ustaveni soustruhu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
chemic
Příspěvky: 216
Registrován: 8. 9. 2011, 5:50

17. 11. 2011, 7:04

vim jak ma byt spravne ustaveny soustruh srovnany do vodovahy a podlity betonem ale jak to prosim resite vy
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2011, 7:19

Já mám soustruh na stole :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A Magi vzkazuje, že stejně jak ty :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2011, 8:35

Já ho mám na podlaze bez podbetonování, šrouby podložené salámky nařezanými ze stovky kulatiny.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2011, 9:40

Není nutné ho šrouby kotvit a podbetonovávat, pokud je to nejaký menší exemplář.
Ale musí být vyrovnaný na stavěcích šroubech, to platí vždycky. Pokud není ustavený do váhy, tak se lože zkroutí a pak to dělá kužel.
Totéž platí o soustruhu, který je dlouhodobě skladován, pokud není během skladování ustaven do váhy, udělá se z něj vrtule.
Zejména na tohle veliký pozor při nákupu od překupníka, který mašinu vytáhne odněkud ze stodoly. Pokud mašinu teprve při odvozu k vám trhají ze země, tak je vše OK. Ale jestli to někde leží půl roku bez patřičného vyrovnání, tak je to v pr........

Toto vše samosřejmě neplati o hobby stolních mašinkách o hmotnosti 150kg, celou dobu se bavíme o velkých mašinách.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

17. 11. 2011, 10:14

Soustruh (asi 1600kg)mam jenom položený na betonu, do roviny srovnán vodováhou.Mezi betonem a stavěcími šrouby jsou výpalky průměr asi 80mm 8mm tlustých.Ze spoda na výpalcích mam oboustranou lepenkou přilepenou asi 5mm silnou gumu.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2011, 10:38

Jan Danda píše:Soustruh (asi 1600kg)mam jenom položený na betonu, do roviny srovnán vodováhou.Mezi betonem a stavěcími šrouby jsou výpalky průměr asi 80mm 8mm tlustých.Ze spoda na výpalcích mam oboustranou lepenkou přilepenou asi 5mm silnou gumu.
Tak s tou gumou bych tedy byl velice opatrný. Zkoušel jsi ho proměřit po nějakém čase až se guma rozplácla? Není jinak, než byl původně?
Nezapomeň že guma + olej = mazlavá sračka a na ní to tutově uhne. Nevěřím, že po roce na gumě při změření strojařskou váhou 0,02/metr je stále stejně jak byl.

Reálný příklad: v práci jsme ustavovali trikantační odstředivku Flottweg, je to rotační stroj vážící cca 2t. V ideální váze být nemusí (nemá se na něm co zkoutit). Nohy jeho rámu byly podloženy gumami síly 10mm (kvůli tlumení vibrací) a přitaženy kotevními šrouby k betonu doslova na krev.
Po 2 letech provozu se najednou koukám, všechny matky na kotvách jsou úplně volné a gumy rozpláclé jak žvejkačka.
Na mašině se odstřeďuje tuk a ten jak známo gumu žere, stejně jako olej, který běžně uniká u obráběcích strojů práve v oblasti vřeteníků, kde jsou kotevní a stavěcí šrouby (podlahy u soustruhů bývají doslova promaštěné).
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

18. 11. 2011, 8:55

Vodováhu mam jenom 0.03/1m :) ,ale i po dvou letech je to pořád v rovině.Soustruh je naštěstí v dobrý kondici,takže je na zemi sucho.Akdyž je podlaha od emulze ,hned na to hážu piliny a zametám,hrozně to klouže.Guma je celkem tvrdá,tak ani při přejíždění suportu to s rovinou nehne.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2011, 5:26

