Rada ohledně DIY systému

pitíčko
Příspěvky: 234
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

26. 5. 2016, 12:43

Grad píše:A co se podívat po EU mašinkách...Jinak nabídka na Trona je tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t=17127&p=192507" onclick="window.open(this.href);return false; a dalších informací o něm po foru bude dost :-)
...a nebo i mimo forum, např. tady má pěkně udělaný "magnet" na balsu :) Moc pěkné!

http://robert-s-modellflugseite.webnode ... tron-plus/" onclick="window.open(this.href);return false;
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

27. 5. 2016, 5:17

pitíčko píše:
Grad píše:A co se podívat po EU mašinkách...Jinak nabídka na Trona je tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t=17127&p=192507" onclick="window.open(this.href);return false; a dalších informací o něm po foru bude dost :-)
...a nebo i mimo forum, např. tady má pěkně udělaný "magnet" na balsu :) Moc pěkné!

http://robert-s-modellflugseite.webnode ... tron-plus/" onclick="window.open(this.href);return false;

Moc pěkné to je, ale zbytečně obrovské a navíc nešprechtím po dojčlandu a Google Translate mi z toho dělá tragikomedii. Pokračuju v pročítání fóra a nabírání rozumu. Jinak, nejzajímavější, co jsem zatím našel a co mi přišlo nejpodobnější mé představě je tohle: http://docplayer.cz/5254605-Stredoskols ... korun.html" onclick="window.open(this.href);return false; Nemá k tomu někdo tu přílohu s plány, co zmiňuje autor?

A málem bych zapomněl - děkuji všem za trpělivost s otravou, co si asi dost věcí představuje jak Hurvajs stoletou válku. :oops:
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

27. 5. 2016, 1:42

Na tomhle není co zkazit, to si musí domyslet i průměrně inteligentní běloch ne? :mrgreen: Jestli zahodíš o 1m2 překližky víc už není zase takový rozdíl. :)
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

28. 5. 2016, 10:16

Tak se tu postupně pročítám dalším sekcemi, ukládám si obrázky a linky, trochu si i čmárám, ale měl bych dva dotazy. Prosím, nebijte mě, pokud se ptám hloupě, pořád v tom celém plavu.

1.) Jaký je rozdíl mezi použitím krokových motorů a serv k pohonu? Je to zaměnitelné a jde jen o to, že serva s enkodéry jsou asi tak 3x dražší, anebo to má i nějaké zásadní rozdíly ve vlastnostech?

2.) Jak přesně funguje to ovládání krokových motorů? Je mi jasné, že potřebuji drivery jako jsou tady: http://www.cncshop.cz/drivery-pro-km_c" onclick="window.open(this.href);return false; Ale pokud bych si pořídil třeba tohle: https://cnc.inshop.cz/driverove-desky/c ... e-software" onclick="window.open(this.href);return false; potřebuji ještě stále TAKÉ ty drivery v prvním odkazu, anebo jsou už integrované a motory se prostě připojí přímo na tu desku?

Díky za trpělivost, jakou se mnou máte...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 5. 2016, 10:32

rozdil mezi krokaci a servy je znacny a dalo by se to zjednodusit ze v kvalite, vykonu a spolehlivosti polohovani
vse se tu doctes staci hledat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 5. 2016, 12:22

BorgDog píše:potřebuji ještě stále TAKÉ ty drivery v prvním odkazu, anebo jsou už integrované a motory se prostě připojí přímo na tu desku?
Ano, potřebuješ.
Ta deska jenom generuje logické signály pro řízení jednotlivých motorů. Tyhle signály se připojí na ty výše odkazované drivery, a k nim se pak připojí motory.
Takže ta deska dělá "inteligenci", drivery dělají "svaly".

Snadno bys to odvodil i sám, když si uvědomíš, že tam musí být nějaké silová elektronika, která spíná dost velké proudy pro motory. Proto drivery poznáš podle toho, že většinou mají na sobě nějaký chladič.

