stavebnice?

j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

25. 8. 2015, 8:53

Dobrý den
Již delší dobu sleduji toto forum. vedlo mě k zakoupení slušného soustruhu a fézy pro mé učely. Nyní si kladu otázku zda mám na to postavit si i malé CNC. Zatím to je předběžné nejdřív musím dokončit stavbu jinou sice ze dřeva, ale trochu větší :D .
Plánuji dokončení kůlny podle počasí až v zimě. Tam by se našlo místečko na menší stroj na opracování hlavně dřeva. Dřeva mám dostatek a mohu si vybrat z více druhů.
Mé otázky zní :
-1 Jaká konstrukce je nejlepší? Přečetl jsem toho zde hodně a zamlouvá se mě konstrukce typu tron. Má to však velké ALE. Plechy z trojky se mě zdají slabé. Vedení na nestandardních nepodepřených tyčích se mě také nelíbí. Celková konstrukce se mě jeví vachrlatá.
-2 Je nějaká lepší stavebnice? Dočetl jsem se zde že někteří místní členové se zajímaly o posílení konstrukce změnou slabých plechů za silnější. Takový 10 - 20 plech by byl docela zajímavý na posílení pevnosti. Nikde jsem tu však nenašel žádný výsledek lepší konstrukce.
-3 Kterým softvérem se nechá stroj řídit? To je dost složité téma to mě je jasné. Zatím co mám načtené, bude pro mě schůdné ovládání od Gravosu. Ale tady nevím zda tento softvér zvládá zpracovávat i obrázky či fotografie, nebo se v programech od nich nechá vytvářet grafika a v čem spočívá rozdíl v 2,5D a 3D.

V posledních letech se zabívám tvářením za studena a podobným beztřískovým obrábením. Sledovat co dokáže tlak 100-200T je někdy poněkud inspirující :twisted:
Jestli to někoho zaujalo díky za nápady a případné nasměrování správným směrem
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2015, 7:03

na drevo bych zkusil treba i drevo
myslim ze neco bylo

problem plechu je ze plech je vpodstate 2d zalezitost
chybi mu 3 rozmer
vetsina konstrukci z plechu ho nema

bylo tu par drevenych konstrukci ktere na rozdil od plechacu meli ten 3. rozmer
tj. napr. bocnice nebyla jedna sebetlustsi deska ale uzavrena duta krabice
tim smerem bych sel
dokonce byli i nejake stavebnice nekde v cizine
ale na co stavebnici kdyz si to clovek udela sam
inspiroval bych se treba u gulivera

gravos ti do porucim
je to prima cesta bez slepych ulicek
samozrejme to 3D to umi
otazka obrazku a fotografii neni na ridicim systemu ale CAM softwaru
v tomhle ale gravos nebude prekazkou spis naopak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

26. 8. 2015, 8:49

Stavebnice bych bral jako inspiraci a ověřenou cestu k "zaručenému" ůspěchu. Nerad nechávám něco nedokončené a nefunkčí. Pro mě je důležitá hlavně funkčnost stroje a bezproblémový chod.
U stavby ze dřeva vidím problém v jeho chování a pružnosti. Kupovat desky MDF se mě nechce a z masivu, se konstukce bude neustále měnit. Sice není pro mě problém říznout si fošny a trámy z jakéhokoliv druhu stromu, ale i proto vím jak to všechno pak pracuje. Proto se mě líbila konstrukce z plechu. Původní myšlenka byla podstatné zesílení konstrukce podobné tronu. Použití plechu o tloušťce nad 10mm a kompletně vše posvářet. Případně použít slabší plechy a vytvořit na nich ohyby na zpevnění. Konstrukci z jeklů nekladu velkou důvěru.
Plechy respektive plotny posvářené v lisu o rozměru pracovní plochy 1500x1000 dokážou odolávat pracovnímu tlaku 200t. Kmitání tam je také značné, lisy pracují až 120 uderů v minutě. Z toho usuzuji že udělat konstrukci z plechu jde, jen musí být hodně vyztužená a zvětrovaná (krabicoidní) a při vhodném postupu sváření i bez velkého vnitřního pnutí.
Takovou konsrukci jakou si představuji jsem zatím neobjevil, proto se zde ptám zda něco takového se někde již objevilo. Pracovní plochu si představuji max 1000x700 spíše však menší. Přesnost obrábění je pro mě dostatečná 0,1mm, takový svatý grál :D .
Název stavebnice jsem nezvolil asi nejlépe. Ale chtěl bych postavit stroj z dílů převážně vypálených laserem a posvářených proto ten název.
Strojový park nemám nijak velký, pouze frézku Schaublin 13, soustruh SV470, svářečka a flexa. Doufám že by to moho stačit :D . A nyní čekám kamenování :lol:, tak s chutí do toho.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2015, 9:05

zkus tady pohledat polymerbeton nebo beton frezky ,celkem profi řešení s dobrejma vlastnostma když to umíš navrhnout :wink: dá se toho ve světě najít dost a selskej rozum je k tomu taky potřeba.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

