Elektrorozvaděče a jak na ně

Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

21. 2. 2016, 7:32

2robokop : Snažíme se to dělat co nejlépe ano to rozhodně -onehdy jsem brojila za používání pevnostních šroubů 12.9
Vířím zde diskusi a názory neboť někdo to potřebuje číst beletristickou formou ...
I historky kam to vede když se to zbastlí jsou mnemotechnickou pomůckou co nedělat .
Citace norem a jejich studium je mnohdy odtažitý problém .
P.S.: ...dodnes vidím ve snech toho namotaného chlapa v soustruhu :cry:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2016, 7:54

Ale právě jenom dodržování těch norem tě může zachránit od pořádného prů.... A veřejně tu něco radit laikovy v době, kdy na každý rozvaděč musí být typová nebo kusová zkouška je hotová sebevražda :(
http://elektrika.cz/data/clanky/specifi ... adece/view
A v okamžiku, kdy do zakoupené plastové krabice vložíš jediný eletro prvek, jsi už výrobce :!:
Naposledy upravil(a) jova dne 21. 2. 2016, 8:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

21. 2. 2016, 8:08

2Jova : Zajímalo by mne jak to má na svém stroji kdo udělané a ví to ...
viděla jsem na fóru fotky jen pár elektrorozvaděčů a možná že právě protože mnoho z nich není až tak podle norem .....
Třeba sem nějaký odvážlivec fotku dá ...
Stavíme sice amatérsky ,ale snad s ambicemi na profesionalitu i v elektru .
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

21. 2. 2016, 8:30

Rozváděč BOX 2-3p,8-1p_P32.jpg
Rozváděč BOX 2-3p,8-1p_P32 Návod ČSN.jpg
A TO JE JEN TAKOVÝ "PES" NA JEVIŠTĚ ....
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2016, 9:02

jova píše:A v okamžiku, kdy do zakoupené plastové krabice vložíš jediný eletro prvek, jsi už výrobce :!:
No však je to taky pěkná úchylárna.
A bude hůř, ostatně jako ve všem, co podléhá předpisům. Takže je jen otázka času (krátkého), než i výměnu žárovky bude muset provést odborník s příslušným certifikátem. A pak nám přijde jako rouhání, když někdo řekne, že by si chtěl vyměnit žárovku sám.
Tak jako nám dneska přijde jako rouhání, že by si snad někdo zapojil něco sám, a to jinak, než je to oficiálně doporučeno (i když funkčně klidně stejně nebo i líp).
Jestlipak jovo před každým odjezdem z garáže zkontroluješ, jestli ti svítí všechny žárovky v autě (pokud ti to teda elektronika nehlídá sama, ale i tak by se to mělo raději překontrolovat)?
robokop píše:uz mi takhle kvuli dratu spatne chycenemu ve svorce zbafnul celej servomenic a vyslo to pak mnohonasobne vic jak na stokorunu
V tom mém textu před smazáním byla věta:
Dozorované a dobře udržované zařízení, i když trochu přetížené, je (podle mě) bezpečnější, než formálně nepřetížené zařízení, které je ve špatném stavu...

A o to jde. Určitě jsi měl všechny dráty i svorky formálně dostatečně dimenzované a podle normy.
Tím se rozhodně nechci navážet do tebe. To bylo jen na dokreslení mého přesvědčení, že mnohem víc zaleží na tom, jak se něco udělané, než na tom, jestli to formálně plní nějakou normu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2016, 9:15

tak bezesporu mas pravdu

tady to bylo o tom ze byl 3f napajeny a jedna faze byla narvana hluboko do svorky a chycena za izolaci
nejak jsem si toho nevsimnul
shorelo to vpodstate okamzite po zapnuti
menic nemel detekci teto chyby
zbyle diody v mustku to neutahli a slo to do pekel

tj staci i takovahle blbost a je to pekne drahe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

21. 2. 2016, 9:27

ENERGETICKÉ ŘETĚZY
Kde prosím kupujete? Tip by byl?
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1002
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2016, 9:28

To znamená, že by ho to 2f napájení zničilo i kdyby to někdo zkusil záměrně (třeba za trafem 230V/400V z jednofázu).
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2016, 9:36

robokop píše:tady to bylo o tom ze byl 3f napajeny a jedna faze byla narvana hluboko do svorky a chycena za izolaci
nejak jsem si toho nevsimnul
shorelo to vpodstate okamzite po zapnuti
menic nemel detekci teto chyby
zbyle diody v mustku to neutahli a slo to do pekel
Nebyl jsem u toho, takže Ti samozřejmě musím věřit.
Přesto se mi to hodně nezdá, a byl by to teda pěkně mizerný výrobek.
Pokud to servo bez zátěže (tedy kromě prvotního nabíjení kondenzátorů jen s minimálním odběrem) neustojí výpadek jedné fáze, pak je něco špatně. Představ si, že vypadne jedna fáze celkového napájení (z jakéhokoli důvodu), tak v té chvíli by shořely drivery na všech osách.

