sv 18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

4. 10. 2018, 8:48

Na vonkajšie plochy je dobre mať 2-3 ks, aby si nemusel často ku brúske. Na rybiny som si vyrobil výmenný, lepšie sa mi robilo, keď som plátok mierne vyklonil. Plátok je vhodnejší keď je tenký cca 2 mm- lepšie sa s ním dá dostať do rohu ku zápichu.
012.JPG
009.JPG
4squares4
Příspěvky: 154
Registrován: 17. 8. 2017, 6:12

4. 10. 2018, 9:13

Wurm7 píše: 4. 10. 2018, 1:44 Něco málo jsem už škrábnul, ale taky toho nebude moc. Jen pár desítek kuželových stolů u OHA, OFA na posazení, vzdálenost a kolmost. To není bůhví co a vím, že zde jsou lepší borci.
Panáčku, tady se nám ta rovnice obrací :D ... a já si naivně myslel, že radím začátečníkovi :D, to víš moc dobře do čeho jdeš :) a na co se vlastně chystáš?
qwer píše: 4. 10. 2018, 8:48 Na vonkajšie plochy je dobre mať 2-3 ks, aby si nemusel často ku brúske. Na rybiny som si vyrobil výmenný, lepšie sa mi robilo, keď som plátok mierne vyklonil. Plátok je vhodnejší keď je tenký cca 2 mm- lepšie sa s ním dá dostať do rohu ku zápichu.
012.JPG009.JPG
Ámen, přesně tak... když jsem se chystal do první rybiny, čerpal jsem tuším z tvých rad, děkuji za to :)
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2018, 9:34

qwer: Jasné a díky moc za foto.

4squares: hele, já si myslím, že to tak horké nebude, neboli jak praví klasik, čo bolo to bolo :) Bejvávalo a bude třeba se opět rozcvičit. No ale vím, do čeho jdu, to je fakt. Chystám se přeškrábnout lože soustruhu a dle potřeby stůl frézky.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 10. 2018, 2:12

Wurm7 píše: 4. 10. 2018, 9:34 qwer: Jasné a díky moc za foto.

4squares: hele, já si myslím, že to tak horké nebude, neboli jak praví klasik, čo bolo to bolo :) Bejvávalo a bude třeba se opět rozcvičit. No ale vím, do čeho jdu, to je fakt. Chystám se přeškrábnout lože soustruhu a dle potřeby stůl frézky.
No tos odvážný školáček. ;-)
Škrabání má podle mne smysl když jsi si 100% jistý, že zmiňovaný povrch není rovný.
Možná bych Tě poprosil když se k tomu nejen odhodláš ale i pustíš, abys tu prezentoval i to měření předcházející škrabání a posléze i to vlastní škrábání. ;-)
Nicméně pokud si vzpomínám, žaškrabání lože se většinou nedoporučuje, zato přebroušení lože se poptává běžně.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2018, 2:34

Ano, to dává logiku. Takže rovný povrch se neškrábe.

To mě nemusíš prosit, s tím počítám, že průběžně budu sdílet a reportovat, a to jak před, tak v průběhu i po vlastní akci. Měření i práce protože budu rád za rady, diskuzi a náměty.

Uveď prosím nějaký zdroj nebo fakt tvého vzpomínání ohledně škrábání. Já osobně bych to viděl tak, že pokud je plocha zaškrábána, tak její oprava se děje přeškrábáním plochy. Pokud je plocha zabroušena, její oprava se obvykle děje přebroušením. Pravděpodobně se jedno s druhým nemusí vylučovat, ale já vycházím z faktu, že se povětšinou brousí plochy kalené, a ty potom velmi špatně opravují škrábáním. Naopak pokud byla plocha zaškrábána a nechám ji opravit přebroušením, jsem zcela úplně někde jinde.

Pomíjím teď diskuzi související, a to odolnost vůči namáhání, technologickou rovinnost, přesnost, věci související s mazáním ploch a mnoho dalších. Těžko popsat jednou větou, když jsou k tomu celé knihovny.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 10. 2018, 7:08

Wurm7 píše: 5. 10. 2018, 2:34 Ano, to dává logiku. Takže rovný povrch se neškrábe.
No je to tak ;-)
Wurm7 píše: 5. 10. 2018, 2:34To mě nemusíš prosit, s tím počítám, že průběžně budu sdílet a reportovat, a to jak před, tak v průběhu i po vlastní akci. Měření i práce protože budu rád za rady, diskuzi a náměty.

