PCB frézka / 3D tiskárna

Odpovědět
bajticzek
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 5. 2016, 10:06

15. 5. 2016, 10:44

Zdravím pánové,
jakožto naprostý amatér v tomto oboru bych si rád postavil vlastní CNC mašinku.

Hlavní účel tohoto stroje by byl frézování mědi z desek plošných spojů, popř. po výměně "nástroje" za tiskovou hlavu i 3D tisk. Tisk jako takový by nejspíše nebyl na tuhost stroje náročný, nicméně pro potřeby frézování DPS je samozřejmě vyžadována přesnost a tuhost stroje. Zda-li by mnou navržené řešení bylo dostatečně tuhé a přesné, to nechám na posouzení vás. Snažil jsem se svůj návrh tak nějak vypotit v 3DStudiu Max, přiložím jej na konci příspěvku.

Rozjezdy mám navržené X 35cm, Y 26cm, Z 9cm.
Jako vedení bych použil lineáry Rexroth, pro osu X o rozměru vedení 20mm, pro osy Y a Z rozměr 15mm.
Pohyb by byl řešen kombinací kuličkových šroubů průměru 12mm s NEMA23 krokovými motory NIDEC KH56KM2-902.
Hlavní materiál pro výrobu konstrukce je hliník. Bosch profily použité pro plochu pro obrobek jsou rozměru 45mm.

V renderech jsou zeleně označené desky o tloušťce 10mm, modře o tloušťce 15mm.

Pro frézování bych použil nejprve upnutou ruční frézku Dremel, pokud by výsledky byly k ničemu, koupil bych vřeteno KRESS FME 1050-1.

Byl bych rád za jakékoliv rady. Jestli se na to úplně vykašlat, jestli se s tím dá něco dělat, jestli by to bylo dobré akorát tak na 3D tisk a na frézování můžu s klidem zapomenout... Rád bych samozřejmě sestavil něco, co bude funkční a bude plnit moje očekávání.
Díky za odpovědi.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 5. 2016, 11:58

připiš si k těm různě barevným dílům ceny - to jen pro představu, do čeho lezeš

a když jsi se na toto forum registroval, tak začni číst - najdeš odpověď nejen na své otázky, ale objevíš i spousty otázek, o kterých zatím netušíš že tě čekají.

kombinovat 3D tisk s čímkoliv jiným není správná cesta.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Kio
Příspěvky: 32
Registrován: 9. 3. 2008, 9:10
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2016, 2:35

na 3D tisk s touhle koncepcí zapomeň úplně ... je to jiná úloha ...
1) bez vyhřívaného stolku nevytiskneš nic většího jak knoflík - přidělat to ke stolku by sice šlo ale vzhledem k tepelný vodivosti hliníku to moc nepůjde ohřát na vyšší teplotu.
2) kuličkové šrouby pokud nebudou s velkým stoupáním, tak se uběhaj ... ABSko tisknu rychlostí kolem 80mm/s a přejezdy mám kolem cca 120-150mm/s - přepočítej si to na stoupání co tam máš.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“