CNC ve FreeCAD

Odpovědět
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

8. 1. 2018, 6:58

atlan píše:Tak to asi ani cinan nedokaze vyrobit....
Já myslím že číňan by to v pohodě taky zvládnul :mrgreen:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

8. 1. 2018, 7:02

Stálo při vás štěstí oppon že vám ten šroub vrtící se po dílně nerozbil kokos ..to bych zapil.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2018, 9:42

Vepr píše:Nemám zcela jistě v plánu žádný ze snímačů v mém případě mikrospínačů provozovat jako "vysokoimpedanční".
Výstupy na motory mají impedanci v řádu desetin ohmů a celá smyčka s připojeným motorem má impedanci v řádu jednotek ohmů. Frekvence je pár desítek kHz a zátěž indukčního charakteru, takže pravděpodobnost ovlivnění naindukovaným rušením je nulová. Tady stínění postrádá smysl. Špatně provedenéné stínění (zemněné jen na jednom konci) se bude spíš chovat jako anténa a správně provedené zanese do zapojení zemnící smyčky.

Naopak vstupy pro snímače mají impedanci typicky v řádech jednotek až desítek ohmů, citlivost v milivoltech a tady je riziko ovlivnění naindukovaným rušením poměrně vysoké. Sice je možné koncáky zapojit nízkoimpedančně, ale znamená to použití přepínaču a jejich třívodičové zapojení, což v podstatě znemožní jejich paralení nebo seriové řetězení. Natahat stíněnou kabeláž ke snímačům nic nestojí. Stačí si někde u lidí co tahají sítě říct o zbytky SFT kabelů nebo o starou kabeláž při nahrazování. Cat5 se vyhazuje běžně.
SABLE-2015
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 1. 2018, 10:12

Káble od meničov/driverov ku motorom by mali byť tienené. Nie kôli tomu aby sa nič nenaindukovalo, ale aby nevysielali rušenie. Je to v príručke ku každému meniču. Uzemnenie na jednom alebo oboch koncoch je na užívateľovi, doporučujú sa obidve verzie, záleží od výrobcu ktorá kde.

Určite by som dal tienené na motory. Sám som vymenil na celej frézke, hoci som nemusel. Nedávno sa tu preberalo napr. rušenie rádia od netienených káblov.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2018, 3:08

To stínění tomu vyzařování moc nezabrání. Vyrušení proudů symetrickým zkroucením má o několik řádů vyšší potlačení. Naopak uzemnění jen na jednom konci v případě vysoké impedance zemnícího spoje se bude chovat jako anténa.
SABLE-2015
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

8. 1. 2018, 8:31

gnat píše:
Vepr píše:Nemám zcela jistě v plánu žádný ze snímačů v mém případě mikrospínačů provozovat jako "vysokoimpedanční".
Výstupy na motory mají impedanci v řádu desetin ohmů a celá smyčka s připojeným motorem má impedanci v řádu jednotek ohmů. Frekvence je pár desítek kHz a zátěž indukčního charakteru, takže pravděpodobnost ovlivnění naindukovaným rušením je nulová. Tady stínění postrádá smysl. Špatně provedenéné stínění (zemněné jen na jednom konci) se bude spíš chovat jako anténa a správně provedené zanese do zapojení zemnící smyčky.

Naopak vstupy pro snímače mají impedanci typicky v řádech jednotek až desítek ohmů, citlivost v milivoltech a tady je riziko ovlivnění naindukovaným rušením poměrně vysoké. Sice je možné koncáky zapojit nízkoimpedančně, ale znamená to použití přepínaču a jejich třívodičové zapojení, což v podstatě znemožní jejich paralení nebo seriové řetězení. Natahat stíněnou kabeláž ke snímačům nic nestojí. Stačí si někde u lidí co tahají sítě říct o zbytky SFT kabelů nebo o starou kabeláž při nahrazování. Cat5 se vyhazuje běžně.
Stínění kabelů k motorům nebylo myšleno jako ochrana driveru, nebo motoru, ale naopak proti vyzařování a ochrana jiných zařízení proti rušení.
S vysokou impedancí jsem se vyjádřil dost nepřesně, protože jako vysokou impedanci si nepředstavuji desítky ohmů - v mém světě je vysoká impedance kiloohmy.
Zemnicí smyčka u mě nehrozí, protože stroj je z písku a kamení :-)

