Bodovka

Odpovědět
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

29. 5. 2019, 9:51

Ajtak neviem co s nou, je to len take lepitko. Bodovku nepotrebujem, ale ked uz mam tu zvaracku, tak by som to skusil. Mam aj nejake original bodovacie elektrody. S MOTom som sa raz hral a prislo mi to slabe, na to jadro sa bohvieco nevojde. Ma to tak 1kw a zvaracka by mohla mat tak aspon 2,5kw a viac miesta na jadre, tak by to mohlo ist. A malo by to aj regulaciu tou medzerou v jadre.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 5. 2019, 8:43

3pajky píše: 29. 5. 2019, 9:13 Pafik...
Dal si mi napad co so starou zvarackou. Vykon je regulovany medzerou medzi plechmi. Vysekal by som sekundar a nahradil par zavitmi niecoho. Coho odporucas? Myslim prierez a kolko zavitov? Myslis ze to pojde?
Aj tak neviem co so nou, takto by mohla posluzit.
Príma, mám u tebe pivo :)
Mezeru v jádře zruš, tu nepotřebuješ. Regulace se dělá u takhle malejch bodovek časem. (Časem se reguluje i u velkejch, ale tam to nemusí stačit). Dělá (dělalo, zabýval jsem se tím mnogo let tomu nazad) počítáním sinusovek z 50Hz. Mám to postavený na PICu, nastavím si na BCD přepínači počet pulzů (1-99), čili čas do 2s, když PIC dopočítá do nuly, tak to vypne. Původně jsem počítal se stykačem, ale během těch mnoha let se objevily SSR relé, tak to spínám tím.
Těch mých 2x75 mm2 se při bodování ani neohřeje, takže by asi stačily i tobě. Původně to byl svařovací kabel k triodyně, kterej jsem oloupal z izolace a natáhnul jsem je dva paraleleně do kevlarový (?) punčošky. Mezizávitové napětí je nic, tam nic nehrozí, ale nesmíš to přehřát, abys tu izolaci neroztavil. Mám tam naprázdno 2V, což není moc, ale víc se tam bohužel nevešlo. Chtělo by to aspoň 4V, to už by bodovalo luxusně. Na třímilimetrovej plech při napětí 2V to musím nechat běžet celý 2 vteřiny.
Doporučuju, až vyhodíš sekundár, tam dát pár závitů jakýhokoliv drátu a změřit napětí, podle toho pak vybrat definitivní sekundární kabel. Viděl jsem i návody, jak borec rozpitval kabel 4x4, odizoloval několik mnoho metrů lanek 4mm2, stočil je paralelně, omotal izolací a to tam navinul. Proč ne, když máš levné zdroje.
Tohle všechno je, jak píšeš, pro zužitkování staré svářečky, kterou od tebe už nikdo nekoupí ani za tisícovku a je ti jí líto vyhodit. :)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2019, 9:46

To: Zdenek Valter
Jestli mi to vyjde, zajedu na sraz do Havl. Brodu a vezmu sebou tu mou bodovku.
Koukal jsem, že bys tam měl jet, tak se na ní můžeš kouknout případně i něco svařit, jestli tam nevyhodíme pojistky :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2019, 10:06

jova píše: 30. 5. 2019, 9:46 To: Zdenek Valter
Jestli mi to vyjde, zajedu na sraz do Havl. Brodu a vezmu sebou tu mou bodovku.
Koukal jsem, že bys tam měl jet, tak se na ní můžeš kouknout případně i něco svařit, jestli tam nevyhodíme pojistky :D
Co vyjiskřovačka nějakej posun v projektu?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2019, 10:25

Co máš konkrétně na mysli?
Vyjiskřovačka není má priorita, takže jsem si provedl pár pokusů a ověřil funkčnost dostatečnou pro mé podmínky.
Dá se říct že to mám "v šuplíku" a až se zalomí nějaký šroubek tak vím co použít :)
Nyní dodělávám tu odvalovku.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 5. 2019, 10:48

jova píše: 30. 5. 2019, 9:46 To: Zdenek Valter
Jestli mi to vyjde, zajedu na sraz do Havl. Brodu a vezmu sebou tu mou bodovku.
Koukal jsem, že bys tam měl jet, tak se na ní můžeš kouknout případně i něco svařit, jestli tam nevyhodíme pojistky :D
pokud se domluvíte, můžeme se s tím otočit u mne a zkusit bodovat, případně kouknout na moji malou slabou bodovku :-)
třeba chvilku před srazem ... nebo v průběhu na otočku ?

jinak já na to koupil čínský časovač s relátkem a k tomu SSR relé spínané 230Volty (abych nemusel řešit zdroj pro spínání SSR)
Přílohy
IMG_1706.JPG
IMG_1709.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2019, 10:48

vyjiskřovačka mě začíná zajímat ,pokecáme na srazu
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2019, 10:54

