CNC Frézka na balsu

Odpovědět
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

14. 1. 2016, 4:40

Ahoj chtěl bych si postavit CNC gravírku .Nějaký návod na to někde není ? koukal jsem na toto video https://www.youtube.com/watch?v=Yy6A3Mif0QY" onclick="window.open(this.href);return false;
Na gravírování bych rád použil Dremel 3000.
Děkuji za odpovědi, jinak ted budu nastupovat na Programátora CNC strojů a do té doby bych chtěl mít už hotovo :cry:
Naposledy upravil(a) Lify dne 16. 3. 2016, 10:06, celkem upraveno 3 x.
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

14. 1. 2016, 5:05

Přímo pod videem je odkaz: https://www.inventables.com/technologies/x-carve" onclick="window.open(this.href);return false;
tam je možnost objednat, podpora, fórum tak v čem je problém????

A nebo číst, číst a znovu číst tady na fóru. (skoro jak říkal djáďuška Lénin). Nebo je snad líno hledat a číst ???
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

14. 1. 2016, 5:06

OK zkouknu ještě forum
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

14. 1. 2016, 5:33

Lify píše:Ahoj chtěl bych si postavit CNC gravírku .Nějaký návod na to někde není ? koukal jsem na toto video https://www.youtube.com/watch?v=Yy6A3Mif0QY" onclick="window.open(this.href);return false; a sestavení by nebylo složité ,ale jak to rozchodit ?
Na gravírování použiji Dremel 3000.
Děkuji za odpovědi, jinak ted budu nastupovat na Programátora CNC strojů a do té doby bych chtěl mít už hotovo :cry:
Ahoj já bych se chtěl stát chirurgem, Nemocnici na kraji města jsem viděl, tam to nic nebylo při operaci si Saša Rašilov pouštěl magneťák, tak by to přece neměl být žádný problém, jen se musím naučit nějaké stehy, to by mohl být problém.
Skalpely bych koupil v p-labu.
Díky za rady, teď někdy bych měl nastoupit jako primář v Motole.

Tak a teď vážně. Nenapsal jsi co chceš gravírovat, ale podle Dremlika a stroje z videa bych to viděl maximálně na balzu. Nenapsal jsi jestli si to již koupil, nebo se na to teprve chystáš. Kolik na to máš peněz, jestli 10 000Kč (kup si 3D tiskárnu Rebel II, tam se naučíš taky spoustu věcí), jestli 50 000Kč, tak to už se nějaký starší strojek, nebo nějaká tragická čína dá koupit. 100 000Kč, OK to už se můžeme bavit, že si stroj postavíš sám, ale bude to trvat rok a spoustu si toho budeš muset udělat sám.
Jinak návod asi nějaký je, já jsem jej nesháněl, protože nejsem takový dobrodruh, abych se pouštěl do věcí na které zatím nemám, popřípadě se dají udělat/sehnat levněji. Jinak tě od toho neodrazuji, já sám jsem v práci postavil dvě skládačky 3D tiskárny Felixe 3.1 a nyní sháním díly na vlastní verzi, kterou si postavím domů, ale to až po půlročních zkušenostech. Na CNC frézku prostě zatím nemám a i kdybych měl, tak vzhledem k časové náročnosti asi dotáhnu něco z Reichu s vyhořelým systémem a překopu to na Gravos. Celá ta konstrukce je postavená z hliníkových profilů od firmy Item, bohužel i ten Felix je z 8-mičkové řady a ještě jsou tam některé díly dělané z profilů 8 40x80. Tohle drandítko je stavěné z 5-kové řady konkrétně 5 20x40. To je totální úlet, z toho postavíš tak zapisovač (upněš do toho fixu) nebo AirBrush (koupíš hlavu z CZRobotics). Gravírovat s tímhle opravdu moc nepůjde, i když mám Dremlíka moc rád (sám mám 4000-ku vrtačku a lupinkovou pilku) tak na tohle moc není (jasně spousta lidí tu má na stroji Proxxcon, nebo něco podobného, ale není to ono, ideální je pokud můžeš řídit otáčky vřetena na dálku a to tady moc nejde). Hliníkové profily Item jsou báječné, každé dva roky jezdím k Itemům do Německa na přezkušování na certifikát a postavil jsem z nich spoustu věcí, ale na tohle se vážně nehodí.
Stroj z videa je konstruován asi takto: vezmeš něco co bylo původně vymyšleno pro statické aplikace a začneš to namáhat dynamicky (ty spoje na to nejsou dělané, tedy nepředpokládám že budeš používat univerzální zpevňující spoje), ty motýlkové matky a pod na to vážně nejsou. Do drážek hodíš kolečka, přes krokáče přetáhneš řemínek a připneš na to Dremlika. Celé to budeš řídit Arduinem. Jasně Arduino je super, taky jej používám pro spoustu aplikací, ale zrovna tady jej vidím nerad.
Ohledně programování, tak existuje spousta programů pro CNC stroje a hláška budu programátorem CNC je tak trochu výkřik do tmy, tudíž by si to chtělo vyjasnit v čem máš vlastně programovat.