27. 8. 2015, 8:21

Na obrábění dřeva konstrukce z jeklů bohatě postačí, obzváště, jestli jekl bude mít tloušťku stěny od 3mm.
Jinak to tvé tváření, dělali jsme v práci tvárnice na lisování znaku bently. V podstatě lisování stejné, jakou u mincí. Ale u jiskřené tvárnice se nám utrhlo vždy dno. No zjistili jsme od jednoho důchodce, že se ta dutina tvárnice můsí před kalením předlisovat a že polotovar musí být z válcovaného plechu a jednotlivé válcované vrstvy plechu musí být rovnoběžné s dutinou. Takové věci jsme dělali dříve běžně. Jak se ty informace ztrácí. Holt si je ty důchodci berou sebou do hrobu. :(
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

28. 8. 2015, 8:47

Když už do toho budu chtín nasypat finance, tak to budu chtít co nejpevnější. Možná to bude schopné hryznout i do tvrdších materiálu.
Představu mám takovou, že načrtnu konstrukci z silných plechů. Ty pak složím jako zkládačku a posvářím. S tím, že když to bude drnčet, tak se vnitřek stolu vyplní betonem.
S tvářením plechu už mám nějaké zkušenosti :lol: . V práci se u nás bouchají hlavně objímky. To by málo kdo řekl jak obrovský tlak na to je potřebný. U hodně profilovaných typů nestačí ani 100t na průměr 200mm, z pechu 25x3 v olejové lázni. S kvalitou materiálu máme problémy neustále. Jednou je plech tvrdý a excentry jen nadskakujou, jindy je plech měkký a zase se to žvejká. Když spustíme linku s tvrdým matrošem je slyšet v noci i 3km daleko :lol: a to jsou haly hoodně izolované. Jenže se rázy nesou v zemi. Na betonové podlaze 30m od linky se všechno klepe jako ratlík, přitom lisy stojí na samostatné betonové desce o tloušťce přes 1,5m.
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

28. 8. 2015, 9:57

No ono to s těmi velkými mašinami bude podobné. Pamatuji jak v Letňanech když frézovali dveře do letadla, nebo obráběli titan, tak ten randál byl slyšet dvě zastávky autobusu předem. No a ve škodovce v kovárně jak se kovají klikovky byla podlaha ze segmentů, které ty vibrace měly utlumit.
Jinak se zkus podívat po nějaké konstrukci z duralových desek. Celkem levně je koupíš třeba v Alcomu, necháš si je předupravit na polotovary, popřípadě vypálit vodním paprskem někde jinde. Sice to bude těžší a dražší než tebou navrhované plechy, ale zase lze celkem rozumě udělat šroubovanou konstrukci, která jde celkem snadno zpevnit, když se rozhodneš že ti dřevo nestačí.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

30. 8. 2015, 12:56

Hliník je zajímavá volba, ale přes to mě láka plech. Laser je dost přesný a proto bych zkusil něco na tento způsob jak mám v přoloženém souboru. Vyhoda je že by mě to mohl vypálit známý.
Ten obrázek berte jako příklad včera večer jsem si ztáhnul freecad a učím se s ním. Upozorňuji že s CADem jsem naposledy blbnul na konci 90let ve škole a od té doby nic :oops: .
Myslím si, že když v podobném duchu postavený stroj bude podstatně lepší, jak jekly a podobně. Vnitřek by šel případně i odlít betonem.
Přílohy
navrh1 bocnice.pdf
(44.78 KiB) Staženo 488 x
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

30. 8. 2015, 1:04

taková skládačka nebude přesná nikdy...
na tisícinu přesně to neuděláš, takže tam bude muset být malá vůle-> rovná hrava ať už svařená nebo sešroubovaná bude vždy pevnější
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2015, 1:05

jj, neni nad to, obevit kolo :) http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=13262" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

30. 8. 2015, 1:36

to filla: Nechci objevovat kolo :D , ale podobné konstukce se mě líbí, jen tam chybí hodně žeber a je to málo zpevněné na můj vkus.
to kratus: S tim že taková zkládačka není přesná počítam. Z toho důvodu nejdřív poskládat, pak pobodovat a nakonec co půjde svařit. Jak jsem psal výše u strojů s kterými pracuji to je vše vypálené plasmou a pak svařené. Je to na způsob skládačky, jen díl neváží pár deka či kil, ale pár tun :D a sváry jsou v několika řadách vedle sebe i na sobě. Dokonce to nemají vyžíhané, přitom to jsou velice přesné a pevné stroje. Vedení se nastavuje na stovky a při kmitech co tam jsou se nic ani nehne.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

