Stavba cnc frezky-zaciatocnik.

Odpovědět
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

12. 12. 2020, 6:34

caute.
tak prikladam co som spachal, nic moc, len tak nech rec nestoji.
lineare som trosku usadil a polozil na to os Y. mna to potesi a Vam na nakuk.
dalej budem musiet objednat matros 7075, ale to si este sadnem na mesiac ku kompu, nech to skreslim ako to ma byt.
potrebujem osadit skrutky. to snad nepasuje ani origo skrutka do orgo domca.
takze sa potrapim s tymto a snad sa pohnem dalej.
ako vravim, musim kreslit.
a znate to, praca, rodina, povinosti a cas je fuc.
dnes po praci som kaslal na to, okrem masa prespikovaneho domacou klobacou na ohni..
nejake foto..
Přílohy
DSC_0163.JPG
DSC_0165.JPG
DSC_0167.JPG
DSC_0168.JPG
DSC_0169.JPG
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 12. 2020, 6:52

Tady je ale sranda :D
Ani nevim jak se mi otevrelo tohle vlakno, proste mi sem samo skocilo :)
Nicmene - jsem teda jen blbej bastlir, nechci rozhazovat neci kruhy, ale kdyz uz delate simulaci prohybani Ickoveho profilu, meli by jste - konkretne v tomto pripade - asi zahrnout i fakt, ze ty Icka jsou dve, a jsou spojene pres portal, takze (za me) pomerne pochybuju ze se bude chovat tak jak ti to vyslo v simulaci. Aby se timto smerem a takto zkroutilo, musela by se adekvatne zdeformovat i druha strana.
A navic - dodnes nechapu, odkud by se pri frezovani na takto umistene nosniky brala sila, ktera by ten nosnik kroutila dokola... U portalu bych to chapal, ale tady...?

Ano, vreteno na zelezo bude mit malo otacek na drevo, vreteno na drevo zas malou silu na zelezo. Takze bud 12kw vreteno, nebo .....heeeej, moment, drevo jde preci rezat i pomalejc, ne? Jeste jsem teda nevidel rezbare s dlatem co by mel reznou rychlost aspon 800m/m :lol: :lol:

Za me docela slusna konstrukce, na to ze stavis poprve. Kez bych i ja byl tak dusledny pri stavbe sve prvni frezky. Drzim palce, hlavne at se to dotahne :wink: Ale v tomto pripade asi nepochybuju ze dotahne :)

Ale koukej poradne vyztuzit ten portal, mas ho hrozne vysoko na to jak je uzkej a tenkej!
Naposledy upravil(a) Pipik dne 25. 12. 2020, 7:12, celkem upraveno 1 x.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

25. 12. 2020, 7:11

Pipik píše: 25. 12. 2020, 6:52 Tady je ale sranda :D
Ani nevim jak se mi otevrelo tohle vlakno, proste mi sem samo skocilo :)
Nicmene - jsem teda jen blbej bastlir, nechci rozhazovat neci kruhy, ale kdyz uz delate simulaci prohybani Ickoveho profilu, meli by jste - konkretne v tomto pripade - asi zahrnout i fakt, ze ty Icka jsou dve, a jsou spojene pres portal, takze (za me) pomerne pochybuju ze se bude chovat tak jak ti to vyslo v simulaci. Aby se timto smerem a takto zkroutilo, musela by se adekvatne zdeformovat i druha strana.
Ano, vreteno na zelezo bude mit malo otacek na drevo, vreteno na drevo zas malou silu na zelezo. Takze bud 12kw vreteno, nebo .....heeeej, moment, drevo jde preci rezat i pomalejc, ne? Jeste jsem teda nevidel rezbare s dlatem co by mel reznou rychlost 800m/m :lol: :lol:

Za me docela slusna konstrukce, na to ze stavis poprve. Kez bych i ja byl tak dusledny pri stavbe sve prvni frezky. Drzim palce, hlavne at se to dotahne :wink: Ale v tomto pripade asi nepochybuju ze dotahne :)

Ale koukej poradne vyztuzit ten portal, mas ho hrozne vysoko na to jak je uzkej a tenkej!
na to kolik s tím má práce a že ho nestojí pět korun, je tam fakt pár zásadních přešlapů, které to degradují, dal bych na ty rady co tu padly..hlavně na tu výplň polymerem..nebo ty lineáry položeny tak nějak od oka? Škoda no.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 12. 2020, 7:16

Paneboze - ja doufam ze ty lineary nejsou polozene jen tak od oka. Vid ze ne? Kristova noho... Doufam ze aspon pres natazeny vlasec srovnat jeden, a druhej podle prvniho, kdyz uz nic. Nebo si nechat nekde riznout aspon nejakej etalon, kus plochyho hliniku, radne sirokyho, na profi masine urizlyho. Lepsi nez dratem do oka.

