celého systému - např. na jedné mašině jsem ponechal původní krokové motory (Microcony - to byly předchůdci berger lahrů) - akorát jsem je napíchl na drivery od Leadshine - a jako bych to polil živou vodou. Do té doby líná mašina náhle jela jako blesk - což konkrétně pro mě znamenalo zvýšení produkce o 80% - a návrat investovaných prostředků za tři týdny provozu.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“