Volman M2 a závity

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
míra65
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 3. 2010, 10:14

9. 4. 2011, 7:30

Zdravím všechny soustružníky.
Potřeboval bych na svém historickém soustruhu Volman M2 udělat nějaké závity. Nikdy jsem to nedělal, tak jsem trochu zkoumal jak na to. Všechna kola mám, převody mám spočítané, ale tady nastal trochu problém, že nevím jak ty kola nasadit. Předpokládám, že musím sundat ten velký planetový převod a místo něj dát nějaký čep s pouzdrem a klínkem pro ta dvě prostřední kola. Protože nic takového nemám, chci se zeptat, jestli někdo nemá nějaký obrázek, jak by to mělo vypadat, než budu systemem pokus-omyl to vyrábět několikrát :( .
Případně kdyby někdo měl nějaký návod k tomuto stroji.
Nakonec jsem našel i originál tabulku převodů a jde mi o to jak tam dát ty kola na střední čep.
Přikládám obrázky
převod.jpg
VolmanM2.jpg
Dík za pomoc Mirek
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 4. 2011, 7:56

buď jsem nepochopil otázku nebo je to strašně jednoduchý, na střední čep dáš vždy dvě kola podle tabulky, tak že povolíš tu matici ty kola co tam jsou vyndáš a dáš tam nová a opět utáhneš matici a celé je samozřejmě nejdřív posuneš do záběru s těmi zbývajícími dvěmi.. můžeš s nimi hýbat nahoru a dolu v té drážce plus natáčet pokud povolíš ten držák.. takže je vhodné nejdřív tyhle šrouby povolit sestavit dát do záběru a utáhnout.. plus se ještě mění kolo co je přímo pod vřeteníkem tam jsou dvě možnosti buď 25 nebo 30zubů.. zbytek jednoduše podle tabulky.. pokud tuhle samozřejmost znáš a myslel jsi něco jiného tak se omlouvám za nepochopení otázky..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
míra65
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 3. 2010, 10:14

9. 4. 2011, 8:18

to všechno chápu, jenže na tom středním čepu to dvojkolo je planetový převod 1:25. Bojím se to rozebrat, a bez rozebrání nemám na co ty kola nasadit. To je vlastně ta původní otázka. Rozebrat, nebo vyrobit nějaký nový čep s pouzdrem pro ty kola ?
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

9. 4. 2011, 9:01

RaS píše:buď jsem nepochopil otázku nebo je to strašně jednoduchý, na střední čep dáš vždy dvě kola podle tabulky, tak že povolíš tu matici ty kola co tam jsou vyndáš a dáš tam nová a opět utáhneš matici a celé je samozřejmě nejdřív posuneš do záběru s těmi zbývajícími dvěmi.. můžeš s nimi hýbat nahoru a dolu v té drážce plus natáčet pokud povolíš ten držák.. takže je vhodné nejdřív tyhle šrouby povolit sestavit dát do záběru a utáhnout.. plus se ještě mění kolo co je přímo pod vřeteníkem tam jsou dvě možnosti buď 25 nebo 30zubů.. zbytek jednoduše podle tabulky.. pokud tuhle samozřejmost znáš a myslel jsi něco jiného tak se omlouvám za nepochopení otázky..
..ani já nechápu autora, a to jsem soustružník caa 35let. Dokonce nevidím ani převod 1:25 :(
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 4. 2011, 9:16

ja ti pořád nerozumím.. proč vyrábět něco nového? povol tu matici a to kolo sundej a vyměň.. bez rozebrání nemáš ty kola na co nasadit je přece logický když tam ty kola jsou tak co bys chtěl jako nasazovat? kola sundej a nasaď jiné..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

9. 4. 2011, 9:27

to co uvedl Ras je podle mě správný postup

ale planetový převod :?: :?: :?: :?: - když tedy otočíš s 1 kolem o jednu otáčku tak to druhé kolo by se mělo tím pádem otočít 25x, - když je převod 1:25 jak je uvedeno. Určitě bych se na to podíval a rozebral to. myslím ,že to budou pouze jen dvě výměnná kola na hřídeli vzájemně spojené klínkem
míra65
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 3. 2010, 10:14

9. 4. 2011, 9:28

[quote=..ani já nechápu autora, a to jsem soustružník caa 35let. Dokonce nevidím ani převod 1:25 :([/quote]

já sice nejsem soustružník, ale zase vidím, že ta dvě velká kola mají ještě vnitřní ozubení a pastorky chovají se jako planetový převod 1:25. To si ještě spočítat umím. Navíc je to stažené korunkovou maticí se závlačkou, což mi nepřipadá, že by se mělo rozebírat při každé výměně kol. Dobře, zkusím to ráno rozebrat a uvidím. Jestli na tu osu půjdou kola nasadit, tak samozřejmě není co řešit. To jsem chtěl ale vědět před tím, než se mi něco rozsype.
edit: převod je 25:1, když na to koukám od vřetene, tedy do pomala
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

