CNC Frézka na balsu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 3. 2016, 3:23

Btw. když ti stále ty tyče tlačim, tak jsem si cvičně spočet náklady (přesah je jen rezerva na začištění atp., ložiska jsou fakt jen ložiska bez pouzder, myslim, že by s nima měl vystačit).

T.

EDIT: zkusil jsem i levnější variantu (25/20/12) a přidal jsem i výpočet průhybu při 100 kilech na středu alá http://e-konstrukter.cz/technicke-vypoc ... ho-nosniku (jako dýlku dávám rozjezd). Osobně bych si ten litřik připlatil.
Lify_tyce_cena_pruhyb.pdf
(47.16 KiB) Staženo 342 x
Lify_tyce_cena_pruhyb_vaha.pdf
..a ještě hmotnost tyčí
(56.95 KiB) Staženo 405 x
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 24. 3. 2016, 10:09, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2016, 4:38

Thomeeque píše:Btw. když ti stále ty tyče tlačim, tak jsem si cvičně spočet náklady (přesah je jen rezerva na začištění atp., ložiska jsou fakt jen ložiska bez pouzder, myslim, že by s nima měl vystačit).

T.

EDIT: zkusil jsem i levnější variantu (25/20/12) a přidal jsem i výpočet průhybu při 100 kilech na středu alá http://e-konstrukter.cz/technicke-vypoc ... ho-nosniku (jako dýlku dávám rozjezd). Osobně bych si ten litřik připlatil.
Lify_tyce_cena_pruhyb.pdf
Kde jsi přišel na zatížení těch tyčí 100kg, portál pokud bude mít tak cca 5kg tak to bude moc.Trochu mě ty Tvoje výpočty ceny za ty kuličková pouzdra a tyče, nesedí - nezahrnuls tam do toho výpočtu jenom dvě kuličková pouzdra, místo 4ks na osu X a Y, a ještě taková drobnost, já používám na nejdelší ose na frézce tj. při frézování od leva do prava, když stojím před frézkou, označení osa X. Ty to máš trochu opačně, ale třeba to máš správně a já to mám blbě.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 3. 2016, 4:56

Bob píše:Kde jsi přišel na zatížení těch tyčí 100kg, portál pokud bude mít tak cca 5kg tak to bude moc.
Mě to zajímalo pro 100kg (přesněji 1kN), tak jsem to tam dal, máš pravdu, že jsem mohl dát možná něco rozumnějšího (řekněte si, přepočítám). Každopádně závislost průhybu na síle je lineární, pro 5kg vyděl 20ti.

Spíš čekám, kdo mě sjede za to jako dýlku dávám rozjezd, ale přijde mi to vhodnější než celková dýlka..
Bob píše:Trochu mě ty Tvoje výpočty ceny za ty kuličková pouzdra a tyče, nesedí - nezahrnuls tam do toho výpočtu jenom dvě kuličková pouzdra, místo 4ks na osu X a Y
Cenovky ložisek jsou klikací, je to vždy 4kusový set.
Bob píše:a ještě taková drobnost, já používám na nejdelší ose na frézce tj. při frézování od leva do prava, když stojím před frézkou, označení osa X. Ty to máš trochu opačně, ale třeba to máš správně a já to mám blbě.
Zleva doprava mi k X taky sedí, ale asi se neshodnem, čemu řikáme stát před frézkou :D Za mne:

Obrázek

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

24. 3. 2016, 5:06

Chlapci moji milí nejde o ten metrák ,ale o příklad ... :wink:
Včera jsem navrhovala jiný nosník a použila výpočet podle metodiky zatěžování v důlním provozu ...
šlo jen o ověření co to dá a s menším reálným zatížením to nemělo vlastně nic moc společného ...
naše stroje jsou mnohdy předimenzované nebo naopak ,zkrátka ode zdi ke zdi ...
Asi bych použila průměr 25mm a to všude ,zjednoduší se výroba a třeba pozdější využitelnost dílů na jiný stroj je větší ...
...před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát ... :lol: :twisted:
:D :P
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 3. 2016, 5:14

pavlaxy píše:Asi bych použila průměr 25mm a to všude ,zjednoduší se výroba a třeba pozdější využitelnost dílů na jiný stroj je větší ...
Já myslim, že se výroba moc nezjednoduší a dát 25mm na Z je imho kravina, jen to zbytečně oddálí osu vřetena. U Y je naopak možná škoda, že nemaj víc jak 30*.