17. 8. 2016, 9:06

Tak jsem se konečně rozhodl pro první svůj stroj. V průběhu roku objednávám díly z ebay a skládám to na hromádku :D .
Základní konstrukci jsem pořídil 6040 s kuličkovými šrouby. Motory mám 23HS8430 a drivery TB6600. První ovládání zkusím GRBL s Arduinem. Časem bych rád něco lepšího třeba Gravos. Do Machu se mě moc nechce potom co si tu člověk přečte, že sou s tím problémy. Zatím ještě řeším jaké použiju vřeteno a čekám na nějaké díly než dorazí z číny.
Trochu mě štve, že se musí čekat než něco přijde i měsíc, ale zas se mám na co těšit.
Tím to tempem si hrábnu do dřeva nejdříve v listopadu :lol: a budu rád. Kam však spěchat.
Konstrukce 6040 není sice bůh ví co, na začátek by však měla postačovat a půjde určitě i malinko vylepšit a zpevnit.
Kupovat hotové 6040 jsem nechtěl hlavně kvůli elektronice ovládáni přes mach a špatné opravitelnosti v případě poruchy. Takto si budu moci při poruše jednoduše měnit komponenty a budu na stejné možná i nižší ceně. Postupně bych rád přidával příspěvky jak postupuju, když budu stíhat :wink: .
Jestli někdo může poradit jaké vřeteno, budu rád za každé info. Představu mám zatím vodníka s ER16.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 8. 2016, 8:34

problém je, že spolehlivost (a uživatelská přívětivost) roste úměrně s cenou.
doporučil bych přeskočit úvodní pokusy s levnými deskami či díly a dal si nějaký pevný cíl (třeba ten Gravos) a šel rovnou tím směrem. Bude to možná trochu později - ale v konečném stavu to vyjde levněji a s menším množstvím věnovaného času.

(pravda, tento postup trochu ochudí rubriku prodej o levné použité díly :-) )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 8. 2016, 4:10

Tak aby bylo spektrum vyvážené, tak mně přijde lepší ten postup, který jsi naznačoval ty, nikoli ten podle chb.
Pokud začneš s něčím jednoduchým a levným, tak se na tom hodně naučíš a zjistíš, co je důležité a co ne.
Nejlepší piloti jsou ti, kteří začínaji na větroních, a ne ti, kteří šli rovnou do Boeingu.

Koupit elektroniku po dílech je docela dobrý nápad. Ale i kdybys to koupil jako celek, tak tam žádná závislost na Machu není (jak jsi zmiňoval).
Závislost na Machu vzniká jen když používáš nějaký interpolátor, dělaný speciálně pro Mach (všelijaké ty SmoothSteppery atd.).
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

18. 8. 2016, 8:15

Tak to asi žiju v omylu, domníval jsem se že elektronika dodávaná k čínám je určená pro mach. Všude píšou o machu a nikde nic o jiných systémech co to podporuje.

Zatím jsem postupoval tak, že jsem testoval několik driverů s různými obvody. Nejlepší výsledek na motorech mám s TB6600. Samozřejmě jsem zkoušel různé levné varianty. Myslím si že je jedno v jakém je tento obvod kabátu, protože vlastnosti a chování motoru na obvodu se nijak zásadně měnit nebude.
Já to beru jako jednotlivé části a z nich složím celek, který hodlám postupně vylepšovat. Nerad bych odprdnul desku za 8, když na zkoušení stačí tíšták za 100.
Nechci z toho stavět mašinu produkční, ale učící. Zatím to mám pro zábavu a učení a až časem se ukáže kam to dojde. Zatím se mě z různých koníčků staly práce a toto si zatím nechci kazit. Přeci jenom když se z koníčka stane páce někdy to už i přestává bavit :roll: .
Jinak jsem názoru že si rovnou koupit nejvyšší třídu nemusí být výhra, ale samozřejmě jak u čeho. Například motorovou pilu bych nekoupil jinou jak STIHL, protože to je pro mě to nej a že jsem jich měl v ruce hodně. Podobně si prošlapávám cestičku i v tomto oboru a je otázkou času kde skončím.
Šetřit nechci třeba na vřetenu, tam si nechám poradit jestli čínu vodníka, nebo atase, či něco jiného rozumného a jaký měnič. Z hlediska sítě počítám s 1,5Kw 230v.

Ps: Do rubriky prodej nic neposílám :D
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“