9. 4. 2011, 9:45

míra65 píše:
..ani já nechápu autora, a to jsem soustružník caa 35let. Dokonce nevidím ani převod 1:25 :([/quote píše:
já sice nejsem soustružník, ale zase vidím, že ta dvě velká kola mají ještě vnitřní ozubení a pastorky chovají se jako planetový převod 1:25. To si ještě spočítat umím. Navíc je to stažené korunkovou maticí se závlačkou, což mi nepřipadá, že by se mělo rozebírat při každé výměně kol. Dobře, zkusím to ráno rozebrat a uvidím. Jestli na tu osu půjdou kola nasadit, tak samozřejmě není co řešit. To jsem chtěl ale vědět před tím, než se mi něco rozsype.
edit: převod je 25:1, když na to koukám od vřetene, tedy do pomala

Žádný vnitřní ozubení a pastorky nevidím. Asi jsem už slepej - věk na to mám :D
Naposledy upravil(a) koptic dne 9. 4. 2011, 9:53, celkem upraveno 2 x.
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2011, 9:48

Tak Ras a ostatni se snazili, pane kolego, prominte, je to take trochu o vasem snazeni. Tabulka je jasna, jak ta kola vybrat a usadit je na vas.
Strujcem stesti jste vy a vas stroj, pokud mu porozumite, budete v pohode. Jednoduche rady nejsou, ac je veskrze reseni jednoduche pro ty,
co rozumi. Radu jsem vam nedal, ale doporuceni, aby jste nespolehal... a sam to dokazal.
Naposledy upravil(a) Mirek-Gravos dne 10. 4. 2011, 9:40, celkem upraveno 1 x.
míra65
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 3. 2010, 10:14

9. 4. 2011, 10:12

Tak nic. díky za rady.
Ještě mi to nedalo a šel jsem to rozebrat. V levém kole je převod se čtyřmi pastorky, pravé se dá vyměnit, osa vyndat nejde.
Tak si udělám jinou hřídel na kterou to půjde nasadit, to je to nejmenší.
To Mirek-Gravos . mě stačilo, kdyby ten kdo to ZNÁ řekl, že k tomu patří ještě jiná osa. Vůbec jsem se neptal na převody ani posuvy.
A pokud jste neviděli planetový převod tak sem dám ještě fotky .
Přílohy
převod1.jpg
převod2.jpg
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2011, 10:23

Tak já kluky chápu, z té první fotky nebylo poznat, že je tam zapouzdřen palnetový př. a jak tak koukám podle mne se výměné kolo bude dávat na tu spodní hřídelku, jak je tam ta navlékací podložka se šroubem.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2011, 10:24

pardon, spatne jsem pochopil dotaz.
Naposledy upravil(a) Mirek-Gravos dne 10. 4. 2011, 9:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2011, 8:58

míra65 píše:Tak nic. díky za rady.
Ještě mi to nedalo a šel jsem to rozebrat. V levém kole je převod se čtyřmi pastorky, pravé se dá vyměnit, osa vyndat nejde.
Tak si udělám jinou hřídel na kterou to půjde nasadit, to je to nejmenší.
To Mirek-Gravos . mě stačilo, kdyby ten kdo to ZNÁ řekl, že k tomu patří ještě jiná osa. Vůbec jsem se neptal na převody ani posuvy.
A pokud jste neviděli planetový převod tak sem dám ještě fotky .
No aspoň se zas potvrdilo pravidlo, že je lepší jednou vidět jak stokrát slyšet :wink:
Jo musíš udělat stejně hřídelku s pouzdrem a klínkama na závity a ty se budou dávat na tu lyru. Ta planetka je tam určo jako náhrada za absenci převodu přímo v suportu, nebo nortonky kterou tam nevidím a je tam jen na posuvy při soustružení.Poměr 25:1 je pokud ty kola jsou stejně velká, pokud by kupříkladu to výměnné kolo nasazené na té planetce bylo s tím spodním na posuv. šroubu ještě v poměru např. 1:2 tak už by byla planetka vlastně 50:1.
Šikovně vymyšlené :wink:
Planetový převod si myslím většina přítomných viděla a hlavně všichni ví jak funguje jen to s té tvé první fotky prostě nikdo neviděl, reagoval bych jako všichni ostatní :wink:
A blikni to tvý struhadlo celý, třeba to někdo skutečně má, jen prostě neví, že je to zrovna tenhle typ, jak někdo sundá štítky tak se to blbě identifikuje :D , víš co, jednou vidět........................ :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
míra65
Příspěvky: 6
Registrován: 8. 3. 2010, 10:14

10. 4. 2011, 9:30

Tumlíku díky.
Přesně to jsem si chtěl jen potvrdit a taky jsem to hned v tom prvním dotazu psal, jestli musím místo toho převodu vyrobit novou hřídel, protože jsem nevěděl, co k tomu mohlo kdy ještě patřit. Taky jsem psal že je to převod a byl jsem tu pro srandu.
Chodím sem dost často kouknout co kdo vymyslel a co bych mohl použít, bylo to jedno z fór, které se mi líbilo, protože mým oborem je elektronika a ne mechanika, ale některé včerejší arogantní odpovědi (možná pod nějakým vlivem :) ), které už zmizely mě dost překvapily a otrávily.
Nic, nebudu to rozvádět. Ať se vám všem daří a já jdu dodělat tu hřídel.
Naposledy upravil(a) míra65 dne 10. 4. 2011, 10:55, celkem upraveno 1 x.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2011, 10:00

Promin, bylo to pod velkym vlivem :lol:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“