Tudíž teď bych ti doporučil následující postup:
1) uklidni se, nenaser se, počítej třeba do 3, nebo do půl čtvrté, když ti to nebude stačit
2) začni pomalu procházet fórum
3) ujasni si co máš vlastně dělat, jestli programovat CNC soustruh, CNC frézku, obráběcí centrum
4) zjistit co má ten stroj/stroje za řídící systém
5) jaké programy se v práci, kam nastupuješ používají
6) vybrat si vhodná vlákna na fóru a podrobně jej pročíst
7) zjisti co za materiály obrábíte (ona se totiž jinak obrábí ocel, jinak hliník, plasty, dřevo apod.)
8) opět vyhledat a prostudovat příslušná vlákna
9) jestli firma vyrábí šroubky, komponenty, formy, součástky pro ISS, součástky pro ponorky, díly jaderného reaktoru, těsnění, podložky pod trofeje pro myslivce, reklamu
10) zajít na výrobu a koukat chlapům u strojů přes rameno a neustále se jich na něco ptát (ne jaký má ta jeho kozy, nebo jak hrála Sparta, ale proč použil zrovna tento nástroj a jaké používá otáčky a posuny)
11) poreferovat nám (ale to bych viděl tak nejdříve na 13.1.2017

PS: Jinak díky za video, podle tohohle asi postavím strojek na nanášení katalyzátorů s uhlíkovými vlákny, item máme, krokáče koupím z microconu, jen místo Arduina radši koupím nějaké GVE od Mirka Vostárka.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

14. 1. 2016, 6:37

Tak jsem to napsal špatně, 1)Jdu na střední na programátor cnc strojů
2)chci to mít pro domácí účely(železniční modely)
3)balsa,tvrdý karton
za napsání blbého dotazu se omlouvám :(
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

15. 1. 2016, 10:02

Jo, tak to je jiná. Potom je takováto geneze vcelku rozumný postup. Nejdřív si postavím něco doma a to co se naučím ve škole si odzkouším doma.
Každopádně jak jsem psal výše, tak tento strojek je opravdu na balzu, karton a tvrdý papír max. Zase jako základ nějakého nanášecího stroje to bude super, včera večer jsem na to koukal a asi spoustu věcí zkopčím.
Časem dospěješ do stádia, kdy si buď pořídíš nějakou pořádnou mašinu, nebo toho budeš mít z práce dost a doma budeš chtít vypnout.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 1. 2016, 9:15

Poriadnu masinu napr toto: :D http://www.youtube.com/watch?v=f4ptBpVOSuY" onclick="window.open(this.href);return false;
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

15. 1. 2016, 10:20

No zrovna tohle jsem nemyslel, to i ten předchozí strojek byl lepší. Koukni se po fóru, inspirace je tu dost.
Každopádně je dobře, že chceš vědět jak to funguje dopodrobna.
Jenom já osobně bych se v tomto případě Arduinu vyhnul.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

16. 1. 2016, 9:32

Sestrojení cncčka by nebyl problém ,ale neuměl bych to rozchodit
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 1. 2016, 8:56

vždy je to otázka peněz nebo času. Při dostatku peněz se koupí hotová věc - třeba nějaká čínská gravírka, a když peníze nejsou, musí být čas a energie a ... vytrvalost. Na vytrvalosti ztroskotá spousta projektů.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 1. 2016, 8:59

a na penězích ten zbytek :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2016, 9:23

no ono to je o tech penezich dost relativni
spis je to zacatecnicka idea
i kdyz pomines cenu vlozeneho casu
tak ty zacatecnicke pokusy v drtive vetsine vyjdou draz nez cinsky stroj ktery pouzijes jako polotovar

lepe to vyjde jen v pripade ze se nejaky ten material najde uplne zadarmo nebo se tomu pomuze nekde u zamestnavatele
a stejnetak se strojnim vybavenim
ufusuje se to v pracovni dobe za cizi penize
tak to pak jo to pak muze vyjit i levneji nez cinsky polotovar
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 1. 2016, 3:22

ještě mne napadlo - s ohledem na věk a tedy i zkušenosti a znalosti - najdi si v okolí nějakého amatéra (profík tě do dílny asi nevezme) s trochu vybavenou dílnou a choď na čumendu, snaž se mu pomáhat třeba s úklidem špon a nasávaj za to, co on umí. Lecos pochopíš a naučiš se, možná ti časem poradí i se stavbou.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

17. 1. 2016, 3:37

Já chodím k sousedovi do dílny (postavil už tři traktory na uklízení sněhu a bagr) a pomáhám mu s tím
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2016, 4:07

ideal
presne tak jsem zacinal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“