BF 20 ve středních Čechách

Zde se můžete představit komunitě, případně najít někoho z vašeho okolí k navázání spolupráce.
Odpovědět
ViktorP
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 7. 2022, 8:32
Bydliště: Dobříš

5. 8. 2022, 3:04

Uvažuji o koupi frézky Optimill BF 20 s plánem na přestavbu na CNC někdy v budoucnosti. Nemáte někdo ze středočeského kraje tuhle frézku a byli byste mi ochotní udělal exkurzi?
Ve hře je i výrazně dražší MB 4 nebo MH 22V, kdybyste některou z nich někdo měl.
Jinak výhrady čistě ke katalogovým parametrům těchto frézek mi prosím nepište, o tom jsem na tomto fóru už našel dost. Chtěl bych to viděl a slyšet v akci. A poslechnout si zkušenosti někoho, kdo na tom má obrobeno alespoň pár hodin.
Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

5. 8. 2022, 7:32

řeknu jen aby si to nedělal...bohužel ted nemám čas se rozepisovat.....nedělej to....a ještě dodám, nedělej to.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 8. 2022, 9:15

Měl jsem něco přes dva roky BF20LV - to je verze s prodlouženým stolem. Do té krátké bych asi nešel, ale ta delší OK. Kupoval jsem jí ve výrobních strojích, všechno vcelku fungovalo, samozřejmě kromě upevnění sloupu, které je fakt tuze špatné. Krom toho jsem si udělal motorový posuv stolu a osadil odměřování. V tu chvíli je to stroj i na lehčí produkční výrobu. Na barevné kovy OK, železo jenom konstrukční, litina skoro vůbec. Na druhou stranu jsem dělal i 100 kusové série frézovaných otvorů a dobré. Za ty prachy fajn. Samozřejmě plátkový nástroj a produkční 3 mm šponu to nedá ani náhodou. Případná přestavba na CNC mi přijde neuvážená. Osa Z je prakticky nejdelší, Y kraťoučké. Všechno jede na rybinách a tak by tě při přestavbě čekalo nejen dát všude kuličkové šrouby, ale nahradit i rybiny lineárama. Vím, že to tady někdo dělal, ale přijde mi to jako prznění vcelku funkčního stroje.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

5. 8. 2022, 10:02

taky se přidám s názorem vykašlat se na tento stroj. pokud chceš CNC kup raději Brother TC 201 který zde prodává lubos a udělej přestavbu. Já jsem dělal přestavbu frézky F1J2 na CNC a ve výsledku je to bída. Když spočítám peníze a čas tak ten brother + přestavba vyjde levněji než ta F1J2 (v tvém případě BF20)
ViktorP
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 7. 2022, 8:32
Bydliště: Dobříš

7. 8. 2022, 2:11

Děkuji všem za odpovědi. Asi jsem měl specifikovat, na co frézku chci. Jde čistě o hobby použití - živí mě vývoj software v průmyslové automatizaci. Chci tím obrábět hlavně modely parních strojů. Háček je v tom, že jsem dost stará škola a nemám moc rád barevné kovy. Takže ve velké míře šedá litina. I když dost malé kousky (řádově 4x4 cm). Nechal jsem se zlákat modelářem, který úspěšně "frézuje" odlitky s frézkou:
https://www.arceurotrade.co.uk/Catalogu ... orque-Mill .
Tahle frézka je sice "vyrobena" ve Velké Británii, ale podle ceny (cca 30 tis. Kč) to bude spíš stejná Čína jako stroje Optimum.
Raději ještě upřesním, že pod pojmem "frézování" onoho modeláře mám na mysli obrábění plochy vyvrtávací hlavou průměru 40 mm s jedním výměnným břitem ze SK, hloubkou řezu 0.2 mm a posuvem ... nevím, ale tipnul bych si, že do 100 mm/min.
lubbez píše
železo jenom konstrukční, litina skoro vůbec
To mě překvapilo. Na mém modelářském soustruhu (Valouch) je soustružení konstrukční oceli otrava, ale litina mi docela šla. Ale nijak moc té litiny natočeno nemám. Asi se to také dost liší podle toho, kolik má litina uhlíku a jak rychle chladla.

Ještě se vrátím k mé původní otázce. Někdo náhodou Optimill MB 4 nebo MH 22V na předvedení nemáte?
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2022, 4:04

Stojí mi tady na stole a potvrdím to, co už tady zaznělo - NEDĚLEJ TO... :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 8. 2022, 10:01

ViktorP píše: 7. 8. 2022, 2:11 Děkuji všem za odpovědi. Asi jsem měl specifikovat, na co frézku chci. Jde čistě o hobby použití - živí mě vývoj software v průmyslové automatizaci. Chci tím obrábět hlavně modely parních strojů. Háček je v tom, že jsem dost stará škola a nemám moc rád barevné kovy. Takže ve velké míře šedá litina. I když dost malé kousky (řádově 4x4 cm). Nechal jsem se zlákat modelářem, který úspěšně "frézuje" odlitky s frézkou:
https://www.arceurotrade.co.uk/Catalogu ... orque-Mill .
Tahle frézka je sice "vyrobena" ve Velké Británii, ale podle ceny (cca 30 tis. Kč) to bude spíš stejná Čína jako stroje Optimum.
Raději ještě upřesním, že pod pojmem "frézování" onoho modeláře mám na mysli obrábění plochy vyvrtávací hlavou průměru 40 mm s jedním výměnným břitem ze SK, hloubkou řezu 0.2 mm a posuvem ... nevím, ale tipnul bych si, že do 100 mm/min.
lubbez píše
železo jenom konstrukční, litina skoro vůbec
To mě překvapilo. Na mém modelářském soustruhu (Valouch) je soustružení konstrukční oceli otrava, ale litina mi docela šla. Ale nijak moc té litiny natočeno nemám. Asi se to také dost liší podle toho, kolik má litina uhlíku a jak rychle chladla.

