Elektrorozvaděče a jak na ně

Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

20. 2. 2016, 6:26

Vše děláte na vlastní nebezpečí. Autor nebere žádnou zodpovědnost za vaše případné újmy na zdraví, životě, majetku či jiné.

V soušasnosti se snažím "nasypat elektrohavěť" do rozvaděče .
asi udělám nové obecné vlákno ...
Mohly by zde být fotky jak se kdo vypořádal se všemi těmi krabičkami a klubkem drátů ...pro inspiraci
Předem říkám že vím o normách a doporučeních atd.
Šedá je teorie a věčně zelený strom života ,ale o ten právě jde ....
Naposled jsem dělala rozvaděč ještě s černými bakelitovými jističi a deony kde se vyvazovalo provázkem ...
DIN lišty nebyly ...
první součást s kterou neudělám chybu bylo a chci ho mít je
Bezpečnostní STOP tlačítko v krabičce_ ABB_CE4P-10R-02_1.jpg
Bezpečnostní STOP tlačítko v krabičce_ ABB_CE4P-10R-02_1.jpg (10.51 KiB) Zobrazeno 7108 x
Začala jsem soupisem Kusovníkem :

03 „ELEKTROHAVĚŤ“

1F PŘÍVODKA 230V16A-25A OEZ
DIN LIŠTA
HLAVNÍ PŘÍVOD svorky
SVODIČ PŘEPĚTÍ 230VAC
SVODIČ PŘEPĚTÍ PC DATA
HLAVNÍ VYPÍNAČ MECHANICKÝ OTOČNÝ VYPÍNAČ 400V3F25A
JISTIČ -CHRÁNIČ 230V25A/30mA
SÍŤOVÝ FILTR 400V25A ELFIS
STYKAČ 3F 16A
START TLAČÍTKO „ON“
STOP TLAČÍTKO „OFF“
STOP BEZPEČNOSTNÍ TLAČÍTKO „CENTRAL STOP“ -koncové vypínače
KONTROLKY
X JISTIČ DRIVERU 6A
AC servodriver Festo SEC-AC-305
Y JISTIČ DRIVERU 6A
AC servodriver Festo SEC-AC-305
Z JISTIČ DRIVERU 6A
AC servodriver Festo SEC-AC-305
V JISTIČ DRIVERU 6A
AC servodriver Festo SEC-AC-305
V JISTIČ MĚNIČE H2O 6A
ZDROJ 24V 5A / 1A
JISTIČ ZDROJE 24V
JISTIČ POMOCNÝCH OBVODŮ
JISTIČ CHLAZENÍ VŘETENA H2O
JISTIČ CHLAZENÍ EMULZE čerpadlo ? Relé 230VAC nebo 24VDC?
ZÁSUVKA NA STROJI ODSÁVÁNÍ – SPÍNANÁ Relé 230VAC
ZÁSUVKA NA STROJI POMOCNÁ
LIŠTA PROPOJENÍ JISTIČŮ
ŽLABY – ŘEZANÉ
WAGO SVORKY
VĚTRÁK 120x120 230VAC + TERMOSTAT

Mimo rozvaděč jsou :
KONCOVÉ VYPÍNAČE XYZ Schneider XCKN2118G11 240V3A
INDUKČNÍ SNÍMAČE XYZ BALLUFF M12
ENEGETICKÉ ŘETĚZY
osvětlení LED DC 24V


Ale celkové zapojení na plachtě A0 se ještě nenakreslilo -ono samo ,jen kusy papíru na kterých jsou kousky schemat ...
Znáte to jistě sami to prostě nějak zapojí ...
A to nemluvím o "duchařině" se stíněním ,uzemněním a podobnými věcmi ...
Naposledy upravil(a) pavlaxy dne 21. 2. 2016, 7:23, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2016, 6:44

Ty sice asi žádnou reakci nechceš (protože žádný dotaz nebyl vznesen).
Ale já stejně napíše jeden nevyžádaný příspěvek. ;-)

Pokud máš plnou bednu jističů a nevíš co s něma, tak jo. Ale jinak bych tam asi necpal jistič pro každý prd (jistič pro osu X,Y,Z, vřeteno, chlazení, osvětlení, odsávání, ovívání obsluhy atd.).
Já teda mám celou dílnu pověšenou na jeden jistič. Nějak by mi přišlo zbytečné jich tam dávat třeba 10 (jistič pro soustruh, frézku, brusku, vrtačku1, vrtačku2, zdroj, světlo, vysavač, radio, ...). Jen pro doplnění - soustruh i frézka jsou ve sranda-provedení s malými příkony. Kdyby to byla tunová hovada, tak by to bylo jinak.
Každé větší zařízení má (nebo by aspoň mělo mít) nějaké své ochrany. Jistič je až taková poslední brzda před totálním průserem. A to zvládne i menší počet výše dimenzovaných jističů.

