Stavba cnc frezky-zaciatocnik.

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

4. 12. 2020, 9:13

Máš ty bočnice alespoň naladěné na nějaký tón, ať to nerve uši, že to hraje falešně?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2020, 9:16

i-čko je totální blato, používáme Hepko a i to je katastrofa pokud je síla trochu zboku.

Doporučuji si udělat jednoduchý test:
na jednu stranu si dej nějaké vyložení aby dosáhhlo na tu druhou a pevně (jednostranně) jej přišroubuj
na druhou stranu dej hodinky vůči tomu vyložení
no a pak zatlač na to i-čko a budeš se divit

Tím že to sváže osa přes vozíky se to ještě zhorší, bude to kmitat jak ratlík.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 12. 2020, 9:20

3pajky píše: 4. 12. 2020, 9:11 V pohode, beriem nazor. Preco si musim vybrat co budem obrabat?
Ked uz ocel, tak drevo to musi zozrat. V tomto stadiu to uz asi nema zmysel prerabat v zmysle, ked je to uz tam, tak by som to musel ajtak menit, ako aj potom. Ale teda som zvedavy ako sa to bude spravat. Teraz mi uz beha hlavou ze by bolo lepsie to hodit na rysovaciu dosku a miesto zltych iciek nieco uzavrete..
Ale zase stale mam pocit ze ako tak by to mohlo behat. V zmysle celkom obstojne.

Nejako som sa rozhodol do toho ist, niekto si kupi motorku..
Ale teda je s tym tolko drbacky ze radsej kupit starsi stroj a zmodernizovat.
stavíš obráběcí stroj a a tvrdíš že když zvládne ocel tak zvládne i dřevo? když bude zvládat ocel tak dřevo nezvládne určitě....až pochopíš tuhle větu...budeš už zkušený konstruktér.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

4. 12. 2020, 9:37

Neladil som to zatial:-)
Meranie skusim, este musim kupit klinove podlozky a dorobit ostatok.
Preco to nezvladne drevo ked ocel hej? Toto nechapem...??

Neviem co to bude robit, napadlo ma vyztuzit icko vertikalnymi vyztuhamy na skrutkach a pre stycnu plochu podliat napr epoxidom, ale to uz podla vysledku..

No je to moja prva stavba, tak to boli vsetko, ale skusenost na zaplatenie..
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 12. 2020, 7:32

Modros píše: 4. 12. 2020, 9:20 stavíš obráběcí stroj a a tvrdíš že když zvládne ocel tak zvládne i dřevo? když bude zvládat ocel tak dřevo nezvládne určitě....až pochopíš tuhle větu...budeš už zkušený konstruktér.
To jsi mu to teda vysvětlil 💪
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 12. 2020, 8:55

Jo jo, někdy tady padají děsný moudra. :D
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

5. 12. 2020, 11:59

Thomeeque píše: 5. 12. 2020, 7:32
Modros píše: 4. 12. 2020, 9:20 stavíš obráběcí stroj a a tvrdíš že když zvládne ocel tak zvládne i dřevo? když bude zvládat ocel tak dřevo nezvládne určitě....až pochopíš tuhle větu...budeš už zkušený konstruktér.
To jsi mu to teda vysvětlil 💪
on ale vysvetleni nechce....on ma svuj plan a na vsechny rady rekl ze nic z toho neplanuje...podle me si ani pro radu neprisel
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

5. 12. 2020, 6:01

Ved som sa ta na to pytal...
Rady urcite ocenim, ale ked uz mam nieco hotove, tak to teraz nevytrham..
Urcite to nieje dokonale, je to moja prva stavba, tak sa ucim.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2020, 6:19

Cjuz píše: 4. 12. 2020, 9:16 na druhou stranu dej hodinky vůči tomu vyložení
no a pak zatlač na to i-čko a budeš se divit
Já to tady mám spočítaný a nakreslený, tak snad to někomu pomůže.
Pro případné začátečníky připomínám, že nezáleží na tom, co je to za ocel, všechny oceli mají stejnou pružnost (liší se v řádu několika procent).
Přílohy
nosnik I zkrouceni.JPG
nosniky.JPG
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 12. 2020, 7:03

Každý si pod pojmem frézování představí něco jiného. Někdo je šťastný, když mu šestka fréza bere ocel po desetině. Jiný zase hrubuje metrový ocelový bloky a proud špon od fézy by lítal 10m daleko, kdyby frézka nebyla zakrytovaná. To je rozdíl mezi hoby a profi. Tady to stejně skončí u vysokootáčkového vřetena, kde vlastní síly od frézování budou nejspíš slabší, než setrvačné síly pohyblivých částí. Myslím, že i to íčko bude nakonec vyhovovat. Samozřejmě tlustostěný jekl by byl mnohem lepší řešení, ale už to má hotový, třeba to vyhovovat bude. Kdo si hraje nezlobí. Nakonec vám dá za pravdu a druhá frézka bude lepší. :D
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

