barva drátů

Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

6. 4. 2016, 6:33

Jimmy píše:Tak tak, je třeba přípustné modrý vodič na koncích přeznačit černě/hnědě a používat ho jako fázi.
V síti TN-S se modrý přeznačovat nesmí. Jinak pokud ten rozvaděč nebude mít revizi, tak je použití barev na libovúli výrobce- hlavně aby to bylo přehledný a seděla dokumentace. Ostatně někde tady k barvám byla docela dlouhá diskuse.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2016, 8:52

RaS píše:já používám všude černé dráty (na fázové vodiče) protože mě iritovalo kupovat 100m 1,5ky, 100m 2,5k,y 100m 1ky v několika barvách a na konce dávám teplem smrštitelnou bužírku za pár korun, kterou odliším jednotlivé fáze..
Já mám různobarevných drátů jak nas***(CENSORED)*** - protože jsem na šroťáku vykuchal několik rozvaděčů - na váhu toho bylo přes 60 kg. Můžu drátovat několik let a nemusím nic kupovat. Proto jsem se ptal na barevné odlišení - a mimochodem hodně to pomáhá ....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 4. 2016, 7:26

tak samozřejmě, že to pomáhá.. já jen, že mohou být různé pohledy.. když pak máš každé to klubo kupovat tak se to celkem prodraží a pokud nedrátuješ několik rozvaděčů tak ti toho hodně zbyde..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
dwander
Příspěvky: 124
Registrován: 11. 5. 2010, 7:28
Bydliště: Vsetínsko
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2016, 7:55

Výše někdo zmínil číslování vodičů. Já bych se k tomu vrátil, existují pro to nějaké normy, nebo alespoň praxí ověřené postupy?

V současnosti mám v rozvaděči jen sekvenčně očíslované spoje, viz http://www.ryu.cz/projekty/domaci-cnc-f ... ec-cast-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 4. 2016, 1:27

elbarto píše:Pred casem jsem resil, co je vlastne dnes legal. Tusim Salus na traktorech to moc pekne a uplne presne popisoval a byl jsem prekvapenej co je vsechno mozne dle normy barevne spachat.
P.S. Navleku ci stahovacich stitku je v elektro prodejnach docela hafo, ale jsou pomerne drahe, alespon ty co mi pokazde nabizi. Hlavni je drzet si svuj vlastni barevny system a pokud to neni bezpodminecne nutne, tak nepreznacovat.
UKcka natahli spatne barvy na silovku. Nebylo to jejich vina, spatne kabely jsem jim dal sam :-( Na jedne strane jsem okamzite preznaciĺ smrtovackou a potom zavonil telefon ... Trvalo mi nekolik dni nez mi doslo, proc mam spojeni kostry na fazi. Druhou stranu desitky matru daleko jsem preznacit samozrejme zapomnel ...
Bylo to zde: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=62& ... 30#p201677" onclick="window.open(this.href);return false; jednalo se o barevné značení vodičů u strojních zařízení. Všeobecně se barvami vodičů zabývá norma ČSN IEC 757 (33 0175). Pokud se jedná o rozlišení vodičů u složitějších zařízení, panují k tomu různé názory. Označení návlečkani na vodičích s písmenočíselným kódem, já osobně preferuji značení tzv. "adresou" t.j. vodič odcházející z nějaké svorky, buď přístroje, nebo svorkovnice bude označen písmenočíselným kódem svorky přístroje, nebo svorkovnice kde je na svém druhém konci připojen. Ne tedy odkud odchází, někteří výrobci tento způsob preferují z důvodu případné výměny přístroje (to je pak dle mého názoru věcí toho kterého elektrikáře, který přístroj vyměňuje, aby si buď zapamatoval nebo zapsal, kam který vodič připojit). Dle mých celkem dlouholetých zkušeností se přikláním ke způsobu značení "adresou", pokud není k dispozici výkresová dokumentace, tak to velice ulehčuje hledání případných závad - není potřeba "tahat" za vodiče, aby se zjistilo, kam to vlastně vede. Pak je ještě možné "číslování" vodičů, taky se celkem často využívá, ale osobně v tom nevidím žádnou velkou výhodu.

P.S. přeznačování tzv. vyhrazených barev vodičů řeší právě norma ČSN IEC 757 (33 0175).

2. P.S. nejedná se o dráty, ale o vodiče. Dráty jsou do betonu :D :D :D
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“