Jednou jsem u jednoho borce viděl jak dělá podlož pro soustruh. Udělal betonovou jímku asi půl metru hlubokou, vystlal ji gumou z pasovky 15mm ze všech stran a zalil betonem do roviny podlahy a hned uložil do betonu šroby pro uchycení. Prý kvůli přenosu vybracím, bydlí v rod. domku. Dnes je jen vidět kolem soustruhu na podlaze hrana té pasovky.
Dnes prý ta jeho doma neslyší, že v dílně točí i o půlnoci.
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

18. 11. 2011, 8:32

..ja nemam v betone sv 18 tku ale pri vyšších otačkach sa mi rozochveje nožova hlava normalne vidim ako sa mi trasie :( ...a to vyvažovanie sustruhov staršich ked je na ložiach už akoby vydreta diera je aj trochu tažšie ....a to podkladanie gumy pod to betonove lôžko u nas vo fabrike pod cnc frezu davaly taky korok asi 4cm hruby..ono nieje problem zabetonovať sustruh len zo staršich sustruhov dosť kvapka olej tak je to neprijemne ja som si pod sustruh dal poklop s pračky kam mi ten olej kvapka takže mam tam relativne čistoo kolo sustruhu..
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

20. 11. 2011, 8:19

soustruh pláštový alá např. 1i611P , SM 16 , EMU 250, Monarch apod. není problém a může být rovnou na podlaze , soustruh alá S28 , SU32 tam bych už byl opatrný a raději to řádně ukotvil a podmáznul betonem ,
soustruh alá SN 381, SN 281 nebo s velkou toč délkou 2m , nebo starý Volman apod. tak tam by to bylo potřeba opravdu pečlivě ukotvit,
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

6. 6. 2014, 1:03

Chtěl bych se poradit s ustavením soustruhu. Jedná se o prvorepublikový soustruh cca 250kg mající vlastní 4 nohy (litina). Půdorys nohou je 110x70 (soustruh má celkovou délku 160cm). Říkal jsem si že bych kvůli sousedům položil na podlahu gumovou vrstvu (napadá mě třeba pás z dopravníku) a na ní udělal z desek rámeček o rozměru 125x85cm a vylil betonem + do toho zalil kary síť jako armování a 4 šrouby k upevnění noh. Tloušťka betonu cca 8-10cm. Vrchní plocha by byla pěkně vodorovná (samonivelace) a soustruh by se upevnil na ty 4 šrouby (případně mírně podložil).

Co myslíte je to dobrý plán nebo by jste mi stran odhlučnění poradili něco jiného? Díky.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

6. 6. 2014, 1:18

Postav ho na ten dopravníkovej pás a fertig. Mám takhle všechny mašiny, ani jedna není zabetonová a maká to bez problému. Některý jsem vylepšil tím, že jsou přišroubovaný na dvou trámkách, aby se pod to dalo zajet ještěrem, nebo paleťákem, když je potřeba udělat nějaký přesun. V Linetu mají mašiny na deskách a když potřebují přestavět linku, tak do středu té desky pustí vzduch a na vzniklém vzduchovém polštáři to dva lidi přetlačí kam je potřeba. Vypnou vzduch a lis sedí jako prdel na hrnci. Žádné betonování se nekoná.
www.mosaznevyrobky.cz
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

6. 6. 2014, 2:02

Soustruh je velice podobný tomuto:

http://img1.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/27 ... uert-1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Všude napříč fórem se píše že je bezpodmínečně nutné soustruh kvalitně ustavit tak jsem to chtěl pořešit kvalitně... že bych byl až příliš horlivý? :)
Tedy není potřeba takovýto soustruh kotvit k podlaze (k betonovému panelu)?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

6. 6. 2014, 2:44

Zkus to a uvidíš. Můžeš se přijít podívat ke mně do dílny. Je ale potřeba připomenout, že pokud upneš nějaké nevyvážené bago, tak otáčky nutno přizpůsobit. Pokud se to přežene, tak bude vibrovat i přikotvená mašina, akorát nikam neodcestuje.
www.mosaznevyrobky.cz
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

6. 6. 2014, 8:23

Tyhle light soustruhy je lepší kotvit.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“