Sranda by byla rovnat to pres kus odizolovanyho dratu, radne napnutyho, a privest voltiky pres nejaky pipak do voziku. Napnout ty draty dva, na kazde strane voziku jeden, pristelovat je sroubkem oba natesno k boku voziku, natesno tak ze kdyz jen trosku pootocis sroubkem, dotkne se dratu a spoji se pipak. Stejne to udelat i na druhem konci, a pak jen posunovat vozik po cele delce, a utahovat srouby kolejnice tak, aby se vozik stale nedotykal ani jedne strany - nepiskal.

Joo, kdyz nejsou moznosti/naradi, to hned buji fantazie :D
Naposledy upravil(a) Pipik dne 25. 12. 2020, 7:24, celkem upraveno 1 x.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

25. 12. 2020, 7:21

Pipik píše: 25. 12. 2020, 7:16 Paneboze - ja doufam ze ty lineary nejsou polozene jen tak od oka. Vid ze ne? Kristova noho... Doufam ze aspon pres natazeny vlasec srovnat jeden, a druhej podle prvniho, kdyz uz nic. Nebo si nechat nekde riznout aspon nejakej etalon, kus plochyho hliniku, radne sirokyho, na profi masine urizlyho. Lepsi nez dratem do oka.
doraz lištou na hranu (což mu tu někdo radil) se mi jeví jako nejlepší řešení
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

25. 12. 2020, 7:46

Pipik píše: 25. 12. 2020, 6:52 Nicmene - jsem teda jen blbej bastlir, nechci rozhazovat neci kruhy, ale kdyz uz delate simulaci prohybani Ickoveho profilu, meli by jste - konkretne v tomto pripade - asi zahrnout i fakt, ze ty Icka jsou dve, a jsou spojene pres portal, takze (za me) pomerne pochybuju ze se bude chovat tak jak ti to vyslo v simulaci. Aby se timto smerem a takto zkroutilo, musela by se adekvatne zdeformovat i druha strana.
Ono je ideální, když se do simulací zahrne úplně vše. Ovšem takové výpočty, které jsou téměř dokonalé, dokáže vytvořit jen málokdo a za druhé, jsou velmi časově náročné. Navíc dokonalý výpočtový model pro obráběcí stroj ve mě vyvolává úsměv. Kdysi v mém bývalém zaměstnaní po mě chtěli ať spočítám vliv druhého kuličkového šroubu na svislé ose horizontky. Tento šroub měl za úkol dorovnávat nepřesnost chodu saní, při vysouvání vřetene. Tak jsem šel za chlapa na dílnu, kteří tyto stroje stavěli a seřizovaly, abych se jich zeptal, jak velké korekce musí tento druhý šroub dělat, aby vyšla geometrie. Odpověděli mě, že u každé mašiny jinak. Že u jedné mašiny je dokonce ten kuličkový šrouby zbytečný, protože na dokázaly udělat geometrii i bez něj a dokonce u jedné mašiny, museli dělat korekce obráceně, než by měly být. V době když se výpočtový software začal stávat dostupné i pro běžné firmy, tak jsme si nechávali spočítat mašiny externě. V té době jsem nechápal, k čemu je to vlastně dobrý, žádný přínos pro konstruktéra jsem tom neviděl. Bylo to z toho důvodu, že se jednalo pouze o jeden výpočet zadané podskupiny, nebo celého stroje. Prostě to byly jen hezké barevné obrázky. Můj úhel pohledu na výpočty se drasticky změnil až v okamžiku kdy se výpočtové softwary staly ještě dostupnější než byly a dostaly se až k nám do konstrukce a já si mohl vše počítat okamžitě (okamžitě = min 2hodiny výpočtů :-) ). Najednou jsem začal počítat hromady návrhů a porovnávat je mezi sebou a to mě najednou začalo posouvat dál. Myslel jsem si že po 10-ti letech strávených v konstrukční kanceláři na obráběcí stroje si dovedu představit co a jak se kroutí. Ovšem výpočty mě vyvedli z omylu. Nejdřív jsem hledal chyby v zadání výpočtů, ale pak jsem vždy došel k tomu, že některé věci, které jsem považoval za dogma jsou jinak.

