Stůl s pohybem v ose Z

Odpovědět
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

17. 3. 2016, 1:04

Ahoj,
zajímalo by mě proč se nepoužívá stůl pohyblivý v ose Z u CNC frézek.

Asi záleží na použití, ale třeba u 3D tiskáren jsem toto viděl tam to opodstatnění má.
Jen mě zajímala aplikace kde by to mělo opodstatnění i u CNC frézky.

Dík

M.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

17. 3. 2016, 1:46

wortas píše:Ahoj,
zajímalo by mě proč se nepoužívá stůl pohyblivý v ose Z u CNC frézek.

Asi záleží na použití, ale třeba u 3D tiskáren jsem toto viděl tam to opodstatnění má.
Jen mě zajímala aplikace kde by to mělo opodstatnění i u CNC frézky.

Dík

M.
To je celkem jednoduché :) - protože se běžně používá :lol:
Viz třeba Mikron, Maho, Aciera a desitky dalších koncepčně podobných strojů
http://unimachines.com/cnc-milling-mach ... -1534.html" onclick="window.open(this.href);return false;
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

17. 3. 2016, 2:57

Zajímací, jaký jsou výhody? Proč to třeba není moc vidět na home-made frézkách.
Vždyť pokud někdo frézuje tak hodně často vidím, že třeba po inkrementech na Z, tam by
přecyk mělo být výhodou pohyb vřetena pouze X-Y.

Má to nějaký specialnější důvod(úspora místa či tak podobně)?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 3. 2016, 5:49

wortas píše:Proč to třeba není moc vidět na home-made frézkách.
A jak bys to polohoval? Čtyřmi šrouby místo jednoho u běžného uspořádání osy Z?
To ti přijde jako výhoda?
wortas
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 3. 2015, 7:37

18. 3. 2016, 5:43

Tak staci dva/ tri;-) Me to prislo spis zajimavy a zajima me treba jaky to ma vyhody. Z tve odpovedi je mi jasna jedna nevyhoda - realizovatelnost.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 3. 2016, 7:14

proč jako 4 šrouby? vždyť takové CNCčka samozřejmě existujou, hejbou celým stolem nahoru po vedení s jedním šroubem uplně běžně.. třeba MAHO https://www.youtube.com/watch?v=jvx44q4atd4" onclick="window.open(this.href);return false;

výhody nevýhody to je těžké.. každá koncepce má nějakou výhodu/nevýhodu a neexistuje konstrukce která bude ve všem dokonalá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 3. 2016, 10:44

Nejlevnější cesta jak mít své CNC je pro hobíka koupit starší konzolovou frézku rozumné velikosti a předělat ji na CNC. Dostane tuhý stroj vhodný na obrábění oceli. Nevýhoda je, že na to potřebuje prostor. CNC s pojízdným portálem je jen o něco větší, než je pracovní plocha. Zatímco u konzolové frézky je třeba pracovní plocha jen 150x300 na jeden metr čtvereční zastavěný plochy (takovou vlastním). No a prostor je pro hobíka velice důležitý. Vetšinou obrábí dřevo a plast, sem tam dural, tak mu málo tuhé CNC s pojízdným portálem bohatě stačí. A garáž či jeho pokoj v paneláku není nafukovací.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 3. 2016, 3:36

wortas píše:Proč to třeba není moc vidět na home-made frézkách.
RaS píše:proč jako 4 šrouby? vždyť takové CNCčka samozřejmě existujou, hejbou celým stolem nahoru po vedení s jedním šroubem uplně běžně.. třeba MAHO https://www.youtube.com/watch?v=jvx44q4atd4" onclick="window.open(this.href);return false;
Nojo, slušná home-made mašinka. ;-)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“