Než ale začneš investovat, tak napřed čti. Drivery v (pro tebe) naprosto dostačující kvalitě a parametrech koupíš z Číny za zlomek peněz, než jaké jsou na tvém odkazu.
A ta deska je určena pro jedno konkrétní řešení. Pokud by sis místo ní koupil jen nějakou jednoduchou oddělovací desku pro paralelní port (LPT), pak na tom můžeš provozovat třeba Mach3 (omezené demo zdarma, jinak za nějaké kačky) nebo LinuxCNC (komplet zdarma a [podle mě] výrazně lepší). Ale podmínkou je PC s LPT portem, ne notebook. Než napíšeš, že na svém PC nemáš LPT, tak si uvědom, že ti stačí nějaké dost staré a ne moc výkonné PC, které často dostaneš i zdarma, protože na hry a jiné důležité věci už se absolutně nehodí.
Nebo si můžeš pořídit za pár desetikorun Arduino a pustit na něm GRBL, pak nepotřebuješ ani tu oddělovací desku (stačí ti Arduino a drivery pro krokáče).
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

29. 5. 2016, 7:06

robokop píše:Nebo si můžeš pořídit za pár desetikorun Arduino a pustit na něm GRBL, pak nepotřebuješ ani tu oddělovací desku (stačí ti Arduino a drivery pro krokáče).
Jo, něco takového mám přesně v úmyslu, ale tohle mě zmátlo. Mechanickou stránku už aspoň mám pocit, že v hrubých rysech chápu, lineární pohony, šrouby, vozíky, apod. - ale přiznávám, že ta elektronika je hrob. Každopádně díky! Studium pokračuje... :)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 5. 2016, 6:21

BorgDog píše:
robokop píše:Nebo si můžeš pořídit za pár desetikorun Arduino a pustit na něm GRBL, pak nepotřebuješ ani tu oddělovací desku (stačí ti Arduino a drivery pro krokáče).
Jo, něco takového mám přesně v úmyslu...
Tohle robokop nenapsal, on je spíš fanda Gravosu než GRBL. ;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2016, 6:37

jj radsi doporucim hotove, dokoncene, robustni, spolehlive reseni
pohybuju se v oboru kde hledam zakaznikum reseni jejich vyroby

tohle je vic ve sfere traveni volneho casu a sebevzdelavani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
BorgDog
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 5. 2016, 1:29

29. 5. 2016, 10:09

Mex píše:
BorgDog píše:
robokop píše:Nebo si můžeš pořídit za pár desetikorun Arduino a pustit na něm GRBL, pak nepotřebuješ ani tu oddělovací desku (stačí ti Arduino a drivery pro krokáče).
Jo, něco takového mám přesně v úmyslu...
Tohle robokop nenapsal, on je spíš fanda Gravosu než GRBL. ;-)
Já vím. Označil jsem tvůj příspěvek a z nějakého důvodu mi tam naskočil robokop. Na Gravos jsem koukal též, ale přijde mi jednak drahý a jednak nechápu pořádně... vlastnosti, neposoudím dobře, co by mi vyhovovalo a co ne, anebo co je už zbytečné. Na to se musím dovzdělat. A ano, o to jde, už jen studovat tohle téma, o kterém nevím (nebo jsem donedávna nevěděl) v podstatě NIC mi přijde velmi fascinujcíí. Jak by řekl pan Spock. :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2016, 6:05

Jestli te to reseni zajima
Tj potrebujes rychle vysledky ne si hrat
Tak ver ze v konecnem dusledku bude gravos asi z nejlevnejsich

Myslim ze suverene nejlevnejsi reseni po zapocteni uplne vseho vcetne casu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

18. 6. 2016, 10:39

Koukám na zadání požadavků a říkám si jestli autor vůbec potřebuje frézku, to o čem píše by se mu možná i líp dělalo na 3D tikárně...
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“