CNC ve FreeCAD

Odpovědět
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2018, 11:23

lubbez píše:Pro všechny zastánce nestíněných kabelů ke krokáčům, doporučuju test obyčejným rádiem. Než přejedeš střední vlny tak mašinku uslyšíš několikrát a i na VKV s FM jí najdeš. Nedej pán bůh, jít s tím na EZU ke zkouškám třeba jenom EMC. Okamžitě je z toho černý den na několik týdnů. Protože jsem si tím prošel, snažím se to dělat vždy podle toho testovaného zařízení a krom stínění k motoru toroid se dvěma závitama drátu a k driveru alespoň velkou ferritovou perlu.
Jestli to staví na kšeft, tak máš samozřejmě pravdu. Měl jsem pocit, že je to hobby projekt a tam má smysl nevyhazovat peníze pokud to opravdu není nutné. Stíněný silový garantovaně zkroucený kabel stojí nesmysl. 4x1,5 mm obyč. kabel je prakticky zadarmo. A to rádio si prostě postaví o metr vedle. Na signálových vedeních to stínění má výrazně větší význam.
SABLE-2015
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

10. 1. 2018, 6:11

gnat píše:
lubbez píše:Pro všechny zastánce nestíněných kabelů ke krokáčům, doporučuju test obyčejným rádiem. Než přejedeš střední vlny tak mašinku uslyšíš několikrát a i na VKV s FM jí najdeš. Nedej pán bůh, jít s tím na EZU ke zkouškám třeba jenom EMC. Okamžitě je z toho černý den na několik týdnů. Protože jsem si tím prošel, snažím se to dělat vždy podle toho testovaného zařízení a krom stínění k motoru toroid se dvěma závitama drátu a k driveru alespoň velkou ferritovou perlu.
Jestli to staví na kšeft, tak máš samozřejmě pravdu. Měl jsem pocit, že je to hobby projekt a tam má smysl nevyhazovat peníze pokud to opravdu není nutné. Stíněný silový garantovaně zkroucený kabel stojí nesmysl. 4x1,5 mm obyč. kabel je prakticky zadarmo. A to rádio si prostě postaví o metr vedle. Na signálových vedeních to stínění má výrazně větší význam.
Je na tom tolik práce, že i kdybych to prodal jako profi výrobek za běžnou cenu, tak raději budu dělat to za co je přiměřená odměna a to v mém případě stavba CNC rozhodně není :-)
Na kšeft to tedy nestavím. Během stavby jsem měl dvě nabídky z toho jedna na několikatunový profi nádherný CNC se servama, výměnou nástrojů, klimatizací atd. za cenu železa.
Už teď mi moje hračka stála násobek toho co bych dal za věc na které bych mohl hned hned obrábět, ale to by nebylo hobby.
Rádio myslel "lubbez" jako jednoduchou kontrolu jak to ruší - taky ho na to často používám. Kolem mé dílny ale nemám koho rušit,
už i z důvodu že AM dnes asi nikdo neposlouchá. Aby to rušilo VKV FM rádio tak to by muselo být něco hodně špatně, tak že ani není nikdo kdo by si na CTU stěžoval.
Jak jsem již psal dříve kdejaký jiný komerční výrobek je rušák jako prase, kdo by mě v tom binci hledal.
Přes to ale mám v plánu vyzařování omezit jak to jen dovedu.
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

10. 1. 2018, 9:55

Frézování se mi neosvědčila jako nejvhodnější metoda opracování ploch pod lineáry a protže jsem měl nějaké nepřesnosti na ose Z tak jsem ji rozebral nechal vyžíhat - uklidnit(protože to jsem před tím neudělal).
Některé díly opískovat od barvy a všechno přebrousit na pěkných strojích, následovaly hodiny začišťování znovu nastříkání, projetí všech závitů atd - no práce zase jako nakostele.
Byl jsem ještě před chvílí spokojený dokud jsem nezačal montovat kolejnice - 20mm deska je nepravidelně prohnutá více než 0,5mm.
Jsou moje nekončící problémy s nekvalitní prací způsobené tím že jsem pitomec neschopný něco zorganizovat, mám přehnané požadavky na kvalitu, nebo prostě nejsou lidi?
Nevím, ale opravdu se těším, že už nebudu potřebovat služby kovoobráběcích firem.
Je to neštěstí já se můžu snažit jak chci, ale ani portál nejsem schopen dát do pravého úhlu, protože opracování vložek Y je na celé délce o 3mm šikmo.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

10. 1. 2018, 10:16

Co na to říct.... Kdyby jste si to nechal skutečně opracovat kovofirmou ta by jste to mohl reklamovat..
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 1. 2018, 10:21

nebo by mu vysvětlili, že chtít něco takového z 20ky desky je nesmysl.. proč příměrná deska velikosti 150x150 má šířku 40 - 50mm, když by stačilo ji udělat z 20mm desky a mít to "taky" rovné?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

10. 1. 2018, 10:25

RaS píše:nebo by mu vysvětlili, že chtít něco takového z 20ky desky je nesmysl.. proč příměrná deska velikosti 150x150 má šířku 40 - 50mm, když by stačilo ji udělat z 20mm desky a mít to "taky" rovné?
Mno zase pravda :-)
.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2018, 10:27

grade065 píše:Co na to říct.... Kdyby jste si to nechal skutečně opracovat kovofirmou ta by jste to mohl reklamovat..
No většina firem takové zakázky nebere pokud vědí co to obnáší (nebo za raketu).Ono udělat desku z válcovaného materiálu s nějakejma ostrejma tolerancema nějakou jednoduchou cestou moc nejde. Tam jde spíš o to zvládnout to konstrukčně aby nevznikly problémy při obrábění a bylo to tak zvaně blbuvzdorný.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

