oprava soustruhu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

9. 5. 2010, 11:22

martinodipraga píše:To je pěkný ale kam ten olej poteče,když tam nebudeš mít žádné ucpávky nebo simeringy tak bude lítat po celý dílně.
vřeteník bude zakrytován a opatřen simeringy, odtok z ložisek je vyveden a to málo co proteče okolo, bude svedeno do nádržky s olejem, alespoň tak mě to napadlo, jinak to asi nejde.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2010, 6:56

martinodipraga píše:
Krutor píše:Myslím, že při dnešních cenách, spolehlivosti a blbuvzdornosti frekvenčních měničů už nemají mnohastupňvé převodovky moc význam. Podle mě stačí 2 nebo maximálně 3 hodně rozdílné mechanické převody, o zbytek se postará měnič.
Ale jak potom řezat závity?
Tím by se snad nemělo nic změnit, ne? Náhon vodícího trapézu je vyveden přes ozubená kola přímo od vřetena, alespoň u mého soustruhu Optimum D320. Pokud je to u některých strojů jinak, tak mě prosím poučte.
Petr Spáčil
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

18. 5. 2010, 12:41

Tím by se snad nemělo nic změnit, ne? Náhon vodícího trapézu je vyveden přes ozubená kola přímo od vřetena, alespoň u mého soustruhu Optimum D320. Pokud je to u některých strojů jinak, tak mě prosím poučte.[/quote]

Nechtěl jsem se nikoho dotknout,pouze jsem žil domění že když se hovořilo Notonově skříni tak jde o posuv a chtěl jsem se nechat poučit sám,chci na svuj soustruh namontovat motor s převodovkou na posuv ovládaný frevenčním měničem co by mělo vyhovovat běžnému posuvu,
za předokladu že bude kontrolován pohyb vřetene magnetodinamickým nebo Hallovým čidlem a v případě prokluzu spojky se posuv zastaví /motor má brzdu/ očekávám od toho snazší regulaci posuvu a menší hlučnost ale na závity bodu muset zřemě používat ozubená kola.
Je nějaké jiné řešení jak řezat závity?/Krokový motor a podobně/
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

18. 5. 2010, 8:47

Já se chystám u svého CNC soustruhu o softwarové spřažení otáček vřetene a posuvu saní tak, abych bych schopen řezat závity. Na vřeteni mám nachystánu optickou závoru, v níž běhá kotouč se 100 drážkami, a druhou optickou závoru s kotoučem s pouze jednou drážkou, to bude referenční poloha. Uvidíme, jak bude PC schopno přijímat impulsy z těchto čidel, přepočítat je podle daného stoupání a posílat impulsy do krokového motoru.

Pokud to nebudu schopen rozchodit, tak mám v hlavě ještě záchranný plán, že bych měl pro každé stoupání připravený spešl kotouč s tolika drážkami, kolik je potřeba kroků na jednu otáčku. Potom by optická závora posílala pulsy přímo do driveru KM. Tam už by snad neměl být žádný zádrhel.

Např. při stoupání řezaného závitu 1 mm, při stoupání posuvového šroubu 4 mm a při KM nastaveném na 400 kroků na otáčku by to byl kotouč právě se 100 drážkami.
Petr Spáčil
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

18. 5. 2010, 10:10

Krutor píše:Já se chystám u svého CNC soustruhu o softwarové spřažení otáček vřetene a posuvu saní tak, abych bych schopen řezat závity. Na vřeteni mám nachystánu optickou závoru, v níž běhá kotouč se 100 drážkami, a druhou optickou závoru s kotoučem s pouze jednou drážkou, to bude referenční poloha. Uvidíme, jak bude PC schopno přijímat impulsy z těchto čidel, přepočítat je podle daného stoupání a posílat impulsy do krokového motoru.
Prinejmensim EMC umi spindle-synchronized motion, takze by to nemel byt problem. Co jsem koukal, tak se tim daji delat docela kouzla.

Idealni je mit signaly A/B/Index (kompletni kvadraturni enkoder), zvysi pocet pulzu na otacku a zlepsi odolnost proti sumu. Jen s kanalem A to ale funguje take.
V tvem pripade by melo stacit na kotouc s drazkami namontovat druhou zavoru posunutou o polovinu drazky. Ale podle me je daleko snazsi pouzit hotovy encoder ;-)

Podle diskuzi je 100 drazek (400ppr) tak optimum, co se da rozumne zvladat pres paralelni port. Ale osobne myslim, ze je tam rezerva, pripadne to resi mesa karta.

Pripadne jde pouzit http://www.autoartisans.com/ELS/
Maca1121986
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 11. 2019, 9:26

19. 4. 2020, 8:44

Dobrý den,

Mám takový problém, mám mini soustruh značky asist a stala se mi taková věc. Měnil jsem na tom ložiska a pak byla potřeba vyměnit potenciometr (soustruh jsem koupil použitý) potenciometr moc nereagoval na zvýšení či klesání otáček a otáčky také kolisali a pan mi řekl že je potřeba vyměnit. No a jak se už stalo, koupil jsem nový potenciometr a že ho napajim jenom že jsem na odmaštění konektoru použil kyselinu na pájení a pajel. Jsem to nad základní deskou, bohužel mi kyselina kapla na základní desku a já jsem si toho nevšiml. Potenciometr jsem zapajel a jdu na první start nového potenciometru. Následovala prasknutí a jističe vyhozeny, první část byla že praskla dioda na desce, jenže po výměně diody vše svítilo ale netocilo. Dal jsem to elektrikáři a ten po 3 měsíci bádání a měněni součástek řekl že všude vše jde ale netočí. Jedině co nezkoušel byl potenciometr, tak jsem vzal ten původní a zpět napajel a bohužel se stále netočí 😏. Prosím vás moc o radu co s tím. Jsem zoufalý. Děkuji moc
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 4. 2020, 8:58

Najdi si elektrikářea ne nymanda kterej do toho bude tři měsíce čumět bez diagnózy..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

19. 4. 2020, 9:08

Presne jak pise RaS. Snad jsi mu ty tri mesice cuceni nezaplatil, zas tolik toho na te desce neni...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Maca1121986
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 11. 2019, 9:26

19. 4. 2020, 9:11

Pan po mě nechtěl nic, on mezi tím dělal i práci svou která byla prednejsi. Toto dělal ve svém volnu a prý tyto soustruhy opravoval a teď dělá indukční ohřívače pro servisi. A já jsem like a elektrika je pro mě Španělska vesnice.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5197
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 4. 2020, 9:14

Pošli mi SZ a bylo by nejlepší, kdybys založil vlákno buď v sekci konvenční soustruhy, nebo lépe ostatní elektronika, protože je to vada regulátoru.
Opravit se to dá. Do nového vlákna dej fotku desky a potenciometru. Sem se to moc nehodí.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Maca1121986
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 11. 2019, 9:26

19. 4. 2020, 9:23

Zdenek Valter píše: 19. 4. 2020, 9:14 Pošli mi SZ a bylo by nejlepší, kdybys založil vlákno buď v sekci konvenční soustruhy, nebo lépe ostatní elektronika, protože je to vada regulátoru.
Opravit se to dá. Do nového vlákna dej fotku desky a potenciometru. Sem se to moc nehodí.
Dobře, zítra to vyfotím a zašlu. Zatím díky moc
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5197
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 4. 2020, 9:25

O.K. máš ode mne taky SZ
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“