Máš tam taky fíčko (proudový chránič) s citlivostí 30mA. Ten Ti podle mě každou chvilku vyletí, protože měniče a větší drivery mají slušně velké unikající proudy, které způsobují filtry.

A poslední poznámka: stínění a zemnění není žádná duchařina. Naopak je to docela deterministická záležitost. Duchařinou je to, že se často na stínění (resp. na rušení) svádějí věci, které mají úplně jinou příčinu. Ja to prostě takový univerzální fackovací panák.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

20. 2. 2016, 8:20

Děkuji Mex za první příspěvek to mne samozřejmě zajímá jak to kdo má udělané a proč ...
Záměrně jsem tam nacpala jištění a ochrany ...
Fíčko na kolik miliampér ? nebo žádné ?
jaký na ně bude názor a také filtr napájení pro celý stroj ...
Třeba by mne zajímalo jak na rozvod v domku ,nebo naopak v paneláku ...
Má někdo zkušenosti se svodiči přepětí Dehn a podobnými ...
Idea tohoto vlákna je taková že zde se najdou FAQ .
A ne všichni mají padesátky atd.
Pokud máte dílčí schemata třeba od začátku pěkně popořadě od sloupu před barákem ...
Ve vláknu o magnetu a jeho připojení je dost info :wink: ...
a jak se stroje připojují přes transfotmátory ...
Kolik snese běžná zásuvka 10/16A když mám jistič 25A a limitní příkon stroje na jednu fázi ...
Také popis zajímavých závad ...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 2. 2016, 8:43

ty máš jištěný normální zásuvky 25A jističem? který prase to dělalo? já si myslím že by se sem mělo psát naopak informací co nejméně aby to nedopadlo takhle.. nechápu že se v tomhle státě sere do elektriky každej kdo má do řiti díru.. vždyť oni to jsou jen 3 dráty, vlastně dva a stačí i jeden.. tak co na tom je..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

20. 2. 2016, 8:44

Mex píše: A poslední poznámka: stínění a zemnění není žádná duchařina. Naopak je to docela deterministická záležitost. Duchařinou je to, že se často na stínění (resp. na rušení) svádějí věci, které mají úplně jinou příčinu. Ja to prostě takový univerzální fackovací panák.
Mohu jen souhlasit .
Ve zvukovém studiu jsme měli takzvanou "čistou zem" jako šestý vodič 3F+N+PEN rozvodu ...byla samostatným kabelem až do rozvaděče 22/0,4kV kde bylo kvalitní uzemnění ,jinak to "bručelo" .
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

20. 2. 2016, 8:49

RaS píše:ty máš jištěný normální zásuvky 25A jističem? který prase to dělalo? já si myslím že by se sem mělo psát naopak informací co nejméně aby to nedopadlo takhle.. nechápu že se v tomhle státě sere do elektriky každej kdo má do řiti díru.. vždyť oni to jsou jen 3 dráty, vlastně dva a stačí i jeden.. tak co na tom je..
Nemám .
Přesně jak říkáš ...
a proto jsem si myslela že by snad stálo za trochu toho školení ...aby ty chuchvalce drátů měly řád :mrgreen: :twisted:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2016, 9:00

RaS píše:ty máš jištěný normální zásuvky 25A jističem?
To bylo na mě?
Ne, 16A. Stačí. Jak jsem psal, tak v dílně mám sranda-stroje.
RaS píše:vždyť oni to jsou jen 3 dráty, vlastně dva a stačí i jeden.. tak co na tom je..
Jojo, přesně tak to je.
Faktem ale je, že paranoii není nikdy dost. Vona ta elektrika není vidět, tak je to určitě něco tajemného a nebezpečného.
Takže doporučuji si mezi baterku do hodinek a hodinky pro sichr vrazit jeden až dva jističe. ;-)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 2. 2016, 9:01

hnědej do pravý ruky, modrej do levý ruky a vydržet minutu.. pokud to zvládneš tak je druhej level - hnědej do pravý a do levý šedej nebo černej.. pokud to zvládneš tak jsi elektrikář i bez 50ky :D

a než to někdo bude zkoušet tak ať si o tom něco přečte neboť internet může být plnej nějakejch volovin...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2016, 9:14

