Těžítko v dílně nebo pracovní stroj

fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

26. 3. 2015, 4:37

Dobrý den předem jsem chtěl všem poděkovat že udržují takhle bezva forum v chodu. Už asi rok a půl tu u některejch strojů a výrobků slintám. A taky bych si chtěl postavit nějaké hejbátko hlavně na dřevo.... Předem ještě ale musím zdůraznit nejsem mlionář takže nemám v plánu se rozvášnovat s nějakejma lineárama, hafo driverama a vodníma vřetenama. Protože si myslim že na první stroj je to i zbytečné.

Můj arzenál je nemalý:-D Jsem sice kutil ale mám malou dílnu s běžnym nářadim a dokonce nedávno přibil i soustruh. Od známho bych mohl mít nějaké pálené díly na laseru. Jinak soused je celkem šikovnej zámečník. Takže sečteno a podtrženo s mechanickou záležitostí bych si celkem poradil.

Jako první hobby cnc čko jsem viděl trona. Ano je to trošku legenda po světě jich asi pár bude. Ale jeho slabost vidím ve vedení a dále v tlouštce plechu z kteráho je vyroben.


Pak jsem ale sledoval vývoj cnc routr PRVNIČKA http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=13262" onclick="window.open(this.href);return false;
Tato konstrukce je celkem jednoduchá. Dost jsem o ní přemejšlel protože určo bude tuhá (most je na pevno ) ale zase na můj vkus bude mít malej rozjezd. Já bych plánoval obrobnou plochu tak 900x600x120

A nebo uvažuji zakladnu udělat bud z jeklu nebo z nějakého U profilu svařit je tak aby byli do boku otevřené a tam dát podepřené tyče(i kvůli krití před šponami. A most udělat z plechu viz tron ale trošku masivnější .


Má vize:
Vedení: X podepřené broušené s kuličkovejma domky 20mm
Y podepřené broušené s kuličkovejma domky 16mm
Z podepřené broušené s kuličkovejma domky 12(16)mm

Šrouby trapézáky zřejmě 16/4 a matku bud silon nebo odlitou z epoxidu myslim že se mu řiká super gluid nebo tak něk:-D (honem si nevzpomenu)

Motory určitě od microconu na osu: x SX23-1428 (zda utahne tb6560 papírově by měla) jinak SX23-1414
y SX23-1414
z SX23-1414

Jako drivery bych rád použil jednoosé desky z číny s tb6560

Vřeteno nějaká přímá bruska bud boška a nebo dwt(hudba budoucnosti možná vodník)

Předem bych byl rád za vaše názory a připomínky klidně mě můžete navést i na vaše projekty a vychytávky aspon budu mít o čem přemejšlet.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 3. 2015, 8:41

moc neporadím, snad jen, ještě chvilku listuj ve foru, ale je fajn, že se zde objevují mladí, kteří cítí potřebu něco dělat, to už je skoro vzácnost.

Nicméně celkem pravidelně si stanoví požadavky - levné, jednoduché, jen na osahání, co nejlevnější díly ... ale aspoň metr velké :-)
tipnu si, že složitost na návrh a znalosti, kroutivost při nedostatečné tuhosi a cena materiálu a dílů roste s třetí mocninou velikosti stroje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

27. 3. 2015, 2:50

Já mám rád věci o kterých vim jak fungujou a nejraději které vypadnou z mejch rukou. Ano určitě máš pravdu že na první mašinu je metr celkem dost. Ale na druhou stranu tron plus je obdobné velikosti a je jen slepený a taky nadělá parády. Tím ho samo nechci odsuzovat. Jen si myslim že nemá cenu dělat nějakej stroj s rozjezdem 200x200 protože to člověk ani moc nevyužije. Já plánuji dělat dřevo proto ta velikost. A jsem takovej že vše raději předimezuji než aby to bylo jako z papíru.
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

27. 3. 2015, 4:35

Frézovat hlavně do dřeva bisty obrazce a třeba i ozdobné hodiny. Třeba i dvířka do kuchynské linky když příjde na věc. Proto takovej rozjezd. No pro mě a pro nějbližší:-D. Chci nějaké hejbátko co mi bude dělat radost a zvláště výsledky z něj.
Naposledy upravil(a) fujitsu dne 30. 3. 2015, 2:34, celkem upraveno 1 x.
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2015, 6:31

Pak není co řešit a alou do práce. Když ti po chvilce ten a ten díl přestane vyhovovat,proste uděláš lepší. Dokud nezačnes a nerozhybes to,budou tady pořad jen teorie to lip tamto lip dokola.Držím palce
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

