Lití hliníku v Lomnici nad Popelkou

Zde se můžete představit komunitě, případně najít někoho z vašeho okolí k navázání spolupráce.
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2016, 4:22

nic noveho pod sluncem
uz si zvykam ze jsem chvilema rad ze jsem rad a jiny z my prace tyjou

tohle jsem uz ovsem nemyslel ze srandy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2016, 10:18

Jak odlévají jinde :D :
https://www.youtube.com/watch?v=nNEcoBdIsnc" onclick="window.open(this.href);return false;
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

25. 12. 2016, 10:53

OK, tak my s Filipem budeme poctivě navštěvovat solarko, abychom chytili správný odstín kůže. Hlavně výroba hliníkového nádobí je v poslední době již trochu off topic, viz. včerejší téma o Al a Alzhajmru.

Podobně se prý kdysi odlévaly zvony, ale s Filipem teď řešíme spíše kde udělat další akci, protože majitel fabriky trochu vystřízlivěl z prvotního nadšení a začíná se chovat ekonomicky.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

25. 7. 2017, 6:41

.. lití, tak sem: Old Moon se s tím nemažou, asi nějaká turistická destinace, ale chlapík musí teda sakra kmitat https://www.youtube.com/watch?v=Aid6fVWB91c" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

6. 8. 2017, 8:16

Ahoj, snad neudělám chybu, když to dám sem.
Můžete mi prosím poradit, jak navrhnout vtokovou soustavu pro hliníkové díly níže? Tak jak je to odlito je to sice fajn co do vyplnění, ale strhává mi to dost písku do odlitku,..
Zkoušel jsem to podobně i obráceně, tedy plnit to celkově jakoby odspodu (od rovných ploch modelu), ale tam mi zase vznikaly velké staženiny (nevyplneno materiálem). Ale dost možná to bylo tím, že jsem měl při tom konkrétním pokusu nízký vtokový komín a tedy i nízký tlak taveniny (?).
Stačilo by tedy, kdybych hlavní vtok a komínky otočil spolu s funkčními plochami odlitku a vtok udělal řekněme 3x výška odlitku? Nebo není chyba ve vtoku, ale v písku, nebo něčem jiném? Už mě dost unavuje to dělat metodou pokus omyl, tak když mě nakopnete správným směrem budu moc vděčen...
P8062712.JPG
P8062713.JPG
P8062714.JPG
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2017, 8:31

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2017, 8:33

jaky pouzivas pisek?
jaky pouzivas hlinik?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

6. 8. 2017, 8:54

Písek: nejjemnější frakce křemičetého písku, co ve zdejší kaolince mají (takže v podstatě štuk) + hnědý bentonit (Rako) + voda (dle návodu z netu poměr cca. 2:8 (a vody tolik než to začne držet tvar).
Hliník: nevím, vybral jsem v místním sběrném dvoře vše co bylo z hliníku a byl to odlitek. Nemíchám to - jeden odlitek, jedna vsázka. Tohle kokrétně byly odlitky hliníkových nožiček na nějkou lavičku, docela masivní odlitek (ale furt celkově menší průřez, než ta moje věc).
S pískem mám ten problém, že vlastně nevím, jak to má vypadat. Když to zmáčknu v ruce, tak tvar drží skvěle, ale podle mě není ok, že když třu po povrchu prstem, tak zrníčka vydrolím ven. Když to samé udělám v gumové rukacivi, tak to drží.

Jova: díky, prostuduju. Ze školy už si ze slévárenství moc nepamatuju..
IMG_0923.JPG
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2017, 3:47

Pisek objednej od sandteamu myslim ze bentomix A
Je to pecka
Doma to nenamichas, zkousel jsem to
Hlinik ok
Pouzivas nejaky "tavidlo"?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2017, 9:30

V podstatě sis vymyslel vlastní vtokovou soustavu pro hliník která nefunguje .
Vtoková soustava ta vpravo na stránce 10 je na hliník .Nesmí chybět jamka pod vtokovým kůlem a přeběhy na struskováku (kterej ale u hliníku není struskovák ,ale rozváděcí kanál protože u hliníku není struska ale oxidické blány) a zářezy http://docplayer.cz/10215375-Odlitky-a- ... areni.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nálitky máš taky špatně ,musí mít větší průměr umístění nad uzlem nebo jako boční ale jen v nutných případech .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

7. 8. 2017, 7:32

fmodel: díky, tohle je přesně co jsem potřeboval. Nechal jsem se přesvědčit videi na youtube, kde skoro všichni na vtokovou soustavu kašlou (u hliníku), ale při bližším zkoumání jsme si všiml, že výsledky jsou často dost podobně tristní. U těch kdo jí mají to vypdaá dost jinak.
Pořádně to nastuduju a zkusím něco vytvořit. Zkusím na to jít vědecky a dle skript ze školních dob tu vtokovku i trošku propočítat, aby to dávalo co má.

Robokop: sandteam je určitě super, ale mám pocit, že ta jejich směs je olejem pojený písek a na jeho regeneraci je třeba mechanizace, kterou nemám. Nedostatečnou regenerací se prý písek (olejový) rychle degraduje, ale co je na tom pravdy nevím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2017, 7:46

nikdy jsem zadnou mechanizaci nepotreboval
regeneraci jsem delal za stovky odlitku jen jednou ruco
promixujes to pripadne michadlem na beton do vrtacky kdyz uz chces mechanizaci
ale jak rikam potreba je velmi malo
drzi to spravnou konzistenci a soudrznost skvele
je to mnohonasobne lepsi jak moje pokusy

urcite vyzkousej
ja uz pak v nicem jinem nechtel lejt
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2017, 7:58

robokop píše: regeneraci jsem delal za stovky odlitku jen jednou ruco
promixujes to pripadne michadlem na beton do vrtacky kdyz uz chces mechanizaci
Přidává se trošku válcového oleje ,dá se celkem běžně koupit .
Naposledy upravil(a) fmodel dne 7. 8. 2017, 8:08, celkem upraveno 1 x.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2017, 8:00

jj valcakem jsem to delal
je do vyssich teplot a smrdelo to podobne jako ten pisek po odliti
pozdeji jsem se dozvedel ze to je presne ono
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2017, 8:16

Mrknul jsem na ty kleště a to je teda prasárna :lol: Jako DIY skoro dobrý (lepší je udělat poměr pák obráceně, tedy kratší kus navařit ke kelímku a delší k ruce. Aspoň tak ty kleště dělám já), ale prodávat jako skutečnej výrobek, to už je docela úlet.
Odpovědět

Zpět na „Členové“