Jestli nezapomenu, vezmu nějakou starší literaturu.
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

30. 5. 2019, 1:28

Pafik..
Tak sa stav, ale az tak zajtra, dnes prsi, to by nam nechutilo :-D

Uz ked sme u tych Motov, robite z toho elektromagnet?
Mam vysekany sekundar, do primaru mozem pustit tak 5V, aby bolo oteplenie ako tak v medziach, ale chcelo by to pustit tam viac. .. Aby to lepsie drzalo..
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 5. 2019, 2:30

pafik píše: 30. 5. 2019, 8:43 ... se objevily SSR relé, tak to spínám tím...
chb píše: 30. 5. 2019, 10:48 ... a k tomu SSR relé spínané 230Volty ...
Nevyhazuje vám to pojistky s tím SSR?
SSR jsou většinou dělané tak, že spínají v nule (ne všechny, ale hodně z nich). A pro spínání trafa je zrovna sepnutí v nule to nejhorší možné.
Proto se dělají speciální SSR pro spínání transformátorů, které spínají naopak v maximu.

Jestli někdy vyšetřím čas a konečně slepím nějakou to bodovku, tak pro to udělám časování s procesorem a pomalým náběhem (něco jako Slow Start).
Tak kdyby pak měl někdo zájem, může ho mít taky.
Ale do té elektroniky se nebudu pouštět dřív než překonám své úzké místo, tj. mechaniku.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 5. 2019, 4:53

mýmu SSR to zatím nikdo nevykecal - a tak pojistky nevyhazuje :-)

ale proč se trafo nesmí spínat v nule ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 5. 2019, 5:03

chb píše: 30. 5. 2019, 4:53 ale proč se trafo nesmí spínat v nule ?
Může (máme demokracii).
Ale má nejhorší průběh náběhového proudu, tj. největší proudovou špici a nejdéle trvající.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 5. 2019, 5:15

3pajky píše: 30. 5. 2019, 1:28 Pafik..
Tak sa stav, ale az tak zajtra, dnes prsi, to by nam nechutilo :-D
Až někdy .... :)
Uz ked sme u tych Motov, robite z toho elektromagnet?
Mam vysekany sekundar, do primaru mozem pustit tak 5V, aby bolo oteplenie ako tak v medziach, ale chcelo by to pustit tam viac. .. Aby to lepsie drzalo..
Já jsem to ještě nezkoušel, mám to připravený. Už asi 2 roky :) Ale profi elektromagnety mívaj napájení 110V ss, Musí tam být správnej výkon, ten je důležitej. Holt ti to bude brát víc proudu. Jinak teplota 50 stupnů je akorát, to není nic špatného. Pocitově když na to položíš ruku, tak to akorát začíná pálit. U impregnovanýho vinutí samozřejmě. :)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 5. 2019, 5:19

Mex píše: 30. 5. 2019, 5:03
chb píše: 30. 5. 2019, 4:53 ale proč se trafo nesmí spínat v nule ?
Může (máme demokracii).
Ale má nejhorší průběh náběhového proudu, tj. největší proudovou špici a nejdéle trvající.
No, ale nevyhazuje jistič, a to je hlavní. Jestli má první sytící křivku sešlapanou, extrémně strmou nebo jakkoliv zdeformovanou, to je fuk.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 5. 2019, 5:38

pafik píše: 30. 5. 2019, 5:19 No, ale nevyhazuje jistič, a to je hlavní. Jestli má první sytící křivku sešlapanou, extrémně strmou nebo jakkoliv zdeformovanou, to je fuk.
No - to nevím.
Já to mám v hlavě nastavené jinak. Mně to fuk není.
Blbě zkonstruovaných výrobků vidím kolem sebe dost, než abych k nim chtěl k nim chtěl přidávat ještě ty svoje.

Ale je fakt, že lidí s přístupem "je to fuk" je celkem dost. A to i takových, kteří jsou jinak odborně fundovaní.
Zrovna nedávno jsem měl docela velký spor s jedním zákazníkem, který taky odmítal udělat pomalý náběh u jedné docela velké elektronické sestavy s velkým trafem. Dělal jsem pro ně návrh toho zařízení. Přitom jinak docela nabitý borec (v jiných oblastech jsem se od něho i dost naučil).
Použil argument: "V průmyslu se to tak dělá. Tak tam prostě dáme jističe s charakteristikou D."
Náš zákazník - náš pán.
Výsledek je, že s tím teď má občas problémy (i s jističem D, když se to fakt blbě sejde a startuje třeba ještě něco jiného). Navíc, a to hlavně, je omezený v tom, že ne každý zákazník, kam to chce dodat, je svolný s instalací jističů D.
A pro mě to bylo to poslední, co jsem pro ně dělal, už nechci.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“