10. 1. 2018, 10:39

(Napsal že to bylo vyžíhaný )chtěl jsem tím říci že to bylo zase nějak neofiko od kámoše bez zadání bez výkresu jinak si nedovedu představit proč na to nepoužil to pravítko a nenechal to předělat ......je jasný že to půjde špatně brousit ale 0.5mm??? a ty 3mm na tom zálitku mohl změřit svinovacím metrem...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

10. 1. 2018, 10:58

grade065 píše:(Napsal že to bylo vyžíhaný )chtěl jsem tím říci že to bylo zase nějak neofiko od kámoše bez zadání bez výkresu jinak si nedovedu představit proč na to nepoužil to pravítko a nenechal to předělat ......je jasný že to půjde špatně brousit ale 0.5mm??? a ty 3mm na tom zálitku mohl změřit svinovacím metrem...
3mm v betonu je způsobeno špatným upnutím, prostě nepozorností.
Předělat? Zjistil jsem to až po spoustě práce a nabarvení teď když ty díly spojuji.
Chyba musí být ve mě, protože jinak to není možné aby se všichni uživili.
Doinstaloval jsem si do FreeCADu "Drawing Dimensioning" takže výkresy jsou pěkné.
Naposledy upravil(a) Vepr dne 11. 1. 2018, 12:27, celkem upraveno 1 x.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

10. 1. 2018, 11:06

Myslel jsem to převzetí ,prostě jste přišel zaplatil řekl děkuju a čau..... !!?? měl jste přijít přiložit pravítko a říct " hoši tady měla být stovka dvě? a nééé padesátkrát!! :roll: víc....
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

10. 1. 2018, 11:19

grade065 píše:Myslel jsem to převzetí ,prostě jste přišel zaplatil řekl děkuju a čau..... !!?? měl jste přijít přiložit pravítko a říct " hoši tady měla být stovka dvě? a nééé padesátkrát!! :roll: víc....
Mno měl jsem, tak jsem tomu věřil že se to povedlo a je to horší než to bylo. Přijde faktura.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

10. 1. 2018, 11:26

Ach jo..nezávidím vám to.................ne kecám závidím 8) já totiž nemám postavený ni hovno ....
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 1. 2018, 9:27

se zájmem sleduji tvou stavbu stroje, a že už to chvíli trvá - a toto vlákno by si měl pročíst každý začínající tvůrce nějakého stroje. Řekl bych, že zpočátku jsi zdlouhavě řešil z dnešního pohledu nepodstatné věci a ty kritické díly které dnes montuješ jsi bral jako bezproblémové - a nyní zjišťuješ, že je to to nejdražší a nejkomplikovanější. Fandím ti (prožívám často to samé). Na celém postupu jde krásně dokumentovat, že to co zde radí staří praktici o fyzice či materiálech má obecnou platnost a nejde to nijak ošidit.

Co myslíš, sedla by věta že už při prvotním modelování takovéhoto stroje je třeba pečlivě promýšlet zda jsou jednotlivé komponenty vyrobitelné v požadované přesnosti, kdo je vyrobí/opracuje, jak a za kolik ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

11. 1. 2018, 10:08

No já musím říct že pro mě jako začínajícího stavitele je tohle vlákno vyloženě přínos ,nemálo věcí jsem přehodnotil a to i na poslední chvíli......závidím vám váš tah na bránu to já jsem vyloženě prokrastinátor.... :roll:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

11. 1. 2018, 3:22

chb píše:
Co myslíš, sedla by věta že už při prvotním modelování takovéhoto stroje je třeba pečlivě promýšlet zda jsou jednotlivé komponenty vyrobitelné v požadované přesnosti, kdo je vyrobí/opracuje, jak a za kolik ?
Ano sedla.
Nad opracovatelností - vyrobitelností jsem samozřejmě přemýšlel, ale projekt do každého šroubku je tak rozsáhlý, že všechno se nedá v jednom člověku domyslet.
Kromě výroby vstupuje do hry taky moje omezená schopnost manipulace s tak těžkými díly, i Z musím rozebrat protože v celku to nejsem schopen ani zvednout, natož nasadit lineáry do vozíků.
Zlatý FreeCAD, jedině díky němu jsem přišel na nutnost montážních otvorů, případně nemožnosti neco smontovat, protože se tam díl nedá dostat atd.

Dlouho to trvá, jednak proto, že toho mám rozdělaného víc a přesouvám se podle nálady, ale hlavně pro to, že některé zakázky jsem z firem mámil, několik měsíců, někdy i přes půl roku.
Co bych kromě jiného udělal jinak je třeba to, že kuličkové šrouby, motory, elektroniku, opracování přesných kovových dílů atd bych pořídil až na závěr a ne na počátku stavby.
Čím víc práce mi stroj stál tím víc si totiž uvědomuji že na to nechci dát použité lineáry, ohnutý kuličkový šroub tvaru doutníku, domky matic které nemají pravé úhly, nebo jsem použil nevhodné materiály.
Když jsem se zpočátku podíval kolik by mě stála pěkná upínací deska s T drážkama, tak jsem si myslel že se všichni zbláznili-dnes jsem po všech opakovaných procedůrách na stejné ceně a zdaleka nemám tak pěknou desku.
.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“