Soustruh na dřevo

Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

27. 1. 2016, 12:04

No když to vidíš takhle... Ale nutno podotknout, že motor ovládaný pouze měničem nedá nízké otáčky s rozumným krouťákem. Tam se zase uplatní ta převodovka.
Samo postav si tu ****** co zamýšlíš, stejně to vyjde v rozumné kvalitě dráž než tohle řešení. Krom toho ten vřeteník z tý padesátky se ti odmění robustností a váhou a nepřijde mi že 40cm na výšku a 90 na dýlku je teda nějaká velká kráva.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 1. 2016, 12:12

navyse ten vretenik hotovy ti usetri tak 50% prace a jeto hotova odskusana vec.
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

27. 1. 2016, 12:17

Je mi jasný, že nějaký převody budu potřebovat. A prostě takovou krávu doma nechci. Navíc řešit nákup věci, když nevíš ani přesnou cenu (cena za kg mi je k ničemu, když nevíme váhu). Pro mě kromě robustnosti, o které nelze pochybovat, to má hodně negativ...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22392
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2016, 7:55

tak to pojmi jako polotovar
prevodovku vykuchej a pouzij to jako robustni kostku s loziskama pro vreteno a vretenem
na to dej primo remenici a motor s menicem
zadnej rachot, plynule otacky, tuhost

urcite najdes stroj kterej bude kvuli necemu pro ostatni nepouzitelnej a pro tebe tudiz dost levnej kdyz to pojmes jako polotovat tak pro tebe idealni
budes s tim mit v konecnem dusledku minimum prace a investic


vem si ze takovej stroj treba poridis za cenu tech lozisek ktere uvazujes nandat na tu tvoji trubku
proste jakmile se ten stroj z nejakeho duvodu stane pro nekoho srotem tak je jedno kolik stojej ty komponenty z kterejch je poskladanej
nikomu se to nevyplati rozebirat krom tebe kterej to dokazes vyuzit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 1. 2016, 8:23

já vidím největší problém v tom, že ty chceš něco co bude schopné točit 1m špalek a představuješ si,že to bude svařené z několika jaklů vážit metrák nebo dva aby se to dalo šoupnout někam do rohu a celé to bude stát pár tisíc ... testone ti nabídl masivní vřeteník za 20kč/kg uvedl že to váží cca 500kg-1000kg takže 10000, až 20000,- asi ti to připadá moc.. ale zkus si udělat náčrtek, spočítat cenu dílů, cenu obrábění atd.. a ještě rád po tom šáhneš..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2016, 9:04

Po pročtení mě začíná být jasnější, k čemu ten soustruh má být. Takže:

K točení misek a talířů potřebuješ něco, co má stabilitu a tuhost. Jednoznačně bych šel do nabízeného vřetene - už kvůli tomu, že na to můžeš hodit bez problému univerzálku. Bez té se neobejdeš. Naopak převody jsou ti na nic - to bych vykuchal a na hřídel bych si nechal udělat řemenici pro přímý náhon - motor kolem 2,2 kW 1440 ot. Převody si spočítej, tak, aby jsi tam měl požadované otáčky - ideální 1400, 1800, 2000, 2400 otáček (čísla představují minimum a maximum otáček!!). Pokud to uděláš, máš pevný a stabilní základ, který něco vydrží. Zapomeň přitom na řešení ve stylu "vyliju betonem" aby to mělo hmotnost. To ti bude na hovno, pokud budeš mít chatrné vřeteno, protože to bude vibrovat.

U samotného soustružení misek a talířů je problém materiál, protože při prvním upnutí je nevyvážený - i když ho pečlivě ořežeš. Když to pustíš na 1800 ot. tak ti to v případě lehkého vřetene odpochoduje. Ty musíš co nejdříve po spuštění obrobek orovnat, aby jsi zamezil vibracím, a pak teprve dělat tvar.

Co se týče toho leštění - to uděláš i při 1800 ot. Ale za dvou podmínek: musíš mít perfektně nabroušené nože, a samotný výrobek perfektně vybroušený. Proto potřebuješ přepínání otáček soustruhu do protisměru - takto nejsnáze vybrousíš místa, kde ti leta jdou proti směru soustružení. Samotné broušení je dost pracné - musíš ho dělat min třemi st zrnitosti papíru - 60, 120, 200 a pak teprve leštit. Pro broušení je rozhodující to, jak ostré máš kudly, pokud jsou tupé, tak budeš brousit doslova jak blbec, a výsledek bude stát za ******. Samotné leštění pak můžeš udělat pilinama mebo hadrem na přírodní bázi, použít vosk, olej nebo nitrolak a přeleštit - výsledek je vždy dobrý.

Co se týče samotných otáček soustruhu - jer fakt že čím větší, tím lepší - jenže tady je problém s materiálem a jeho nevyvážeností v kombinaci s upnutím. Mohl bych ti nafotit díru ve stropě v dílně, kdy mi takto obrobek ze soustruhu vylítnul. (docela slušný adrenalin, když ti to letí cca 10 cm kolem hlavy a pak se to do něčeho zarazí .....) praxí ale poznáš, co si pak můžeš dovolit a co už ne.