Uveď prosím nějaký zdroj nebo fakt tvého vzpomínání ohledně škrábání. Já osobně bych to viděl tak, že pokud je plocha zaškrábána, tak její oprava se děje přeškrábáním plochy. Pokud je plocha zabroušena, její oprava se obvykle děje přebroušením. Pravděpodobně se jedno s druhým nemusí vylučovat, ale já vycházím z faktu, že se povětšinou brousí plochy kalené, a ty potom velmi špatně opravují škrábáním. Naopak pokud byla plocha zaškrábána a nechám ji opravit přebroušením, jsem zcela úplně někde jinde.

Pomíjím teď diskuzi související, a to odolnost vůči namáhání, technologickou rovinnost, přesnost, věci související s mazáním ploch a mnoho dalších. Těžko popsat jednou větou, když jsou k tomu celé knihovny.
Tady uvažuješ správně.
Něco k tomu jsem se nažil nastínit tady:
viewtopic.php?f=57&t=10439
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

5. 10. 2018, 9:16

Dôležité je prvotné premeranie celého vedenia, najlepšie dvoma na sebe nezávislými metódami, ktoré musia ukázať zhodný výsledok- kde je to najviac vyjazdené, kde je referenčná rovina, a pamätať pritom na rovnobežnosť príp kolmosť na os vretena. Na vedeniach môžu byť na koncoch nevyjazdené plochy, od ktorých sa dá tiež niečo domerať, príp ich použiť ako základ referenčnej roviny. Na ložach môžu byť rôzne ťukance a šrámy, ktoré treba pred meraním odstrániť za pomoci aj krátkeho pravítka. To meranie je dôležité aj v priebehu zaškrabávania- človek vie, že ide správnym smerom. Na tom hornom obrázku je vidno pod závitovou skrutkou- na reverzačnej tyči fixom napísané stotiny o kolko je ktorá strana strechovitého vedenia vyššia od najnižšieho bodu. Potom v priebehu zaškrabávania to postupovalo z oboch strán rovnako. Pravítko treba pritláčať rovnomerne, aj malý nepomer sa odrazí na otlačku farby. A pozor na slnko- aj chvíľa svitu na lože, alebo pravítko ho dokáže prehnúť, a to čo bolo rovné je odrazu ako chrbát mačky (obrazne) :wink:
014.JPG
018.JPG
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

5. 10. 2018, 10:04

Konecne vecne pripomienky za ktore velmi dakujem
zistil som ze pokial nezohnam nove matice, skrutky, kliny
mostove pravitko, granitovu dosku, 50 stupnove pravitko, plochy skrabak
- nema to zmysel sa do toho pustat tak tuto zimu asi nic z toho ale zacnem na to hromadit veci
dakujem qwer a pieskomil :wink:
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

6. 10. 2018, 8:31

novic píše: 5. 10. 2018, 10:04 Konecne vecne pripomienky za ktore velmi dakujem
zistil som ze pokial nezohnam nove matice, skrutky, kliny
mostove pravitko, granitovu dosku, 50 stupnove pravitko, plochy skrabak
- nema to zmysel sa do toho pustat tak tuto zimu asi nic z toho ale zacnem na to hromadit veci
dakujem qwer a pieskomil :wink:
Alebo chod do švajčiarska do prace tam aj ked budeš ovce pasť daju ti 3000 eur mesačne a potom ti za jeden ten plat česká firma Liška tu osemnastku zaškrabe to by ma zaujimalo či tu ma niekto stouto firmou skusenosti..kamoš ktori robil v čechach hovoril že v ich firme zaškrabavali osemnastku...volal som do tej firmi a pan mi povedal tu cenu 3000 až 4000 eur beru za zaškrabanie jedneho sustruhu sv 18. udajne tri dni im to trva to zaškrabanie stroja
sustruh sv18 ,vrtačka
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

9. 4. 2021, 5:40

sustruh sv18 ,vrtačka
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“