Proto bych tady tyto nepřesné porovnávací výpočty nepovažoval až tak za hloupé. Cílem těchto výpočtů nebylo zjistit, jak se bude chovat mašina, ale porovnat tuhost různých profilů. Což v této fázi vývoje je smysluplný krok. Dělat v tomto okamžiku dokonalejší výpočty by bylo jen mrhání časem.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 12. 2020, 8:03

zz912 - mas naprostou pravdu. Co jsem si zacal hrat se simulacemi, byt jen opravdu ramcovymi a jen spis pro zvedavost, taky me pomerne casto zarazelo (a zarazi), ze se dana konstrukce chova trochu (a nekdy zcela) jinak nez bych cekal.
Ale konkretne v teto aplikaci, v teto simulaci (kde mu rikate ze je blbost umistit kolejnice na kraj I profilu), je - dle meho nazoru - opravdu zasadni chyba v nastavenych parametrech simulace. Nikde totiz neni - mimo jine - vysvetleno, kde se pri frezovani bere ta sila, jenz by takto kroutila timto profilem a tudiz by vysvetlovala nevhodnost jeho umisteni kolejnic. Ale to jen na okraj.

Pro vsechny ostatni, co to tu sleduji a hledaji inspiraci - prosim, nedavejte kolejnice na nepodepreny kus zeleza (hliniku, plastu, dreva, a ani vibrania...), i kdyz je to zelezo 10mm tlusty a zda se vam ze je nemozne to ohnout :wink: :!:
Znacka: "Vibrace jsou svine!"
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 12. 2020, 9:15

Simulace a výpočty přímo v konstrukci jsou super. Jenže pak se udělá první stroj z odlitků, které jsou jen trochu jinak zaformované a odlité (síla stěn) a vše je trochu jinak. Ne hrozně, ale jinak. Najdou se nechtěné vibrace a jiný průhyb nosných dílů. Velcí kluci pak na velké stroje pozvou velké kluky z výzkumáku, ti si přivezou aparaturu a měří rezonanční uzly a udělají anylýzu. Pak se dělají konstrukční korekce, pokud je to možné a ekonomické k dosažení ideálu, byť jen vzdáleně, či blíže, ale nikdy ne ideál. U malých strojů je to snažší. Sám jsem jednou měřil (jen ze své zvědavosti), jak se prohne díl nové konstrukce počítaný MKP, kde bylo vypočteno prohnutí 0,045 mm uprostřed po zatížení sestavou jím nesenou. Mělo to pětimetrvou délku a neslo to tuším okolo 8 tun. tak jsem to postavil na dosedací body a zatížil přibližnou zátěží. A bylo to skoro jednou tolik. Tímto nijak nezatracuji MKP, bez ní to mohlo být i mnohem horší. Nejvíc mne mrzelo, že s tím nikdo nic už nedělal a dohnalo se to korekcema. Zbytečná práce na jeden den. Víckrát už jsem se nesnažil. Proč taky. Kdybych to pak přejímal jako zákazník, tak by se chlapci při přejímce sakra zapotili a do udávaných parametrů by se nevlezli.
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

6. 9. 2021, 6:29

Hoši, makam na tom :) trva to, ale predsa. Zohnal som nejaky hlinik, tak som nieco spravil. Kym sa clovek nauci cad/cam, zreferovat, pouzivat nastroje..
Tak pom spachal prvu podlozku..
Aby ste boli v obraze, tak mam taku mensiu frezku, ktora snad stvori väcsiu..
Trosku je problem kym som sa zorientoval v Came ako dat spravne 0 a nezabudnut na nieco.
Ale hram sa.
Přílohy
20210906_191848.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 9. 2021, 6:47

👍
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

6. 9. 2021, 6:54

Kdo si hraje nezlobi.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

24. 4. 2022, 8:17

Trochu si to citam..
Linear opriem o pravitko a dotiahnem.. ale uvidim este..
Foto je este z minuleho roka, minule som len do frezky nalial chladiacu, ocistil premazal. Cez zimu vsetko stalo koli zime.
Este nemam spraveny druhu stranu osy Y. A ako som pozeral, tak ani obrobene ulozeenie skrutky.
Ake podlozky pod skrutky do zapustenych dier?
Přílohy
20211202_210759.jpg
20211202_210754.jpg
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

17. 7. 2022, 7:39

Chlapy, ake sa pouzivaju podlozky na imbusy pod hlinik?
Asi mensie ako na 6hran. ???
Lebo tie su o dost vacsie a teda aj vacsie zahlbenie diery...


Inak cosi robim, ale viac nie. Kazdy ma pre mna viac dolezitejsiej prace ako tej mojej.


Diik
Modros
Příspěvky: 1651
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

17. 7. 2022, 7:47

žádné
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

17. 7. 2022, 7:54

ja radšej používam pérovky, ktoré sú širšie aj keď treba väčšiu dieru na zahĺbení.
námatkou DIN 127, DIN 128, ČSN 02 1740 a ČSN 02 1741 (tieto mám najradšej)
vejárové ČSN 02 1745
zúbkaté napr. DIN9250

a samozrejme Loctite pre istotu (245, 270 a pod.)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“