Já jsem jinak vytočil těch misek a talířů hodně - za totáče jsme totiž měli na toto kšeft od Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV) - dnes už to samozřejmě nexistuje - dělalo se až několik set kusů měsíčně a jelo to přes šest let - takže zkušenosti s tím mám bohaté a rozhodně ví, o čem mluvím. Takže je ti k ničemu převodovka, měniče, betonový podstavec a nějaké další píčoviny. Snaž se o co nejjednodušší řešení. Možná, že se mi sem podaří i nafotit soustruh, na kterém jsem to dělal, ten totiž přesně odpovídá uvedeným specifikům a já ho mám do dneška.
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

28. 1. 2016, 9:47

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Asi takto by to mělo být. Pořád mi přijde blbost, koupit tohle obrovské hovado, ze dvou třetin ho vykuchat a použít z toho "pouze" vřeteník, ke kterému stejně budu muset nechat vyrábět řemenice apod. Přijde mi to takové plýtvání...Kdyby bylo něco trochu menšího, nejlépe už vykuchaného nebo se zmršenou převodovkou...
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

28. 1. 2016, 11:30

TomasNev píše:Děkuji za vyčerpávající odpověď. Asi takto by to mělo být. Pořád mi přijde blbost, koupit tohle obrovské hovado, ze dvou třetin ho vykuchat a použít z toho "pouze" vřeteník, ke kterému stejně budu muset nechat vyrábět řemenice apod. Přijde mi to takové plýtvání...Kdyby bylo něco trochu menšího, nejlépe už vykuchaného nebo se zmršenou převodovkou...
zdravim, v predeslem prispevku jsi dostal vyčerpavajici odbornou odpoved ,jiz ve treti vete se pise at jdes do toho nabizeneho vretene ,to ti ostatne radi vsichni .a ty na to odpovis ze je to blbost kupovat takove hovado ,,mas svuj nazor a predstavu ,ovsem nepodlozenou zkusenostmi jakou maji lide kteri ti odpovidaji ,stale jim vyvracis jejich rady a tak mi nejak unika proc jsi na tomto odbornem foro žadal o radu . nic ve zlem ,jen konstatuji... j
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

28. 1. 2016, 11:40

Já nic nevyvracím. Rady přijímám a poohlédnu se. Děkuji všem za pomoc a rady. Akorát se mi ekluje vykuchat funkční věc a udělat z toho hromadu šrotu...
Naposledy upravil(a) TomasNev dne 28. 1. 2016, 11:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2016, 11:43

nešahej na tu žehličku ,spálíš se !!! Aůůu bolí mami mooc bolí .
Tak asi tak ,není nad vlastní zkušenost :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

28. 1. 2016, 11:47

R - stick píše: Naopak převody jsou ti na nic - to bych vykuchal a na hřídel bych si nechal udělat řemenici pro přímý náhon - motor kolem 2,2 kW 1440 ot. Převody si spočítej, tak, aby jsi tam měl požadované otáčky - ideální 1400, 1800, 2000, 2400 otáček (čísla představují minimum a maximum otáček!!). Pokud to uděláš, máš pevný a stabilní základ, který něco vydrží. Zapomeň přitom na řešení ve stylu "vyliju betonem" aby to mělo hmotnost. To ti bude na hovno, pokud budeš mít chatrné vřeteno, protože to bude vibrovat.
proč nejsou vhodné stávající převody ?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 1. 2016, 12:22

nejde o to něco kuchat nebo nekuchat.. za tu cenu nic levnějšího nevyrobíš.. osobně nevidím důvod to kuchat.. máš převodovku tak proč ji kuchat? kdybys to stavěl od základu sám tak pochopím, že to uděláš tak je napsáno v druhé části příspěvku a to tak že vezmeš "trubku" na konec dáš 4 řemenice a přehazuješ řemeny protože to je nejlevnější a rozumně levně udělatelné... ale pokud máš převodovku již hotovou proč by jsi to kuchal? dávat k tomu měnič je asi taky blbost když ten vřeteník má 18 nebo kolik rychlostí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

28. 1. 2016, 12:41

I to je pravda. Musím si to nechat celé projít hlavou, mám čas....
Testonemu moc děkuji za nabídku, třeba ji opravdu využiji. Zatím nevím..
Naposledy upravil(a) TomasNev dne 28. 1. 2016, 12:50, celkem upraveno 1 x.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

28. 1. 2016, 12:45

http://stroje.bazos.cz/inzerat/56833308 ... -drevo.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

28. 1. 2016, 12:47

TomasNev píše:I to je pravda. Musím si to nechat celé projít hlavou, mám čas....
Jen do té doby než ten vřeteník z SS50 od Testoneho někdo koupí před tebou :wink:
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“