Ještě se vrátím k mé původní otázce. Někdo náhodou Optimill MB 4 nebo MH 22V na předvedení nemáte?
Jen na vysvětlenou - stroje Sieg jsou vyráběny v Číně.
Z ArcEurotrade mám já svou frézku X2.7-Mill.
https://www.arceurotrade.co.uk/Catalogu ... G-X27-Mill
Je to mírně větší stroj a mě vyhovuje - mám ho v bytě.
Lze na něm frézovat vše, ale musí se respektovat limity tohoto stroje - zejména tuhost stroje.
Ze své zkušenosti bych řekl, že Přímo výrobky Sieg jsou ty lepší kvality provedení.
Dnes je v Evropě nabízí i Paulimont.

Co se týče výběru stroje je vždy těžké radit, protože každý vychází ze svých potřeb.
Rady kolegů, ať si jí nekupuješ jsou většinou dány tím, že jim nevyhovují a ani nemohou svou velkostí a vlastnostmi.
Způsob obrábění který tu popisuješ, tyhle stroje běžně zvládají.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2669
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

11. 8. 2022, 7:56

Já mám klon BF20, původně jsem žádné úpravy dělat nechtěl (kromě vyztužení spojení sloupu se spodkem), pak jsem začal být línej točit kličkama, tak jsem pořídil na osy KM a ovládání přes PICy (to všechno s původníma trapézama), a nakonec jsem vyměnil i ty trapézy a na vyřazenej počítač nainstaloval nejdřív Mach, posléze LinuxCNC a tak různě kombinuju ovládání podle toho, co zrovna dělám.
Pokud budeš brát zkratku CNC jako symbol přesnosti výroby, tak na to zapomeň. Pokud jí budeš brát jako možnost udělat něco, co s kličkama neutočíš, s přihlédnutím ke své lenosti :) , v přesnosti dané kategorií stroje, tak OK.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 8. 2022, 6:52

Jestli chceš dělat parní stroje a chcešli aby vysledeke tvé práce k něčemu byl mrkni se po něčem takovém:
viewtopic.php?t=41045&start=15
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
ViktorP
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 7. 2022, 8:32
Bydliště: Dobříš

15. 11. 2022, 1:13

Asi by bylo slušné napsat, jak to nakonec dopadlo.
Ozvali se mi dva uživatelé, kteří se nabídli, že mi svojí hobby frézku předvedou. Pafík a CHB. CHB je ode mě docela daleko a nějak jsme se špatně dohodli, takže k němu jsem nakonec nejel. Stavil jsem se ale u Pafíka v Praze, který má BF 20 přestavěnou na CNC. Viděl jsem, jak frézka ukusovala velký hranol ocele. Pravda, po desetinách a nijak rychle, ale ukusovala. A prý to stálo dost zkušeností a ladění.
Každopádně Pafík mi Optimil MB 4 pro "hobby okusování ocele" doporučil, ale rozhodně mi nedoporučil firmu BOW. Odkázal mě na firmu Výrobní stroje s.r.o., která dováží z Číny podobné generické frézky a tady je kompletně rozebírá a přebrušuje do použitelné přesnosti (±0.05 mm, obvykle ale spíš ±0.02-0.03 mm). Objednal jsem tedy stroj tam. I s přebroušením vyšel o cca 20 tis. Kč levněji než MB 4.
Jde o frézku nejpodobnější Holzmann ZX7045. Tedy rozměrově prakticky totožnou s Optimill MB 4. Jen měla MK4 se závitem M12, tak jsem si ještě nechal vrtání vřetene převrtat na 16,5 mm.
Po šesti týdnech byla frézka připravená a já měl náhodou cestu kolem s VW Transporterem, tak jsem si ji i sám přivezl. Svařil stolek a prošel anabází umístění 300kg frézky na něj. Od té doby jsem stihl okousat kus hliníkové slitiny a zkoušel měřit přesnost. Při měření přesnosti jsem narazil na to, že KINEX už není výrobce slušných měřicích nástrojů, ale přeprodejce šmejdu z Aliexpresu.
Jediné, co jsem tak důvěryhodně dokázal změřit je, že hodně záleží na pořadí a síle utahování aretace svislé osy (aretační šrouby na kuželovém pravítku se musí utahovat od horního). A taky, že pohybový šroub osy x se při každé své otáčce odchyluje od lineráního přírůstku o 0.015 mm. Po celé otáčce se ale odchylka zase vrátí k nule. No, pokud budu někdy dělat něco přesného, tak si postup výroby budu muset předem s indikátorovýma hodinkama dobře nacvičit.
Děkuji ostatním za příspěvky a doporučení dospělých strojů k přestavbě. Souhlasím s nimi. Ale mám hodně dětí/málo času a chtěl jsem už konečně něco vyrábět a ne se v tom pořád hrabat.

Posílám fotku ze stěhování. Bordel v dílně je přirozenou součástí kompozice. Motor jsem musel kvůli zdvihu dílenského zvedáku přechodně odmontovat.
frezka01.jpg
Odpovědět

Zpět na „Členové“