RaS píše:
RaSi, už jsi velkej kluk, tak už by ses mohl naučit dávat do svých příspěvku poznámku, na koho vlastně reaguješ.
Abychom věděli, do koho se navážíš, a kdo má teda reagovat.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

20. 2. 2016, 9:16

Mex píše: Faktem ale je, že paranoii není nikdy dost. Vona ta elektrika není vidět, tak je to určitě něco tajemného a nebezpečného.
Takže doporučuji si mezi baterku do hodinek a hodinky pro sichr vrazit jeden až dva jističe. ;-)
Tedy pokud máš hodinky a k nim dva kufry baterek není to od věci :lol:
....to byl vtip z minulosti o občanovi se sovětskými náramkovými hodinkami...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 2. 2016, 9:26

Mex píše:
RaS píše:
RaSi, už jsi velkej kluk, tak už by ses mohl naučit dávat do svých příspěvku poznámku, na koho vlastně reaguješ.
Abychom věděli, do koho se navážíš, a kdo má teda reagovat.
já reagoval na tu zásuvku jištěnou 25A
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

20. 2. 2016, 9:36

Kuchyňské téma :
mám tyto spotřebiče -dva indukční vařiče @ 3500W ,čtyřkombinaci mikrovlnka 3700W ,konvice 1500W ,toustovač 800W ,fritéza 2000W ,mixér , lednice ,...atd.
nerada to přehazuji v zásuvkách a někdy potřebuji více příkonu -přesně na ty nejprožranější :mrgreen:
Co s tím ?
Přivedla jsem tři fáze na speciálního "psa" kde je pro každý spotřebič vlastní zásuvka a jistič a jsou rozfázované ...
Nevěřím vypínačům na spotřebičích a stand-by je zbytečné :wink:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 2. 2016, 9:57

existuje server elektrika tam chodí spousty elektrikářů a revizáků.. tohle jim tam napiš :D ty budou mít radost..

na co se vlastně ptáš? jak to má být správně?
rozkopej kuchyň a udělej nové rozvody ke každému spotřebiči zvlášť tak jak praví norma.. nebo přehazuj zástrčky .. ta tvoje prasárna je špatně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2016, 10:06

pavlaxy píše:Fíčko na kolik miliampér ? nebo žádné ?
Fíčka v průmyslu se používají tak 200mA (pokud se vůbec používají).

Ono by si to chtělo změřit, kolik nejmíň Ti bude stačit.
Ale měří se to trochu blbě, protože největší proud do těch filtrů teče při zapnutí, takže je třeba to umět změřit dynamicky.
Proto taky výrazně pomáhá sekvenční spouštění větších komponent systému. Tím jednak "ušetříš" na jističi, ale i na fíčku (ušetříš = stačí nižší hodnota).

Fajn je u větších žroutů s velkým startovacím proudem udělat nejen sekvenční spouštění, ale i zpomalený náběh - napřed se připojí napájení přes výkonový odpor třeba 10R, po třeba sekundě až dvou se pak sepne stykač napřímo. Ale je dobré při sepnutí toho hlavního stykače okamžitě odepnout ten pomocný přes odpor. Sice přes něho v tu chvíli už teoreticky nic neteče, ale pokud z nějakého důvodu zklame to hlavni sepnutí, tak by ten odpor velmi brzo shořel.

P.S. Trochu se v tomhle tématu ztrácím. Na začátku to bylo o osách X, Y, Z, tak jsem si myslel, že jde o nějakou technologii. Ale teď je to zase o kuchyni...
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

20. 2. 2016, 11:52

Pavlo zapomněla si na jistič pro komp (aby jich bylo víc :lol: ) a s tou kuchyní si to udělala dobře- možná ještě jeden zás. okruh s 16A jističem přímo z bytového rozvaděče.

PS:jistit normální 16A zásuvku 25A jističem není dobrej nápad, kolikrát ty dnešní "kvalitní" nedokážou trvale ani 10A (osobně odzkoušeno) a pro Rase-jsou 1f zásuvky na 230V, který utáhnou 32A ale nejsou "běžné" .
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“