Stavba cnc portálové frézky - tutorial

jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

14. 11. 2013, 7:32

Dobrý den
Již nějakou dobu plánuji stavbu malé cnc frézky pro frézování hliníku, plastů, dřeva, gravírování štítků a podobně v kategorii home nebo poloprofi.
Přečetl jsem již zpoustu příspěvků, zkušenosti se stavbou různých zařízení mám..
Nicméně bych rád konzultoval kontrukci dříve než začnu vyrábět, protože když už člověk něco uřízne a posléze se dozví, že jiná konstrukce by byla omnoho lepší a cena popř.práce stejná tak to pořádně zamrzí.
Také bych krok za krokem přidal foto což může být například návod pro nějakého jiného nadšence.
Zatím jsem s frézkou daleko asi takto:
Projekt:Výkres na papíře, do pc jsem to zatím nedal neboť jsem nenašel žádný vhodný prográmek na 3D kreslení, řekněme zdarma, ve kterém by bylo možné kreslit přímo z hliníkových profilů které by se dali vybrat z nějaké knihovny apod.Zatím co jsem zkoušel nebylo uplně vhodné na tento typ kreslení..
Konstrukce z hliníkových profilů item o rozměrech 80x80 a 80x40mm: profily mám již připravené takže stačí nařezat
Lineární vedení a vozíky zakoupeny takže po konstrukci může následovat montáž.
K posuvu chci využít strapézové šrouby popř pokud bych sehnal za velice rozumnou (nízkou)cenu kuličkové. toto chci řešit jakmile postavím základnu neboť u profilů nejsem omezen pevnými spoji a proto to není problém doměřit a dodělat.
Deska nejlépe AL s drážkama nebo kovová, ale na začátek klidně lamino a pak až po testech dle možností.
Elektronika: jsem ve stádiu kdy vybírám jak motory tak vhodné drivery..určitě to nehoří, protože jak jsem již psal chci postupovat krok za krokem a nerad bych nakoupil něco co bych pak nevyužil při případné změně projektu.Myšlenka je takováto: krokové motory a na každou osu driver.

Přikládám náčrt nárysu kde šedá je hliníkový profil ,světle šedá vozíky, černá portálová podpěrná deska kov 10- 20mm, žlutá lineární vedení a červená pracovní deska .
Lineární vedení je dlouhé 450mm 25mm velikost pro osy X i Y, vozík je hliníkový na rolnách rozměr cca 70mm šířka 100mm délka.
Celková velikost frézky bude cca 600 x 600 mm a výška cca 500 kde pracovní výška by měla být okolo 150mm.
vřeteno uvažuji ATAS zdůvodu recenzí viz toto fórum.( jen pro představu hmotnosti)

Nechci řešit přímo styl konstrukce jako takový (ikdyž připomínky uvítám), ale prvotní je pro mě konstrukce osy Y a Z kde si nejsem jistý použitím pouze jednoho lineárního vedení místo dvou paralelních.
Toto řešení jsem zvolil proto, protože jsem limitován materiálem( množstvím kolejnic a vozíků).
Předem děkuji za případné rady dotazy a připomínky k tématu.
cnc frézka nárys.JPG
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

17. 11. 2013, 5:01

Pokud by se nejlépe v UL našel nějaký šikovný frézař potřeboval bych tu železnou desku ofrézovat.
Základní rozměr budu mít říznutý na plazmě.
Díky
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 7:20

jgeez píše:Nechci řešit přímo styl konstrukce jako takový (ikdyž připomínky uvítám), ale prvotní je pro mě konstrukce osy Y a Z kde si nejsem jistý použitím pouze jednoho lineárního vedení místo dvou paralelních.
Toto řešení jsem zvolil proto, protože jsem limitován materiálem( množstvím kolejnic a vozíků).
No nevim, ale s pouzitim jedineho voziku misto dvou na dvou kolejich (nebo jeste lepe ctyrech na dvou kolejich) to podle me teda urcite dobre fungovat nebude. Frezovaci sily jsou proklate velke, a potrebna tuhost je vysoka.
Uvedom si, jakou obrovskou pakou bude namahano vedeni na ose Y, kdyz osa Z bude v jedne z uvrati.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 11. 2013, 7:26

