CNC ve FreeCAD

Odpovědět
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

11. 5. 2015, 10:46

Již několik měsíců procházím CNC fóra po celém světě včetně tohoto a hrozně rád si prohlížím obrázky různých konstruktérů.
Skoro nikde jsem ale nenarazil na výkres s rozměry, abych si lépe představil jak to konstruktér myslel.
Kreslím vlastní stroj, rád bych Vám ho ukázal a případně se nechal přesvědčit o tom kde váhám.
Například v tom jestli mohu pro uložení lineárů do polymerbetonu zalít na místo železa hliníkové vložky.
Nebo se mi nelíbí jak jsem umístil koncové spínače a nemohu se rozhodnout kde by se mi vlastně líbily :D

Je možnost sem nějak vložit soubor tak, aby si uživatelé FreeCAD mohli můj paskvil prozkoumat i zevnitř ?
S FreeCAD jsem nakreslil tuto první věc a taky to je na celé konstrukci vidět, přesto by někomu mohlo pomoci mít možnost prozkoumat jak to funguje.
Nebo naopak zkušený kreslíř by mohl opravit co jsem zprasil a já bych se potom podíval jak je to udělané lépe :idea:


Upínací desku jsem si již nechal vyrobit a skoro ji ani neunesu :roll:
Přílohy
cnc.png
.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2015, 8:09

co potrebujes za pripony pro freecad?
povolim je
takovouhle celou sestavu budes asi mit ve vice souborech
dej to do zipu a pripoj to jako prilohu
pod oknem psani prispevku druha zalozka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

12. 5. 2015, 12:34

FreeCAD dělá příponu: projekt.FCStd
Teď to má 9,3 MB a je to jeden soubor.
.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2015, 1:10

tu priponu jsem pridal
muzes to zkusit prilozit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

12. 5. 2015, 1:48

Zde.
Přílohy
cnc-projekt.FCStd
(8.86 MiB) Staženo 541 x
.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 5. 2015, 4:28

já už se pomalu bojím něco napsat aby lidi neutíkali z fóra :D

nicméně pár postřehů vem si z nich co chceš..hodláš dělat polymerbetonovou konstrukci takže předpokládám že to myslíš trošku vážněji než ti co staví naohýbané posvářené plechy a podobné hračka konstrukce.. a čekáš od toho něco víc.. takže
1,uložení lineáru blbě, resp stejně blbě tak jako to dělá naprostá většina (to jen předcházím odpovědi že to tak maj tam tam i tam..) udělej to s možností dotlačení na referenční broušenou hranu tak jak ukazuje ve svých prospektech každý výrobce lineárů..
2, než začneš stavět zamysli se nad krytováním.. dodatečně je to většinou problematické a budeš si říkat proč já to neudělal trošku jinak..
3,konstrukce jak kráva a celé to zabiješ jednou destičkou ve které drží vřeteno? zvol nějaký jiný systém uložení vřetene..to samé celé Zko složené z jedné desky..
4, než začneš vyrábět zvaž obrobitelnost a cenu obrábění.. tím myslím to sežeň někoho kdo to obrobí a nech si to od něj posvětit že to tak zvládne a nemáš tam něco co nehorázně zvende cenu obrábění..

a až se dostaneš až sem tak zauvažuj nad koupí resp porovnej to s cenou té německé polymerbetonové stavebnice protože je to dost podobné a za ty peníze v té kvalitě to asi nepostavíš.. ale tuhle radu ber jen tak na zamyšlení protože chápu že každej si to chce postavit sám a nejlépe.. bohužel ale takovejhle návrhů tady je deset do měsíce a realizace dvě do roka.. takže s pravděpodobnostního hlediska na stavbu nikdy nedojde a je v podstatě jedno co se tady řeší :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

12. 5. 2015, 4:39

Můžeš ve stromu označit všechny díly a dát export do stp. Ten otevře každý 3D CAD. U tvého souboru jsem to vyzkoušel a stp je v pořádku. Jinak jsem rád, že FreeCAD je už použitelný na práci. Koukal jsem, že se dají vygenerované pohledy vyexportovat do dxf, takže v kombinaci třeba s Draftsight si můžeš udělat slušnou výrobní dokumentaci.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

12. 5. 2015, 10:53

to RaS:
Neboj neuteču, přečetl jsem tady už skoro všechno a jsem rád že na mě reaguješ.
Mám už lineáry, šrouby, krokové motory, elektroniku, upínací desku a další věci, přes to mi občas napadne že to nikdy nedostavím.

