nahrazeni pákového posuvu šroubem

berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

28. 11. 2015, 12:54

Rád bych si poslechl a poprosil o možné řešení, jaké navrhnou ti zkušenější... mám stavbu frézky a má v současnosti posuv v jedné ose skrz páku. Já bych to rád předělal na šroub, tak jako je druhý. A zvažuji jak...z foto je vidět, že v čele je šroub pomocí kterého se šteluje doraz... napadlo mě využít tohoto šroubu (nejspíše jej nahradit jiným), který by byl na konci napevno uchycen na spodním dílu (tedy obráceně než je běžné, trochu nešikovné, protože bude při krajní poloze plně odkryt závit). Šroub skrz s maticí ve spodním dílu by byl lepší, ale není tu díra (pouze jakési nálitky). Nyní tedy otázka, jak realizovat "domeček" šroubu který bude napevno na spodním dílu...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

28. 11. 2015, 8:38

Ak to je plný materiál, a neni to odlahčené zospodu, tak tam vyfrézovať drážku v ktorej sa bude pohybovať matka
pic2.jpg
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

29. 11. 2015, 3:05

hmm to by snad šlo, to se mně líbí, zde je foto otočehého. Ale nebylo by lepší vyfrézovat, čímž by se udělalo místo na šroub, ale matku do drážky dát napevno a šroub s kličkou ukotvit v čele vrchního dílu ( tj, defakto tak jak je tam umístěný šroub teď, s tím že by se chytal v závitu matky napevno ukotvené ve spodním dílu v té vyfrézované drážce..)
Obrázek
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 12. 2015, 9:18

Áno tak ako píšeš, akurát by bolo dobré to ukotvenie posuvového šrobu vysunúť asi o polku dĺžky rybiny od čela horného dielu (vyrobiť medzikus) aby si mal väčší rozsah posuvu, a na obe strany
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

2. 12. 2015, 10:06

aha, myšleno tak abych mohl vrchním dílem "přejet" přes kraj spodního jak z prava, tak z leva?... jedinou nevýhodu vidím v tom, že se odkryje spodní díl, rybina, a napadá tam nepořádek...on je vrchní díl větší než spodní a z obou boků je zákryt, neumožňující přesunutí horního přes spodní, což zaručuje že dolů nic nenapadá - po spodním řekněme 15 cm kusu posouvám vrchní cca 25/30cm (z hlavy), což prozatím na malé dílečky stačilo...navrženou úpravou bych mohl nějaký ten cm rozsahu posuvu přidat, třeba 4 z každé strany, ale otázka zda to stojí za to padání špon do rybiny...
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

2. 12. 2015, 2:10

No veď prekryť to vhodne vytvarovaným plechom hr.1,5-2 mm by nebol problém. Z čela naskrutkovať držák, naň ten plech, a je to zakryté.
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2015, 6:54

Trochu ot... Je to Hauser ? :D
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

17. 1. 2016, 4:07

po nějaké odmlce a nutných zednických pracech v dílně se vracím k nápadu předělávky křížového stolu na frézce...doplńuji nějaké rozměry a nechám si rád poradit ... moje představa se drží předchozího návrhu vyfrézovat drážku a do té umístit napevno kostku s dírou a závitem, ve které bude šroub chycený na vrchním dílu...Zde je ale otázka, jak uchytit tu kostku,nechci moc zeslabovat velkým šlicem spodní díl ... napadlo mne udělat jen drážku 10x10, a matku umístit z čela, jak jsem naznačil na nákresu...s tím že vrchní díl (který je nyní o deset cm delší než spodní) bude mít nastavení diskutované v předchozím.... další otázkou kterou řeším je jaký použít šroub? ve spodním dílu je jemný závit 8 mm, ale normální . Doporučili by jste taky takový, 8mm/200mm ( ale seženu s jemným závitem??)..Případně, nemá někdo včetně matice (nebo s takovým závitem který by se dal bez obtíží říznout ) na prodej či neví kde koupit či z čeho vytáhnout? (dovolím si nezakládat další příspěvek v poptávce). V případě hotového bych se vyhnul nutnosti úpravy konce pro fixaci na vrní díl a přidělání kličky ... díky za všechny nápady a komentáře, nechám si rád poradit
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

9. 2. 2016, 2:21

trochu jsem pokročil, šlic vyfrézován (ta díra na začátku drážky nepochází z mých úprav, byla již přítomna, pouze zalepena jakýmsi železným "špuntem") a již nějaký den leží na ponku...nyní řeším šroub a matici. Začal jsem tím, že jsem prostudoval všechny témata co jsem našel na tomto foru (jako výsledek snad všech diskusí vychází použití jedině kuličkového šroubu :c) ). Což je v mém případě je moc velká frajeřina. Dále tedy připadá v úvahu trapéz (zde jsem se dočetl že ne ten z Ferony ) a klasická metrika (ten jsem se dočetl že už vůbec ne). Uvažuji, že bych pro zkoušku dal metriku, protože potřebuji udělat matici (přidělanou šrouby z čela před šlicem) a trapezový závitník nemám. (klidně se do mne ale obujte a napište proč je to blbost)... Rád by jsem udělal matici s vymezením vůle (naříznout a šroub). Otázka na materiál matice. Ideálně bronzová, že?? Bohužel vhodný kousek bronzu nemám (potřebuji cca 4*2*2cm). Prosím tedy v rámci případných komentářů radu, zda se tykový kousek nedá někde v Brně koupit, případně zda by někdo neposkytl, nebo jestli tam prostě nedat matici ze železa?? díky
Obrázek
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 2. 2016, 2:50

šel bych vyšlapanou cestou - třeba níže bych koupil šroub i matici (nebo obdobu z číny či zde z inzerátu) ať už kuličkovou nebo trapez.
Cokoliv s tím budeš řešit, tak s cenou vlastní práce zjistíš, že cena nákupu dílů nemusí vyjít jako nejvyšší položka.
vůle se často vymezuje použitím dvou stavitelně spojených matic - ať nemusíš řezat do kupovaných :-)

http://www.cncshop.cz/trapezove-srouby_c
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

9. 2. 2016, 4:34

jiste mas pravdu, ale v tomto pripade bude platit, ze i cesta muze byt cil. Cenu vlastni prace nepocitam, beru to jako odreagovani... ale beru to minimalne jako doporuceni pouzit trapez... pocital jsem s osmickou (tu zrovna v odkazu nemaji), desitka se ale take asi vleze, je tam drazka 12x12.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 2. 2016, 4:48

Mne ta 8 prijde slaba na take nieco.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

10. 2. 2016, 1:49

berni píše:... pocital jsem s osmickou (tu zrovna v odkazu nemaji), desitka se ale take asi vleze, je tam drazka 12x12.
V tom odkazu od chb http://www.cncshop.cz/trm-stq-trapezova-matice-ocel" onclick="window.open(this.href);return false; máš matku TR10 pro drážku 17×17.
Jestli počítáš, že tam necháš 12×12 nepřijde ti tloušťka stěny matky 1 mm málo? :roll:
Pro zvětšení šířky drážky tam máš místa ještě dost, co hloubka?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2016, 7:45

V sekci bazar sem psal, že daruji trapez 12*3*metr....kdyby nahodou
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

28. 9. 2017, 5:12

Jak to pokročilo? Asi mne něco podobného také čeká.... :wink:
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“