SV18RA Mazání nortonky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
dan.zape
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 12. 2011, 7:57
Bydliště: Praha Západ
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2011, 8:18

Dobrý den,
měl bych otázku ohledně mazání nortonovy skříně u soustruhu SV18RA. Evidentně mi nefunguje mazání v nortonově skříni v horním kontrolním průhledu žádný olej vidět neni. Zkoušel jsem vyměnit olej. Podle návodu ho tam má být 0,5L, ale pak hladina neni vidět ani ve spodním kontrolním průhledu. I když jsem dal více oleje tak aby byl spodní průhled ze 3/4 plný tak v horním průhledu olej stále není. Prosím tedy o radu kolik oleje ma být v nortonce a jakým způsobem případně mazání vyčistit, protože o stroj který mám se evidetně nikdo dlouhá léta nestaral. Případně by mi moc pohohlo kdybych měl alespoň možnost si u někoho prohlédnout SV18RA abych vědel
jak se má SV18ka chovat nikdy jsem u žádné nestál tak ani nevim co je a co není správně. U té mojí je ještě sousta dalších problémů :(

Děkuji
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

31. 12. 2011, 10:15

dan.zape píše:Dobrý den,
měl bych otázku ohledně mazání nortonovy skříně u soustruhu SV18RA. Evidentně mi nefunguje mazání v nortonově skříni v horním kontrolním průhledu žádný olej vidět neni. Zkoušel jsem vyměnit olej. Podle návodu ho tam má být 0,5L, ale pak hladina neni vidět ani ve spodním kontrolním průhledu. I když jsem dal více oleje tak aby byl spodní průhled ze 3/4 plný tak v horním průhledu olej stále není. Prosím tedy o radu kolik oleje ma být v nortonce a jakým způsobem případně mazání vyčistit, protože o stroj který mám se evidetně nikdo dlouhá léta nestaral. Případně by mi moc pohohlo kdybych měl alespoň možnost si u někoho prohlédnout SV18RA abych vědel
jak se má SV18ka chovat nikdy jsem u žádné nestál tak ani nevim co je a co není správně. U té mojí je ještě sousta dalších problémů :(

Děkuji
Jestli máš v dolním olejoznaku 1/4 nebo 3/4 je úplně jedno, maže to i když je to silně pod stav. V horním olejoznaku to jenom lehce "bublá", ale pouze za chodu stroje (pokud to nevíš).
Pokud chceš, můžeš se zastavit, ale bydlím v Nejdku u K. Varů :D (ale plno pražáků sem jezdí na chalupu, tak co kdyby náhodou)
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
dan.zape
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 12. 2011, 7:57
Bydliště: Praha Západ
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2011, 10:37

Bohužel horní olejoznak je uplně suchý. Očkával bych že se bude olejoznak chovat stejně jako na vřeteníku. V plnícim otvoru vidím že ozubená kola jsou úplně suchá.
V manuálu píšou že se ma vyčistit pumpička, která je přístupná po otevření krytu výměnných kol. Ale jediné co jsem tam našel je ložisko, ale ne pumpičku.
V příloze fotografie.
Přílohy
kola.jpg
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

31. 12. 2011, 8:22

dan.zape píše:Bohužel horní olejoznak je uplně suchý. Očkával bych že se bude olejoznak chovat stejně jako na vřeteníku. V plnícim otvoru vidím že ozubená kola jsou úplně suchá.
V manuálu píšou že se ma vyčistit pumpička, která je přístupná po otevření krytu výměnných kol. Ale jediné co jsem tam našel je ložisko, ale ne pumpičku.
V příloze fotografie.
chlape to mazanie nortonky neviem či to hladaš pod spravnym krytom skus to odkryť spredu ale nech ti skusenejši poradia.mal som nortonku dnes odkrytu a vlavo dole vidno niečo čoby mohla byť ta pumpička bude to asi ono ..
sustruh sv18 ,vrtačka
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2012, 6:37

Nevím jak u RA, ale u R najdeš pumpičku po odšroubování předního krytu. Nejdřív bych doporučoval vypustit olej :)
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

2. 1. 2012, 9:53

nortonky byvaji vetsinou mazany odstrikem od kol, takze by ten spodni oil znak mel byt pod olejem, (asi 2l by mohlo stacit( ,mazani vretene byva tlakove, tak je tam nekde olej.zubove cerpadlo , suporty mivaji jednoduchy olej cerpadlo ,nebo nejakou pumpicku
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2012, 6:56

Nortonka u SV18R má v levém spodním rohu pumpičku. Její sání vede do vypouštěcí zátky, kde se shromažďuje i bordel. Rozstřik tam asi funguje také, ale vzhledem k tomu, že je tam spousta kluzných ploch které potřebují mazání, tak by ta pumpička raději měla být funkční. Samotnou pumpičku jsem zatím nevyndával ani nerozděloválal. Až na ni dojde, tak můžu napsat víc podrobností a poslat nějakou fotku. Snad to bude stejné u R i RA.
dan.zape
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 12. 2011, 7:57
Bydliště: Praha Západ
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2012, 9:11