1 - Dotlačení udělám, proto jsem navrhl vložku do betonu tak širokou, aby vedle kolejnice bylo místo pro další šrouby kdybych změnil názor.
Protože jsem zjistil že kolejnice HIWIN je sama o sobě prohnutá, tak bude to přitlačení nutné.
2 - Nad krytováním přemýšlím celou dobu co to kreslím. Y budu krytovat určitě, ale X a Z bych se nejraději vyhnul - dochází fantazie.
3 - Připadlo mě že 20mm železo by mohlo stačit, ale pravda je že i ta ocelová 25mm upínací deska zvoní když do ní klepnu kloubem, že to chvění je i po několika sekundách prstem cítit :roll:
4 - Právě ta obrobitelnost mě nejvíce brzdí. Takový stroj kam bych naložil 200 kilový kus betonu a došlo by na broušení jsem v okolí nikde nesehnal.
Až teprve nedávno jsem potkal kamaráda co má firmu a ohromnou frézku, kde jsou schopni mi ty vložky v betonu ofrézovat, bohužel ne obrousit.

Že to bude drahá hračka mi je už jasné. Už jen ta upínací deska. Vyšla mi na sedm tisíc, ale je krásná.
Na kolik vyjde ta německá polymerbetonová stavebnice ?
Bojím se aby se mi ty železné vložky při frézování z betonu nevytrhnuly, je možné použít na to hliník, který by se snadněji obráběl?
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

12. 5. 2015, 11:52

to Bobik:
Freecad mi baví a jsem moc rád že jsem našel něco co mi vyhovuje.
Složitější věci ale stejně zatím raději udělám v Draftsight a do Freecadu naimportuji.
Freecad občas překvapí, takže důležité je pravidelně ukládat :D

Původní Freecadový formát jsem použil proto, aby kdyby třeba někdo chtěl tak mi do toho něco může nezištně dokreslit :D
Nenapadlo mi že by to bylo tak bezproblémové ale to stp jak jsi mi poradil jsem vyzkoušel a opravdu to funguje, jen se ztratila průhlednost u některých dílů.

Stůl na stroj už mám taky :D
Přílohy
IMG_8395.jpg
.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 5. 2015, 6:39

ta německá stavebnice.. kdybych já si vzpomněl jak se to jmenuje.. někdo sem hodí odkaz tam má i ceník.. myslím že ten základ vychází někde kolem 100000,- ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

13. 5. 2015, 9:50

Cena té stavebnice není nijak závratná, nechci ani sčítat cenu všeho co jsem doposud do mé hračky koupil :-)

Vátím se znovu k otázce kterou jsem již položil, zda bych mohl pro uložení vedení použít na místo oceli hliník ?
.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

13. 5. 2015, 11:09

http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=43977" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 5. 2015, 5:01

a jaký máš důvod k hliníku? čistej měkkej hliník určitě ne..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

13. 5. 2015, 5:11

Hliníku by som sa vyhol, zváž veľký rozdiel v teplotnej rozťažnosti oproti EG. Možno skôr blok liatiny?
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

13. 5. 2015, 6:24

Ten hliník mi napadl proto, že se obávám toho až to budou frézovat, tak aby se mi to z toho betonu nevytrhlo.
Hliník by se mi i lépe vrtal a řezaly závity. Samozřejmě jsem uvažoval nějakou trochu lepší slitinu, né úplné bláto.
Poku ale je to Al slitiny nevhodné koupím ocelové hranoly.
.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“