koukám, že už se k tomu ani nikdo nevyjadřuje.. takových konstrukcí tady je deset do měsíce..
snad jen že přizpůsobovat frézku tomu co mám resp tomu co nemám je cesta do pekel.. těžko můžu něco navrhnout a jen proto že nemám kus materiálu to ošidit..
jinak z tvého náčrtku nakresleného horkou jehlou v tomhle pohledu není vidět vůbec nic.. spoustu konstrukčních detailů chybí a celková představa o konstrukci není úplná.. pokud ti můžu radit před tím než necháš někde něco řezat vodou to nakresli pořádně dej to sem ve 3D jako celkovou koncepci a vyslechni si názor.. nikdo neříká, že to musíš poslouchat, stejně si to nakonec uděláš tak jak uznáš za vhodné a kam tě peníze a (ne)schopnost tvorby dílčích operacích dotlačí..
ono je jednoduché dát dost peněz za vyřezané díly a pak bědovat že to nemělo hlavu ani patu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

17. 11. 2013, 10:38

RaS píše:koukám, že už se k tomu ani nikdo nevyjadřuje.. takových konstrukcí tady je deset do měsíce..
snad jen že přizpůsobovat frézku tomu co mám resp tomu co nemám je cesta do pekel.. těžko můžu něco navrhnout a jen proto že nemám kus materiálu to ošidit..
jinak z tvého náčrtku nakresleného horkou jehlou v tomhle pohledu není vidět vůbec nic.. spoustu konstrukčních detailů chybí a celková představa o konstrukci není úplná.. pokud ti můžu radit před tím než necháš někde něco řezat vodou to nakresli pořádně dej to sem ve 3D jako celkovou koncepci a vyslechni si názor.. nikdo neříká, že to musíš poslouchat, stejně si to nakonec uděláš tak jak uznáš za vhodné a kam tě peníze a (ne)schopnost tvorby dílčích operacích dotlačí..
ono je jednoduché dát dost peněz za vyřezané díly a pak bědovat že to nemělo hlavu ani patu..
Děkuji za reakci
Určitě se nejedná o přispůsobování frézky tomu co mam nebo nemam jak píšeš asi ze špatných zkušeností.Mám pevně rozhodnut materiál konstrukce velikost a ktomu i příslušné vedení včetně rozměrů.
Nicméně takových konstrukcí tu 10 do měsíce rozhodně není, už jen ztoho pohledu, že moc lidi kvůli financím používá spíše svařené jackely a podobný materiál.Já chci použít právě item a lineární vedení s vozíky.
Zajímal mě hlavně názor na vedení osy Z a Y , protože jsem takových konstrukci videl již několik a funkčních.Jen jsem se moc nedočetl právě o tuhosti kterou bych nerad ošidil.
Nicméně není problém osu Y doplnit o paralelní vedení jak píše rollfree.Ikdyž při délce vedení dát dva vozíky ještě vedle sebe ... tzn aby osa Z jezdila na 4 vozíkách je asi trošku vyhazovaní peněz.Přecijen je vozík dlouhy 100mm a vedení 450mm takže mi vzniká pracovní plocha cca 350 x 350 mm.
Vodou nic řezat nechci itemy se daji řezat standartně na pásové pile.Jen potřebuji sfrézovat desku to si bohužel sám neudělám frézku nemám.
Pokud bys poradil nějaky rozumě dostupný program na nakresleni frézky ve 3D tak bych byl rád.
On Item je právě velice variabilní a proto není až takový problém projekt upravit například přidánim paralelního vedení v ose Y.
Podle mého názoru na osu Z jeden vozík stačí, tedy po úpravě Y.
Jak seženu někoho kdo mi vyfrézuje desku postavím základní konstrukci a nahodím foto ..
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2013, 12:20

já komentoval jen to co jsi napsal..
jgeez píše: Toto řešení jsem zvolil proto, protože jsem limitován materiálem( množstvím kolejnic a vozíků).
ono nepodceňuj svařené konstrukce když se to udělá správně tak to bude daleko tužší než nějaké šroubované profily byť několikanásobně dražší..prostě ty rohové šroubové úhelníčky nebudou nikdy tak tuhé jako třeba přeplátovaný roh v podobě trojúhelníku plechu.. a takové výztuhy bych tam já osobně nacpal uplně všude, ta šibenice jestli má na vejšku půl metru se takhle bude hejbat neskutečně..

nakreslit se to dá jak říká testone klidně na pytlík od mouky rukou.. jen aby z toho bylo patrné jak je to myšlené.. z jednoho čelního pohledu není jasné skoro nic..