27. 3. 2015, 7:26

Ok dík za start ale rád bych nějakej nazor jakym stylem začít kostru jestli pálenou viz tron nebo prvnička nebo raději jeklovou...
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 3. 2015, 7:58

oprava:
místo Asist si všude dosaď Atas
RaS-i díky

rozjezd dost dobrej, ale...
ad1) portálovka OK, jen musíš neustáte přemýšlet o tom, že to musí být dostatečně bytelné (myšleno tuhé), žádná subtilní konstrukce
ad2) časem přijdeš na to, že bys chtěl sem tam říznout do něčeho tvrdšího, než je dřevo (třeba dural)
ad3) pak si tuhost stroje zvětš tak 2x
ad3) vřeteno: zapomeň na "čajnu", koukni na Asist 750W, jasně, cena horší :D než "čajna", ale.... (podpora, záruka, ochota nastavení parametrů měniče, atd....)
ad4) rovnou zapomeň na Asist 500W (IMHO ta 5-ti stovka je fakt hračka)

p.s.
já celou dobu (cca 2-3 léta) žil s tím, že mám jen to 5-ti kilo, ale díky tomu, že jsem byl "blbej", tak jsem si objednal tu 750-ku.
IMHO je ta 750-ka trochu jiná "liga".
Jen by tam "pánové" z Asistu měli dávat trochu lepší ložiska, ale to by už zase nikdo "z nás hobíků" nekoupil :(
Je to prostě o CENA/VÝKON

p.s.s.
ještě "teplý bonz"
neboj se Asistu, je tu na fóru člen, který sleduje naše připomínky, nářky a chvály na Asista, a firma se nám přizpůsobuje :D

Za mne "ASIST RULES", a alespoň vím, že podporuju domácí firmu
Naposledy upravil(a) Hades dne 27. 3. 2015, 9:53, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 3. 2015, 8:58

až na to že ten tvůj ASIST je ATAS :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 3. 2015, 9:14

zase chyba, jasně že ATAS....

njn, celej den ve stresu a pak píšu blbosti...

děkuju za opravu....
a ještě jednou děkuju za ty kousky duralu, nedokážu si představit, co bych dělal s tím metrem čtverečným desky :D
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

30. 3. 2015, 3:36

V dnešní době můj nějvětší problím jak uchytit podepřené tyče k rámu na osu X. Na obrázku níže je jsou mé návrhy. Nevím jaké mají tyto podepřenky vlastnosti. A pak jak je co nejlépe zaktejt vůči šponám. Jestli použít dveřní kartáče a nebo kožené měchy?Nebo jestli někdo má nějakou vychytávku šup sem s ní budu jen rád...
Přílohy
OSA X.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 3. 2015, 5:22

mrkni se do inzerce za kolik se prodávaj jetý lineáry bude to o třídu jinde než tohle vedení... pokud to s frézkou myslíš vážně tak tak stejně skončíš..
když chceš nějaké rady dej sem návrh celé konstrukce..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

31. 3. 2015, 3:50

Jen mala otázka proč by někdo prodával funkční leneary.Samo ze myšleno bez vůli. Navíc já budu potřebovat dylku cca1200 mm. A to si myslím ze bude taky už problém v teto délce. A do budoucna nevím co bude:-). Třeba bude válka nebo vyhrají ve sportce a koupim si centrum. Jinak konstrukci jsem zhruba popisoval na začátku příspěvků.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2015, 7:09

napadaji me hned tri moznosti kde se berou lineary:

firmy kdyz konci vyrobu tak vyvezou cele jednoucelo masiny sakum prdum na srot
a spousta lidi to z toho vytezi za par korun a za tisice prodava, stejnetak serva, jsou videt i ustipane kabely atd...

nekde po projektu zbyte nepouzity material

nebo po vymene na stroji kdyz uz jsou ochozene (ale to byvaji mnohem vetsi nez ty co se tu bezne prodavaji)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 3. 2015, 7:54

i kdyz ten linear bude "ko" tak bude lepsi nez to otevreny podepreny vedeni chapu ze nacvakat nekde v cinskym eshopu pekny novy tyce muze byt jednodussi nez hledat a shanet... Ja jen ukazal jinou moznost
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

31. 3. 2015, 2:20

Zboží bych v žádném případů netahal z činy bud cnc nebi in schop. Zas takový gurman nejsem :-)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“