*pokud má někdo pocit, že toto nemám tak úplně ze své hlavy, má pravdu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2016, 5:30

Ve všech kreslících programech co mám ProgeCad, Alibre Design, Rhino, je orientace os taková při kreslení jak to popisuj já. I v CAM , které používám, je tato orientace os při obrábění stejná jako při kreslení, tím že to máš jinak, no když Ti to vyhovuje proč ne. A stát před frézkou, je stát před ni vpředu před ovládacími prvky, a mít před sebou stůl frézky orientovaný svojí delší delší stranou k obsluze tj. nikoliv stát na boku frézky, nebo dokonce za ni.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 3. 2016, 5:43

Bob píše:Ve všech kreslících programech co mám ProgeCad, Alibre Design, Rhino, je orientace os taková při kreslení jak to popisuj já.
A já..
Bob píše:I v CAM , které používám, je tato orientace os při obrábění stejná jako při kreslení, tím že to máš jinak, no když Ti to vyhovuje proč ne.
Nemám to jinak, jen si asi nerozumíme.
Bob píše:A stát před frézkou, je stát před ni vpředu před ovládacími prvky, a mít před sebou stůl frézky orientovaný svojí delší delší stranou k obsluze tj. nikoliv stát na boku frézky, nebo dokonce za ni.
Obrázek
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2016, 6:10

Thomeeque píše:
Bob píše:Ve všech kreslících programech co mám ProgeCad, Alibre Design, Rhino, je orientace os taková při kreslení jak to popisuj já.
A já..
Bob píše:I v CAM , které používám, je tato orientace os při obrábění stejná jako při kreslení, tím že to máš jinak, no když Ti to vyhovuje proč ne.
Nemám to jinak, jen si asi nerozumíme.
Bob píše:A stát před frézkou, je stát před ni vpředu před ovládacími prvky, a mít před sebou stůl frézky orientovaný svojí delší delší stranou k obsluze tj. nikoliv stát na boku frézky, nebo dokonce za ni.
Obrázek
Hele já mluvím o normální frézce kde je v 99% stůl delší stranou k obsluze. Když frézuji v práci i doma tak mám v levém spodním rohu stolu 0 a od té 0 vychazím, pokud to máš jinak a nějaká ta frézka to má taky jinak, tak to je jinak, ale všeobecně ty osy frézky jsou tak,jak popisuji já, (taky takovou jednu frézku máme v práci, kde skutečně stojíš bokem tj. k menšímu rozměru stolu). Ale nikdo na ní nechce dělat ( máme převahu frézek, proti frézařům ) Takže si popisuj osy na frézce jak chceš, je to tvoje věc - připomíná mě to, jak jsem se setkal na letišti s jedním modelářem, a tem měl na vysílačce obráceně nastavené výchylky výškovky, a že mu to tak vyhovuje - tak proč ne, je to jeho věc.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2016, 6:41

Bob píše:Takže si popisuj osy na frézce jak chceš, je to tvoje věc - připomíná mě to, jak jsem se setkal na letišti s jedním modelářem, a tem měl na vysílačce obráceně nastavené výchylky výškovky, a že mu to tak vyhovuje - tak proč ne, je to jeho věc.
No nevím nevím, ale řekl bych, že na frézce máš opačně výchylky ty a ne Tom. ;-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 3. 2016, 6:49

Bob píše:Hele já mluvím o normální frézce kde je v 99% stůl delší stranou k obsluze. Když frézuji v práci i doma tak mám v levém spodním rohu stolu 0 a od té 0 vychazím, pokud to máš jinak a nějaká ta frézka to má taky jinak, tak to je jinak, ale všeobecně ty osy frézky jsou tak,jak popisuji já, (taky takovou jednu frézku máme v práci, kde skutečně stojíš bokem tj. k menšímu rozměru stolu). Ale nikdo na ní nechce dělat ( máme převahu frézek, proti frézařům ) Takže si popisuj osy na frézce jak chceš, je to tvoje věc - připomíná mě to, jak jsem se setkal na letišti s jedním modelářem, a tem měl na vysílačce obráceně nastavené výchylky výškovky, a že mu to tak vyhovuje - tak proč ne, je to jeho věc.
Tyče jsem počítal pro koncept, který tu aktuálně probíráme, což je frézka s pohyblivým portálem, kde (resp. u portálek obecně) je běžnější (v tvém žargonu normální) chápat předek tak, jak vidíš na obrázku. I tady platí, že X je zleva doprava a nula je v levym dolnim (přednim) rohu stolu.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 24. 3. 2016, 7:05, celkem upraveno 2 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

24. 3. 2016, 6:52

Thomeeque píše:Btw. když ti stále ty tyče tlačim, tak jsem si cvičně spočet náklady (přesah je jen rezerva na začištění atp., ložiska jsou fakt jen ložiska bez pouzder, myslim, že by s nima měl vystačit).

T.