tak ne vodou psal jsi plazmou..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 5:06

RaS píše:já komentoval jen to co jsi napsal..
jgeez píše: Toto řešení jsem zvolil proto, protože jsem limitován materiálem( množstvím kolejnic a vozíků).
ono nepodceňuj svařené konstrukce když se to udělá správně tak to bude daleko tužší než nějaké šroubované profily byť několikanásobně dražší..prostě ty rohové šroubové úhelníčky nebudou nikdy tak tuhé jako třeba přeplátovaný roh v podobě trojúhelníku plechu.. a takové výztuhy bych tam já osobně nacpal uplně všude, ta šibenice jestli má na vejšku půl metru se takhle bude hejbat neskutečně..

nakreslit se to dá jak říká testone klidně na pytlík od mouky rukou.. jen aby z toho bylo patrné jak je to myšlené.. z jednoho čelního pohledu není jasné skoro nic..

tak ne vodou psal jsi plazmou..
Jen pro doplnění nejsi ty náhodou reportér z Novy?
Já jen, že vemeš jednu mojí větu , vytrhneš jí z kontextu a celou ji překroutíš.
Plazmou jsem chtěl říznout jeden plech a ten opracovat na frézce nic víc se nekoná.Pravda nenapsal jsem jak budu profily spojovat, způsobů existuje celá řada a že by se to nějak hýbalo tak toho se rozhodně nebojím.Na spoje neexistují samosebou pouze růžky.
Větu, že jsem limitován materiálem jsem použil ve spojitosti s vysvětlením navržení osy Y a špatně jsi pochopil, že chci proto nejspíš celou frézku asi udělat ze zbytků co dům dal.
Děkuji za názor
Odpověď na osu Y jsem dostal budu se ubírat tímto směrem :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 7:36

Nech si ten plech uříznout laserem a nemusíš nic frézovat. Do 20 mm je to celkem běžná služba.

Konstrukci doporučuji udělat tak, abys ji mohl bez hlubokého zásahu do koncepce stroje předělat na uspořádání se 4 vozíky. Čímž nechci říct, že to s jedním vozíkem nebude _vůbec_ fungovat, to bude, ale uvidíš sám.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2013, 8:30

omlouvám se ti, že jsem ti poradil ať si nejdřív před stavbou uděláš pořádné plánky, které by ti mohli v leccčem pomoci .. a že neumím číst z křišťálové koule jak jsi to myslel.. chybně jsem z tvé věty vydedukoval
jgeez píše:Nicméně bych rád konzultoval kontrukci dříve než začnu vyrábět, protože když už člověk něco uřízne a posléze se dozví, že jiná konstrukce by byla omnoho lepší a cena popř.práce stejná tak to pořádně zamrzí.
,že chceš nějaké připomínky a snažil se tě dokopat k prezentaci na úrovni,aby ty připomínky měli hlavu a patu.. těžko se komentuje nějaký náčrtek načmáraný v malování (nebo v čem, abys mě zase nechytil za slovo :D ), který má nulovou vypovídající hodnotu..
když si myslíš že půlmetrová šibenice složená z 40kovýho profilu bude dostatečně tuhá na frézování duralu tak ti to nebudu rozporovat, máš igusy nařezej a můžeš skládat a rozkládat do nekonečna než na to příjdeš.. místo toho aby jsi se rozumně zeptal..
přeji mnoho úspěchů při stavbě, pak se pochlup první šponou...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

18. 11. 2013, 12:45

Mě se jen líbí když sem někdo příjde že chce radu ohledně konstrukce , vy mu ji dáte a on vám málem vynadá a řekne že dva vozíky je luxus a zbytečný !!
asi jako frézka s rozjezdem 2 metry a slepená z jeků 40x40 a přesnost "naprosto perfektní"
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 4:39