Po dnešním výzkumu vím, že jsem měl pravdu a mazání nortonky opravdu nefungovalo. Škoda že nikdo přesně nenapsal jak se celá operace provádí jistě bych si ušetril pár zbytečných kroků.
Postup je tedy následující:
- vypustit olej z nortonky
- sundat hvězdici z předu nortonky
- povolit přítlačné imusy
- gumovou palicí opatrně poodrazit přední víko ( i po sundání imbusů má víko vlevo dole a vpravo nahoře čepy takže se není třeba obávat pádu víka)
- sudat víko
- vlevo dole se nachází vačková pumpička, která je přišroubována dvěma imbusy, které jsou přístupné ze zadu z rozvodné skříně
- sudnat trubičky z pumpičky (jedna ze sání a druhá vede na horní olejoznak)
- vyjmout pumpičku a vyčistit

V mém případě stačilo pumpičku rozebrat napružit pružinu a mazání již funguje.
Přílohy
nortonka.JPG
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2012, 11:58

U SV18R to bude stejné, jenom ovládací čudlík se sundávat nemusí.
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

9. 1. 2012, 6:27

dan.zape píše:Po dnešním výzkumu vím, že jsem měl pravdu a mazání nortonky opravdu nefungovalo. Škoda že nikdo přesně nenapsal jak se celá operace provádí jistě bych si ušetril pár zbytečných kroků.
Postup je tedy následující:
- vypustit olej z nortonky
- sundat hvězdici z předu nortonky
- povolit přítlačné imusy
- gumovou palicí opatrně poodrazit přední víko ( i po sundání imbusů má víko vlevo dole a vpravo nahoře čepy takže se není třeba obávat pádu víka)
- sudat víko
- vlevo dole se nachází vačková pumpička, která je přišroubována dvěma imbusy, které jsou přístupné ze zadu z rozvodné skříně
- sudnat trubičky z pumpičky (jedna ze sání a druhá vede na horní olejoznak)
- vyjmout pumpičku a vyčistit

V mém případě stačilo pumpičku rozebrat napružit pružinu a mazání již funguje.
Tak to asi si musim tiež pružinku napružiť :D lebo ani mne to nemaze a navyše mam zlomeny zub na šikmom koliesku ktore posuv zabespečuje :(
sustruh sv18 ,vrtačka
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

9. 1. 2012, 7:11

to je super fotka nortonky aspoň viem ako to reálne vyzerá vnútri...

keď sme pri tom: súvisí to so zapínaním posuvu?
strašne mi drnčí keď chcem zapnúť posuv pákou na suporte je to problém v nortonke alebo v suportovej skrini?
akú opravu resp náhr.diely by som výhľadovo potreboval?
elmohomola
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 12. 2011, 12:40

9. 1. 2012, 10:12

A při jakých otáčkách vřetene to zapínáš nebo přepínáš?To jde bez chrčení pouze do asi 500ot.Tolik doporučení výrobce.V soc.fabrikách,kde dělali chlapi úkolem tak to tam rvali při skoro jakých koliv (co mašina snesla) a v nortonce byla vydrbaná taková kulisa s jedním až dvěma kolečky.V suportové skříni je jenom ta páka, která ovládá horní tyčí reverz v nortonce.A proč to zapínáš když je to v chodu?U závitů by to vadit nemělo (malé ot.) a při točení to zapnu před zapnutím vřetena a potom už jen zapínám spojku na suportu.
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

10. 1. 2012, 6:56

do tých 450 ot/min viac som sa neodvážil
je pravda, že do tých 180 ot/min to ešte ide dobre ale minule som rezal maticu M27x2L plátkom
pri 450 ot/min a to už bolo utrpenie pre stroj aj moje uši a svedomie :-)

skúšal som zaradiť posuv za kľudu stroja ale dosť často nazaskočí páka
dan.zape
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 12. 2011, 7:57
Bydliště: Praha Západ
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2012, 9:24

shower píše:do tých 450 ot/min viac som sa neodvážil
je pravda, že do tých 180 ot/min to ešte ide dobre ale minule som rezal maticu M27x2L plátkom
pri 450 ot/min a to už bolo utrpenie pre stroj aj moje uši a svedomie :-)

skúšal som zaradiť posuv za kľudu stroja ale dosť často nazaskočí páka
Ja mám bohužel stejný problém, v klidu stroje zařadit posuv nejde, páka nezaskočí.
pavelb
Příspěvky: 194
Registrován: 23. 11. 2007, 11:01
Bydliště: Prostějov

10. 1. 2012, 9:47

To není problém to tak prostě konstrukčně je udělané. Řadit se dá jen za chodu a s těma otáčkama bych to nepřeháněl nebo Vám ta spojka praskne zvlášť u velkého stoupání. Ta páka je jen na změnu směru řezání závitu posuv se zapíná jinde. Při vyšších otáčkách musíš reverzovat vřeteno.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“