Diskuse vznikla na základě toho že jsem se zajímal o to jak silným drátem motory připojit, což jsem se jasně nedozvěděl, ale sklouzlo to na téma stínění, kde si myslím že máme jasno.
.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 1. 2018, 8:56

Pro všechny zastánce nestíněných kabelů ke krokáčům, doporučuju test obyčejným rádiem. Než přejedeš střední vlny tak mašinku uslyšíš několikrát a i na VKV s FM jí najdeš. Nedej pán bůh, jít s tím na EZU ke zkouškám třeba jenom EMC. Okamžitě je z toho černý den na několik týdnů. Protože jsem si tím prošel, snažím se to dělat vždy podle toho testovaného zařízení a krom stínění k motoru toroid se dvěma závitama drátu a k driveru alespoň velkou ferritovou perlu.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

9. 1. 2018, 1:29

Pro orientaci se zeptám, kdybych třeba na něco zapomněl.
Jak velký rozvaděč používáte pro kompletní elekriku ?
Budou v tom 3-4 drivery, měnič pro elektro-vřeteno, zdroj pro krokový motory, předpokládám asi relátka, pojistky, nějaká PC deska s LinuxCNC, hromada konektorů a svorkovnic a jistě další věci.
.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 1. 2018, 8:23

to je těžké,tak si to někde nakresli rozumně si to rozlož a pak si to alespoň o 30% zvětš.
rezerva je vždy lepsí , já to mám v dost malém rozvaděči a pokaždé když tam něco dodělávám tak nadávám , jak to bude řízené ?
je dobré to promyslet tak aby jsi měl třeba silovinu dole - vývody na motory přívody síť, a měnič a drivery nahoře plus řídící karta a vstupy - nebo opačně , ale ctít ten rozestup.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

9. 1. 2018, 8:54

Používáte tady řadu výrazů které vůbec nevím co jsou a jestli je budu potřebovat, jako například interpolátor.
U některých věcí ani nevím jestli mluvíte o HW nebo SW, bude to hodně dlouhé než to všechno zjistím - blokové schéma by bylo pro pochopení super, snad ho někde najdu.
Odpověd na otázku čím to bude řízené odpovídám vzhledem k letitýmu pozitivnímu vztahu k Linxu, že to bude LinuxCNC.
Tedy jestli je to vhodná odpověď.
Vyhlédl jsem si plechovou skřín 800x600x210 a podle všeho by to mělo být dostatečné, ale z mého oboru vím že skříň je nakonec stejně vždycky malá.
.
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 1. 2018, 8:55

Ja mám na plazmu 4 drivery a bižutériu 60x120cm, do 60x80cm by to bolo natlačené a neopravovateľné. Je treba (vhodné) počítať aj s lištami na káble, svorkovnicami a pod. a tie zaberajú hodne miesta. Všetko treba dať na stôl, poukladať a potom máš min. rozmer.
Na lise 2xFM (jeden je veľký 18kW) a jedno riadiace plc a 76x76cm.
Obrázek
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

9. 1. 2018, 9:30

120 cm - děkuji to jsem chtěl číst :-)
Mno místo na stěně mám až ke stropu.. Z obsahu skříně mám jen drivery, takže nemám představu.
Co je ta velká krabice ?
.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 1. 2018, 10:15

To je 18kw menic temelin suvix :D heh to by ma zaujimalo ako je odrusene :D
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 1. 2018, 6:47

3-f. filter na 16A a tienené káble. Uzemnenie káblov na jednej strane. Alebo som nepochopil otázku?
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

10. 1. 2018, 8:09

Přikládám můj rozvaděč. Velikost 100x100x25cm
Přílohy
rozv.JPG
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“