ustaveni soustruhu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

25. 12. 2014, 5:31

calibos píše:Ok diky vsem budu se tedy drzet puvodniho planu a odleju na gumove vrstve betonovy panel 8cm tloustky a k nemu nohy soustruhu pripevnim srouby. Tim bych snad nic pokazit nemel...
Ja nemam sv 18 tku v betone ale pri vyšších otačkach normalne vidím ako mi chveje nožova hlava...stroj mam na rurkach samozrejne stoja tie rurky maju priemer asi 100mm a vyšku tiež tolko.. trochu je vyššie nad zemou lebo som vysoky ale to chvenie je očividne ale robim velmi malo tak som to neriešil..toto podloženie vyššie ma aj tu vyhodu že sa da podložiť plech ked tečie z neho olej..
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 12. 2014, 6:00

Ahojky :D :P
nedalo mi to se přidat ... na starých prospektech k obráběcím strojům jsem viděla i předpisy jak má být stroj ustaven-ukotven ..
Co si tak pamatuji bývala to obecně jáma vyložená aglomerovanými korkovým deskami 40mm a ta spodní v zemi cca 100mm to podle hmotnosti stroje...
V jedné továrně vestavěné v paneláku byl lis cca 2 tuny a jeden metr čtvereční půdorys -tedy překračovalo to dovolenou zátěž podlah té budovy a tak se na to nechával dělat posudek statika od projektantů budovy ..
Prohlásili že se jedná o bodové zatížení a není potřeba to v zásadě řešit ,ale pro klid doporučili pod stroj betonový panel 2x2m a pod něj 4cm korek ,zaarmovalo se to na místě kari sítěmi a truhláři udělali "parádní" bednění aby tam mohlo zůstat ..
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 12. 2014, 7:14

vruboun píše:Dělají se ustavovací bačkory pod obráběcí stroje a ty v sobě mají blok gumy, nebo něčeho gumě podobného. Je určitě vícero typů, ale ty co jsem viděl já, měly obdélníkový průřez a skládaly se ze dvou klínů po sobě posuvných, takže se s nimi dala v malém rozmezí nastavit i výška. Fotku ani odkaz nemám, je to už pár let, ty bačkory přišly se starou mašinou z Německa. Šéf tehdy říkal, že tímhle způsobem mají ustavené celé fabriky.
tady jsou klínové posuvné ,ale i jiné plus rohože...

http://www.cecho.cz/cs/galleries/downlo ... ozky-iipdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.naros.cz/storage/1265615537_ ... t106cz.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.kjz.cz/korkove_desky.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 12. 2014, 9:02

Strýc stavěl ocelovou loď 11,5m vlastní konstrukce na polomořskou-příbřežní plavbu .
Celá byla izolovaná právě korkovými deskami ,které tehdy lepil gumoasfaltem :D :oops:
Vnitřní stěny byly také tak izolovány a vzduchová mezera byla kvůli odvětrávání...
Veškeré strojní zařízení mělo silentbloky a odladění tuhosti se neobešlo bez experimentování...
Hlavní motor PERKINS ,pomocný KUBOTA a el.generátor-dynamo 2kW, poháněl jednoválec původně z přívěsného motoru TUMLER ...
Řízení lodě a řazení na pohonu mělo elektrohydrauliku se servem a spojkami vše na tlačítkové ovládání :wink:
Splachovací WC mělo svoje čerpadlo tehdy to ještě šlo do vody :twisted:
mcpeci
Příspěvky: 7
Registrován: 14. 12. 2014, 12:44

6. 5. 2015, 11:36

tak ta toska mi asi vybouchla s majitelem není řeč, no mám tu jednoho bulhara C11MB (C11M/1000)
váha 1,7t jak hluboké udělat patky?? (zatím mám dřevěnou podlahu) a jak silnou desku??
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