Jinak jak jsem psal v tomhle vlákně dřív: jsem velkým fandou slow-startu pomocí prvotního nabíjení kapacit krátkodobým provozem s omezením. Kdyby to tam bylo osazeno (a pokud problém byl skutečně jen v tom), tak by ten slow-start tomu zřejmě zabránil.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2016, 9:46

jj asi to bylo dost poddimenzovane
tim jsem chtel poukazat ze cekat je mozne ledasco a i takova pitomost jako vyhratej kontakt muze udelat problem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

22. 2. 2016, 12:06

jova píše:Ale právě jenom dodržování těch norem tě může zachránit od pořádného prů.... A veřejně tu něco radit laikovy v době, kdy na každý rozvaděč musí být typová nebo kusová zkouška je hotová sebevražda :(
http://elektrika.cz/data/clanky/specifi ... adece/view
A v okamžiku, kdy do zakoupené plastové krabice vložíš jediný eletro prvek, jsi už výrobce :!:
Existujou taky typově zkoušené rozvaděče http://www.hager.cz/elektronicky-katalo ... u%C5%A1ene" onclick="window.open(this.href);return false; , kde typovou zkoušku nechal udělat výrobce pro několik konfigurací (dají se přístroje ubírat, ale ne přidávat) ale stejně je smí stavět jen firma nebo živnostník, a ten, kdo rozvaděč postaví, udělá podle návodu kusovou zkoušku- a mělo by to být legální. JENŽE ze zákona je všechno mezi generátorem a zásuvkou tzv vyhrazené zařízení a pro práce na něm musí být povolení TIČR (Technická Inspekce ČR). Takže já sice mám paragraf 8 nad kilo, ale mimo fabriku jsem "civil" (protože nemám živnost a povolení), kterej si pomalu doma na elektrice nic nesmí udělat.

PS:ad absurdum dovedená výměna zásuvky: vyměním zásuvku-provedu měřění izolačního stavu a měření zemní smyčky (vlastně udělám jakousi revizi) - z toho všeho vyrobím protokol a nechám si to draze zaplatit :lol:
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2016, 7:09

Mex píše:...Jestlipak jovo před každým odjezdem z garáže zkontroluješ, jestli ti svítí všechny žárovky v autě (pokud ti to teda elektronika nehlídá sama, ale i tak by se to mělo raději překontrolovat)?
To jestli vyjedu s prasklou žárovkou, nebo ne, je jen zanedbání údržby schváleného výrobku. Pokud bych měl zachovat příměr, je to spíše o tom, jak si doma vyrobit automobil. Jistě mohu ho vyrobit stejně kvalitní jako automobilka, ale podle zákona na silnici nesmí.
Osobně je mi jedno kdo a jak co dělá, měl jsem jen potřebu upozornit na to, že výroba elektrického rozvaděče podléhá jistým předpisům a není zase tak jednoduchou záležitostí. Je tam potřeba dodržet desítky elektrikářských pravidel a zákonitostí, která si laik, na rozdíl od tebe jako osoby znalé s vyšší kvalifikací ani neuvědomuje. A dělat to stylem "uvezu to pane Lorenc?", se podle mě, bez rizika následného průšvihu nedá. :(
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

22. 2. 2016, 1:29

pavlaxy píše:2Jova : Zajímalo by mne jak to má na svém stroji kdo udělané a ví to ...
viděla jsem na fóru fotky jen pár elektrorozvaděčů a možná že právě protože mnoho z nich není až tak podle norem .....
Třeba sem nějaký odvážlivec fotku dá ...
Stavíme sice amatérsky ,ale snad s ambicemi na profesionalitu i v elektru .
Třeba se to někomu nebude líbit, ale já to mám takto:
P1293551.JPG
P1293553.JPG
P1293554.JPG
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

22. 2. 2016, 2:06

To je hezký :) v mym zaměstnání je spousta rozvaděčů z let 1980-1992, jsem mladší ročník a musim říct že ten kdo dostal tenkrát ten spásnej nápad s těma lištama, který jsou přístupný pouze po odejmutí zadní stěny rozvaděče (která je ve většině případů u stěny) musel bejt hodně opilej :mrgreen:
Nicméně je to velký podnik a když jsem tam šel tak jsem si myslel jak se tam bude dodržovat alespoň základní bezpečnost a troška úhlednosti v rozvaděčích :mrgreen: Opak je ovšem pravdou, polovina rozvaděčů neprojde revizí, ale z toho se nestřílí, ono se to zamete. 80A stykače pro světla visící na 3x8mm2 licnách bez dutinek nejsou žádným problémem. Ale k jádru pudla, je opravdu radost v takovymhle prostředí něco opravovat, docela mě to děsí, minule jsem otevřel "korejtko" a vypad na mě chuchvalec kablíků a jeden měl samozřejmě oholený konec pod 230, dobrá šlupka. Nicméně jestli elektrikařinu někdo nedělá podle norem, tak si řiká o kriminál, protože ohrožuje i ostatní. Nadruhou stranu jsem prošel víc podniků, v jednom koupili rozvaděč právě od hagera, vyměnili původní jistič 32A (uhořelá svorka) za schneidera 32A a revizák jim na to nedal revizi, protože tam není původní osazení... Moc jsem to nepochopil no, asi měl špatnej den.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

22. 2. 2016, 4:12

Hezká práce ,
pečlivá ano mám se kde přiučit
schema zapojení bude přehledné to jasné už podle popisu ...
:D :P
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“