MiniCNC s Arduinem a GRBL

Odpovědět
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

27. 1. 2016, 9:15

Nazdar chlapi!

Mám tady pár krokových motorků, tak jsem chtěl postavit mladýmu nějaký pidiCNC na dremla (a třeba mu to dát jako stavebnici), ať si nějak inteligentně hraje.
Chtěl jsem na to použít tuto arduino sadu, ale teď se do toho nějak začínám zamotávat.
Zjistil jsem, že MACH s těmahle hračkama nekamarádí. Na něco to ale prodávají ne? Čím se to dá řídit?

Prosím ty zkušenější o nějaké nakopnutí správným směrem, nejlíp v češtině.
Děkuji
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 1. 2016, 9:28

Arduino + GRBL je alternativa k PC + Mach.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

28. 1. 2016, 6:39

Chvilku mi po ránu trvalo, než jsem pochopil. První reakce byla - jak může Arduino nahradit PC?

Takže jestli už mi to došlo, je to míněno tak, že MACH vezme G-kód, nadělá z něj impulsy, a ty pošle do driverů. Všechna nastavení jako počty kroků, reakce na endstopy apod. se dělají v MACHu
Na rozdíl od toho do Ardunina se posílá G-kód, impulsy vyrobí Arduino a pošle je do GRBL desky do driverů. Z toho usuzuji, že uvedená nastavení a reakce na čidla se musí nějak nahrát přímo do firmware Arduina.
Je to tak?
A jaké programy se potom v PC používají? Myslím tím něco, v čem G-kód otevřu, spustím jeho odesílání do Arduina, můžu ovládat nájezdy, můžu vidět průběh operací, souřadnice apod...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 1. 2016, 6:54

ano je to tak jak jsi napsal , a je to ta lepší alternativa než generovat pulzy na LPT portu pc .A ano konfiguraci - počet kroku , reakce koncáku a další nastavíš ve firmware , ale je to tam většinou pěkně popsané . některé parametry se dají poslat i přez sender do eeprom arduina . hledej GRBL sender třeba tady :
https://www.google.cz/search?q=grbl+sen ... Cj4QsAQIMQ" onclick="window.open(this.href);return false;


http://www.instructables.com/id/3020-CN ... Shield-V3/" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 1. 2016, 7:32

http://www.youtube.com/watch?v=1ioctbN9JV8" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 1. 2016, 8:46

VirtualMan píše:Chvilku mi po ránu trvalo, než jsem pochopil. První reakce byla - jak může Arduino nahradit PC?

Takže jestli už mi to došlo, je to míněno tak, že MACH vezme G-kód, nadělá z něj impulsy, a ty pošle do driverů. Všechna nastavení jako počty kroků, reakce na endstopy apod. se dělají v MACHu
Na rozdíl od toho do Ardunina se posílá G-kód, impulsy vyrobí Arduino a pošle je do GRBL desky do driverů. Z toho usuzuji, že uvedená nastavení a reakce na čidla se musí nějak nahrát přímo do firmware Arduina.
Je to tak?
Stejně, jako je PC (s Windows) platforma, na které běží program Mach, tak je Arduino platforma, na které běží program GRBL. GRBL je program, ta deska je periferie k Arduinu (na němž běží GRBL), analogicky k driveru připojenému na LPT port PC, na němž běží Mach.. Pokud bys měl jiný driver, je možný ho připojit přímo na piny Arduina.. Jinak mám pocit, že je možno sjíždět gcode i z SD karty.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“