5. 12. 2020, 7:11

3pajky píše: 4. 12. 2020, 6:58 Prisiel som z prace, tak som dozavitoval jednu stranu, nedalo mi to, tak uz je tam jedno hybatko :-)
Obrázek
Už to tady píšu jen pro pobavení ostatních. :-) Je vidět, že seš lakomej a žádný boty jsi manželce nekoupil, aby Ti zbyly dvoje krabice od bot. Kdyby sis udělal ty experimenty, co jsem Ti psal, tak bys ten lineár dal do středu toho I-čka. :-)

Frézovat to nějak bude. Když dáš malou šponu, a podaří se Ti vyhýbat se vlastním frekvencím stroje, tak z toho polezou pěkný dřevěný výrobky, ale..... Ovšem uvidíme, jak vymyslíš zbytek, třeba předchozí větu odvolám. Kdyby jsi se pustil do přestavby nějakého CNC vraku, nejenže bys měl slušně frézovací stroj, ale hodně by ses naučil.

Mám doma 3D tiskárnu, kterou jsem stavěl v době, kdy nikdo v mém okolí ani nevěděl, že nějaký 3D tisk existuje. Funguje, tiskne, ale dotáhnout ji do konce by bylo dražší, než si pořídit Anet A8. Dnes už vím, že bych vše dělal jinak. Nemám srdce ji odvést do popelnice a tak mi neustále v dílně zavazí. Zatím jseš na stejné cestě, akorát ty stavíš frézku v době, kdy frézky mají více než stoletý vývoj za sebou. :-(
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

5. 12. 2020, 8:23

prochaska.. Ked pozeram na krutenie toho icka, tak ma napadlo ze ono je priskrutkovane k zakladni, takze podla tvojho obrazku by sa spravat nemalo.
Skor si myslim ze sa bude hybat do stran, nemam to este dotiahnuté, potom zmeram, musim objednat klinove podlozky... U nas to nekupim.

Boty som manzelke myslim ze aj kupoval, ale niesom si isty :-)

Ono konstrukciu dost ovplyvnilo ze mam malu dielnu, blbu podlahu a pristup /dvere/..
O ickach by som uvazoval inak keby pripomienky prisli skor ako som ich dal ofrezovat, teraz by mi ich bolo velmi luto.

A hej, pojde tam vysokootackove vreteno, ale na vymenu aj pomalobezne, ale to este musim prerobit /upravit vreteno, dat nahon, a dorobit ATC/ do nejakeho vymenitelneho bloku.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2020, 8:37

3pajky píše: 5. 12. 2020, 8:23 prochaska.. Ked pozeram na krutenie toho icka, tak ma napadlo ze ono je priskrutkovane k zakladni, takze podla tvojho obrazku by sa spravat nemalo.
Bude se to chovat podle toho obrázku, i když v menší míře. Bude se to holt kroutit i se základnou :-) Vem si, že se tady pohybujeme v oblasti setin milimetru, že věc která ti intuitivně přijde jako "nekonečně tuhá" se ve skutečnosti pořád různě kroutí a prohýbá a u obráběcího stroje i ta setina dokáže úplně znehodnotit funkci (protože se v řetězci dalších prvků ty setiny sčítají, ne-li rovnou násobí). Teď už s tím nic nenaděláš, dokonči to (a koriguj podle toho, co ti tady pár opravdu zkušených kolegů dobře radí), aspoň uvidíš, jestli to byly plané kecy nebo jestli to opravdu má vliv :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2020, 9:11

Já bych to ještě nevzdával.
Podle mě pokud bych jednu stranu naarmoval šrouby z horní a spodní strany a pak vnitřek vyplnil nějakou směsí (polymerbeton) tak se tuhost a tlumení profilu změní k lepšímu. Navíc se to nepokroutí jako při nějakém svařování.
.
I profil.PNG
I profil.PNG (40.77 KiB) Zobrazeno 2646 x
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 12. 2020, 11:32

prochaska píše: 5. 12. 2020, 6:19 Já to tady mám spočítaný a nakreslený, tak snad to někomu pomůže.
Pro případné začátečníky připomínám, že nezáleží na tom, co je to za ocel, všechny oceli mají stejnou pružnost (liší se v řádu několika procent).
Výborné, dík!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“