23. 8. 2015, 7:43

V jedné fabrice pořizovali svařovací robot Fanuc. projektant vymyslel vybagrovat jámu o rozměrech 4000x8000 mm do hloubky 1000mm. dovnitř na podlahu a po obvodu se obložila 40mm pryžová deska a celé se to zalilo betonem. Mělo to zachytit vibrace od velkých mostových jeřábů, které jezdily nad halou.
Ptal jsem se jich, jaký má smysl to celé vylít betonem, protože se z toho stala zase stejná kostka jako před tím, jen tam je schovaná pryž. Smysl podle mě by mělo, kdyby obvodové hrany zůstaly volné, pryž na podlaze by mohla vibrace izolovat. Celá akce asi za 500000,- Kč. Ustavil se robot, projel jeřáb a třepalo se to stejně, jako před tím. Při svařování byl svár roztřepaný od vibrací.
Závěr tedy je, že ne vše, co vymyslí inženýr-projektant má smysl.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 10. 2016, 1:00

Oživím trochu túto tému. Máte niekto reálne skúsenosti s odtlmením vibrácii zo stroja do podlahy? Riešim umiestnenie SU32 a FA3 do garáže rodinného domu. Cieľom je, aby sa cez základovú dosku vibrácie čo najmenej šírili do okolia. Nepôjde o výrobnú činnosť, skôr o hobby. Skúšal niekto na tento účel použiť rohože z recyklovanej gumy (https://www.gumex.sk/elaston-eltec-fs-7 ... 50297.html" onclick="window.open(this.href);return false;)? Cena je pomerne solídna. Pri sústruhu ma napadlo, nakoľko po správnosti by sa lože mali vyrovnať podľa vodováhy, ako sa to rieši s antivibračnou podložkou?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
halo
Příspěvky: 3
Registrován: 2. 2. 2014, 4:35

13. 1. 2020, 6:26

Ma niekto skusenosti s tymito pätkami?
https://www.bow.sk/produkt/3381012/nivelacny-prvok-se-1
Chcem to pouzit na sustruh o hmotnosti 1300kg, sustruh ma 8 pätiek
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

31. 3. 2021, 12:30

Zkoušel někdo jak souvisí tuhost malých stolních soustruhů na typu podstavce? Jde mi o to, že mám malý soustruh položený na dřevěné šuplíkové skříni (viz. foto) a budu se zbavovat vraku soustruhu weiler. Plánuju že bych použil podstavec toho weilera a na něj položil ten můj malý čínský soustruh za účelem snížení vibrací které vznikají při obrábění, ale jde o to jak moc to pomůže protože v šuplících pod soustruhem mám spoustu úložného prostoru o který bych nerad přišel. Nejlépe kdyby někdo něco podobného už někdy zkoušel a napsal výsledek před a po.
Přílohy
soustruh proma.jpg
weiler.PNG
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 3. 2021, 12:51

moje zkušenost s číňánkem Bernardo 350
spodní plocha lože určená k přišroubování je opracovaná jak kdyby to tahali po betonu na dvoře
křivá v řádu desetin mm
nedělám si iluze že ten Tvůj číňan bude lepší
pokud to přišroubuješ k něčemu rovnému pevnému, tak jen to lože zkroutíš podle podstavce
vibrace při obrábění jsou z 90% způsobeny vůlemi ve vedení atd
to stejně přišroubováním k mase litiny neodstraníš
aby to mělo jakýsi smysl, musel bys tu spodní plochu číňana kulturně obrobit
fotky a měření mého lože jsou v mém vlákně o Bernardu 350

Weilera prodej jak je
číňana nech na té dřevěné skříňce
....anebo ještě líp dej toho Weilera dohromady a prodej číňana :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

31. 3. 2021, 2:19

Meki píše: 31. 3. 2021, 12:30 Zkoušel někdo jak souvisí tuhost malých stolních soustruhů na typu podstavce? Jde mi o to, že mám malý soustruh položený na dřevěné šuplíkové skříni (viz. foto) a budu se zbavovat vraku soustruhu weiler. Plánuju že bych použil podstavec toho weilera a na něj položil ten můj malý čínský soustruh za účelem snížení vibrací které vznikají při obrábění, ale jde o to jak moc to pomůže protože v šuplících pod soustruhem mám spoustu úložného prostoru o který bych nerad přišel. Nejlépe kdyby někdo něco podobného už někdy zkoušel a napsal výsledek před a po.
Tak to je tedy CNC soustruh jako vyšitej.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