EDIT: zkusil jsem i levnější variantu (25/20/12) a přidal jsem i výpočet průhybu při 100 kilech na středu alá http://e-konstrukter.cz/technicke-vypoc ... ho-nosniku (jako dýlku dávám rozjezd). Osobně bych si ten litřik připlatil.
Lify_tyce_cena_pruhyb.pdf
Díky, je fakt že ten litr ještě není takový rozdíl
pavlaxy píše:Chlapci moji milí nejde o ten metrák ,ale o příklad ... :wink:
Včera jsem navrhovala jiný nosník a použila výpočet podle metodiky zatěžování v důlním provozu ...
šlo jen o ověření co to dá a s menším reálným zatížením to nemělo vlastně nic moc společného ...
naše stroje jsou mnohdy předimenzované nebo naopak ,zkrátka ode zdi ke zdi ...
Asi bych použila průměr 25mm a to všude ,zjednoduší se výroba a třeba pozdější využitelnost dílů na jiný stroj je větší ...
...před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát ... :lol: :twisted:
:D :P
25mm na všech osách ? no nevim na Z by stačila menší a zase na Y by možná ta 30mm byla lepší
Jinak koupil jsem dnes překližku 18mm 700x500 a dřevotřísku 12mm 2000x5000 za 49 kč No nekup to
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

24. 3. 2016, 8:09

Tak jsem si udělal plánky v pdf (25, 20 mm jsou pouze otvory, protože nevím jestli to bude teda 30, 25 mm nebo jinak ,když tak se zmenší konce tyčí na soustruhu na 25,20 mm)
Výkres5.pdf
(13.19 KiB) Staženo 193 x
Výkres4.pdf
(13.19 KiB) Staženo 234 x
Výkres3.pdf
(13.08 KiB) Staženo 282 x
Výkres2.pdf
(19.25 KiB) Staženo 169 x
Výkres1.pdf
(19.32 KiB) Staženo 200 x
Naposledy upravil(a) Lify dne 24. 3. 2016, 9:20, celkem upraveno 1 x.
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 3. 2016, 8:15

Lify píše: Jinak koupil jsem dnes překližku 18mm 700x500 a dřevotřísku 12mm 2000x5000 za 49 kč No nekup to
to nevím co s tím chceš dělat, jestli to takhle kupovat po prkýnkách s tím že se budou hodit....
Na čem to chceš řezat? Ocaskou?
zapátrej, někde u Vás v okolí určitě bude nějaká prodejna pro truhláře kde prodávají deskový materiál (lamino) a budou tam mít formátovací pilu
tam ti nařežou překližku nebo tu dřevotřísku s tolerancí do 1-2 desetin milimetru za pár korun
budou to pravoúhlé čisté rovné řezy
1 m2 lamina tl. 18mm stojí cca 250,- Kč
chce to jen jediné
vědět přesně co chceš, mít to namalované a okotované na kusu papíru, na nějaký .něco na flešce se ti vys...
za 500,- pořídíš komplet desky na malého dřeváčka nařezané s dostatečnou přesností
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

24. 3. 2016, 8:53

testone píše:
Lify píše: Jinak koupil jsem dnes překližku 18mm 700x500 a dřevotřísku 12mm 2000x5000 za 49 kč No nekup to
to nevím co s tím chceš dělat, jestli to takhle kupovat po prkýnkách s tím že se budou hodit....
Na čem to chceš řezat? Ocaskou?
zapátrej, někde u Vás v okolí určitě bude nějaká prodejna pro truhláře kde prodávají deskový materiál (lamino) a budou tam mít formátovací pilu
tam ti nařežou překližku nebo tu dřevotřísku s tolerancí do 1-2 desetin milimetru za pár korun
budou to pravoúhlé čisté rovné řezy
1 m2 lamina tl. 18mm stojí cca 250,- Kč
chce to jen jediné
vědět přesně co chceš, mít to namalované a okotované na kusu papíru, na nějaký .něco na flešce se ti vys...
za 500,- pořídíš komplet desky na malého dřeváčka nařezané s dostatečnou přesností
řezat mi to bude kamarád truhlář z klubu
Doma jsem měl překližku,ale ještě jsem potřeboval koupit 18mm a tu dřevotřísku jsem koupil z toho důvodu, že by se na to mohla hodit(třeba jako spodní deska)
Mám to vytisklé a zítra mi to rovnou v klubu nařeže velkou formátovací pilou
Jinak prosím jestli takto jo nebo ne ,aby se to zítra nenařezalo a někdo pak řekl že je to ....
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 3. 2016, 11:34

tak příjdeš o 49kč...stejně tam pojedeš ještě nekolikrát :D není ta cena nějakej překlep?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“