oprava soustruhu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

4. 5. 2010, 3:52

Zdravíčko.
Mám takovej problémek a nevim si rady já, ani nikdo z okolí, tudíž se zeptám.
Dávám dokupy jeden starej stolní soustruh (bohužel neznám název a dle fotek jsem ani po 3 dnech googlování nic nenašel) a řeším problémek s převodovkou. Chtěl jsem původně použít z motorky, ale v úvahu padla ještě možnost udělat převodovku Nortonovu - jako je na sv18 změna rychlosti strojního posuvu pod vřeteníkem. Jde mi o to, když bude převodovka uložena v ložiscích v 30mm silných stěnách převodovky, jestli bude dostatečně tuhá pro pohon vřetena.
A ještě taková myšlenka - lze pohánět vřeteno od převodovky řetězem? řemen by byl pouze od motoru do převodovky.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2010, 4:06

Nortonova převodovka se přestala používat dokonce i pro strojní posuvy, protože hřídel s mnoha kolečky je moc dlouhá a prohýbá se (místo toho se raději používají dvě méněstupňové převodovky za sebou) tak bych ji už vůbec nedoporučil pro pohon vřetene. Ale ono by se leccos dalo dohnat měničem, takže by převodovka mohla mít jen pár stupňů.
Aleš Procháska
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

4. 5. 2010, 4:49

mno bude tam třírychlostní elektromotor, tak mě napadlo alespoň 8 dalších převodů.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

5. 5. 2010, 11:25

Myslím, že při dnešních cenách, spolehlivosti a blbuvzdornosti frekvenčních měničů už nemají mnohastupňvé převodovky moc význam. Podle mě stačí 2 nebo maximálně 3 hodně rozdílné mechanické převody, o zbytek se postará měnič.
Petr Spáčil
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

5. 5. 2010, 3:44

o tom jsem také uvažoval, jenže 3kw motor je velikej a na něj měnič je v poměru s mým ročním příjmem darda :-), nehledě na fakt poruchovosti.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2010, 12:26

Pravda, nové měniče jsou docela drahé, zvlášť ty 3-fázově napájené, který už na 3kW musíš mít. Ale chce to trpělivost a sledovat inzeráty zde nebo jinde, případně aukro a e-bay. Případně si sem dej inzerát že koupíš měnič nad 3kW.

S poruchovostí to myslím není tak zlé, moderní měniče jsou při správném zapojení v podstatě nezničitelné.
Petr Spáčil
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

6. 5. 2010, 3:40

mno abych řekl pravdu, ta to je soustruh do domácí dílny, se kterym nebude žádná komerční výroba, takže náklady chci minimalizovat. Udělám tam tu 4 rychlostní převodovku.
Ještě by mě zajímalo, jaký názor máte na pohon z převodovky řetězem, chci mí vřeteník více odlehčený a napnutý řemen by po čase mohl dělat potíže (vůle atd) řetěz, klidně dvojitý, by mohl už mít plynulejší chod.
Řemenice byla původně použita, jenže motor byl asi na boku a já ho chci dát do stolu.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 5. 2010, 3:59

myslis ze vyroba prevodovky, loziska atd bude stat mene nez menic?
osobne si myslim ze retez bude zbytecne hlucnejsi a mel bys ho mazat coz u remenu odpadne.. rovnez vyroba remenic je jednodussi nez vyroba retezovych kol..
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2010, 6:36

Sice jsem si slíbil, že k některým věcem se už nebudu vyjadřovat, ale přeci jenom o řetězu na pohon soustruhu jsem tu ještě nečetl :-)

Tedy: řetěz (Gallův) se vytahuje a to značně. Po určité době začne být vytahání takové že nebude správně sedět v zubech, bude ještě hlučnější než obvykle a bude se muset vyměnit. Kdo má bicykl, jistě mi to potvrdí.

Použití řetězu pro obvodové rychlosti nad 0.5 m/s se již považuje za extrémní a má též extrémní požadavky (běh v olejové lázni či nucené mazání).

Řetěz je tichý - ale jen pro malé rychlosti. Při velkých rychlostech začíná být hlučný, zdrojem hluku je hlavně dosedání čepů na zuby řetězového kola a následné vibrace tažené části řetězu.
Aleš Procháska
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

6. 5. 2010, 7:28

Převodovku už mám, pořizovací náklady cca 200kc, domek převodovky bude tvořit část vřeteníku, resp. jeho uložení. Cenu měniče odhaduji min. 10 000, což byla cena soustruhu, sic by komfort nastavení otáček byl zase jinde, nicméně budu to brát v úvahu, jako poslední variantu.

Co se řetězu týče, tak mě napadl právě on, protože nemusí být fest napnutý, jako řemen a ohyb řetězu si myslím, že je daleko větší, než řemenu.
Moje dylema je v tom, že vřeteník s převodovkou můžu spojit řemenem, ale vřeteník je uložen v bronzových kluzných ložiscích a napnutý řemen by asi časem dělal vůle v nich. A další problém je právě v možnosti zástavby silnějšího řemenu, místo tam až tolik není, leda použít řemen třebas 10x500 řemeničku tak 70mm. ještě to promyslim. Je tam prostě spousta věcí, co se musej dořešit...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2010, 8:08

To předpětí řemenu je malé ve srovnání s přenášenými silami, toho bych se tolik nebál. A měniče taky ne, nikde není psáno, že to musí být nový měnič z nejdražší řady :-) Osobně bych zkusil eBay.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2010, 8:30

stary bronzovy futra snesou pri dobrym mazani strasny veci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

6. 5. 2010, 9:22

mazání chci udělat tlakové, je resp. bylo tam mazání s takovou tou kapací mazničkou, takže mi tam zbyly jen díry, tak tam pujde pod tlakem olej.
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

9. 5. 2010, 10:39

To je pěkný ale kam ten olej poteče,když tam nebudeš mít žádné ucpávky nebo simeringy tak bude lítat po celý dílně.
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

9. 5. 2010, 10:44

Krutor píše:Myslím, že při dnešních cenách, spolehlivosti a blbuvzdornosti frekvenčních měničů už nemají mnohastupňvé převodovky moc význam. Podle mě stačí 2 nebo maximálně 3 hodně rozdílné mechanické převody, o zbytek se postará měnič.
Ale jak potom řezat závity?
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“