RaS píše:omlouvám se ti, že jsem ti poradil ať si nejdřív před stavbou uděláš pořádné plánky, které by ti mohli v leccčem pomoci .. a že neumím číst z křišťálové koule jak jsi to myslel.. chybně jsem z tvé věty vydedukoval
jgeez píše:Nicméně bych rád konzultoval kontrukci dříve než začnu vyrábět, protože když už člověk něco uřízne a posléze se dozví, že jiná konstrukce by byla omnoho lepší a cena popř.práce stejná tak to pořádně zamrzí.
,že chceš nějaké připomínky a snažil se tě dokopat k prezentaci na úrovni,aby ty připomínky měli hlavu a patu.. těžko se komentuje nějaký náčrtek načmáraný v malování (nebo v čem, abys mě zase nechytil za slovo :D ), který má nulovou vypovídající hodnotu..
když si myslíš že půlmetrová šibenice složená z 40kovýho profilu bude dostatečně tuhá na frézování duralu tak ti to nebudu rozporovat, máš igusy nařezej a můžeš skládat a rozkládat do nekonečna než na to příjdeš.. místo toho aby jsi se rozumně zeptal..
přeji mnoho úspěchů při stavbě, pak se pochlup první šponou...
Plány mám nakreslené na papíře já chtěl hlavně poradit stou osou Y proto to neprezentuju, ono to na tom milimetrovým papíře na fotu moc vidět neni proto jsem nahodil pouze náčrt.
Jak jsem popsal tak použité itemy budou 80x80 mm stojny spojené 3ks profily 80x40 znichž jeden je jako střecha těch profilů a na tech dvou bude to lineární vedení pro osu Y.Cele to bude přišroubované ke kovové desce o tlouštce 25mm a to bude celý portál vysoký 440mm.
Bohužel jsem zatim nenarazil na žádnej rozumnej program, který by se dal pořídit i jako nějaká omezená verze pro kresbu tak, abych mohl z knihovny vybrat profily a ne je celé kreslit.
Určitě nechci vypadat jako nevděčník, že bych ti měl vynadat, že jsi mi chtěl poradit .. to ne
Jsem vděčný za radu pokud má nějakou váhu
pro představu tedy nahazuji trošičku lepší náčrt (načmárán v malování :-) ) kde řekněme alespon odpovídají poměrové rozměry těch profilů aby bylo vidět jak je to pevná konstrukce.
Jak je to spojené není ted uplne důležité.
ta černá deska je právě ta co potrebuju vyfrézovat . Toto jsem volil právě zdůvodu nižšího těžiště stroje a vyřeší mi to i další věci.
Ten první náčrt byl prostě hlavně určen pro představu té Y osy
Tak děkuji za trpělivost :-(

Ps: Konstrukcí je mraky a nemyslím si, že by tu byl někdo, kdo by byl schopen fundovaně říci: tato konstrukce je špatně .
Jak to něktěří rádi komentují.Potřeboval jsem informaci, tu jsem dostal a přiklonil se k názoru a sjednal nápravu.
Nyní až budu mít dořezaný základ ,tak budu prezentovat foto, je to pro mě přijatelnější, než sáhodlouhé debaty a navíc to bude určitě lepší než prezentace vzdušných zámků.
Děkuji
liam86
Příspěvky: 31
Registrován: 16. 4. 2009, 6:29

18. 11. 2013, 4:42

otazka: Z nadoraz dole, pri frezovani zavadis o upinku,matros, <dosadte do coho ste uz havarovali> a operator nestiha ESTOP, nemas strach ze tvoj vozik na Y dopadne neako takto ?
DSC_4284_01.png
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 4:46

náčrtek 2
spodní rám je i zepředu , vynechal jsem ho z náčrtku nárysu z důvodu viditelnosti vedení osy X. profil vpravo a vlevo bude spojen profilem 80x40 na výšku a mezi profily 80x 40 na šířku na kterých je lineární vedení jsou ještě vystuženy profily 40 x 40 mezi
upevnění desky není zatím důležité pro představu koncepce
cnc frézka nárys.JPG
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 4:50

liam86 píše:otazka: Z nadoraz dole, pri frezovani zavadis o upinku,matros, <dosadte do coho ste uz havarovali> a operator nestiha ESTOP, nemas strach ze tvoj vozik na Y dopadne neako takto ?
DSC_4284_01.png
Díky za dotaz, na vozíku bude deska na ní uchycená frézka.
Toto za normálních okolností nebude možné aby se stalo.
PS: jinak strach a peníze jsem nikdy neměl :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 4:53

jgeez píše:Konstrukcí je mraky a nemyslím si, že by tu byl někdo, kdo by byl schopen fundovaně říci: tato konstrukce je špatně.
Je to naopak: nikdo rozumný ti neřekne, že "tato konstrukce je bezchybná", ale o některých konstrukcích se dá bez rizika omylu říct, že je špatně, a to člověk ani nemusí být profesorem na strojárně, aby to poznal :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“