31. 3. 2021, 4:02

testone píše: 31. 3. 2021, 12:51 moje zkušenost s číňánkem Bernardo 350
spodní plocha lože určená k přišroubování je opracovaná jak kdyby to tahali po betonu na dvoře
křivá v řádu desetin mm
To už bych si nějak pořešil, kolega má metrvou rovinnou brusku, nebo dokonce mám i možnost fušky na 13metrovou brusku :D ikdyž tohle by stačilo jen přefrézovat nebo vylít nějakou hmotou a po zatuhnuti dotáhnout šrouby.
testone píše: 31. 3. 2021, 12:51 nedělám si iluze že ten Tvůj číňan bude lepší
pokud to přišroubuješ k něčemu rovnému pevnému, tak jen to lože zkroutíš podle podstavce
vibrace při obrábění jsou z 90% způsobeny vůlemi ve vedení atd
to stejně přišroubováním k mase litiny neodstraníš
i kdyby to pomohlo z 10% tak by to byl úspěch, když zaberu šponu tak se celá ta horní deska (na které sedí soustruh) třepe že to shazuje vercaik na zem a předpokládál jsem že se ta litina z weilera jen tak nepohne?
testone píše: 31. 3. 2021, 12:51 Weilera prodej jak je
číňana nech na té dřevěné skříňce
....anebo ještě líp dej toho Weilera dohromady a prodej číňana :D
Proto jsem toho weilera kupoval, chtěl jsem ho opravit a použít místo číňana jenže má blbý profil lože (viz. foto). Na soustruh jedině prizmatické nebo hranolovité, tento profil se mi zdá nevhodný. Taky bych chtěl aby to lože bylo kalené. Takže z něj vezmu na toho čiňana vřeteno a váhám ještě nad tím podstavcem.
salus píše: 31. 3. 2021, 2:19 Tak to je tedy CNC soustruh jako vyšitej.
Myslíš tu promu? jo kdysi jsem s ním měl velké plány, dodělával jsem ho na 4osy i frézovací stanici, ale už to cnc řízení mám spíše na řezání závitu nebo frezování 6hr protože mi vedle stojí CNC SPM16 s poháněčkama a to je s rychlosti tuhosti trochu jinde :)
Přílohy
Weiler MDU 260
Weiler MDU 260
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

31. 3. 2021, 4:27

Meki píše: 31. 3. 2021, 4:02 i kdyby to pomohlo z 10%
levný čínský je levný protože je šizen na materiálu, to lože jde lehce zkroutit - cokoliv mu trochu pomůže - vodováhu, utahovat, vypodkládat a stále měřit.
Meki píše: 31. 3. 2021, 4:02 Takže z něj vezmu na toho čiňana vřeteno ....
divná myšlenka :-) znehodnotíš oboje ...
Meki píše: 31. 3. 2021, 4:02 ... Tak to je tedy CNC soustruh jako vyšitej.
bylo myšleno že to dáváš do vlákna CNC soustruhů - chce to trochu pozorněji číst :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

31. 3. 2021, 4:28

Jo myslím tím, že jsou zde nějaké kategorie, které tvůrce stránek vytvořil právě kvůli tomu, aby se příspěvky týkaly právě daného tématu. A to nějaká Proma nebo Bernardo nebo podobná čína určitě není CNC. Chtěl jsem jen naznačit, že by se příspěvky měly správně umísťovat do daných kategorií. Nic víc, nic míň.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

12. 4. 2021, 2:35

https://www.youtube.com/watch?v=Dvs5YiDl_90
lathe leveling ..ustavenie sustruhu do vodovahy.
https://www.youtube.com/watch?v=In6pWsTo_Lk
lathe leveling laser
sustruh sv18 ,vrtačka
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“